בדיקת שמיעה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

בדיקת שמיעה לילדים


בדיקה זו אמורה להתבצע בכל ביקור מעקב שגרתי אחר בריאות הילד.

בדיקת שמיעה לירידה בשמיעה


בדיקה זו מבוצעת לאנשים החשים כי הם חווים ירידה בשמיעה.

בדיקת שמיעה לקשישים


קשישים רבים חווים ירידה בשמיעה, ולעיתים הסובבים אותם סבורים בטעות כי היכולת המנטאלית שלהם נפגעה. לכן חשוב שקשישים יעברו בדיקות שמיעה כאשר יש חשש לאובדן שמיעה.

בדיקת שמיעה לאנשים הנחשפים לרעש


אנשים הנחשפים לרעש שוב ושוב במקום עבודתם צריכים לעבור בדיקות שמיעה תקופתיות.

בדיקת שמיעה מתבצעת במקומות רבים כגון: במעבדה מיוחדת, בקופת חולים, בחדר אחות בבית ספר ועוד.


להלן בדיקות השמיעה הנפוצות:בדיקת דיבור בלחש


בבדיקת שמיעה פשוטה זו הבודק מבקש מהנבדק לסתום אוזן אחת עם האצבע. לאחר מכן הוא נעמד מאחורי הנבדק ולוחש סדרה של מילים. הנבדק צריך לחזור על המילים שהוא שומע. אם הנבדק לא שומע את המילים הבודק יאמר אותם חזק יותר ויותר עד שהנבדק ישמע. לאחר מכן נבדקת כך האוזן השנייה.

בדיקת שמיעה אודיאומטרית


בדיקת שמיעה אודיאומטרית (Audiometry), הנקראת גם בדיקת שמיעה התנהגותית, נערכת בדרך כלל על ידי אודיולוג (אדם המתמחה באבחון וטיפול בבעיות שמיעה) בעזרת מכשיר הנקרא אודיומטר. מכשיר האודיומטר הוא מכשיר הבודק את רגישות השמיעה של אדם בתדרים שונים. במהלך בדיקת שמיעה אודיומטרית הנבדק יושב בתא אטום לרעשים, כאשר עליו מורכבות אוזניות המחוברות למכשיר האודיומטר. המכשיר מפיק סדרה של צלילים בתדרים ספציפיים ובווליום שונה לכל אוזן. הבודק משנה את הטון ומפחית את הווליום עד שהנבדק לא שומע את הצלילים יותר. לאחר מכן הוא מגביר שוב את הטון עד שהנבדק שומע אותו. הנבדק מסמן לבודק מתי הוא שומע על ידי הרמת יד או לחיצה על כפתור. כל אוזן נבדקת בנפרד. לאחר מכן האוזניות מוסרות מהנבדק ומורכב עליו מכשיר קטן ורוטט על העצם שמאחורי האוזן. לאחר מכן נערכת בדיקת שמיעה בעזרת המכשיר הרוטט ועל הנבדק לסמן בכל פעם שהוא שומע קול.

בדיקת קולן (tuning fork)


קולן הוא מכשיר מתכת הדומה למזלג בעל שתי שיניים שמפיק צלילים כאשר הוא רוטט. הבודק מכה בקולן כדי שהוא ירטוט ויפיק צליל. בדיקה זו בוחנת כמה טוב צלילים עוברים דרך האוזן של הנבדק. בעזרת הקולן ניתן ללמוד האם יש בעיה עם העצבים של הנבדק או בעיה בדרך שבה הצלילים מגיעים לעצבים.

בדיקת סף שמיעה לדיבור


בדיקת סף שמיעה לדיבור (SRT - Speech Reception Threshold) מודדת את היכולת של אדם לשמוע ולהבין שיחה נורמאלית. בבדיקה זו הנבדק נידרש לחזור על סדרה של מילים שמושמעת לו בדרגות שונות של קולניות.

בדיקת ה - OAE


בדיקת ה - OAE מתבצעת על-ידי השמעת צליל לאוזן הנבדקת דרך אוזנייה זעירה. הבדיקה הינה בדיקה אובייקטיבית - אין צורך בתגובות של הנבדק. לעיתים קרובות היא נערכת לתינוקות. במהלך הבדיקה מיקרופון קטן מוכנס לאוזן של הנבדק ובודק את התגובה של האוזן עצמה לצלילים. לבדיקת ה - OAE יכולת זיהוי טובה של ליקויי שמיעה קל עד עמוק. אולם, היא אינה בודקת סף שמיעה. לפיכך, אם לא מתקבלת שום תגובה מהנבדק בבדיקת ה - OAE, יש להמשיך את הבירור על מנת לברר האם אכן קיימת ירידה בשמיעה, ואם כן, מהי חומרתה.

בדיקת A.B.R - Auditory Brainstem Respons


זוהי בדיקה אובייקטיבית בה נבדקת הפעילות החשמלית של עצב השמע וגזע המוח בתגובה לגירוי שמיעתי. הבדיקה מכונה גם בדיקת שמיעה BERA - Brainstem Evoked Response Audiometry

הכנות לבדיקה


לפני בדיקת שמיעה על הנבדק לומר לרופא:

אם הוא חש לאחרונה ירידה בשמיעה.

אם לאחרונה הוא סבל מדלקות אוזניים או התקררות.

אם הוא נחשף לרעש חזק במיוחד לאחרונה. יש להימנע מרעש חזק במשך 16 שעות לפני בדיקת שמיעה.

אם הוא נוטל אנטיביוטיקה שיכולה לגרום נזק לשמיעה, כגון גנטמיצין.

לפני בדיקת שמיעה לעיתים הבודק בודק האם ישנה שעווה באוזן של הנבדק שיכולה להפריע לשמיעה. אם ישנה שעווה הוא מסיר אותה.

תדירות ביצוע


אין תדירות אחת שמומלצת לכל אדם לביצוע בדיקת שמיעה. במידה ואדם חש בקושי בשמיעה, מומלץ שיבצע בדיקת שמיעה בהקדם האפשרי כדי לאפשר שיקום וטיפול במידת הצורך. במידה והאדם הוא בעל לקות בשמיעה, רצוי שיבצע בדיקת שמיעה תקופתית אחת לחצי שנה או שנה, או אם הוא חש בשינוי שמיעתי.

תוצאות


תוצאות תקינות של בדיקת שמיעה הן, למשל: הנבדק יכול לשמוע היטב את הדיבור בלחש, הנבדק שומע טונים באותו הווליום בשתי האוזניים, הנבדק יכול לחזור על 90% ומעלה מהמילים שהושמעו לו בבדיקת סף שמיעה לדיבור. המיקרופון מזהה פעילות תקינה מהאוזן הפנימית בבדיקת OAE. העצבים במוח האחראיים על השמיעה פועלים תקין.

תוצאות לא תקינות יכולות להיות: הנבדק לא שומע דיבור בקול נמוך, הנבדק שומע צלילים חזק יותר באוזן אחת מאשר בשנייה, הנבדק שומע צלילים אבל לא מבין את המילים, הפעילות באוזן לא תקינה, עצבים במוח האחראיים על השמיעה לא מתפקדים כראוי.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת שמיעה