ציסטוסקופיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

האזורים אותם ניתן לבחון במהלך בדיקת ציסטוסקופיה הם: תעלת השתן הכוללת את בלוטת הערמונית אצל גברים, שלפוחית השתן אשר תפקידה לאגור את השתן, ושני הצינורות הקטנים (הנקראים שופכנים, ureters) המעבירים את השתן שמייצרות הכליות לתוך שלפוחית השתן.

קיימים שני סוגים של בדיקת ציסטוסקופיה, האחד מבוצע עם ציסטוסקופ גמיש והשני עם ציסטוסקופ קשיח. ציסטוסקופ הוא קטטר, צינור מתכת, אשר דרכו ניתן להעביר סיב אופטי המאפשר תצפית אל תוך שלפוחית השתן. בעזרת הציסטוסקופ ניתן לראות את שלפוחית השתן מבפנים ואף לבצע פעילויות שונות כגון הסרת גידולים. העדפה היום היא לציסטוסקופ גמיש המאפשר מינימום טראומה לשופכה (צינור שרירי הממוקם באגן ותפקידו להוביל את השתן אל מחוץ לגוף) ומקל על תחושת אי הנוחות של הנבדק. בדיקה עם ציסטוסקופ גמיש מתאימה יותר לפרוצדורות קלות והיא יכולה להתבצע כאשר הנבדק שוכב על גבו. בדיקה עם ציסטוסקופ קשיח מצריכה לשכב על הגב עם רגליים מורמות ומקופלות בפיסוק על גבי תומכים.

בדיקת ציסטוסקופיה ניתן לבצע עם מגוון של חומרי הרדמה שמטרתם להפוך את ההליך לקל יותר עבור המטופל. כאשר מבוצע הליך פשוט יחסית, ניתנת הרדמה מקומית, כאשר מבוצע הליך יותר מורכב הוא מבוצע בהרדמה מלאה.

בתחילת ההליך הרופא מנקה את הפתח ממנו יוחדר הציסטוסקופ ולאחר מכן מחדיר אותו. במהלך החדרת הציסטוסקופ נבדקת שלפוחית השתן. לאחר מכן מרוקנים את שלפוחית השתן וממלאים אותה במים סטריליים. בשעה שהשלפוחית מתרוקנת ומתמלאת בוחנים אותה.

בעת הבדיקה ניתן לצפות בשלפוחית השתן ישירות דרך הציסטוסקופ וגם דרך צג טלוויזיה שממוקם בחדק הבדיקה ומחובר לציסטוסקופ. כאמור, במהלך הבדיקה הרופא יכול גם לבצע הליכים שונים כגון הסרת אבנים, הסרת גידולים מהערמונית או משלפוחית השתן ולאחר מכן שליחתם לבדיקה במעבדה, ועוד. בסיום ההליך, הנוזל שהוחדר לשלפוחית השתן מנוקז ממנה, ובמקרים מסוימים מושאר במקום קטטר שינקז ברציפות את השלפוחית.

בדרך כלל, לאחר סיום הציסטוסקופיה, המטופל יכול ללכת לביתו. לעיתים המטופל נשאר לעוד מספר שעות למטרת מעקב רפואי. לאחר ציסטוסקופיה, יתכן כי יופיע מעט דם בשתן בשבועות הראשונים. אם המטופל סובל מתופעות קשות לאחר ציסטוסקופיה כגון, חום, דימום מוגזם, אצירת שתן או כאבים באשכים, עליו לפנות מיד לטיפול רפואי.

הכנות לבדיקה


לפני ביצוע ציסטוסקופיה על הנבדק להודיע לרופא על תרופות שהוא נוטל באופן קבוע כגון מדללי דם וכו'. מדללי דם בדרך כלל יש להפסיק תקופה מסוימת לפני הבדיקה, בהתאם להנחיות הרופא. בסמוך לבדיקה בדרך כלל רצוי לא להטיל שתן בשירותים. בחלק מהליכי הציסטוסקופיה יש ליטול אנטיביוטיקה לפני ביצוע ההליך. בדרך כלל, כאשר מבוצעת ציסטוסקופיה בהרדמה מלאה, יש להיות בצום החל מהערב שלפני בדיקת ציסטוסקופיה, עם זאת, לעיתים, מותר לנבדק לשתות מים מספר שעות לפני הבדיקה. כאשר מבוצעת ציסטוסקופיה בהרדמה מקומית בלבד, אין צורך בצום.

משך הבדיקה


משך בדיקת ציסטוסקופיה כ-15-10 דקות.

מגבלות וסיכונים


בדיקת ציסטוסקופיה היא בדיקה בטוחה, אולם יש לה סיכונים שעלולים להופיע לעיתים רחוקות. להלן מספר סיכונים עיקריים:

התפתחות זיהום.

דימום.

סיבוכים שעלולים להיווצר מההרדמה.

ניקוב במערכת השתן – במקרה שנוצר נקב במערכת השתן במהלך בדיקת ציסטוסקופיה ניתן לטפל בכך בשיטות שונות.

צלקת שנוצרת עקב הציסטוסקופיה ויכולה לגרום להיצרות בדרכי השתן, מה שיכול לגרום לקשיים בעת מתן שתן.

לעיתים רחוקות יכולים להופיע אצל גברים כאב ונפיחות באשכים לאחר ציסטוסקופיה.

לאחר ציסטוסקופיה יתכן כי הנבדק יסבול מתופעת אצירת שתן בה הוא לא יכול להטיל שתן. במקרה זה מתקינים קטטר.

תדירות ביצוע


ציסטוסקופיה אינה מבוצעת לכל אדם באופן שגרתי, היא מבוצעת, כאמור, כדי לאבחן גידולים בשלפוחית, לאבחן את המקור של דם בשתן, לעקוב אחר חולים סרטן שלפוחית השתן, לברר בעיות שונות בהטלת שתן ועוד.

תוצאות


תוצאות תקינות של בדיקת ציסטוסקופיה הן: שלפוחית השתן, השופכנים והשופכה נראים נורמאליים. אין פוליפים או רקמות לא נורמאלית. אין דימום, נפיחות, אזורים צרים וכו'. תוצאות לא תקינות של בדיקת ציסטוסקופיה יכולות להיות: יש נפיחות או היצרות של צינור השופכה עקב זיהום או בלוטת ערמונית מוגדלת. ישנם גידולים בשלפוחית השתן. ישנם כיבים או אבנים בדרכי השתן. ישנם מומים מולדים במבנה של דרכי השתן. קיימת צניחה של האגן אצל נשים ועוד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

ציסטוסקופיה