סרטן השד

רוצה לדעת על סרטן השד? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי סרטן השד. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל בפרט ובעולם המערבי בכלל ונחשבת לסוג הסרטן השכיח ביותר. כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל כחולות סרטן השד ו-954 חולות סרטן השד נפטרות מדי שנה בגלל המחלה. על פי רישום סרטן לאומי במשרד הבריאות, אחת מכל תשע נשים עלולה לחלות במהלך חייה במחלת סרטן השד.

סרטן השד הוא למעשה גידול ממאיר המתפתח מתוך תאי השד. גידול בשד הינו תופעה נפוצה למדי, כאשר אצל כ-80% מהנשים הגידול שפיר ולא מזיק (נקרא "ציסטה"), מכיל נוזל ומקורו בבלוטות המייצרות את החלב. ישנו סוג נוסף של גידול בשד הנקרא "פיברואדנומה" והוא מורכב מרקמה סיבית.

במקרה של גידול ממאיר בשד, לעומת זאת, הסוג הנפוץ ביותר הוא קרצינומה דוקטלית (תוך צינורית) פולשנית. בנוסף, ישנם סוגים נדירים יותר של סרטן השד, כגון קרצינומה דוקטלית לא פולשנית, פאג'ט של השד (מחלה טרום סרטנית המופיעה כנגע בפטמה), סרטן שד דלקתי ועוד.

אבחון עצמי של סרטן השד


האבחון הראשוני של סרטן השד נעשה, בדרך כלל, על ידי האישה עצמה. הכרת השד הינה חלק מהמודעות לגוף כולו והיא כוללת הכרת צורת השד, תחושתו ואת מגעו. הכרת השד נעשית על ידי התבוננות ומישוש עצמי. כאשר אישה מבחינה בשינוי כלשהוא עליה לפנות לרופא/ה בהקדם האפשרי.

בתקופת הפוריות משתנה התחושה הרגילה של השדיים. אצל חלק מהנשים השדיים הם גושיים ורגישים במיוחד קרוב לאזור בית השחי, לכן מומלץ לבצע בדיקה עצמית לאבחון שינויים בשד פעם בחודש, כמה ימים לאחר סיום הווסת.

אצל נשים לאחר גיל המעבר, כאשר המחזור החודשי הופסק, פעילות הרקמות בשד נפסקת והשדיים הופכים רכים ופחות מוצקים וגושיים.

אבחון מוקדם של סרטן השד


אבחון מוקדם של סרטן השד הינו הכרחי על מנת להציל את חייה של החולה. ככל שגילוי סרטן השד נעשה בשלב מוקדם יותר של המחלה, כך סיכויי ההחלמה גדלים. על מנת לאבחן סרטן השד ישנן שתי אופציות רפואיות מקובלות:

1. בדיקת שד אצל רופא
הרופא בודק את השדיים ואת בלוטות הלימפה בבית השחי ובצוואר. הבדיקה נעשית במצב שכיבה וישיבה של הנבדקת, כשבסופו הרופא יכול להמליץ על בדיקות נוספות שיש לערוך. בדיקה כזו מומלץ לערוך אחת לשנה.

2. בדיקת ממוגרפיה
אבחון מוקדם של סרטן השד על ידי בדיקת ממוגרפיה הינה למעשה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. ממוגרפיה הינה בדיקה המתאימה לנשים שאין להן תסמינים מוקדמים ומטרתה לגלות את סרטן השד כבר בשלבים המוקדמים שלו, בהם ישנם שינויים ממאירים התחלתיים בשד כמו גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש.

ממוגרפיה היא בדיקה מהירה ופשוטה, המתבצעת באמצעות הנחת השד בין שני לוחות הלוחצים על השד ומשטיחים אותו. ישנה תחושת אי נוחות קלה בשל הלחץ, אך לחץ זה נמשך כמה שניות בלבד.

על פי ההמלצות, נשים אשר עברו את גיל 50 אמורות לעבור בדיקת ממוגרפיה לאבחון מוקדם של סרטן השד פעם בשנתיים, נשים אשר יש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה חולת סרטן השד אמורות לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה וכמו כן נשים הנמצאות במעקב רפואי בשל קשר משפחתי למחלת סרטן המעי הגס, או כאלו הנמצאות במעקב עקב סרטן המעי הגס, סרטן השחלה או סרטן הרחם.

3. סריקת אולטראסאונד
בדיקת אולטראסאונד לגילוי סרטן השד נעשית על מנת לדעת האם הגידול הוא מוצק או נוזלי (ציסטה) על ידי שימוש בגלי קול.

4. בדיקת MRI
בדיקת MRI הינה למעשה הדמיית באמצעות מגנט. לצורך הבדיקה מוזרקים נוגדנים לווריד המשמש להדגמתם של כלי דם. הבדיקה רגישה ביותר לגילוי סרטן שד פולשני, אולם בשל הדיוק הרב ייתכן ואזורים בשד אשר אינם נגועים במחלה ייצבעו כאזורים הנגועים במחלת סרטן השד.

5. ביופסיית מחט עדינה (F.N.A)
זוהי בדיקה מהירה, פשוטה ולא מכאיבה. בעזרת מחט דקה במיוחד נשאבת דגימת תאים מתוך השד ונשלחת למעבדה לאבחון סוגם.

6. ביופסיית מחט עבה
בדיקה זו נעשית תחת הרדמה מקומית ומהלכה מוחדרת מחט חלולה לתוך השד. במידה והגוש או גבולותיו אינם וודאיים, נעשה שימוש באולטראסאונד. המחט מוציאה רקמה בצורת גליל צר הנשלחים לבדיקה פתולוגית.

7. ביופסיית מחט עבה בסיוע ואקום
זוהי בדיקה המיועדת לדגימת גושים קטנים והסתיידויות שונות שזוהו כבר בסריקת ממוגרפיה. דיוק האבחנה רב יותר מאחר והמכשיר דוגם את הרקמה באותו אזור באופן רציף.

8. ביופסיה ניתוחית
במקרים בהם אף אחת מהבדיקות שהוזכרו לעיל לא הצליחה לגלות בוודאות האם הגידול הוא ממאיר או לא, יש צורך לכרות דגימה מאותו גוש. בדיקה זו היא המכריעה האם יש צורך בניתוח. הביופסיה מתבצעת בנפרד מניתוח הכריתה, כשבמידה והביופסיה מצביעה על גידול ממאיר, לאחר כמה ימים מתבצעת הכריתה עצמה.

הגורמים להופעת סרטן השד


הגורמים למחלת סרטן השד אינם ידועים וברורים דיים, אך נראה כי הסיכון לחלות במחלת סרטן השד גבוה יותר אצל נשים מסוימות מאשר אצל נשים אחרות.

ככל שגיל האישה עולה, כך עולה הסיכון לחלות בסרטן השד - כ-75% מחולות סרטן השד מאובחנות מעל גיל 50. כמו כן, לגנטיקה מרכיב חשוב בידיעת הסיכון להופעת סרטן השד, כך שאישה שנשים במשפחתה אובחנו כחולות סרטן השד נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות בה.

גורמים נוספים המשוערים כוללים נשים אשר חלו במחלת סרטן השד בעבר, נשים שקיבלו מחזור ראשון בגיל צעיר (מתחת לגיל 11), נשים שילדו לראשונה בגיל מאוחר או כאלו שלא ילדו מעולם ונשים אשר סגנון חייהן כולל צריכת אלכוהול מופרזת, השמנת יתר, עישון ועוד.

סרטן השד ותורשה


הרוב המכריע של מקרי סרטו השד אינו קשור כלל לגורמים תורשתיים, אך במקרים בהם אישה מתחת לגיל 50 מאובחנת כחולת סרטן השד, הסיכויים שהגידול קשור לשינוי תורשתי גבוה יותר. בנוסף, כאמור, במידה וישנן קרובות משפחה שחלו בעבר במחלת סרטן השד, הסיכון גדל.

מחקרים גיל כי קיימים שני גנים - 1BRCA ו-2BRCA - אשר שינויים החלים בהם קשורים לשכיחות גבוהה יותר של סרטן השד וסרטן השחלות אצל נשים, בעיקר ממוצא אשכנזי. השינויים התורשתיים הינם מולדים ולכן ניתן לזהות אותם אצל נשים חולות סרטן השד כמו גם אצל נשים שאינן חולות סרטן השד. חשוב להדגיש כי שינוי תורשתי אינו מצביע בהכרח על התפתחות סרטן השד, כי אם על סיכון גדול יותר.

תסמיני סרטן השד


90% מהמקרים של סרטן השד, הסימן הראשון הינו גוש בשד. יחד עם זאת, ישנם סימנים נוספים שכדאי שכל אישה תדע, על מנת להקל על האבחון (במידה ואכן סרטן השד התפרץ):

סימני סרטן השד בשד:

1. ורידים מורחבים או בולטים

2. שינויים בגודל השד ו/או בצורתו

3. בליטה או שקע בעור

4. כאבים ותחושת אי נוחות

5. גירוד שאינו חולף לאחר זמן קצר

סימני סרטן השד בפיטמה:

1. פיטמה שקועה פנימה

2. פריחה על הפיטמה ו/או מסביב לה

3. הפרשות שקופות או דמיות מהפיטמה

4. גוש על הפיטמה

סימני סרטן השד בזרוע:

1. נפיחות או התקשות מתחת לבית השחי

2. נפיחות בזרוע העליונה

טיפולים כירורגיים נגד סרטן השד


ההחלטה על סוג הניתוח היא החלטה שיש לקבל טרם הניתוח: האם לבצע כריתת שד חלקית הנקראת גם "למפקטומי", שמשמעותה הוצאת הגוש הסרטני בשוליים נקיים מגידול בלבד, או כריתה מלאה של השד, הנקראת "מסטקטומי":

כריתת שד חלקית (למפקטומי).

כאשר מדובר בגוש אחד קטן, ניתן להסתפק בכריתה חלקית בלבד, דהיינו הוצאת הגוש הסרטני מהשד. זהו הניתוח שרוב הנשים בוחרות לעבור כיום. הסיכוי להחלמה שווה בכריתה מלאה ובכריתה חלקית ולרוב הנשים קל יותר להתמודד עם כריתה חלקית. כמו כן, אם האישה משנה את דעתה, אפשר בשלב שני לעבור כריתה מלאה. את הצעד ההפוך, אם בוצעה כריתה מלאה, לא ניתן לעשות.

החזרה המקומית של הגידול בכריתה חלקית בלבד גדולה יותר ולכן כריתה חלקית מלווה בהקרנות לשד. אין קשר בין סוג הניתוח והצורך או אי הצורך בטיפולים כימותרפיים בהמשך וכמו כן אין קשר בין סוג הניתוח והסיכון לגרורות או תמותה בעתיד.

כריתת שד מלאה (מסטקטומי).

ישנם מצבים בהם חייבים לבצע כריתת שד מלאה. בדרך כלל מדובר במצבים בהם התגלה יותר מגוש אחד או שהגוש מאוד גדול או שאי אפשר להקרין את השד מסיבות שונות.

ניתוח שחזור שד


שיחזור שד נעשה על ידי פעולה כירורגית לשם יצירת שד שידמה בצורתו, ככל האפשר, לשד הטבעי של האישה טרם כריתת הגידול. מדובר, בדרך כלל, בנשים שעברו כריתה מלאה של השד, אך לעיתים נדרש שיחזור גם אחרי כריתה חלקית.

התחושה בשד המשוחזר תהיה שונה. השחזור מתבצע בעזרת רקמות הגוף של האישה עצמה, או עם שתל סיליקון. שחזור השד מותאם לאופי כריתת השד, כאשר כיום קיימות כריתות שד חלקיות כמו LUMPECTOMY, כריתת רביע של השד, או כריתת שד משמרת עור (בשיטה זו החתכים מתוכננים מראש בשיתוף עם המנתח הפלסטי, חתכים כמו חתך סביב העטרה או חתך הדומה לחתך בהקטנת שדיים). כמו כן, ניתן לבצע כריתת שד תת-עורית, כלומר שימור עור השד תוך סילוק תוכן רקמת השד.

ניתוח בלוטות הלימפה


ההחלטה האם לכרות גם את בלוטות הלימפה מתקבלת, בדרך כלל, תוך כדי הניתוח. בדרך כלל ממליץ הכירורג לבדוק את בלוטת הזקיף תוך כדי ניתוח ואם יימצא שהבלוטה נגועה אז להמשיך לכריתת בלוטות נוספות בבית השחי.

סרטן השד אצל גברים


מכיוון שגם אצל גברים קיימת רקמת שד, סרטן השד עלולה לתקוף גם אותם, אך תדירותה נדירה יותר, כאשר לפי הסטטיסטיקה, על כל 100 חולות סרטן השד יש גבר אחד החולה במחלה, כשהממוצע בשנה בישראל הוא כ-50 גברים עם סרטן השד.

לא ברור מהם הגורמים להופעת סרטן השד אצל גברים, אך נראה כי גברים בני 60 ומעלה ו/או בעלי קירבה משפחתית לחולי/ות סרטן השד, מגבירים את הסיכון לחלות במחלה. בנוסף, חשיפה לקרינה בגיל צעיר מעלה את הסיכון לחלות במחלת סרטן השד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

בפורום זה תוכלו להתייעץ עם המומחים על נושאים כמו כאן סרטן רירית הרחם, סרטן השחלה, סרטן הלדן (הנרתיק), סרטן העריה, סרטן הרחם, סרטן הנרתיק, סרטן הפות, דרכי אבחון, טיפולים ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • ביופסיה לא תקינה (cin1) והקפאת ביציות
  natali
  22/10/2017

  שלום. אני מתחילה הליך של הקפאת ביציות.במסגרתו נתבקשתי לעבור בדיקת פאפ שיצאה לא תקינה (ascus)ונשלחתי לבדיקת קולפוסקופיה עם ביופסיה שבה נמצא: Cin1- קטע רקקמה רך גמיש מחוספס בקוטר 0.5 ס"מ low grade squamous intrapithelial lesion (Lsil/Cin1 רציתי לדעת:
  1.האם הנ"ל עשוי להשפיע על הליך ההקפאה ביציות?
  2. האם ההורמונים שאקבל בהליך ההקפאה עשויים להחמיר את הבעיה?
  3. מה הליך הטיפול המומלץ לcin1?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה ASCUS

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  24/10/2017

  1. לא
  2.. לא
  3. מעקב וחזרה על הפאפ כעבור חצי שנה.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ציסטה וחשש מסרטן השחלה
  שולמית
  08/09/2017

  שלום רב, בת 39 אחרי 4 לידות תקינות. לאחר הלידה הופיעה ציסטה ולאחר חודשיים נעלמה. לאחר חודש , בחודש אפריל בבדיקה שגרתית הופיעה עוד ציסטה עם ציסטה בת. הרופאה אמרה שיש להמתין ולראות האם היא תעלם מעצמה. לאחר חודשיים הציסטה עדיין היתה ונשלחתי שוב הביתה בנוסף נשלחתי לבדיקת מרקרים שיצאה תקינה. וכן בבדיקת אולטראסאונד נמצא כי מדובר בציסטה פשוטה בגודל 35 מ"מ עם נוזל צלול עם ציסטה בת 11 מ"מ ללא נוזל חופשי באגן. נשלחתי להגיע לביקורת לאחר חודשיים. היום הייתי בביקורת והציסטה גדלה 44/50 מ"מ עם דפנות דקים ובתוכה 2 ציסטות בת של כ- 15 מ"מ ועוד ציסטה בת קטנה 5 מ"מ, ללא נוזל חופשחי באגן. הרופאה שאלה אם יש עבר של סרטן השחלות במשפחה ועניתי שאין. עצם השאלה הכניסה אותי לחרדות קשות. בנוסף סיפרתי לרופאה שבחודשים האחרונים אני סובלת מעייפות, בטן נפוחה, יציאות לפעמים קשות, גזים מרובים, ריפלוקס , בחילות ומידי פעם כאבים חלשים ברגל שמאל בצד של הציסטה. אמרתי לה שאלו סימנים של סרטן השחלה אבל הרופאה טענה כי סימנים של סרטן השחלה מופיעים בשלבים ממש מתקדמים וכי אין קשר בין התסמינים שלי לסרטן השחלה. (אבל אולי יש לי סרטן מתקדם והיא פיספסה? )היא אמרה שלפי מה שהיא רואה באולטראסאונד זה לא נראה סרטני אך יש מקרים שזה יכול להיות גבולי, כלומר טרום סרטני. כששאלתי שאלות על גידול ממאיר היא אמרה שכרגע זה ממש לא אבל אי אפשר לדעת , היא קצת חששה מאחר והציסטה 4 חודשים לא נעלמה ואף גדלה קצת ואמרה שהיא נותנת לי לי הפנייה לייעוץ לניתוח להסרת הציסטה וזה רק במידה ואני רוצה שכן אפשר לחכות עוד חודשיים. אני מאד מאד מודאגת. אם היא בטוחה שזה לא סרטני מדוע נשלחתי לבדיקת מרקרים? מדוע שאלה אם יש עבר של סרטן שחלות במשפחה? אם זה לא סרטני אז למה זה גדל ולא נעלם תקופה כ"כ ארוכה? האם בבדיקת אולטראסאונד אפשר בוודאות לדעת שזה אכן לא סרטני? אם זה לא סרטני אז מה כן יכול להיות? ולמה יש לי את התסמינים של סרטן השחלה? מחילה על האורך אבל אני לא נושמת...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שכחתי לציין גם כי יש תחיפות במתן שתן

  שולמית
  08/09/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מדוע דילגתם על שאלתי?

  שולמית
  09/09/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מבנה ציסטי מורכב בשחלה
  פרופ' עמי פישמן
  05/09/2017

  שלום רב,
  בת 45. לפני כחודש בבדיקת גניקולוג ראה באולטרסאונד שחלה מוגדלת. הפנה אותי לבדיקות ca125 שיצאו תקינות ול us דופלר שם זיהה הרופא באחת השחלות מבנה ציסטי מורכב/ מעורב בגודל כ 4 סמ' עם זרימה ערה סביבו אך ללא כלי דם חשודים... המלצתו הייתה לחזור על הבדיקה לאחר הוסת הקרובה.ולחזור על בדיקת מרקרים. התור לדופלר נקבע לעוד חודש בשל הצורך להמתין לובת וכן בשל חופשת הרופא. יש לציין כי יעוץ גנטי בעבר (בדל נסיבות משפחתיות ואישיות( העלה חשד לתסמונת לינץ'), כמו כן בעברי טיפולי פוריות (לא ממושכים), ציסטה שחלתית שנשאבה לפני למעלה מ 10 שנים וגם עישון בעבר. לנוכח האמור לעיל, 1) האם יש סבירות שהציסטה "תעלם כמו שבאה" לאחר המחזור? 2) אם הציסטה נשארת ואולי גדלה כמה זמן ממשיכים לעקוב עד שיוחלט על ניתוח? האם ההמתנה לא תחמיר את המצב? 3) המידה ומנתחים, האם במקרה כזה יהיה בלפאוסקופיה או בניתוח רגיל' פתיחת הבטן? האם יש מקום לדאגה? אני לחוצה ואולי שלא לצורך? תודה רבה רבה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ציסטה בשחלה.

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  09/09/2017

  1. אין לדעת (הנביא אנוכי)
  2. אם יש חשד לא ממתינים
  3.בדכ" מתחילים עם לפרוסקופיה. שולחים תחתך קפוא (תשובה מהירה כעבור כ-20 דקות) וממשיכים בהתאם לתשבה.
  אינני רואה מקום לדאגה, זו קרוב לוודאי ציסטה תפקודית
  בברכה פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • Lsil פאפ חוזר - האם פספסו משהו?
  דנית
  22/08/2017

  שלום, ב2014 עשיתי פאפ והתוצאות היו lsil. רופא הנשים שלח אותי לרופא מומחה שהיה צריך לבצע לי קולופוסקופיה. בפועל נכנסתי אליו, הוא החדיר לי משהו ואחרי דקה אמר שהכל בסדר. שנה אחרי ביצעתי שוב פאפ ויצא תקין. אף אחד לא עדכן אותי על מעקב לגבי זה, ואז הזכירו לי לפני כחודש ששנתיים לא עשיתי פאפ אז עשיתי ושוב יצא lsil. יש לי תור לקולופסקופיה בעוד כמה שבועות, השאלות שלי: 1. האם יש דרך לדעת אם ביצעו לי ב2014 קולופסקופיה? בוודאות לא לקחו ביופסיה ואין זכר לבדיקה הזו בהיסטוריה שלי באתר מכבי, רק של בדיקת הפאפ. 2. האם ייתכן שהרופא פספס משהו בבדיקה ב2014

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קולפוסקופי

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  22/08/2017

  1. אפשר לשאול את הרופא
  2. איך את מצפה שאני אע נה על שאלה זו?
  במקרים של LgSil לעתים קרובות מאד הקולפוסקופיה תקינה.
  כל טוב,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הישנות סרטן השחלות לאחר כימותרפיה וניתוח
  סימה
  16/08/2017

  אמי בת 84 ובאוקטובר אובחנה עם סרטן השחלות, עברה טיפולי כימותרפיה, ניתוח וסדרה נוספת של כימותרפיה. סיימה לפני כ- 5 שבועות את הטיפול האחרון. בטיפול האחרון נלקחו ממנה סמני גידול שה- C15-3 יצא קצת גבוה 45, בהשוואה לבדיקה שבוצעה לאחר הניתוח, עם תחילת המחזור השני של הטיפולים, שהיה בערכים תקינים (27). ביצעה ממוגרפיה ואולטרסאונד שלפיהם הרופא המליץ על מעקב בעוד חצי שנה. לפני כשבוע בעקבות כאבי בטן שמאלית, בוצע CT ונמצא שיש 3 גושים חדשים בגדלים של בין 3-4 ס"מ.
  טיפול אגרסיבי של כימותרפיה באישה בגיל כזה נראה שלא סביר ולא בטוח שתצליח לעמוד בהם כמו בטיפולים הקודמים שהיו במינון נמוך יותר עקב גילה.
  מה ההמלצות לטיפול בהישנות המחלה?
  פרט לממצאים אלו, אמא בריאה ואינה סובלת ממחלות אחרות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוספת לשאלה -

  סימה
  16/08/2017

  3 הגושים נמצאים בקדמת האגן משמאל, קדמית לכלי דם בלתי נפרד מעורק האיליאק החיצוני, תהליך הטרוגני במרקמו. באגן מימין - אחורי ובלתי נפרד מוריד האיליאק החיצוני גוש נוסף צמוד לקיר הימני של השלפוחית וגוש שלישי - צמוד לכיפת הוגינה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סרטן שחלות גרורתי וחוסר תגובה לטיפולים
  טינה
  23/07/2017

  למיטב הבנתי בסרטן השחלות כשאין כבר תגובה לטיפול כמוטרפי ונוצרת גם עמידות לחומרי הכמו ממשפחת הפלטינום
  ובדרך כלל הגרורות מתחילות בהרס המעי וגורמות לחסימת מעיים
  האם מאותו תהליך אין כבר תקווה והדרך לעולם הבא מגיע במהירות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סרטן שחלות

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  25/07/2017

  לצערי הפרוגנוזה במצב זה רעה מאד.
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קוניזציה שנייה בצוואר הרחם
  דנית
  04/07/2017

  שלום רב,
  בת 41, לאחר קוניזציה שנייה בעקבות ממצאי CIN2-3.
  מטופלת ובמעקבים כל 3 חודשים.
  אשמח מאד אם תוכלו לענות לי על 3 שאלות:
  1. כעת לאחר הקוניזציה השנייה שלי,
  במידה והשוליים נקיים, הכל עבר בסדר ועורכים בדיקה, ורואים כי הוירוס TYPE 16 יצא מן הגוף,
  האם ניתן במקרה זה לקבל חיסון בשלוש מנות נגד וירוס הפפילומה?
  האם זה אפקטיבי בגיל 41?
  2. האם ישנה בדיקת דם שיכולה לבדוק אם בן הזוג שלי נשא של וירוס הפפילומה TYPE 16? בכדי לראות
  שאינו מדביק אותי בכל פעם מחדש? האם גם הוא יכול לקבל חיסון? (אנו בזוגיות מונוגמית 6 שנים)
  3. יש לי 2 ילדים בבית. במידה וארצה הריון נוסף, ניתן לבדוק אורך צוואר הרחם לאחר קוניזציה שנייה? עושים תפר צווארי או שהסיכון אינו כדאי בגילי?
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לאחר קוניזציה שניה.

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  05/07/2017

  להלן תשובה לשאלותיך:
  1. לא. את כבר מחוסנת.
  2. כן. הוא אינו יכול להדביק אותך מחדש כי את כבר נדבקת.
  3. אפשר לבדוק אורך צוואר. כקשר לסיכון - תתיעצי עם הרופא המטפל.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעות לוואי לינפראזה-טיפול בכדורים בבסרטן שחלות חוזר
  רויטל
  19/06/2017

  שלום,אימי החלה ליטול שלשום את התרופה,היא חשה תופעות לוואי של בחילות ועייפות קיצונית,האם אלה תופעות המופיעות בראשית הטיפול בתרופה ולאחר מכן חולפות? או יתכן וילוו אותה בכל תקופת הטיפול?
  להשוואה אציין כי בטיפול הכימו הראשון ,תופעות הלוואי הגיעו בשיא העצמה ובטיפולים שלאחר מכן היא כמעט לא סבלה מתופעות לוואי וצלחה את הסשן בשלום.
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעת לוואי

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  19/06/2017

  חולשה ניא תופעת לוואי ידועה של התרופה.זה בד"כ חולף. אבל כדאי שתבצע גם ספירת דם.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה

  תודה רבה
  19/06/2017

  תודה על התגובה המהירה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חשש מסרטן השחלה בגלל כאבים
  שלי
  16/05/2017

  שלום לך ד"ר. אני בת 39, 4 לידות, הפלה ספונטנית אחת.. אין עבר משפחתי של סרטן השחלות/ שד. דוד נפטר מלוקמיה. בחודשיים האחרונים אני סובלת מגזים מרובים ובטן נפוחה. מידי פעם קפיצות של הבטן התחתונה (כמו תנועות בהריון). אין עליה/ ירידה במשקל. לעיתים רחוקות כאב אגני שחולף. כאב ממש חלש בירך כל כמה ימים למשך דקה- שתיים.. שתן קצת יותר תכוף מהרגיל בימים האחרונים וצרבות חדשות שהחלו. יציאות כל יום פעם-פעמיים אבל קצת יותר קשות ( נראה לי עקב לקיחת תוסף ברזל ). אין בחילות/ הקאות/ תחושת שובע מהירה או כאבי בטן חריגים. בביקורת שגרתית אצל רופאת נשים עם אולטראסאונד וגינלי רגיל (הבדיקה ארכה לא יותר משתי דקות) נצפו שחלות תקינות במרקם תקין (היתה ציסטה גופיף צהוב באחת השחלות לפני חודש ולכן הגעתי לביקורת. בביקורת נאמר לי כי הציסטה נעלמה. בבדיקה הרופאה גם הכניסה אצבע ולחצה על הבטן, שאלה אם כואב לי ועניתי בשלילה, לאחר מכן אמרה שהשחלות תקינות. רחם תקין ובסה"כ הרופאה אמרה שהכל תקין. כששאלתי אם יש סיכוי לגידול בשחלה היא אמרה שמה פתאום אני חושבת על דבר כזה. אני קצת חוששת מסרטן השחלות בעקבות הגזים המרובים והבטן הנפוחה. אמרתי לרופאת הנשים על הגזים והבטן הנפוחה והיא אמרה שזה קשור למערכת העיכול ולא לבעיה גניקולוגית (מה, היא לא מכירה את התסמינים של סרטן השחלה שהיא אומרת שזה שייך למערכת העיכול?) שאלתי היא האם יכול להיות שיש גידול בשחלה ובאולטראסאונד רגיל הכל נראה תקין או שעלי להתעקש על בדיקות נוספות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חשש מסרטן שחלות

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  20/05/2017

  שלום רב,
  על סמך הנתונים שכתבת לי אינני רואה שום סיבה לחשש שלך. על מנת להיות עוד יותר רגועה (ורק לשם כך!) אפשר לעשות בדיקה לסמן 125 CA.
  כל טוב,
  םרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה לך

  שלי
  23/05/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות של ביופסיה cin 2
  רייצל
  03/05/2017

  זאת התוצאה אשמח לדעת מה זה אומר מה הגורמים והסיכון


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובת ביופסיה.

  פרופ` יוסף מנצ`ר
  05/05/2017

  שךום רב,
  מצב זה דורש טיפול (קוניזציה)
  בברכה,,
  פרופ יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום