סכיזופרניה

רוצה לדעת על סכיזופרניה? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי סכיזופרניה. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
סכיזופרניה הינה מחלת נפש המסווגת תחת קטגורית המחלות הפסיכוטיות, אשר אחראיות לפירוש שגוי או מוטה של המציאות. מקור השם סכיזופרניה (בעברית – שסעת) הוא מיוונית מהמילים "סכיזו" שפירושו חצוי ו"פרנום" שפירושו נפש, והכוונה היא לאי תאימות של התנהגות, רגש ומחשבה שחש ומבטא חולה סכיזופרניה. המונח סכיזופרניה נטבע על ידי הפסיכיאטר אויגן בלוילר ועד אז המחלה כונתה "דמנצית נערות".

מדובר במחלה כרונית, המאופיינת בתקופות שקטות וכביכול "נורמאליות" בצמוד להתפרצויות אגרסיביות ופסיכוטיות. כאמור, סכיזופרניה פוגעת בפן הרגשי, בפן הקוגניטיבי ובפן ההתנהגותי של החולה בה והיא מאופיינת בדלוזיות (קרי, מחשבות שווא) פרנואידיות לרוב, הלוצינאציות (הזיות, חזיונות שווא) תואמות לדלוזיות, דיבור חסר היגיון, חוסר יכולת לעקוב אחר חוט מחשבה ועוד. נהוג לחלק את תסמיני סכיזופרניה לתסמינים שליליים (המאופיינים בחסר של רגש, התנהגות וכו') ולתסמינים חיוביים (המאופיינים בעודף של פעילות, אמוציות, מחשבות ועוד).

סכיזופרניה מופיעה בקרב 1.5% מבין האוכלוסייה, עם מעט הבדלים בין שני המינים: בקרב גברים סכיזופרניה פורצת בגילאי 15 עד 25 והיא מאופיינת בעיקר בתסמינים שליליים, לעומת זאת בקרב הנשים המחלה פורצת מאוחר יותר בגילאי 25 עד 35 והן נוטות לפתח תסמינים חיוביים. בישראל ישנם כיום כ-80 אלף חולי סכיזופרניה.

במחקרים שעסקו בהתנהגות והתנהלות חולי סכיזופרניה במהלך תקופת הילדות והבחרות, נמצא כי היו אלה ילדים שקטים ומופנים לרוב. אין זה אומר כמובן, שכל ילד שקט ילקה בסכיזופרניה.

להתפרצות הראשונה של סכיזופרניה קודמת "תקופות הפרודום", תקופה זו מאופיינת בהתנהגות קצת "מוזרה" מצד החולה לעתיד – ישנה התעניינות ומשיכה לרעיונות שנראים לסביבה בלתי רגילים ואף מוזרים במקצת, נראה כי התגובות הרגשיות לא תמיד תואמות את הסיטואציה, דיבור חסר היגיון לעתים, בעיות בתפקוד בחיי היומיום מבחינה תעסוקתית וכו'.

סכיזופרניה מתחילה רשמית עם ההתפרצות הראשונית של המחלה. עדיין לא ברור מה גורם לאותה התפרצות פתאומית באדם שעל פני השטח נראה והנהג לפני כן בצורה רגילה אם כי מוזרה במקצת. החולה שחווה את התפרצות הסכיזופרניה לא מרגיש שמשהו השתנה אצלו.

סכיזופרניה תורשה


לאורך השנים בוצעו מחקרים רבים על מנת לבדוק האם ניתן לייחס חלק מן האחריות על סכיזופרניה לתורשה. ממצאי המחקרים עולה כי לתורשה אכן יש תפקיד פעיל, כך למשל בקרב תאומים זהים, אם האחד לוקה במחלה, לשני יש סיכון גבוה פי 47 מאשר לכלל האוכלוסייה ללקות במחלה גם כן, זאת לעומת אח לחולה סכיזופרניה – לו יש סיכון הגבוה פי שמונה מאשר לכלל האוכלוסייה.

אולם, תורשה אינה הסיבה היחידה לסכיזופרניה. גורמים נוספים בעלי השפעה הינם:

עונת לידה.

נמצא כי מבין הסכיזופרנים יש אחוז גבוה יותר של חולים שנולדו בחורף או באביב. מעריכים כי הדבר נובע מכך שבעונות הקרות קל יותר לאשה ההרה להידבק בווירוס, אשר חודר למוחו של העובר וגורם בסופו של דבר לסכיזופרניה.

אזור.

נמצא כי ככל שמדובר באזור קר יותר, כך הסיכון ללקות בסכיזופרניה הוא גבוה יותר. גם במקרה הזה מעריכים כי הדבר גורם מנגיף.

השערת דחק.

השערה זו טוענת כי אנשים בעלי נטיה מוקדמת למחלה, מסיבות גנטיות למשל, יטו ללקות בה עקב מצבי דחק גופניים בצורת מחלה למשל, או נפשיים כגון פרידה כואבת, מוות של אדם קרוב ועוד.

עודף פעילות הנוירוטרנסמיטר (קרי, מוליך עצבי) דופמין במוח.

השערה זו מתבססת על כך שמתן דופמין למטופלים עשויה לגרום לפסיכוזה שמאפיינת את חולי סכיזופרניה. ההשערה שואבת ביסוס נוסף גם מהעובדה כי חולי סכיזופרניה שנוטלים תרופות שחוסמות את קליטת דופמין במוח (ובכך לא מאפשרות לו להשפיע) מרגישים שיפור במצבם.

סכיזופרניה סימפטומים


הבעייתיות שבאבחון נכון של סכיזופרניה נובעת מכך שהסימפטומים המאפיינים את המחלה אינם ייחודיים רק לה, אלא יכולים להיות משותפים לשלל מחלות אחרות. בעיה נוספת נובעת מכך שסימפטומים מסוימים אצל אותו חולה עלולים לחלוף או להשתנות במהלך הזמן.

כאמור, נהוג לחלק את תסמיני המחלה לשליליים וחיוביים, על סמך חלוקה זו נהוג לשייך את חולי הסכיזופרניה כשייכים לסוג ראשון, שני או שלישי.

תסמינים חיוביים.

מאופיינים דלוזיות שדרך כלל קשורות בפרנויה או בשיגעון גדלות (כלומר, החולה יכול לחשוב שהממשלה עוקבת אחריו, או להיות בטוח שהוא המלך שלמה בכבודו ובעצמו), ובהלוצינאציות (הזיות) – שלרוב קשורות לחוש הראייה, השמיעה, המגע או הריח (כך למשל, חולה סכיזופרניה יכול לשמוע מישהו מדבר אליו ומצווה עליו לעשות דבר מה, או להריח ריח מסוים וכו'). חולה סכיזופרניה שרוב תסמיניו הם חיוביים, לוקה בסכיזופרניה מסוג ראשון ויגיב טוב יותר לטיפול.

תסמינים שליליים.

כאמור, תסמינים אלה מאופיינים בחסר, הם כוללים השטחה של רגשות, חוסר הנאה, אלוגיה (חוסר יכולת לדבר בצורה שוטפת), הגיינה ירודה ועוד. חולה סכיזופרניה שתסמיניו שליליים ברובם, ישתייך לסכיזופרניה מסוג שני ויגיב פחות טוב לטיפול.

מעבר לחלוקה זו, נהוג לחלק גם את סוגי ההפרעות שחווה חולה סכיזופרניה:

הפרעות אפקט (של רגש) ותחושה.

סכיזופרניה מאופיינת ברגשות שאינם תואמים את הסיטואציה הספציפית או את המציאות בכלל, חוסר הנאה כללי, חוסר תחושה או טווח מאוד מצומצם של תחושות מצד אחד ותחושת כל יכולות מצד שני.

הפרעות תפישה.

אלו הן ההלוצינאציות שחווים חולי סכיזופרניה, כפי שפורט מעלה.

הפרעות מחשבה.

הפרעות אלו נחשבות לליבת המחלה. מדובר בדלוזיות מסוגים שונים ומגוונים, כגון, דת, אהבה, מחשבות בנושא הגוף וקנאה, כאשר שני הסוגים העיקריים הם כאמור מחשבות גדלות ופרנויה. נהוג להתייחס למצב זה כ"איבוד גבולות האגו", שמתייחס לחוסר יכולת של חולה סכיזופרניה להבדיל בין המציאות האובייקטיבית ל"מציאות" שנמצאת אצלו בראש, או במילים אחרות – חוסר יכולת להבין מתי הוא מסתיים ומתחיל העולם.

סוגי סכיזופרניהסכיזופרניה פרנואידית.

כל התנהלות החולה תהיה לרוב סביב דלוזיה מסוימת של גדלות או רדיפה שתלווה בהלוצינאציות שמיעתיות. היות וכך, החולה ינהג בחשדנות ובחלק מן המקרים יקפיד להתנהג "כראוי" בציבור, מה שיקשה על האבחון. סכיזופרניה פרנואידית לרוב פורצת בשלבים מאוחרים יותר של החיים.

סכיזופרניה הבפרנית (בלתי מאורגנת).

כשמה כן היא – תתאפיין בחוסר ארגון בדיבור, בהתנהגות וברגש, שלעתים קרובות יהיה לא תואם לסיטואציה או בעל טווח מאוד צר. חוסר הארגון יתבטא גם בקשר של החולה למציאות – שיהיה קלוש במקרה הטוב. סכיזופרניה הבפרנית מתפרצת לרוב לפני גיל 25.

סכיזופרניה קטטונית.

מתאפיינת בהפרעות תנועה של החולה, שנעות בין קטטוניה (חוסר תנועה) מוחלט, כאשר החולה נשאר ללא תזוזה בתנוחה מסוימת לאורך שעות ארוכות, לבין עודף פעילות לא מאורגנת וחסרת הגיון. המעברים בין שני המצבים יכולים להיות מאוד פתאומיים ובלתי צפויים, מה שהופך את החולה בסכיזופרניה קטטונית למסוכן לעצמו ולסביבתו ומצריך השגחה צמודה. לעתים מתלווה לכך סוג של חקיינות – של תנועותיו או מילותיו של האחר, מנגד יכולה להופיע אילמות.

סכיזופרניה רזידואלית (השארתית).

מתאפיינת בתסמינים שליליים בעיקר או במעט מאוד תסמינים חיוביים. מדובר בחולים כרוניים, שחדלים לאחר זמן מה לחוות התקפים פסיכוטיים ועם זאת נשארת הפגיעה הרגשית והקגניטיבית.

סכיזופרניה בלתי מובחנת.

מדובר בחולים שהינם בבירור חולי סכיזופרניה, אולם לא ניתן להתאימם לאף אחד מהסוגים הנ"ל.

אבחון סכיזופרניה


האבחנה המקובלת כיום היא לפי DSM IV (ספר אבחון פסיכיאטרי אמריקאי) ולפיו צריכים להופיע שניים או יותר מהתסמינים הבאים במשך שישה חודשים לפחות ותסמינים שליליים במשך חודש רצוף:

דלוזיות

הלוצינאציות מרובות חושים

חוסר ארגון בולט בהתנהגות ובדיבור

תסמינים שליליים

בעיות נרחבות ברוב תחומי החיים מאז הופעת הסימפטומים

בנוסף, האבחנה של סכיזופרניה נעשית רק לאחר שנשללו הפרעות אחרות (התפתחותיות או אחרות) וכן שימוש בתרופות או סמים, אשר יכולים להסביר את המצב.

סכיזופרניה טיפול


הטיפול כיום מתרכז בעיקר בטיפול תרופתי, שמסייע לכ-20% מבין חולי הסכיזופרניה, בשילוב עם טיפול פסיכולוגי והתנהגותי שאחראיים לשיפור נוסף בקרב חלק מהחולים. במקרים חמורים וכן לעתים בעת התקפי פסיכוזה אלימים במיוחד, יש צורך באשפוז החולה. מחקרים שבוצעו בתחום הראו כי החולים מפיקים את מירב התועלת מאשפוזים קצרי טווח, שלאחריהם הם יכולים לנסות לחזור לתפקוד נורמאלי.

סכיזופרניה אצל ילדים


הופעת סכיזופרניה אצל ילדים בגילאי 12 ומטה הינה נדירה, אבל אפשרית. התסמינים של ילדים חולי סכיזופרניה יהיו דומים לאלה של המבוגרים אבל לא זהים. אבחנה מהירה וטיפול כמה שיותר מוקדם, חשובים במיוחד בקרב ילדים חולי סכיזופרניה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פסיכולוגיה הוליסטית

פורום זה הוא המקום להתייעץ בנושאים כמו ביבליותרפיה, טיפולים הוליסטיים, תקשור, דמיון מודרך, הרפיה, מדיטציה, מודעות עצמית, חרדה, דיכאון, פחדים, קשר בין גוף לנפש וכעוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • איך עוברים מחשיבה שלילית לחיובית אשמח למענה
  רינת
  30/06/2020

  שלום רב.
  אני עוברת שינויים כרגע בטיפול תמיכה שאני מקבלת, מתכננים תוכניות לעתיד של כל מיני מקומות לימודיים או דברים אחרים הם יחליטו בשבילי, למרות שזה ייקח הרבה זמן אני במתח מזה. בנוסף אבא שלי חולה מאוד אני גם מתלבטת אם להישאר במקום הזה שאני נמצאת או לא.
  הייתי שמחה לדעת מה לעשות כדי להפוך חשיבה שלילית לחיובית לגבי זה, ומה לעשות כדי להעסיק את עצמי בשעות אחר הצהריים ובערב. אני ממש אודה לכם על המענה, תבורכו.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשמח למענה מהיר עם אפשרי תודה רבה

  רינת
  30/06/2020

  המשך שבוע נפלא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התמקדות בחיובי

  ורד מור
  30/06/2020

  שלום רינת
  ישנן כמה נקודות מבט לכל מצב ואפשרויות שונות להתייחסות. הגישה שלנו היא זו שבסופו של דבר קובעת את איכות חיינו.
  ההתמקדות בטוב, ההודייה על היש. בכל יום מחדש. אם את רואה שאת חוזרת בראשך על מחשבות שליליות את יכולה להעלות אותן על הכתב וליצור מולן משפטים חיוביים, מרגיעים. מזכירה לעצמך את הכוחות ואת יכולת ההתמודדות. תרגול אמונה, אומץ ואופטימיות מול פחד , פסימיות ופקפוק אלו שיעורי חיים לתרגול. בנוסף העסיקי את עצמך בהסחות דעת ופעילויות שעושות לך טוב על הנשמה. מצאי דרך לשחרר את הלחץ והמתח מהגוף דרך צעידה, ריקוד, כל מה שמרגיע ומרומם את רוחך. את מכירה את עצמך יותר טוב ממני. בהצלחה. ורד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הצעות והמלצות בנושא פעולות של מגבירי אושר
  יעל
  12/06/2020

  אני מתעניינת בפסיכולוגיה חיובית ומחפשת פעולות של מגבירי אושר, במיוחד בסוף שבוע כדי להרגיש טוב. אשמח להצעות כמובן אם זה מתאים לפורום ואם זה מתאפשר שתתנו לי.

  רוב תודות ושבת שלום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מגבירי אושר

  ורד מור
  17/06/2020

  היי, מתנצלת על האיחור בתשובה.
  זה משהו מאוד אינדוידואלי וחסרה עוד אינפורמציה אבל בגדול את יכולה לבדוק מה מעלה אצלך את תחושת האושר?
  עשי רשימה של מה שעושה לך טוב. שמשמח אותך - קטן כגדול
  ואז אספי רגעים קטנים של דברים כאלו בכל יום . עם כוונה. ממש במודע לעשות דברים שעושים לך טוב. להקשיב לשיר שאת אוהבת, לרקוד או לצאת לטבע או לחשוב על מישהו אהוב או לאכול פרי שאת אוהבת או ללכת לים. לפגוש חברה שכיף לך לפגוש, ספר טוב ועוד ועוד. הרבה דברים לשיפור מצב הרוח תלויים בנו. צריך לתרגל את זה. עם כוונה ומודעות. אם זה לא עובד זה מצריך שיחה עמוקה יותר. יום טוב 🌹

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול הוליסטי בדיכאון ללא תרופות
  גלית
  17/06/2020

  ברצוני לדעת כטיפול הוליסטי איך מטפלים בדיכאון ללא תרופות פסיכיאטריות או אחרות?

  רוב תודות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • על טיפול בדיכאון

  מנשה כהן
  17/06/2020

  שלום רב. שאלה כללית מדי, ומה הגיל, ואם מדובר באישה או גבר, ומה "גילו" של הדיכאון, ואיך הוא מתבטא - בגוף, ברגשות, במחשבות, בתפקוד, ואם השואל/ת יכולים לשים אצבע על סיבה ..או שזה "ירושה" מהמשפחה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפולים הוליסטיים זה טיפולים אנרגטיים?
  טל
  29/05/2020

  בנוסף לטיפים המדהימים שנתת לי, הייתי שמחה איזה טיפולים הוליסטיים אנרגטיים אם יש דבר כזה יכולים לעזור? ומה הם?
  תודה רבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפולים אנרגטיים

  ורד מור
  29/05/2020

  אצלי כן. אבל לא בהכרח. ממליצה לך להיכנס לאתר שלי. נראה לי שתקבלי שם תשובות ותביני יותר.
  www.vered-moor.com

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך להקל על עצמי באמצעות כלים פסיכולוגיים?
  טל
  27/05/2020

  שלום רב. אני התחלתי טיפול פסיכולוגי וגם תרופתי. הטיפול לא זה עם הרבה קשיים ואתגר ומצד שני אני מקבלת טיפול של אהבה טיפול מיטבי וטוב. שאני בקושי ואתגר רציתי לשאול איך אני יכולה להקל על עצמי שארגיש יותר טוב שאני חוזרת הביתה? זה טיפול של שעתיים. מחפשת כלים מתחום הפסיכולוגיה בבית כדי להקל על עצמי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לתחזק תחושה טובה

  ורד מור
  29/05/2020

  שלום רב וחג שמח!
  העלית שאלה שהרבה מטופלים שואלים. איך הם יכולים לתחזק את התחושה העוטפת, מכילה אוהבת, את התחושה שהם לא לבד בקושי כשהם עוזבים את הקליניקה וצריכים להמשיך לבד עד הפגישה הבאה. אני חושבת שחשוב לצייד את מי שמגיע לטיפול בכלים כדי לחזק את העצמאות ולא את התלות. ישנם כלים רבים ואני לא מכירה אותך אבל אחד הדברים שמאוד עוזרים זה חיבור לנשימה ולגוף עם משפטי הכלה , קבלה ואהבה לעצמנו. משהו שדורש תרגול יום יומי. להקשיב פנימה, לזהות את הרגש, לבדוק מה אני צריך/צריכה עם כמה שפחות בקורת או התנגדות. ואם יש יותר מידי התעסקות פנימה לחפש הסחות דעת שעושות לי טוב. מה משמח אותי? מה נותן לי תחושה טובה? לעיתים זה פעילות פיזית, הנעה של הגוף.
  לתרגל בחירות אחרות. על מה לחשוב, במה להתמקד. לשים לב אילו משפטים אני בעיקר משחזרת בראש וללמוד שפה חדשה.
  אלו כמה רעיונות כלליים מבלי להכיר. מקווה שעזרתי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפולים אנרגטיים הוליסטים יש כזה דבר

  טל
  29/05/2020

  אני רוצה להעזר בבית או ללכת לטיפול אנרגטי האם בפסיכולוגיה הוליסטית יש טיפולים אנרגטיים שאני יכולה להתמודד בחיי היום יום. עם במקרה הטיפול ההוליסטי מתאים לטיפול אנרגטי אשמח לדעת. אני רוצה להעלות את האנרגיה שלי אחר הצהריים בנוסף לטיפים הנהדרים שנתת לי תבורכי אני מודה לך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נרדמת בשיחה עם אנשים שמכבידים עלי
  אסתר
  30/01/2020

  שלום רב, הנני בחורה סופר רגישה ומושפעת מאנרגיה של אנשים.. יש אנשים כשמדברים וממלאים אותך באנרגיה אך יש כאלה שמכבידים ואפילו גורמים לך להירדם במהלך השיחתם עת עת.... אשר בוודאות הייתי מלאת שמחה ואנרגיה בעצמי. מה יש לאנשים שמכבידים עלי? מה זה אומר? ומה אפשר לעשות? תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קושי להכיל

  ורד מור
  30/01/2020

  נראה שמה שזה אומר זה שקשה לך להכיל אנשים מסוימים והדרך שלך להתמודד עם זה היא להתנתק. לברוח מהסיטואציה. ובאמת כמו שאת אומרת זה יכול לנבוע מרגישות יתר או מזה שהם לא בתדר שלך או נוגעים לך בנקודות רגישות בתוכך.
  יש כל מיני דרכים לעשות הגנות ולא לתת לכל לחדור פנימה ואחת מהן היא לא להיות עם אנשים שלא עושים לך טוב או ללמוד להציב גבולות ולבטא כשזה מתחיל להיות לך לא נעים...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איסור לעומת מותר - בירור
  מור
  22/08/2019

  שלום רב,
  מדוע איסור גורם לי לרצות את הדבר אפילו יותר, ודווקא כשאני מרשה לעצמי ,אז ישנה רגיעה ונינוחות ואני לא מתלהב מאותו הדבר כמו כשיש איסור עליו?

  תודה רבה!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  איסור לעומת מותר - בירור

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אתגרים ושאר ירקות

  ורד מור
  22/08/2019

  שלום מור, יכולות להיות לכך מספר סיבות. לפעמים התרגלנו שדברים באים לנו בקלות ואנו מחפשים אתגרים. לעיתים דרך ה "דווקא" אנו חשים את העצמאות שלנו או את הנפרדות ( כמו בגיל ההתבגרות), או את הכוח. לפעמים זה בא כהתרסה, לפעמים זה נותן תחושת שליטה ומכאן הרגיעה. ולא פעם האתגר יוצר תחושת התלהבות וריגוש גדולה יותר ממשהו קל להשגה ומותר.
  כדאי לבדוק ששכרון הריגוש לא מביא נזק או פוגע באחר או בך... כמו תמיד- בדיקת המאזן בין הרווח והמחיר....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שתי דעות מנוגדות מה לעשות
  הלל
  11/08/2019

  הי,
  הגעתי למצב שאני יודע ממש טוב שתי דעות מנוגדות שיש לי לגבי נושא ספציפי ,מה אני עושה מהרגע שאני יודע מהן?

  אני מאמין באחת ממש טוב ,לגבי השנייה יש לי ספקות אבל נשמעת לי גם הגיוני.
  שתיהן ביחד יוצרות מצב שאני חושד שהוא בעייתי (עדיין לא בטוח)

  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  שתי דעות מנוגדות מה לעשות

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בחירות

  ורד מור
  13/08/2019

  נשמע שיש הרבה סימני שאלה.... ויכולת התבוננות מרחבית שהיא טובה אבל לפעמים גם מבלבלת :). לא נתת יותר מידי אנפורמציה אבל ככה זה עם בחירות בחיים. במחוזות אי הוודאות.
  איזו דיעה נותנת תחושה שלמה יותר? או נעימה בגוף? לפעמים זה עוזר לחוש את זה- לחוש את התשובות גם בגוף ולא רק בראש ובהגיון.
  בכל מקרה שיהיה לטובה...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ממשיך שאלה

  הלל
  13/08/2019

  דוגמא ספציפית-
  בעבודתי אני צריך להרצות הרבה בפני מנכלים-אך אני נמנע בזה בכל מחיר .
  מצד אחד אני אומר לעצמי שאני צריך להרצות ושזה טוב ויקדם אותי בעבודתי מצד שני זה טוב שאני לא מרצה נקודה,ושהכל בסדר גם ככה.
  זו האינפורמציה שיש לי ,שתי התחושות חזקות מאוד מטלית ,שכלית וגופנית
  איך אני יוצא מהלופ הזה?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  מנשה כהן
  13/08/2019

  כשתסתכל מהעתיד אחורה האם תצטער שלא הרצאת?
  זה משהו שהיית רוצה לעשות? נמצא בתשוקה שלך?
  נמנע בכל מחיר בגלל פחד או נמנע בגלל שזה לא באמת מעניין אותך?
  לא חייב לענות פה. מספיק שתענה לעצמך...ואם אתה נמנע בגלל פחד ויש רצון או עניין בזה אז אולי כדאי לוותר על אזור הנוחות למען התפתחות וצמיחה?...לרוב מרוויחים מזה הרבה- מההתגברות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ממשיך שאלה

  הלל
  13/08/2019

  תודה על התשובה המהירה ורד,
  מה שקשה לי איתו,ולמרות שהשאלות שהצפת יכולות להיות מעולות,אני לא יודע איך להגדיר את זה יותר טוב מאשר להגיד שהקול או המצב שבו אני בטוח במיליון אחוז שזה "בסדר" שאני לא מרצה ,פשוט ככ בטוח בעצמו שהתשובות לכל השאלות האלו זה שהכל בסדר.
  עדיין אני מרגיש קונפליקט אבל קשה לצאת ממנו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך בדיקה

  ורד מור
  14/08/2019

  זה באמת בסדר. השאלה היא למה יש קונפליקט ונשמע ששווה לברר את זה בשיחה. מוזמן לפנות אלי או לכל מטפל אחר ולבדוק את זה יחד.
  שוב, כל מקום שמעלה אי שקט הוא הזדמנות לצמיחה והתפתחות וללמוד עוד משהו על עצמנו.
  והכל באמת בסדר. זו מהות המסע....
  יום טוב!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שום דבר לא ריגש אותי אותי אף פעם
  מישהי
  29/06/2019

  שלום. אני בת 20 אומנם צעירה יחסית אבל אני מרגישה כאילו שום דבר לא מספק אותי כלומר אף פעם לא הרגשתי שמחה או ריגוש לגבי משהו אפילו קטן ואם כן הרגשתי אז ישר אחרי זה נעלם כלא היה. בן אדם שאוהב נוחות והתחלתי לנסות לשנות זאת לעשות דברים שפחדתי לעשות ואכן כן זה נתן בי התרגשות וציפיה אבל ישר אחרי אני בדאון אני בוכה ואני מרגישה ריקנות. אני מגיעה להבנה שאם היה לי הכל בחיים : שאיפות אהבה, מקצוע , חברות , ילדים כל מה שאני רוצה בעולם - עדיין הייתי מרגישה אותו דבר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דברים משתנים

  ורד מור
  30/06/2019

  בוקר טוב, נראה לי שאת צעירה מידי כדי לקבוע משהו כלכך גורף וגורלי לגבי חייך. דברים משתנים. שמחה היא רגש שנמצא בנו מלידה גם אם בעוצמות שונות.ושביעות רצון קשורה מאוד לאמונות שלנו. כדאי לבדוק מה בדיוק קורה בתוכך ולמה. ולזכור שתמיד יש פוטנציאל לשיפור ולריפוי. כשעולה שאלה יש עליה גם תשובה. וכשעולה כמיהה יש לה מענה. זו האמונה שלי בכל מקרה. שבוע מבורך. ורד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא מרשה לעצמך

  מנשה כהן
  30/06/2019

  שלום. נראה שאת לא מרשה לעצמך להתרגש ולהרגיש עוד ועוד. אולי את לא יודעת מה לעשות אם באמת תרגישי..מה זה ידרוש ממך. היחסים שלך עם אנשים והעולם ישתנו. וכל זה מפחיד ומאיים. בחרת בתגובת המנעות מלהסחף ללב ים ולהשאר בטוחה על החוף. אפשר לשער שההמנעות הזו קשורה לאיסורים או לתסכולים מחייך ככילדה וכמתבגרת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התיישנות של פוסט טרואמה אחרי שחרור
  ניצן
  24/11/2017

  שלום וברכה,
  קראתי כי כעבור 3 שנים מהשיחרור מהשירות הצבאי, חלה התיישנות ולא ניתן להגיש תביעות לקצין התגמולים כנגד משרד הביטחון.
  והרי איך יכול להיות שתחול התיישנות על פוסט טראומה כאשר זו מטבעה מופיע אצל הנפגע כעבור מספר רב של שנים?
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התיישנות?

  מנשה כהן
  26/11/2017

  שלום רב,
  לא ידוע לי החוק לגבי הנושא
  בעיקרון - לא נראה לי שזה כה חד משמעי
  תתייעץ עם עו"ד או עובדת סוציאלית
  או תרים טלפון לאגף השיקום במשרד הביטחון
  בברכה,
  מנשה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה על תשובתך!

  ניצן
  27/11/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום