סרטן השד

רוצה לדעת על סרטן השד? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי סרטן השד. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל בפרט ובעולם המערבי בכלל ונחשבת לסוג הסרטן השכיח ביותר. כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל כחולות סרטן השד ו-954 חולות סרטן השד נפטרות מדי שנה בגלל המחלה. על פי רישום סרטן לאומי במשרד הבריאות, אחת מכל תשע נשים עלולה לחלות במהלך חייה במחלת סרטן השד.

סרטן השד הוא למעשה גידול ממאיר המתפתח מתוך תאי השד. גידול בשד הינו תופעה נפוצה למדי, כאשר אצל כ-80% מהנשים הגידול שפיר ולא מזיק (נקרא "ציסטה"), מכיל נוזל ומקורו בבלוטות המייצרות את החלב. ישנו סוג נוסף של גידול בשד הנקרא "פיברואדנומה" והוא מורכב מרקמה סיבית.

במקרה של גידול ממאיר בשד, לעומת זאת, הסוג הנפוץ ביותר הוא קרצינומה דוקטלית (תוך צינורית) פולשנית. בנוסף, ישנם סוגים נדירים יותר של סרטן השד, כגון קרצינומה דוקטלית לא פולשנית, פאג'ט של השד (מחלה טרום סרטנית המופיעה כנגע בפטמה), סרטן שד דלקתי ועוד.

אבחון עצמי של סרטן השד


האבחון הראשוני של סרטן השד נעשה, בדרך כלל, על ידי האישה עצמה. הכרת השד הינה חלק מהמודעות לגוף כולו והיא כוללת הכרת צורת השד, תחושתו ואת מגעו. הכרת השד נעשית על ידי התבוננות ומישוש עצמי. כאשר אישה מבחינה בשינוי כלשהוא עליה לפנות לרופא/ה בהקדם האפשרי.

בתקופת הפוריות משתנה התחושה הרגילה של השדיים. אצל חלק מהנשים השדיים הם גושיים ורגישים במיוחד קרוב לאזור בית השחי, לכן מומלץ לבצע בדיקה עצמית לאבחון שינויים בשד פעם בחודש, כמה ימים לאחר סיום הווסת.

אצל נשים לאחר גיל המעבר, כאשר המחזור החודשי הופסק, פעילות הרקמות בשד נפסקת והשדיים הופכים רכים ופחות מוצקים וגושיים.

אבחון מוקדם של סרטן השד


אבחון מוקדם של סרטן השד הינו הכרחי על מנת להציל את חייה של החולה. ככל שגילוי סרטן השד נעשה בשלב מוקדם יותר של המחלה, כך סיכויי ההחלמה גדלים. על מנת לאבחן סרטן השד ישנן שתי אופציות רפואיות מקובלות:

1. בדיקת שד אצל רופא
הרופא בודק את השדיים ואת בלוטות הלימפה בבית השחי ובצוואר. הבדיקה נעשית במצב שכיבה וישיבה של הנבדקת, כשבסופו הרופא יכול להמליץ על בדיקות נוספות שיש לערוך. בדיקה כזו מומלץ לערוך אחת לשנה.

2. בדיקת ממוגרפיה
אבחון מוקדם של סרטן השד על ידי בדיקת ממוגרפיה הינה למעשה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. ממוגרפיה הינה בדיקה המתאימה לנשים שאין להן תסמינים מוקדמים ומטרתה לגלות את סרטן השד כבר בשלבים המוקדמים שלו, בהם ישנם שינויים ממאירים התחלתיים בשד כמו גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש.

ממוגרפיה היא בדיקה מהירה ופשוטה, המתבצעת באמצעות הנחת השד בין שני לוחות הלוחצים על השד ומשטיחים אותו. ישנה תחושת אי נוחות קלה בשל הלחץ, אך לחץ זה נמשך כמה שניות בלבד.

על פי ההמלצות, נשים אשר עברו את גיל 50 אמורות לעבור בדיקת ממוגרפיה לאבחון מוקדם של סרטן השד פעם בשנתיים, נשים אשר יש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה חולת סרטן השד אמורות לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה וכמו כן נשים הנמצאות במעקב רפואי בשל קשר משפחתי למחלת סרטן המעי הגס, או כאלו הנמצאות במעקב עקב סרטן המעי הגס, סרטן השחלה או סרטן הרחם.

3. סריקת אולטראסאונד
בדיקת אולטראסאונד לגילוי סרטן השד נעשית על מנת לדעת האם הגידול הוא מוצק או נוזלי (ציסטה) על ידי שימוש בגלי קול.

4. בדיקת MRI
בדיקת MRI הינה למעשה הדמיית באמצעות מגנט. לצורך הבדיקה מוזרקים נוגדנים לווריד המשמש להדגמתם של כלי דם. הבדיקה רגישה ביותר לגילוי סרטן שד פולשני, אולם בשל הדיוק הרב ייתכן ואזורים בשד אשר אינם נגועים במחלה ייצבעו כאזורים הנגועים במחלת סרטן השד.

5. ביופסיית מחט עדינה (F.N.A)
זוהי בדיקה מהירה, פשוטה ולא מכאיבה. בעזרת מחט דקה במיוחד נשאבת דגימת תאים מתוך השד ונשלחת למעבדה לאבחון סוגם.

6. ביופסיית מחט עבה
בדיקה זו נעשית תחת הרדמה מקומית ומהלכה מוחדרת מחט חלולה לתוך השד. במידה והגוש או גבולותיו אינם וודאיים, נעשה שימוש באולטראסאונד. המחט מוציאה רקמה בצורת גליל צר הנשלחים לבדיקה פתולוגית.

7. ביופסיית מחט עבה בסיוע ואקום
זוהי בדיקה המיועדת לדגימת גושים קטנים והסתיידויות שונות שזוהו כבר בסריקת ממוגרפיה. דיוק האבחנה רב יותר מאחר והמכשיר דוגם את הרקמה באותו אזור באופן רציף.

8. ביופסיה ניתוחית
במקרים בהם אף אחת מהבדיקות שהוזכרו לעיל לא הצליחה לגלות בוודאות האם הגידול הוא ממאיר או לא, יש צורך לכרות דגימה מאותו גוש. בדיקה זו היא המכריעה האם יש צורך בניתוח. הביופסיה מתבצעת בנפרד מניתוח הכריתה, כשבמידה והביופסיה מצביעה על גידול ממאיר, לאחר כמה ימים מתבצעת הכריתה עצמה.

הגורמים להופעת סרטן השד


הגורמים למחלת סרטן השד אינם ידועים וברורים דיים, אך נראה כי הסיכון לחלות במחלת סרטן השד גבוה יותר אצל נשים מסוימות מאשר אצל נשים אחרות.

ככל שגיל האישה עולה, כך עולה הסיכון לחלות בסרטן השד - כ-75% מחולות סרטן השד מאובחנות מעל גיל 50. כמו כן, לגנטיקה מרכיב חשוב בידיעת הסיכון להופעת סרטן השד, כך שאישה שנשים במשפחתה אובחנו כחולות סרטן השד נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות בה.

גורמים נוספים המשוערים כוללים נשים אשר חלו במחלת סרטן השד בעבר, נשים שקיבלו מחזור ראשון בגיל צעיר (מתחת לגיל 11), נשים שילדו לראשונה בגיל מאוחר או כאלו שלא ילדו מעולם ונשים אשר סגנון חייהן כולל צריכת אלכוהול מופרזת, השמנת יתר, עישון ועוד.

סרטן השד ותורשה


הרוב המכריע של מקרי סרטו השד אינו קשור כלל לגורמים תורשתיים, אך במקרים בהם אישה מתחת לגיל 50 מאובחנת כחולת סרטן השד, הסיכויים שהגידול קשור לשינוי תורשתי גבוה יותר. בנוסף, כאמור, במידה וישנן קרובות משפחה שחלו בעבר במחלת סרטן השד, הסיכון גדל.

מחקרים גיל כי קיימים שני גנים - 1BRCA ו-2BRCA - אשר שינויים החלים בהם קשורים לשכיחות גבוהה יותר של סרטן השד וסרטן השחלות אצל נשים, בעיקר ממוצא אשכנזי. השינויים התורשתיים הינם מולדים ולכן ניתן לזהות אותם אצל נשים חולות סרטן השד כמו גם אצל נשים שאינן חולות סרטן השד. חשוב להדגיש כי שינוי תורשתי אינו מצביע בהכרח על התפתחות סרטן השד, כי אם על סיכון גדול יותר.

תסמיני סרטן השד


90% מהמקרים של סרטן השד, הסימן הראשון הינו גוש בשד. יחד עם זאת, ישנם סימנים נוספים שכדאי שכל אישה תדע, על מנת להקל על האבחון (במידה ואכן סרטן השד התפרץ):

סימני סרטן השד בשד:

1. ורידים מורחבים או בולטים

2. שינויים בגודל השד ו/או בצורתו

3. בליטה או שקע בעור

4. כאבים ותחושת אי נוחות

5. גירוד שאינו חולף לאחר זמן קצר

סימני סרטן השד בפיטמה:

1. פיטמה שקועה פנימה

2. פריחה על הפיטמה ו/או מסביב לה

3. הפרשות שקופות או דמיות מהפיטמה

4. גוש על הפיטמה

סימני סרטן השד בזרוע:

1. נפיחות או התקשות מתחת לבית השחי

2. נפיחות בזרוע העליונה

טיפולים כירורגיים נגד סרטן השד


ההחלטה על סוג הניתוח היא החלטה שיש לקבל טרם הניתוח: האם לבצע כריתת שד חלקית הנקראת גם "למפקטומי", שמשמעותה הוצאת הגוש הסרטני בשוליים נקיים מגידול בלבד, או כריתה מלאה של השד, הנקראת "מסטקטומי":

כריתת שד חלקית (למפקטומי).

כאשר מדובר בגוש אחד קטן, ניתן להסתפק בכריתה חלקית בלבד, דהיינו הוצאת הגוש הסרטני מהשד. זהו הניתוח שרוב הנשים בוחרות לעבור כיום. הסיכוי להחלמה שווה בכריתה מלאה ובכריתה חלקית ולרוב הנשים קל יותר להתמודד עם כריתה חלקית. כמו כן, אם האישה משנה את דעתה, אפשר בשלב שני לעבור כריתה מלאה. את הצעד ההפוך, אם בוצעה כריתה מלאה, לא ניתן לעשות.

החזרה המקומית של הגידול בכריתה חלקית בלבד גדולה יותר ולכן כריתה חלקית מלווה בהקרנות לשד. אין קשר בין סוג הניתוח והצורך או אי הצורך בטיפולים כימותרפיים בהמשך וכמו כן אין קשר בין סוג הניתוח והסיכון לגרורות או תמותה בעתיד.

כריתת שד מלאה (מסטקטומי).

ישנם מצבים בהם חייבים לבצע כריתת שד מלאה. בדרך כלל מדובר במצבים בהם התגלה יותר מגוש אחד או שהגוש מאוד גדול או שאי אפשר להקרין את השד מסיבות שונות.

ניתוח שחזור שד


שיחזור שד נעשה על ידי פעולה כירורגית לשם יצירת שד שידמה בצורתו, ככל האפשר, לשד הטבעי של האישה טרם כריתת הגידול. מדובר, בדרך כלל, בנשים שעברו כריתה מלאה של השד, אך לעיתים נדרש שיחזור גם אחרי כריתה חלקית.

התחושה בשד המשוחזר תהיה שונה. השחזור מתבצע בעזרת רקמות הגוף של האישה עצמה, או עם שתל סיליקון. שחזור השד מותאם לאופי כריתת השד, כאשר כיום קיימות כריתות שד חלקיות כמו LUMPECTOMY, כריתת רביע של השד, או כריתת שד משמרת עור (בשיטה זו החתכים מתוכננים מראש בשיתוף עם המנתח הפלסטי, חתכים כמו חתך סביב העטרה או חתך הדומה לחתך בהקטנת שדיים). כמו כן, ניתן לבצע כריתת שד תת-עורית, כלומר שימור עור השד תוך סילוק תוכן רקמת השד.

ניתוח בלוטות הלימפה


ההחלטה האם לכרות גם את בלוטות הלימפה מתקבלת, בדרך כלל, תוך כדי הניתוח. בדרך כלל ממליץ הכירורג לבדוק את בלוטת הזקיף תוך כדי ניתוח ואם יימצא שהבלוטה נגועה אז להמשיך לכריתת בלוטות נוספות בבית השחי.

סרטן השד אצל גברים


מכיוון שגם אצל גברים קיימת רקמת שד, סרטן השד עלולה לתקוף גם אותם, אך תדירותה נדירה יותר, כאשר לפי הסטטיסטיקה, על כל 100 חולות סרטן השד יש גבר אחד החולה במחלה, כשהממוצע בשנה בישראל הוא כ-50 גברים עם סרטן השד.

לא ברור מהם הגורמים להופעת סרטן השד אצל גברים, אך נראה כי גברים בני 60 ומעלה ו/או בעלי קירבה משפחתית לחולי/ות סרטן השד, מגבירים את הסיכון לחלות במחלה. בנוסף, חשיפה לקרינה בגיל צעיר מעלה את הסיכון לחלות במחלת סרטן השד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות נועד לתת לכם מידע וייעוץ על סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות. כאן תוכלו ללמוד על סרטן רירית הרחם, סרטן השחלה, סרטן הלדן (הנרתיק), סרטן העריה, סרטן הרחם, סרטן הנרתיק, סרטן הפות ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • חשש מסרטן השחלה בגלל כאבים
  שלי
  16/05/2017

  שלום לך ד"ר. אני בת 39, 4 לידות, הפלה ספונטנית אחת.. אין עבר משפחתי של סרטן השחלות/ שד. דוד נפטר מלוקמיה. בחודשיים האחרונים אני סובלת מגזים מרובים ובטן נפוחה. מידי פעם קפיצות של הבטן התחתונה (כמו תנועות בהריון). אין עליה/ ירידה במשקל. לעיתים רחוקות כאב אגני שחולף. כאב ממש חלש בירך כל כמה ימים למשך דקה- שתיים.. שתן קצת יותר תכוף מהרגיל בימים האחרונים וצרבות חדשות שהחלו. יציאות כל יום פעם-פעמיים אבל קצת יותר קשות ( נראה לי עקב לקיחת תוסף ברזל ). אין בחילות/ הקאות/ תחושת שובע מהירה או כאבי בטן חריגים. בביקורת שגרתית אצל רופאת נשים עם אולטראסאונד וגינלי רגיל (הבדיקה ארכה לא יותר משתי דקות) נצפו שחלות תקינות במרקם תקין (היתה ציסטה גופיף צהוב באחת השחלות לפני חודש ולכן הגעתי לביקורת. בביקורת נאמר לי כי הציסטה נעלמה. בבדיקה הרופאה גם הכניסה אצבע ולחצה על הבטן, שאלה אם כואב לי ועניתי בשלילה, לאחר מכן אמרה שהשחלות תקינות. רחם תקין ובסה"כ הרופאה אמרה שהכל תקין. כששאלתי אם יש סיכוי לגידול בשחלה היא אמרה שמה פתאום אני חושבת על דבר כזה. אני קצת חוששת מסרטן השחלות בעקבות הגזים המרובים והבטן הנפוחה. אמרתי לרופאת הנשים על הגזים והבטן הנפוחה והיא אמרה שזה קשור למערכת העיכול ולא לבעיה גניקולוגית (מה, היא לא מכירה את התסמינים של סרטן השחלה שהיא אומרת שזה שייך למערכת העיכול?) שאלתי היא האם יכול להיות שיש גידול בשחלה ובאולטראסאונד רגיל הכל נראה תקין או שעלי להתעקש על בדיקות נוספות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חשש מסרטן שחלות

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  20/05/2017

  שלום רב,
  על סמך הנתונים שכתבת לי אינני רואה שום סיבה לחשש שלך. על מנת להיות עוד יותר רגועה (ורק לשם כך!) אפשר לעשות בדיקה לסמן 125 CA.
  כל טוב,
  םרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה לך

  שלי
  23/05/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תוצאות של ביופסיה cin 2
  רייצל
  03/05/2017

  זאת התוצאה אשמח לדעת מה זה אומר מה הגורמים והסיכון


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובת ביופסיה.

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  05/05/2017

  שךום רב,
  מצב זה דורש טיפול (קוניזציה)
  בברכה,,
  פרופ יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פרשנות של תאים מזוטליאליים
  יונה
  02/04/2017

  .
  עשיתי ניתוח להוצאת טפולות (מניעתי).
  להלן ממצאים -
  "שטיפה פריטונאלית. התקבל כ-15 סמ"ק נוזל צהבהב"
  הוכן סל בלוק.
  נמצאים תאים מזוטליאליים בודדים. "
  האם אפשר בבקשה לקבל פרשנות של הנ"ל...
  תודה רבה מראש ! יונה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תאים מזותליאליים.

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  19/04/2017

  תאים מזותליאליים - זה ממצא רגיל שפיר.
  חשובה התשובה הפתולוגית של השחלות והחצוצצרוץ. יש לקוות שגם תשובה זו תהיה תקינה.
  כל טוב,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • I together with my guys were taking note of the ni...

  4wellness.info
  27/04/2017

  I together with my guys were taking note of the nice strategies from your site and then unexpectedly
  developed a terrible feeling I never thanked you for those
  techniques. These boys ended up absolutely thrilled
  to study them and already have really been having fun with those things.
  We appreciate you getting very thoughtful and then for settling on varieties of great tips
  most people are really eager to understand about. My
  very own honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תוצאות מלחיצות של בדיקת קולפוסקופיה -
  מודאגת
  23/03/2017

  פרופ' שלום רב,
  עברתי בדיקת פאפ ועקב ממצא ASC-H הופניתי לבדיקת קולפוסקופיה שנערכה היום.
  בממצאים: ADEQUATE מספקת. נראה TZ מסוג type 1
  ממצא קולפוסקופי חריג שעה 12 EROSION שעה 10 AWE
  נלקח HPV TYPING
  נלקחה ביופסיה CXBX שעה 12/10.
  לדברי הרופא תשובות לביופסיה תוך חודש ימים. נשמע לי תוצאות מלחיצות מאוד. מה הממצאים האלו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • נראה כי דילגת על שאלתי

  מודאגת
  29/03/2017

  פרופ' מנצ'ר שלום

  אשמח לקבל תגובתך לשאלתי הנ"ל

  בברכה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מודאגד

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  19/04/2017

  רק תשובת הביופסיה תראה את אופיו של הממצאים שהזכרת.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ממש לחוצה וחרדה לאמא שלי
  מלי
  25/03/2017

  שלום רב אמי בת 58.חשה כאבים בבטן תחתונה וכאב בהטלת שתן .נטלה אנטיביוטיקה בגלל חשד לדלקת בדרכי שתן.הואחל והכאב לא עבר,עברה בדיקת רופאת נשים שדגמה נוזל מועט בבטן תחתונה. נשלחה לבצע מרקרים ואולטרסאונד. בבדיקת דם- CA-125-248.9 Cea-1.48 הנוזל חופשי באגן נספג . באולטרסאונד נצפה שרירן סב סרוזי 25×26 והודגמו שתי ציסטות בשתי השחלות צלולןת,לא הומגניות צלולות. מה הלאה?האם זה סרטן השחלות?? עזרתכם בבקשה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חשש לאמא.

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  19/04/2017

  והסמנים מצביעים שבהחלט דרוש בירור נוסף
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ציסטה בשחלה ושרירן ברחם
  מלי
  27/03/2017


  שלום רב.
  אמי בת 58 בגיל המעבר,מחזור לא סדיר אבל עדיין קיים.
  במשך כשבוע כאבי בטן תחתונה וכאבי אגן. אולטרסאונד וגינלי הדגים ציסטה לא הומגנית בכל אחת מהשחלות.שרירן ברחם ובלי נוזל חופשי. בדיקת ca 125בתוצאה גבוהה 249.כתוצאה מכך בוצע ct.
  ב-ct לא נצפה שום גידול מאידך נצפו "רקמות מרובות ומפושטות בבטן עליונה ובאגן" ומעט נוזל באגן(שלא היה באולטרסאונד).
  רופא המשפחה טוען שזה לא בהכרח סרטני אלא
  אנדומטריוזיס ושצריך לקחת ביופסיה.
  האם הסיפור מתאים למחלה זאת?ברור לנו שצריך לבדוק אבל מנסים להבין האם סברה זאת הגיונית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חשוב לי להדגיש,אמי במשקל גבוה,תאבון כרגיל ומרגישה מצוין.

  מלי-המשך
  28/03/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חשש לסרטן בשחלה השמאלית
  יעל
  16/03/2017

  שלום רב. בת 60. כאבים בבטן תחתונה שמאלית מזה כמה שבועות. בחילות. בבדיקת אולטראסאונד וגינלי שחלה ימנית תקינה, רחם ורירית רחם תקינים. השחלה השמאלית לא נצפתה למרות נסיונות הרופא.
  מיפוי עצמות, צילום חזה - תקין. חוששת מאד שמא מדובר בסרטן בשחלה השמאלית או צוואר הרחם . היום לראשונה מזה שנים, הפרשה וגינאלית. האם ללכת שוב לגניקולוג? האם לבקש בדיקות מסויימות?
  מודאגת וחוששת מאד
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • חשש מסרטן שחלות

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  25/03/2017

  על פי הנתונימם הרפואיים שמסרת כולל בדיקת האולטראסאונד - החשש לא מבוסס.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מה אומרת בדיקת ca125 עם ערכים גבוהים
  שלומית
  25/02/2017

  שלום, הגעתי לרופא עם תלונות של עייפות נוראית, ירידה במשקל, כאבים ולחץ באגן ותכיפות ליציאות, עד כדי הרגשה של " בורח" אם לא אעשה בהקדם, למרות שעשיתי חצי שעה קודם, כמו כן כאבי מחזור גם לא במחזור וכתמי דם לאורך כל החודש גם לאחר וסת
  הרופא שלח אותי לבדיקות דם ומרקרים לסרטן
  ca 125 יצא 71 .רופא המשפחה אמר לי לקבוע תור לרופא נשים בדחיפות ולעשות אולטראסאונד בטן עליונה ותחתונה. אני ממש מפחדת האם עליי ללכת לעוד בדיקות כרגע? מה אומרת התשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובת סמן 125 CA

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  27/02/2017

  הסמן הוא קצת מוגבר.
  חסרים פרטים רפואיים רבים על מנת להתיחס לתשובה. מה גילך? באיזה שלב של מחזור הווסת את נמצאת? מה הסיפור המשפחתי שלך? ועוד ועוד.
  חשוב שתעשי את הבדיקות שהרופא המליץ עלים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • Ca 125 עם ערכים גבוהים

  שלומית
  27/02/2017

  הי אני בת 39 אם זה אומר משהו...הוסת ארוכה, גם כשמסיימת אותה אחרי כמה ימים שוב כתמים... לא מצליחה להיכנס להריון כבר 5 שנים...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • איחור במחזור אחרי קונוזציה של צוואר הרחם
  שני
  05/02/2017

  היי אני בת 29,נשואה פלוס 2,לפני שלושה חודשיים עברתי קונוזציה של צוואר הרחם היה לי cin2-3
  היה דימום כשלושה שבועות ואז נגמר,חודש שעבר לא קיבלתי מחזור עד שהלכתי לרופאת נשים שלי שעשתה לי עוד הפעם בדיקה של קולוסקופיה ואז שוב דיממתי המשך יומיים אך לא דם של מחזור,החודש שוב פעם אני לא מקבלת מחזור ,אך מרגישה כאבים מטורפים בבטן ובגב התחתון,אני רגישה כאילו אני במחזור ואני לא,
  האם יש דבר כזה שאיבדתי את המחזור בגלל הקונוזציה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • קוניזציה ומחזור.

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  07/02/2017

  קוניזציה לא צריכה להשפיע על מחזור הווסת.
  היתכן שאת בהריון? ישנן סיבות נוספות לאי הופעת ווסת כמו היצרות או אף חסימה של תעלת צוואר הרחם. תתיעצי עם רופאת הנשים.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תוצאות ביופסיה ברירית הרחם
  Tal
  10/01/2017

  שלום רב,
  אובחנתי כחולה בסרטן השד triple positive לפני כשנה. בת 44 ומטופלת מזה חצי שנה בטמוקסיפין. הופנתי לביופסיה ברירית הרחם מאחר שבאולטרא סאונד אובחנה רירית עבה מהרגיל.
  תוצאות הביופסיה
  "
  The sections show very scant endometrial tissue in a background of large amount of mucoid material. Please note that the amount of endometrial tissue available for microscopic examination is insufficient for an accurate assessment. Clinical correlation is suggested

  נאמר לי שאלו תוצאות נורמליות ואין מקום לדאגה.
  מה דעתך בנושא - האם התוצאה נורמלית? האם יתכן שלא נלקחה מספיק דגימה וצריך לחזור על הבדיקה?

  אוסיף שאין לי דימומים או כאבים. באולטרא סאונד שקדם לביופסיה נצפתה ציסטה בשחלה וכנראה אעבור כריתת שחלות


  בתודה
  טל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ביופסיה של רירית הרחם

  פרופ' יוסף מנצ'ר
  15/01/2017

  על פי התשובה אין מספיק ריקמה בכדי לקבוע אבחנה. כנראה שהכל תקין והתמונה האולטראסונית של "רירית מעובה" היא בגלל הטמוקסיפן.
  בברכה,
  פרופ' יוסף מנצ'ר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום