פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה - יש לך שאלה?

פורום סרטן ריאות נועד לתת לכם מידע וייעוץ בנושא מחלת סרטן ריאות. פורום סרטן ריאות עוסק בזיהום אויר, עישון, קרצינומה, ריאות, גידול סרטני, אסבסט, עישון פסיבי, שיעול, קוצר נשימה, צילום ריאות, כימותרפיה, הקרנות, כריתה, כאב בחזה, שיעול דמי ועוד

מנהלי הפורום

פרופ' חובב נחושתן
ד"ר מיה גוטפריד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• המלצה להמשך טיפול בסרטן ריאות
    אאא
    13/05/2018

לפני כשנה וחצי אבי אובחן בסרטן ריאות מסוג אדנוקרצינומה וכרתו לו את אונה השמאלית התחתונה. אחרי מעקב התגלו לו ממצאים והוא התחיל טיפול באפטיניב למשך 5 חודשים ואז פיתח מוטציה t790m וקיבל טגריסו למשך חודש וחצי ועכשיו התגלה כי התרופה האחרונה (טגריסו) אינה משפיעה והגידול החל לגדול. איזה עוד תרופה או קומבינציה של תרופות כדאי ומומלצות? האם יש מחקרים בארץ או בחו"ל שרלוונטיים? מהו המשך הטיפול? האם עליו לעבור לכימותרפיה או שיש עוד תרופות ביולוגיות שטרם ניסה ועשויות לסייע? עליי לציין כי הוא מאוד רזה עוד מלפני המחלה ועכשיו עוד יותר. אשמח לתשובה בהקדם

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חשיבות הרפואה משלימה/אינטגרטיבית במהלך טיפולים אונקולוגיים
    שלמה גוברמן
    08/05/2018

חשיבות הרפואה משלימה/אינטגרטיבית במהלך טיפולים אונקולוגיים

רבות כבר נכתב סביב נושא ההצהרה המטלטלת והמפחידה כל כך האומרת:
    "יש לך סרטן".
    ראשית חשוב להירגע ולהבין כי יש הרבה שניתן לעשות כיום, והאבחנה של מחלה אונקולוגית במרבית המקרים לחלוטין אינה גזר דין מוות. במקרים רבים סרטן אפשר לנצח!
    במאמר הנוכחי אשתדל להדריך את המטופל/המאובחן במחלה אונקולוגית, כיצד לנהוג באופן שימקסם את סיכוייו להיטיב את מצבו. המאמר יסביר את הסיבות לחשיבות הגדולה של שימוש ברפואה המשלימה/אינטגרטיבית במהלך הטיפולים האונקולוגיים השונים. עקרונות והסברים אלה מבוססים על 16 שנות ניסיוני כמדריך ויועץ למטופלים אונקולוגיים, בכל הקשור לטיפולים אלטרנטיביים/משלימים לטיפול במחלתם.

מדוע אני צריך להשתמש ברפואה משלימה/אינטגרטיבית?

ניתוחים

אין ספק כי חלקם הגדול של הניתוחים להוצאת גידולים סרטניים מוצדקים, ואף במקרים לא מעטים נחשבים למצילי חיים. עם זאת, בואו נבחן גם את נקודות התורפה שלהם:

א. ניתוח להוצאת גידול סרטני יכול לעתים להאיץ חלילה את הסכנה של התפתחות גרורות.
    בגידול המקורי (built in) קיימים חומרים מעכבי אנג'יוג'נזה (angiostatin endostatin).
    אלה הם חומרים שיכולים בפוטנציה להפריע לגידול להמשיך להתפתח ולגדול, ע"י כך שהם מפריעים לו לפתח כלי דם חדשים, להם הוא זקוק להם בכדי לגדול. כאשר גידול סרטני מוצא החוצה, יחד איתו מוצאים גם חומרים אלה.
    מכאן נובעת החשיבות לקחת עוד לפני הניתוח, ולחזור לקחתם רק החל משבועיים אחרי הניתוח, בכדי לא להפריע ליצירת כלי דם סביב החתך הנוצרים בזמן זה לצורך החלמתו, צמחים ותוספים שהם בעלי ערך של עיכוב אנג'יוג'נזה.

ב. רוב הניתוחים (ובמיוחד הפולשניים יותר) הם טראומה לגוף. הם מחלישים משמעותית את המערכת החיסונית ובמיוחד את תאי ההרג (NK CELLS) שלה. מיותר לציין שדווקא בתקופה שלאחר ניתוח להוצאת גידול סרטני, חוזקה של המערכת החיסונית חשוב ביותר, וזאת כדי להתמודד עם תאים סרטניים אשר במהלך הניתוח נעתקו מהגידול המקורי, ומחפשים לעצמם את ההזדמנות לנדוד ולהקים קולוניה באיבר גוף מרוחק או במיטת הניתוח עצמה.
    מכאן החשיבות לקחת סביב הניתוח תוספים וצמחים אשר יחזקו את מערכת החיסון.

ג. תהליכים שקורים בגופנו לצורך החלמה מהניתוח שהוא למעשה פצע, מערבים גורמי גדילה שונים כמו: טסיות דם המגיעות לאזור החתך כדי להפסיק את הדמום ציטוקנים ותאי דלקת הקשורים כולם בתהליך ההחלמה של איזור החתך והפצע שנגרם.
    גורמי גדילה אלה עלולים לעורר תאי סרטן "רדומים" גם כאלה שרחוקים ממקום החתך הניתוחי עצמו. במקרה זה יש חשיבות לשקול (בתאום עם המנתחת) מתן נוגדי דלקת (קונבנציונליים ו/או טבעיים) עוד לפני הניתוח עצמו.

ד. במהלך ניתוחים להוצאת גוש סרטני, קיימת סכנה מסוימת שתאים שניתקו מהגוש הסרטני המקופסל במהלך הניתוח, עלולים לנדוד דרך מחזור הדם ולהגיע לאיברים מרוחקים וליצור שם גרורות. ידוע למשל כי סרקומות (סוג של גידולים סרטניים) שונות מגיבות באופן זה באחוזים משמעותיים לכריתתן
    במצבים אלה יש בהחלט חשיבות לעשות שימוש בתוספים וצמחי מרפא שהם בעלי תכונות של מניעת התפתחות גרורות (נוגדי מטסטזות).

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך של הודעה קודמת
    שלמה גוברמן
    07/05/2018

כימותרפיה/הקרנות/טיפולים ביולוגיים
    אמונותרפיה/טיפולים הורמונלים

א. תרופות בשימוש האונקולוגיה פוגעות גם בתאים בריאים ובמערכות גוף שונות. עלולה להיות להן רעילות ללב, לכליות, למוח העצם, לריריות מעיים, למערכת העצבים ההיקפית (נוירופתיה), לריאות, לכבד, לעור, למערכת החיסון ועוד.
    הגנה מרעילות תוספי תזונה וצמחים שונים יכולים לספק הגנה למערכות אלה וזאת מבלי לפגוע ביעילותן של התרופות האונקולוגיות.

ב. ישנם תוספי תזונה, צמחי מרפא, וגם תרופות מרשם שונות (בשימוש שלא להתוויה שעבורה יוצרו) אשר נמצאו מחקרית בעלי סינרגיה עם תרופות אונקולוגיות שונות. שימוש בתוספים, צמחים ו/או תרופות אלה יגדיל את הפוטנציאל להעצים את הטיפול האונקולוגי, ולהביא בשורה התחתונה לתוצאות ותגובות טיפוליות טובות יותר.

ג. אחת הבעיות העיקריות של כימותרפיה וקוקטיילים כימותרפיים (מעבר לרעילותם לה רובינו מודעים) היא כי תאים סרטניים מפתחים הרבה פעמים עמידות לתרופות, בדומה לעמידות שמפתחים חיידקים לאנטיביוטיקה. לצערנו הרב תופעת העמידות נכונה גם בהקשר של טיפולים ביולוגיים, הורמונלים ואמונותרפיים
    ישנם תוספי תזונה, צמחי מרפא וגם תרופות מרשם שונות, אשר עשויים למנוע או לפחות להקטין את הסיכון של התרחשות תופעה זו.

ד. תוספי תזונה רבים וצמחי מרפא רבים נחקרו ונמצאו בעלי יכולת נוגדת סרטן. לקיחתם במהלך טיפולים אונקולוגיים תעצים (במסלול בפני עצמו וגם בסינרגיה עם התרופות האונקולוגיות) את תוצאות הטיפול בכללו. כמובן שנדרש ידע לדעת להתאים את הצמחים והתוספים הנכונים לטיפול האונקולוגי הספציפי, ולמצבו של המטופל, ולדעת גם במה לא מתאים להשתמש.

לסיכום

מכל הסיבות הנ"ל ועוד, בחכמה יעשה חולה אונקולוגי אשר עובר טיפולים אונקולוגיים מכל סוג שהוא, אם ישלב בו זמנית ובמקביל טיפולים משלימים. טיפולים אלה גם יספקו לו הגנה מרעילותם של חלק ניכר מהטיפולים האונקולוגיים, וגם עשויים לסייע בידו להפיק מהם תועלת משמעותית גדולה יותר.

במאמר זה, לא התייחסתי כלל לנושאים נוספים של הרפואה המשלימה כמו: טיפולי גופנפש, דיקור סיני, ועוד. לאלה גם כן חשיבות גדולה, וגם אותם חשוב כמובן לשלב במהלך הטיפולים האונקולוגיים הקונבנציונאליים.

בריאות שלמה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ליפומות מרובות בכל הגוף
    רונן
    02/05/2018

בן 57. סובל מליפומות מרובות בכל הגוף, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, ומזה כ14 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה (אני מקווה שהגדלה שפירה לאור הממצאים האחרונים), לאחרונה חלה עלית :PSA
    6/2014 – 1.05 / 9/2015 – 1.21 / 5/2016 – 1.37 / 4/2018 – 2.26
    --------------------------------------------------------------
    ב- 25/1/2018 ביצעתי CT בית החזה, עם חומר ניגוד.
    סיבת ההפניה: לפני שבועיים המופטיזיס, חום ושיעול. טופל אנטיביוטית. האם יש ברונכיאקטזיות?
    השוואה: 9.1.2007
    ריאות:
    - באינטרוול הארוך שבין הבדיקות חלה הרחבה של דרכי אוויר אבל הרחבה זו הינה מינימלית כך שיש ברונכיאקטזיות מינימליות באונות התחתנות.
    - יש מספר קשריות שפירות:
    - מסוידות, גרנולומות כמו למשל באונה ימנית תחתונה בחתך 199-204, 193 או באונה שמאליתתחתונה חתך 64. קשריות אלו גדלו בהשוואה לבדיקה הקודמת כעת בקוטר של 2 מ"מ בבדיקה קודמת 1 מ"מ.
    - יש מספר קשריות יציבות סולידיות בלתי מסוידות, כמו למשל באונה ימנית תחתונה בקוטר של 2*1 מ"מ בחתך 132,145, האונה השמאלית התחתונה, האונה השמאלית התחתונה בחתך 63, 78, 126, 132.

פלאורה: אין תפליט פלאורלי ואין תפליט פריקרדיאלי. יש קשרית אקסטרה פרנכימטית חדשה מימין, כלומר פלאורלית לטרלית לפלאורה הפריאטלית, בקוטר 1.1*0.7 ס"מ בחתך 25-201.

בלוטות לימפה: אין לימפאדנופתיה במיצר, שערי הריאות או בתי השחי.

שדיים: נראים תקינים.

קרדיווסקולרי: גודל הלב, האאורטה העולה והעורק הריאתי הראשי תקינים. אין לראות הסתיידויות בעורקים הקורונריים.

בטן עליונה: פסגת הכבד, האדרנלים והטחול תקינים. יש אטרופיה של הלבלב, משמעותית לגיל שהייתה משמעותית גם בביקה הקודמת אז המטופל היה בן 46. בנוסף, יש הסננה של השומן המזנטריאלי ללא שינוי משמעותי בלוטות לימפה קטנות בתוכו – misty mesenterium שזהו ממצא בלתי ספציפי.

עצמות: ללא עדות לממצא הורס עצם. יש המנגיומות בחוליות T12, L2, L4.

שומן תת עורי: קשריות עדינות תת עוריות חדשות כנראה מהזרקות תת-עוריות (של אינסולין? – ראה פסקת בטן).

לסיכום:

1. לא נצפה מוקד ספציפי שגרם לסיפור של ההמופטיזיס. הברונכיאקטזיות שנצפות הינן מינמיליות ואין לראות דלקת סביבן.

2. לגבי הקשריות האקסטרה פרנכימטית החדשה מימין – אטיולוגיה לא ברורה. בגלל שאין רקע אונקולוגי סביר ביותר להניח שמדובר בגידול ניורוגני שפיר. אבל על מנת לאמת זאת מומלץ לבצע בדיקת CT מעקב בעוד 3 עד 6 חודשים. ניתן את המעקב לאורך הזמן גם לבצע ב- MRI.

3. אטרופיה של הלבלב – משמעותית בהתחשב בגיל המטופל. לקורלציה קלינית.

ב- 29/3/2018 ביצעתי US בטן.

הבדיקה הייתה כביכול תקינה מלבד ממצא של טחול בגבול העליון של הנורמה בגודל של כ13.1 ס"מ. מרקמו הומוגני.
    כתבתי כביכול, כי למרות הממצאים לגבי הלבלב ב,CT בבדיקת US נכתב שלבלב ללא ממצא גס...

ב- 1/5/2018 ביצעתי צילום בית החזה.

צל המיצר כולל צל הלב תקין בגודלו ובצורתו.
    אין עדות לתסנין או ממצא ריאתי חריג אחר.
    סתימה חלקית של סינוס קוסטסטופרני השמאלי.

רופא הריאות שלי נמצא בחופשה וגם תור אליו לא קרוב.
    חסר אונים ומודאג מאוד מהממצאים...
    האם כדאי לעבור מהקופה למעקב וטיפול במכון ריאות בבית החולים?
    מה דעתך על הממצאים?
    מה המלצתך?
    תודה רבה מראש.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ממצאי סיטי - חשש לסרטן ריאה עם גרורות
    דורית סיידו
    29/04/2018

אמא שלי בת 70 ,, עישנה 40 שנה (כבר חודש וחצי שלא!) אושפזה בשל דלקת ריאות שיעול שלא מרפה.. שוחחרה , לאחר שהכאבים לא הרפו וצילום רנטגן שמראה על מים בריאות חזרה שוב לאישפוז - הסיטי מראה על ממצאים 2 גידולים בריאה הימנית וחשד לגרורות ונוזל בריאה. כרגע היא ממתינה לביופיסה (מיום חמישי היא ללא אספירין) בנוסף יד ימין שלה עם תחושת נימול קשה בקושי מתפקדת .
    אמא סובלת מכאבי תופת היא על "טרגין " שגם תוך כמה שעות לא עוזר .התור לביופסיה רק בעוד 9 ימים ועוד 10 ימים לתשובה .. אני חוששת שכל יום שעובר קריטי לנו . יש לנו תור בפט סיטי בהדסה ב 3.5. שבוע הבא. הבנתי שישנה אפשרות שפרו' חובב יכול להקל על הכאב שלה בהקרנות במקביל לביופסיה .. בבקשה תנחו אותי , מה עלי לעשות . היינו מאושפזים בשערי צדק - שחררו אותנו כיוון שהיא לא יכולה לקבל טיפול למעט כדור פוזיד - משתן. אמא גם סובלת מסכרת והשמנת יתר (108 ק"ג). מחכה לתשובה . תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ממצאים של צילום חזה
    אמיר
    18/04/2018

שלום וברכה ,
    רציתי לשאול האם ע"י צילום חזה אפשר לאבחן את סרטן הריאות הספיציפי של תאים קטנים ? ומאיזה גודל גידול רואים במיצר היכן שבדרך כלל מתפתח סרטן זה ? והאם בברונסקופיה רגילה ניתן לאבחן זאת ? ואם לקחו שטיפה של 10 מ"ל במהלך הברונסקפיה האם היא מספיק אמינה? לאיבחון

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הסבר לפטסיטי של אמא שלי
    גל
    11/04/2018

שלום רב,
    לאמא שלי התגלה גוש של כ- 2.4 בריאה ועוד גוש קטנטן ששניהם הודגמו בפט סיטי.
    היא עברה שלוש הקרנות ממוקדות בעוצמה גבוהה להלן התוצאות
    1 תהליך ידוע בשל 2.4 בrul ללא שינוי משמעותי בגודלו אל עוצמת הקליטה פחתה.
    2. בבדיקה מודגמים נודלים נוספים בשתי הריאות הבולטים בrul ברובם ללא שינוי בהשוואה לבדיקה הקודמת אך כיום נודל חדש בגודל 0.3 צמוד לסדק הבינתאי.
    אשמח להבין את משמעות הפיענוח.
    תודה
    גליה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בדיקת petct האם יש צורך במעקב רופא ריאות
    ענת
    27/03/2018

שלום רב,
    לגיסתי, הסובלת מסרטן המלנומה, בוצעה בדיקת petct.
    מצ"ב.
    בפענוח הבדיקה נכתב כי יש תמט באונה ונודולים..
    האם יש צורך במעקב רופא ריאות?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פענוח סיטי סרטן ריאות
    שירז
    05/02/2018

היי שלום רב,

אמי,תודה לאל, נרפאה מהמחלה לפני כ5 + שנים. כרגע מבצעת מעקב סי טי פעם בחצי שנה + מעקב רופא ריאות בבלינסון(עקב copd)
    עד כה לא היו שינויים בין סיטי לסיטי
    קיבלתי את תוצאות הסיטי שנעשו אתמול ואשמח לעזרה
    בתוצאה זו רשום:
    -"התהליך בLUL גדל באופן ניכר, מערב באופן עדין את דופן העורק הפולמונרי השמאלי הראשי"
    -"בגוף L2 נגע חדש עגול מרכזי היפודנסי וסקלרוזיס סביבו. גודלו 13 מ"מ."

אודה לבירור לגבי הסעיפים. מה זה אומר התהליך גדל? זה בהכרח הסרטן או יכול להיות שהכוונה לcopd?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קונסלדציה עם אזורי GGO
    שמעון ג.
    01/01/2018

שלום
    ב-סיטי התגלתה אצלי קנסלדציה בגודל 1.4*2.6 עם אזורי GGO סביבה ב-(RUL (73. ממצא זה חדש, ולא נראה בסיטי מיולי השנה.
    ברור שזה טעון ביופסיה.
    בהנחה (הסבירה) שמדובר בגידול סרטני, שאלתי היא האם תוכלו לומר לי באופן תאורטי (כלומר, לא ייחודי למקרה בודד) ע"פ סטטיסטיקה קיימת, מה אחוז הריפוי מגידולים שתיאורם כזה במידה והם מטופלים מיידית, או בצורה כללית יותר, סיכוי, קטן, בינוני, גדול וכו'.
    בתודה מראש
    שמעון ג.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בירור לגבי הסכנה בעישון
    אביב
    31/12/2017

שלום,
    אני בחר בן 23. מעשן 4 שנים שותה בערך פעם בשבוע ולא עושה פעילות גופנית.
    מגיל 19 הייתי מעשן קופסה ביום ובמהלך השנים עד גיל 22 ירדתי לבערך חצי קופסה ביום.
    מגיל 22-23 אני הורדתי במינון משמעותית ז"א שביום רגיל אני לא מעשן בכלל, אבל בגלל שהתרגלתי לזה שביציאות למסיבות הסיגריות הן חלק בילתי ניפרד מהיציאה ומהאלכוהול - יוצא שרק בסופ"שים ( כל סופ"ש) אני מעשן וגומר גם קופסה שלמה.
    השאלה שלי היא האם זה עשוי להגביר את הפגיעה בריאות?, בגלל שכאשר אני חושב על זה בצורה הגיונית - זה נישמע לי מסוכן מאוד שכל השבוע הריאות שלי לא חשופות בכלל לסיגריות וכל סופש" הן חוות "טראומה" של קופסה שלמה של סיגריות. נישמע לי פשוט הגיוני שהצורה הקיצונית שהריאות שלי חוות את העישון (של אולי פעם אחת בשבוע - אבל "בכל הכוח") עלולה לפגוע אפילו יותר אם הייתי מעשן כל יום והן היו מתרגלות לזה.
    והאם אני צריך לעשות צילום כדי לראות את מצב הריאות שלי?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בירור לגבי חשיפה לאסבסט
    עמית
    16/10/2017

שלום,
    הצינור השבור המצורף בתמונה מונח בחצר הבניין שלנו,
    במידה והוא מורכב מאסבסט (העניין בבירור),
    רציתי לדעת כמה החשיפה אליו מסוכנת, מבחינת קרבה או מגע,
    עד עכשיו מדי פעם היינו יושבים עליו.
    תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• סרטן ריאות עם מוטציה בegfr
    מירב
    15/10/2017

היי ד״ר, אחי בן 45 בנאדם בריא לכאורה, בחיים לא עישן לא שתה , עושה ספורט, משקל תקין. אובחן לפני כחצי שנה כחולה סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים עם מוטציה בegfr. אני ומשפחתי כל הזמן מנסים לחשוב איך זה הגיע אליו, האם מריצות שעשה בחוץ? עבודה במחסן שעשוי מאסבסט? או אולי עבודה פיזית ברחוב? אני יודעת שאין לכך תשובה ולעולם לא נדע, אבל מאז הגילוי, אני נמצאת בחרדות יומיומיות, מפחדת מזיהום אויר, עשן של מכוניות אוטובוסים משאיות, ממש היסטרית לגבי זה. עד כמה לזיהום אויר יש חלק בסרטן הזה? האם זה סרטן שנגרם כתוצאה מהסביבה או גנטי?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חזרה מקומית של סרטן ריאה או גרורה ממקור מלנומה?
    ק
    19/08/2017

שלום . אמי בת 60. פעילה. אי סימפטומית לגמרי . עובדת , פעילה,עושה ספורט. לעולם לא עישנה. לפני 3.5 שנים נכרתה שומה שהתבררה כמלנומה. בבירור פט סי טי נמצא גוש כ 2 סמ בריאה. סביופסיה הוכח כסרטן ריאתי ראשוני אדנוקרצינומה. נכרתה עונה שמאלית עליונה .וול דיף אדנקורצינה ללא בלוטות נגועות .שלב 1а. במקביל נכרתו בלוטות בבית השחי עם 2 בלוטות זקיף מגועות מיקרוסקופית של מלנומה. שלב 3а (במלנומה כמו שלב 2 של שאר הסרטנים). כלומר נמצאו 2 ממארויות בו זמנית שטופלו כירורגית כלפני יותר מ 3 שנים. מעקב מאוד צמוד של הדמיה ואונקולוגים . בינואר 2017 קשרית ריאתית בצד ימין ( בגב ימין הייתה מלנומה). הוכח בביופסיה גרורה של מלנומה . מוטציה braf .התחילה טיפול בקיטרודה . אחרי 5 מחזורים גרורה נכרתה. ביופסיה הראה שולמיים נקיות , איך ללא נקרוזיס . בפט לפני שבועיים ( כחודשיים אחרי כריתת גרורה), קליטת יתר של fdg בקשרית צמוד לסיכות של כריתת עונה שמאלית(לפני 3.5 שנים אדנוקרצינומה) מדיאסטנלית סופראהילרית . לסיכום קשרית לעיל ואין עדות למחלה פעילה בריאות ושאר הגוף. אני מבינה שהקשרית מדוברת הינה במיצר , כלומר זו בלוטת לימפה במיצר שהיפרמטבולית. האם נכון? האם יש מצב לגרורה של סרטן ריאה הראשוני? כיצד עושים ביופסיה במקום כזה לא נגיש? הרי לא ניתן לעשות מחטית תחת סי טי כמו בריאות. מהי בדיקת מדיאסטוסקופיה? האם נהוג לכרות גרורה בודדת של סרטן ריאה? תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מעבר מ TARCEVA ל TAGRISSO
    clemy
    30/07/2017

שלום
    האם במעבר בין תרופה ביולוגית TARCEVA לבין TAGRISSO ( יש 790T חיובי) צריך/ רצוי לעשות הפסקה של יומיים?
    קראתי דעה כזו ...
    מה דעתך?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה