קולפוסקופיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

במהלך בדיקת קולפוסקופיה האישה מתפשטת מהמותניים ומטה ושוכבת על שולחן הבדיקה על הגב עם הרגליים למעלה. לאחר מכן הרופא בעדינות מחדיר לנרתיק ספקולום כך שניתן יהיה לראות את צוואר הרחם. לאחר מכן הרופא צובע את צוואר הרחם בעזרת צמר גפן או ספוגית בתמיסה מדוללת של חומצה אצטית 5% ואח"כ גם בתמיסת יוד. החומצה האצטית גורמת לתאים לא תקינים להלבין וכך הרופא יכול לזהות אזורים לא נורמאליים שצריכים להיבדק. במהלך הבדיקה הרופא מפעיל קולפוסקופ – שהוא מכשיר הדומה למיקרוסקופ המאיר את צוואר הרחם ומאפשר לרופא להסתכל בהגדלה על צוואר הרחם. הקולפוסקופ יכול להגדיל את המראה של צוואר הרחם פי שניים עד פי 60.

אם הרופא רואה במהלך הקולפוסקופיה אזורים עם רקמה לא נורמאלית הוא יכול גם לבצע ביופסיה. במהלך ביופסיה מצוואר הרחם הרופא נוטל דגימה מצוואר הרחם ולאחר מכן שולח אותה לבדיקה תחת מיקרוסקופ הביופסיה כרוכה לעתים בתחושת אי נעימות קלה ומבוצעת ללא צורך בהרדמה מקומית. תשובת הביופסיה תוביל בדרך כלל לאבחנה מדויקת אם אכן קיימת בעיה בצוואר הרחם ומהי.

הכנות לבדיקה


מומלץ לעשות צרכים לפני בדיקת קולפוסקופיה כדי להרגיש יותר בנוח. אין לקיים יחסי מין, או להשתמש בתרופות הניטלות דרך הנרתיק או בטמפונים כ24 שעות לפני בדיקת קולפוסקופיה. מומלץ לא לבצע בדיקת קולפוסקופיה בזמן מחזור חודשי מאחר שבתקופה זו לא ניתן לראות בצורה הברורה ביותר את צוואר הרחם.

משך הבדיקה


בדיקת קולפוסקופיה אורכת כ-20 עד 30 דקות.

מגבלות וסיכונים


לאחר קולפוסקופיה לעיתים חשים מעט כאבים למשך כיומיים.

אם הרופא ביצע ביופסיה, הוא שם באזור הביופסיה משחה חומה-צהובה כדי לעצור את הדימום. משחה זו יכולה להתערבב עם הדם וליצור הפרשות כהות

לאחר ביופסיה מצוואר הרחם זה נורמאלי שיהיו דימומים למשך כשבוע.

במקרים נדירים ביופסיה צוואר הרחם יכולה לגרום לזיהום.

לאחר ביופסיה אין לקיים יחסי מין, או להשתמש בטמפונים במשך כשבוע ואין להתאמן במשך יום אחד.

תדירות ביצוע


קולפוסקופיה לא נערכת באופן שגרתי לכל אישה. היא נערכת בדרך כלל כאשר בדיקת פאפ העלתה תוצאות לא נורמאליות.

תוצאות


לאחר הבדיקה בדרך כלל הרופא מסביר לנבדקת מה הוא ראה בצוואר הרחם במהלך הקולפוסקופיה. התוצאות של בדיקת הביופסיה מגיעות לאחר כמה ימים או יותר.

תוצאות תקינות של בדיקת קולפוסקופיה וביופסיה צוואר הרחם הן: הנרתיק וצוואר הרחם נראים תקינים. לא נראו אזורים בעלי רקמה לא נורמאלית. תוצאות הביופסיה לא מצביעות על תאים לא תקינים.

תוצאות לא תקינות יכולות להיות: נמצאו אזורים בעלי רקמה לא נורמאלית. נמצאו פצעים, יבלות או דלקות בנרתיק או בצוואר הרחם. בביופסיה נמצאו תאים טרום סרטניים או סרטניים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

קולפוסקופיה