ביופסיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

בתחילת ביופסיה של הערמונית הרופא מבצע בדיקת אולטרסאונד של האזור על ידי החדרת צינור דק אל פי הטבעת. בדיקת אולטרסאונד היא בדיקת על שמע המשמשת לדימות שרירים ורקמות רכות. התמונות שתופקנה מבדיקת האולטרסאונד תסייענה להדריך את המחט בדרכה לערמונית ואף לזהות את האזור בו יש להזריק חומר הרדמה מקומית, אם אכן נעשה שימוש בהרדמה מקומית. לאחר מכן ניטלות בדרך כלל 10-12 דגימות מהערמונית. כל התהליך אורך כחמש עד עשר דקות. לאחר נטילת הדגימה, היא נבדקת תחת מיקרוסקופ. באם נמצא כי ישנם תאים סרטניים, ניתן לקבוע עד כמה מהר הסרטן צפוי לגדול ולהתפשט, וניתן אף לקבוע אופציות מתאימות לטיפול.

לפני ולאחר ביופסיה של הערמונית, הנבדק צריך ליטול אנטיביוטיקה למשך מספר ימים על מנת למנוע זיהום. ייתכן שיופיע דם בשתן או בצואה בימים שלאחר הבדיקה. ביופסיה של הערמונית היא בדרך כלל הליך בטוח, אולם גם לה יש סיכונים. הסיכונים של בדיקת ביופסיה של הערמונית יכולים להיות זיהום, דימום מהאזור בו בוצעה הביופסיה, הופעת דם בזרע לאחר הבדיקה, קושי במתן שתן.

ההכנות שיש לעשות לפני בדיקת ביופסיה של הערמונית כוללות בדרך כלל הפסקת נטילת תרופות שיכולות להגביר את הסיכון לדימום כגון מדללי דם, ביצוע חוקן לפני הביופסיה ועוד.

ביופסיה שד


ביופסיה שד היא אחת הביופסיות הנפוצות. ביופסיה שד היא הליך בו גידול בשד או חלק מגידול בשד מוסרים ונבדקים לנוכחות סרטן. בדרך כלל מבצעים ביופסיה שד על מנת לחקור גוש או איזור חשוד בשד שנמצאו בבדיקות אחרות כגון ממוגרפיה (שהיא צילום רנטגן של השד), אולטרסאונד או בדיקת MRI (תהודה מגנטית לדימות רקמות הגוף).

ישנן מספר דרכים לעשות ביופסיה שד והן, בין היתר: ביופסיה שד על ידי מחט דקה המוחדרת עד לגוש או לאזור המבוקש ושואבת דגימה; ביופסיה שד על ידי מחט עבה יותר המוחדרת עד לגוש או לאזור המבוקש ושואבת דגימה גדולה; ביופסיה על ידי ניתוח קטן בו עושים חתך קטן בעור ומסירים את כל הגוש או נוטלים ממנו דגימה. בדרך כלל ביופסיה על ידי מחטים מודרכת על ידי אולטרסאונד. ביופסיה על ידי מחטים מבוצעת בדרך כלל בהרדמה מקומית ואילו ביופסיה בניתוח מבוצעת בדרך כלל בהרדמה מלאה.

כמו לפני כל ביופסיה מאזור מסוים בגוף, גם לפני ביופסיה שד על הנבדקת לספר לרופא על תרופות הניטלות באופן קבוע, אלרגיות, בעיות דימום אם קיימות, האם יש סיכוי שהיא בהריון ועוד. כמו כן, הנבדקת צריכה לחתום על טופס הסכמה לעבור את הבדיקה.

ביופסיה שד היא בדרך כלל הליך בטוח, אולם גם לה יש סיכונים. הסיכונים הקיימים בבדיקת ביופסיה שד הם, בין היתר: זיהום באזור הביופסיה (ניתן לטפל בזיהום על ידי אנטיביוטיקה), דימום, נטילת דגימה לא טובה מה שמצריך ביופסיה שד חוזרת ועוד.

תוצאות תקינות של ביופסיה שד הן: אין תאים לא תקינים או תאים סרטניים בדגימה. תוצאות חריגות של ביופסיה שד (אך לאו דווקא מסכני חיים) הן: גידולים לא סרטניים כולל ציסטות מלאות נוזל, מחלת שד פיברוציסטית (שסימפטומיה כוללים רקמת שד מלאת גושים, כאב בשדיים ועוד), ליפומה - שהיא גידול של רקמת שומן, מורסה - שהיא זיהום ממוקד לרוב בגלל חיידק סטפילוקוקוס, תאים סרטניים ועוד. חשוב לדעת כי רוב הגושים בשד אינם סרטניים, אבל הסיכוי שיש גוש סרטני בשד גבוה יותר לאחר גיל המעבר. באם נמצאים תאים סרטניים, תבוצענה עליהם בדיקות שונות כדי לגלות את מהירות גדילתם ולהחליט על הטיפול המתאים ביותר.

ביופסיה צוואר הרחם


ביופסיה צוואר הרחם היא הליך בו נוטלים דגימת רקמה מצוואר הרחם על מנת לבדוק אותה תחת מיקרוסקופ. בדרך כלל מבצעים ביופסיה צוואר הרחם לאחר שבדיקות אחרות כגון בדיקת פאפ (בדיקה בה נוטלים דגימות קטנות של תאים מצוואר הרחם) ובדיקת קולפוסקופיה (הסתכלות על צוואר הרחם באמצעות מיקרוסקופ מיוחד) הראו תוצאות לא נורמאליות.

ישנן כמה שיטות לביצוע ביופסיה צוואר הרחם, כגון:

ביופסיה פשוטה של צוואר הרחם בה מסירים פיסה קטנה מפני השטח של צוואר הרחם.

דגימת תעלת הצוואר (ECC - Endo Cervical Curettage) - בה נוטלים דגימה מאזור גבוה בצוואר הרחם על ידי גירוד עם כפית גרידה קהה (Blunt Curette).

במהלך ביופסיה צוואר הרחם האישה מתפשטת מהמותניים ומטה ושוכבת על שולחן הבדיקה על הגב עם הרגליים למעלה. לאחר מכן הרופא בעדינות מחדיר לנרתיק ספקולום, מכשיר המחזיק את קירות הנרתיק בנפרד, כך שניתן יהיה לראות את צוואר הרחם. לעיתים הרופא צובע את צוואר הרחם בעזרת צמר גפן או ספוגית בתמיסה מדוללת של חומצה אצטית אשר גורמת לתאים לא תקינים להלבין וכך הרופא יכול לזהות אותם. לאחר מכן הרופא נוטל את דגימת התאים מצוואר הרחם.

בדרך כלל בדיקת ביופסיה צוואר הרחם מבוצעת ללא זריקת הרדמה מקומית. ניתן לתת לאישה תרופה משככת כאב ו/או למרוח משחת אלחוש בצוואר הרחם. לאחר ביופסיה צוואר הרחם נורמאלי שהאישה תסבול מדימום קל מהנרתיק במשך שבוע שבועיים. אין לקיים יחסי מין במשך שבוע אחד.

תוצאות תקינות של ביופסיה צוואר הרחם הן: בצוואר הרחם נמצאו רק תאים נורמאלים ותקינים. תוצאות חריגות הן: התגלו תאים חריגים מסוג מסוים (ישנם מספר סוגים של תאים חריגים, כולל תאים סרטניים). יתכן שיתגלה זיהום אשר ניתן לטפל בו על ידי אנטיביוטיקה.

ביופסיה בכבד


ביופסיה בכבד היא בדיקה בה נוטלים רקמה מהכבד ואח"כ בודקים אותה. ביופסיה בכבד מבוצעת כדי לאשר אבחנה של מחלות כגון צהבת, שכמת הכבד או גידולים. ביופסיה בכבד ניתן לבצע על ידי מחט המוחדרת לבטן או על ידי צנתר המוחדר דרך עורק הצוואר.

אם הבדיקה מבוצעת דרך דופן הבטן, אז המטופל שוכב על גבו כשיד ימין מורמת מאחורי הראש. לאחר מכן הרופא מחדיר מחט אל הכבד ונוטל את הדגימה. אם הבדיקה נערכת דרך וריד הצוואר, אז הרופא מחדיר קטטר דרך הוריד עד לכבד. לאחר מכן ניטלת הדגימה דרך הקטטר בעזרת מחט מיוחדת.

הבדיקה דרך דופן הבטן מבוצעת על ידי רופא רנטגנולוג (רופא מומחה באמצעי דימות רפואיים), בהרדמה מקומית ותחת אולטרסאונד המאפשר להסתכל על התהליך ולהנחות את המחט. בדיקה זו ניתן לבצע בערנות מלאה או תחת זריקת דורמיקום לטשטוש והורדת רמת החרדה.

ביופסיה בכבד מצריכה בדרך כלל צום של כ-8 שעות. לפני ביופסיה בכבד יש לדווח לרופא על בעיות דימום אם קיימות, תרופות הניטלות באופן קבוע, תרופות אלרגיה ועוד. כמו כן, יש בדרך כלל לחתום על טופס הסכמה לביצוע הבדיקה.

ביופסיה של העור


ביופסיה של העור היא הליך בו נוטלים דגימת עור על מנת לבחון אותה תחת מיקרוסקופ ולגלות מחלות עור שונות. ביופסיה של נגע בעור כגון, שומה או גידול מסוים על העור, מאפשרת לבדוק את הנגע ולגלות האם הוא שפיר או סרטני.

ישנם כמה סוגי ביופסיה של העור, כגון: ביופסיה בה כורתים חלק של העור שנראה חשוד (לאחר מכן נדרשים תפרים), ביופסיה באמצעות אזמל מיוחד בה מגלחים איזור מסוים של העור, ביופסיה בה שואבים נוזל מתוך נגע בעזרת מחט ועוד.

בתחילת ביופסיה של העור הרופא מנקה את האזור עם חומרים מחטאים, לאחר מכן, בדרך כלל הנבדק מקבל הרדמה מקומית על ידי זריקה. לאחר מכן הדגימה נלקחת. לבסוף, אם יש צורך האזור נתפר.

ביופסיה של העור היא בדרך כלל הליך בטוח, אולם גם לה יש סיכונים. הסיכונים של ביופסיה של העור כוללים דימום מאזור הביופסיה, כאב, זיהום, צלקת גדולה שנשארת באזור בו בוצעה ביופסיה ועוד.

תוצאות תקינות של ביופסיה של העור הן: דגימת העור שניטלה היא תקינה ונורמאלית. תוצאות חריגות יכולות להיות: גידולים שפירים (לא סרטניים) כגון שומות, יבלות, גידולים מסוגים שונים ועוד. כמו כן, תוצאות חריגות יכולות להיות: תאים סרטניים כגון מלנומה, מחלות אחרות כגון זאבת, פסוריאזיס או וסקוליטיס ועוד. אם נמצא כי הביופסיה הכילה תאים סרטניים יהיה צורך בניתוח כדי להסיר את כל התאים הסרטניים מהעור.

ביופסיה ריאות


ביופסיה ריאות היא הליך בו נוטלים פיסה קטנה מרקמת הריאות ובוחנים אותה מתחת למיקרוסקופ. ביופסיה ריאות מבוצעת כדי לאבחן בעיות שונות בריאות, לעיתים נדירות ביופסיה מבוצעת במקרים של דלקת ריאות חמורה, כאשר הסיבה אינה ברורה. כמו כן, היא מבוצעת לאבחן סרטן ריאות ועוד.

ישנן כמה שיטות לבצע ביופסיה ריאות:

ברונכוסקופיה – שיטה בה מחדירים צינור ארוך הנקרא ברונכוסקופ דרך האף או הפה לתוך דרכי הנשימה כדי להסיר דגימה מרקמת הריאות.

ביופסיה עם מחט – בשיטה זו מחדירים מחט ארוכה דרך קיר החזה אל הריאות ומשם נוטלים את הדגימה. בבדיקה זו משתמשים בשיטות הדמיה כגון CT אולטרסאונד וכו' כדי להדריך את המחט בתוך הגוף.

ביופסיה פתוחה – בשיטה זו מבצעים חתך בין הצלעות ואז נוטלים דגימה מהריאות. בשיטה פתוחה זו משתמשים בדרך כלל כאשר שיטות אחרות של ביופסיה ריאות לא היו מוצלחות, למשל כשלא היה ניתן להשתמש בדגימות שהן הניבו, או כאשר מעוניינים ליטול דגימה גדולה מהריאות.

טורקוסקופיה – זוהי שיטה בה מחדירים אנדוסקופ עם מצלמה המצורפת אליו דרך חתך קטן מאוד בדופן החזה ואיתו ניתן ליטול דגימה מהריאות.

כאשר יש צורך לביצוע ביופסיה ריאה אצל אדם, השיטה בה תבוצע הביופסיה נבחרת על פי האזור בריאות ממנו רוצים ליטול את הדגימה, והבריאות הכללית של האדם הנבדק.

ההכנות לביופסיה ריאות בדרך כלל כוללות צום של לפחות שש שעות. לכל סוג של ביופסיה ריאות יש הכנות אחרות, על כן חשוב לקבל את ההוראות מהצוות הרפואי. ביופסיה ריאות היא בדרך כלל הליך בטוח, אולם גם לה יש סיכונים. אם לאדם יש מחלת ריאות חמורה, אז הסיכונים שלו גדולים יותר. אם לאדם יש בעיות נשימה חמורות, לאחר הביופסיה מצבו יכול להחמיר. בדרך כלל, ברונכוסקופיה וביופסיה עם מחט הן יותר בטוחות מאשר שתי הביופסיות האחרות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

ביופסיה