מחזור

רוצה לדעת על מחזור? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי מחזור. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
המושג מחזור, להבדיל ממה שמקובל לחשוב, מתייחס למחזור הרבייה שמתרחש בגוף האשה, זאת להבדיל מווסת שהינה הדימום שמתרחש פעם בחודש. קיומו של מחזור הרבייה מתרחש מדי חודש החל מהרגע בו הנערה מגיעה לבגרות המינית ועד להגעת האשה הבוגרת לגיל הבלות. תהליך ההתבגרות המינית של הנערה מתחיל לרוב בגילאי ה-12-10 עם הופעת השערות הראשונות באזור הערווה ובתי השחי, התהליך ממשיך עם גדילת השדיים וההתבגרות המינית מגיעה לסופה עם הופעת הווסת הראשונה שמתרחשת לרוב בין גילאי 10 ל-15.

מאותו רגע, בגוף הנערה שתגדל ותהפוך לאשה, מחזור רבייה אחד ירדוף מחזור רבייה אחר, בצורה מחזורית מדי חודש (מכאן גם מקור השם). מחזור האשה נמשך בין 28 ל-35 ימים. על מנת להבין את המחזור הנשי, חשוב קודם כל לקבל מושג על מערכת הרבייה הנשית. מערכת הרבייה הנשית מורכבת מאיבר המין, נרתיק שמחבר בין איבר המין לבין צוואר הרחם שבתורו מחבר בין הנרתיק לבין הרחם והחצוצרות. לכל אשה שתי חצוצרות שנמצאות משני צדי הרחם וכל חצוצרה מסתיימת לא רחוק משחלה (כך שלכל אשה גם שתי שחלות). השחלות מכילות זקיקים שבתוכם נמצאות הביציות.

מחזור נשי נשלט רובו ככולו על ידי הורמונים. בלוטת ההיפותלמוס, שממוקמת במוח, אחראית להפרשת ההורמון גונדוטרופין (GnRH) והוא בתורו גורם לבלוטת יותרת המוח להפריש שני הורמונים נוספים: הורמון FSH, שאחראי לתהליך גדילת הזקיק ואת הורמון LH, שאחראי ליציאת הביצית מהזקיק.

כאשר ביצית אחת מבשילה (וזה קורה בד"כ פעם אחת במהלך מחזור), היא עוזבת את הזקיק ומתקדמת לכיוון החצוצרה. בשלב הזה הרחם מכין את עצמו למקרה של הפריה, הוא מתחיל להתכסות ברירית רחם עשירה בדם, כדי להזין את העובר שייווצר. במידה ומתרחשת הפריה, הביצית המופרית נעה לכיוון הרחם, שם יהיה העובר עד רגע הלידה.

שלבי מחזור:וסת במהלך מחזור - מחזור חודשי.

כאמור, זהו השלב בו האשה מדממת. משמעות הדימום הינה שלא התרחשה הפרית ביצית ולכן רירית הרחם, שנוצרה כדי להזין את העובר ואשר כבר אינה נדרשת עוד, נושרת בצורת דימום. במלך שלב הווסת אשה מאבדת כחמישה מיליליטר של דם. וסת נמשכת לרוב בין שלושה ימים לשבוע.

שלב הזקיק (שלב פוליקולרי) במהלך מחזור.

שלב זה במחזור נשי נשלט על ידי הורמון FSH, שכאמור אחראי לגדילת הזקיקים. הזקיקים, לאחר שגדלו, מתחילים מצדם להפריש הורמוני מין נשיים (קרי, אסטרוגנים) בדגש על הורמון נשי ספציפי המכונה אסטרודיול. לאסטרוגנים בשלב זה שני תפקידים חשובים: הם גורמים לבלוטת יותרת המוח להפסיק בהפרשת הורמון FSH ובנוסף הם אלה שגורמים לעיבוי רירית הרחם כהכנה להריון אפשרי. מבין כל הזקיקים שהחלו להתפתח בעקבות השפעת הורמון FSH רק אחד יגיע לבשלות מלאה.

שלב ביוץ במחזור.

הביצית ממוקמת על הזקיק. כאשר הזקיק מגיע לשיא בשלותו, כמות הורמון האסטרדיול שהוא הפריש עד כה מספיק גבוהה כדי לעורר הפרשה של הורמון נוסף – הורמון LH. הפרשת הורמון זה גורמת להבשלת הביצית, דבר שמתחיל בסביבות היום ה-12 לתחילת המחזור, נמשך כ-72 שעות. בתום הזמן הזה הורמון LH גורם ליציאת הביצית הבשלה מהזקיק, זהו הביוץ. הביצית מתקדמת לעבר החצוצרה הקרובה לשחלה ממנה יצאה, שם יכול להיות שתופרה לאחר מפגש עם זרע. באופן עקרוני, כל אחת מבין שתי השחלות יכולה להיות השחלה המבייצת.

שלב צהוב (שלב לוטאלי) במהלך מחזור.

שלב זה אורך לרוב 14 ימים. הזקיק ממנו יצאה הביצית משנה את צורתו והופך לגופיף צהוב שמפריש הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון במשך שבועיים, מה שגורם לעיבוי רירית הרחם כהכנה לאפשרות שהביצית שהופרתה תגיע לרחם על מנת לשהות בו במהלך שבועות הריון. אם אשה מודדת את חומה מדי יום, היא תבחין כי חומה גבוה יותר ביום זה.

במהלך מחזור נשי, התקופה בה סיכויי ההפריה הם הגבוהים ביותר משתרעת על פני כשבוע ימים – בין היום החמישי טרם התרחשות הביוץ ועד ליום השני לאחר התרחשות הביוץ. אם חלה הפריה, הביצית תתחיל להתחלק ותתקדם במשך שבוע בתוך החצוצרה הקרובה, עד שתגיע לרחם ותשתקע בו עד לסיום תקופת ההריון. במידה ולא התרחשה הפריה, הביצית מתפרקת. הגופיף הצהוב חדל להפריש אסטרוגן ופרוגסטרון ומתפרק גם הוא. ללא הפרשת שני ההורמונים, רירית הרחם מפסיקה להתעבות והיא מופרשת מהגוף בצורת וסת. במקביל וכאמור בצורה מחזורית, התהליך מתחיל מחדש עם עליית רמות הורמון FSH בגוף.

כאבי מחזור


הכאבים מתרחשים לרוב בתחילת הווסת, נגרמים בגלל כיווץ הרחם ועל כן מורגשים באזור הבטן התחתונה. לרוב, לכאבי מחזור מצטרפות שלל תופעות לא נעימות, כגון: כאבי גב, כאבי ראש, בחילות, עייפות ועוד. קיומם של כאבי מחזור ועוצמתם משתנים מאשה לאשה ומתקופה לתקופה אצל אותה אשה. הם מושפעים ממגוון גורמים, ביניהם ניתן למנות: אורח חיים, שימוש בגלולות נגד הריון, לידות וכו'.

נהוג לחלק כאבי מחזור לשני סוגים: הסוג הראשון מתרחש לרוב בקרב נערות ונשים צעירות שטרם הרו, הסוג השני מתרחש בקרב נשים בגילאי 50-45 בעקבות בעיות אגן. שני הסוגים שונים מבחינת סוג הכאב ומיקומו וכן מבחינת תופעות הלוואי שמצטרפות אליו. כיום ישנו מגוון מאוד גדול של פתרונות לנשים הסובלות מכאבי מחזור – החל ממשככי כאבים ועד לטיפולי רפואה משלימה.

הפסקת מחזור


בצורה טבעית הפסקת הווסת מתרחשת כאשר האשה נכנסת לגיל הבלות. בקרב רוב הנשים, גיל הבלות מתרחש בגילאי 55-45. משמעה של הפסקת המחזור היא שהאשה לא תוכל עוד להיכנס להריון בצורה טבעית (אולם, במקרים רבים גם נשים שעברו את גיל הבלות עדיין יכולות להרות לאחר טיפולי הפריה). מצד שני, הפסקת מחזור יכולה להתרחש גם מסיבות רפואיות הרבה לפני גיל הבלות. ברובם של מקרים אלה, העדר מחזור מצביע על בעיות הורמונאליות בתהליך הביוץ. לכן, במידה ורואים שהמחזור לא מגיע מומלץ לגשת לבדיקה אצל גניקולוג.

מחזור לא סדיר


מחזור וסת לא סדיר מכונה "אוליגומנוריאה". תופעה זו שכיחה במיוחד בקרב נערות צעירות שהגיעו לא מזמן לבגרות המינית ובקרב נשים המתקרבות לגיל הבלות. וסת לא סדירה בדרך כלל מצביעה על חוסר איזון הורמונאלי. מצד שני, העדר פתאומי של וסת יכול להיות גם סימן להריון בקרב נשים בגיל הפוריות ופעילות מינית. וסת לא סדירה עלולה להוות קושי בפני מי שמעוניינת להרות.

מחזור בהריון


דימום קל שמתרחש בשליש הראשון של ההריון נחשב לתופעה נורמאלית ושכיחה שאינה מצריכה בדיקה רפואית. דימום זה בתחילת ההריון נובע לרוב מהשתרשות העובר בתוך הרחם ומתרחש בין השבוע הרביעי לשבוע השישי במניין שבועות ההריון. אולם, אם הדימום מזכיר יותר דימום וסתי מאשר דימום קל או מתרחש בשלב מאוחר יותר של ההריון, זה יכול להצביע על הפלה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.