היסטרוסקופיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Hysteroscopy
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

היסטרוסקופיה מאפשרת לבחון את רחם האישה, לבחון האם יש בעיה ברחם שפוגעת בפוריות האישה, למצוא את הסיבה לדימום אצל האישה, להסיר גידולים ברחם כגון שרירנים ופוליפים ועוד.


תיאור

היסטרוסקופיה מאפשרת להסתכל על רירית הרחם. במהלך היסטרוסקופיה מחדיר רופא צינור דק ועדין הנקרא היסטרוסקופ אל תוך איבר המין של המטופלת ודוחף אותו בעדינות דרך צוואר הרחם אל תוך הרחם. בקצה ההיסטרוסקופ שמוחדר אל גוף האישה יש אור ומצלמה זעירה, מה שמאפשר לרופא לראות את פנים הרחם על גבי מסך וידאו. היסטרוסקופיה מבוצעת למטרות שונות, ביניהן: לבחון האם יש בעיה ברחם שפוגעת בפוריות של האישה, למצוא את הסיבה לדימום אצל האישה, להסיר גידולים ברחם כגון שרירנים ופוליפים ועוד.

להלן הסיבות העיקריות לביצוע היסטרוסקופיה:

למצוא את הסיבה לדימום חריג אצל האישה או להתכווצויות. הרופא יכול גם להעביר בתוך ההיסטרוסקופ כלים טיפוליים נוספים ולעצור את הדימום. למצוא ולמקם מחדש התקן תוך רחמי שאינו במקומו. למצוא ולהסיר שרירנים קטנים או פוליפים. לראות אם יש בעיה בצורת הרחם ובגודל הרחם. לבחון את פתחי הרחם אל החצוצרות. אם הפתחים חסומים, הרופא יכול להעביר בתוך ההיסטרוסקופ כלים שיפתחו את החסימות. למצוא את הסיבה האפשרית להפלות חוזרות. לבדוק אם יש סרטן רירית הרחם. להשתמש בכלים כדי להסיר אזורים בעייתיים בציפוי הרחם (אבלציה של רירית הרחם). ועוד. היסטרוסקופיה נעשית בדרך כלל על ידי גיניקולוג בבית חולים או במרכז רפואי אחר. בדרך כלל לאחר ההליך האישה משוחררת הביתה עוד באותו היום. במהלך הבדיקה האישה שוכבת על שולחן הבדיקה על גבה כשרגליה מורמות. הרופא מחדיר לאיבר המין של האישה מכשיר שמפסק את דפנות הואגינה כדי שניתן יהיה לראות את צוואר הרחם. הרופא מחדיר אל הרחם מים פיזיולוגים או גז מיוחד שעוזרים לראות את פנים הרחם בבירור. אם הרופא מבצע גם ביופסיה או הליך ניתוחי אחר, הוא יחדיר לתור ההיסטרוסקופ כלים עדינים שיכולים לבצע את ההליך בתוך הרחם.

ההבדלים בין היסטרוסקופיה אבחנתית להיסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה אבחנתית והיסטרוסקופיה ניתוחית הם שני ביטויים נפוצים. היסטורסקופיה אבחנתית מיועדת רק לאבחון חלל הרחם. היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת ללא צורך בהרדמה, במהלכה מוחדר סיב אופטי דקיק במיוחד אל תוך הרחם תוך כדי הזלפת מים פיזיולוגיים או גז לשם הרחבת החלל. המטופלת והרופא המבצע צופים במסך הטלוויזיה ורואים את הנעשה בחלל הרחם. ההיסטרוסקופיה האבחנתית אינה דורשת הכנה מיוחדת למעט התנזרות מקיום יחסים 84 ש' טרם הפעולה. היסטרוסקופיה ניתוחית היא היסטרוסקופיה בה מבצעים גם פעולות ניתוחיות. היסטרוסקופיה ניתוחית הינה פעולה יותר פולשנית מהאבחנתית בה ניתן לטפל בממצאים חריגים אשר התגלו במהלך ההיסטרוסקופיה אבחנתית או אולטרהסאונד. היסטרוסקופיה ניתוחית הינה פעולה המתבצעת תחת אשפוז יומי ובדרך כלל תחת הרדמה כללית. להבדיל מההיסטרוסקופ האבחנתי, להיסטרוסקופ ניתוחי קוטר רחב ויש צורך בהרחבת צוואר הרחם. במהלך היסטרוסקופיה ניתוחית מחברים אלקטרודה חשמלית שמסוגלת לחתוך רקמה או לעצור דימום על ידי צריבת כלי דם בחלל הרחם. כמו כן, שרירנים, פוליפים ושאריות הריון, ניתן להסיר מתוך חלל הרחם. גם מומים מולדים, כגון מחיצה ברחם או הדבקויות ניתן לחתוך באמצעות היסטרוסקופ ועוד.


הכנות לבדיקה

לפני הבדיקה על האישה לספר לרופא על מצבה, למשל, אם יש סיכוי שהיא בהריון (ההליך יכול לפגוע בעובר), אם היא נוטלת תרופות מסוימות, ובמיוחד מדללי דם כגון אספירין, אלרגית לתרופות מסויימות, אם היא סובלת מבעיות לב או ריאות וכדומה. ההכנות להיסטרוסקופיה אבחנתית שונות מאשר ההכנות להיסטרוסקופיה ניתוחית. לפני ביצוע הליכים אלו המטופלת מקבלת הנחיות מפורטות מהצוות המטפל. באופן כללי, לבדיקת היסטרוסקופיה אין להגיע בזמן המחזור החודשי. כמו כן, אין להשתמש בטמפונים או תרופות המוחדרות לנרתיק ב-24 השעות שלפני בדיקת ההיסטרוסקופיה. לפני הטיפול הרופא מחליט עם המטופלת האם היא תקבל תרופת הרגעה לפני ההיסטרוסקופיה או תקבל הרדמה מקומית או כללית. לפני היסטרוסקופיה האישה ברך כלל תתבקש לחתום על טופס הסכמה. אם האישה אמורה לעבור את ההיסטרוסקופיה בהרדמה כללית, יהיה עליה להפסיק לאכול ולשתות לפני הבדיקה. יש לבצע את ההוראות לגבי הפסקת האוכל והשתייה בדיוק רב, אחרת ההיסטרוסקופיה עלולה להתבטל. אם הרופא הורה למטופלת ליטול את התרופות השגרתיות שלה ביום של הניתוח, יש לעשות זאת רק באמצעות לגימת מים. אם האישה תעבור את הבדיקה תחת תרופות הרגעה או הרדמה עליה לדאוג מבעוד מועד לאדם שיסיע אותה הביתה לאחר ההליך.


משך הבדיקה

היסטרוסקופיה אורכת בדרך כלל כ-30 דקות, אם לא מבוצעים הליכים רפואיים אחרים שמאריכים את הזמן.


סיכונים

תיאורטית, הליך היסטרוסקופיה הוא הליך בטוח אולם כמו בכל פעולה פולשנית ישנם סיכונים. למשל, לעיתים במהלך היסטרוסקופיה הרופא מחדיר לגוף האישה נוזל כדי לראות את רירית הרחם בבירור. האישה עלולה לספוג חלק מהנוזל הזה ואח"כ להרגיש נפיחות. הנוזל אף עלול לשנות את רמת הנתרן בדם. אם הרופא מחדיר לגוף האישה גז, אז ישנו סיכוי קטן מאוד להיווצרות בועת אוויר בכלי הדם. היסטרוסקופיה עלולה לפגוע גם ברחם או בצוואר הרחם ולגרום שם לדימום או דלקת. כמו כן, היסטרוסקופיה עלולה לעיתים רחוקות לנקב את שלפוחית השתן או המעיים, אם בעיה זו מתרחשת יש לתקן אותה על ידי ניתוח. אם ההיסטרוסקופיה מבוצעת בהרדמה מלאה אז קיימים גם הסיכונים של ההרדמה. לאחר הבדיקה יתכן דימום קל למשך כיומיים, זהו מצב טבעי. כמו כן, אם נעשה שימוש בגז במהלך ההיסטרוסקופיה יתכן גם כאב בטן למשך כיממה. במקרה של כאב בטן קל ניתן ליטול כדור לשיכוך הכאבים כגון אקמול.


תדירות ביצוע

היסטרוסקופיה אינה מבוצעת באופן שגרתי לכל אישה. היא מבוצעת בין היתר כדי למצוא את הסיבה לדימום, להסיר שרירנים או פוליפים, למצוא את הסיבה האפשרית להפלות חוזרות, לבדוק אם יש סרטן רירית הרחם ועוד ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של היסטרוסקופיה הן בין היתר: הרחם נראה תקין מבחינת הגודל והצורה שלו. אין פוליפים, שרירנים או גידולים אחרים. פתחי החצוצרות נורמאליים ותקינים. תוצאות לא תקינות של היסטרוסקופיה יכולות להיות: הגודל של הרחם לא תקין, הצורה של החלק הפנימי של הרחם לא נורמאלית. ישנה צלקת ברחם. ישנם פוליפים, שרירנים או גידולים אחרים ברחם. פתחי הרחם לאחת או לשתי החצוצרות חסומים ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקות מערכת הרבייה  אולי יעניין אותך גם

  שיקום
  מאת ד"ר יגאל ויסמן
  | 24/10/2019 |
  צפיות: 14,514
  נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
  קרא עוד
  מיגרנה - לא כל כאב ראש
  מאת ד"ר יגאל ויסמן
  | 22/09/2019 |
  צפיות: 15,499
  אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
  קרא עוד
  פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
  מאת ד"ר יגאל ויסמן
  | 12/09/2019 |
  צפיות: 9,418
  פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
  קרא עוד
  טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
  מאת מערכת BeOK
  | 25/07/2019 |
  צפיות: 1,902
  טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
  קרא עוד
  קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
  מאת מערכת BeOK
  | 19/06/2019 |
  צפיות: 4,324
  קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
  קרא עוד
  פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
  פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
  קרא עוד
  טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
  שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
  קרא עוד
  מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
  שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
  קרא עוד
  שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
  | 19/12/2018 |
  צפיות: 2,463
  שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
  קרא עוד
  סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
  סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
  קרא עוד