כאבי ראש

רוצה לדעת על כאבי ראש? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי כאבי ראש. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
כאבי ראש מוגדרים ככאב בראש או בחלק העליון של הצוואר. כאבי ראש הם אחד מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר בגוף והסיבות להם רבות. משום שכה רבים מהאנשים סובלים מבעיית כאבי ראש ומשום שהטיפול בבעיית כאבי ראש לעיתים קשה, התקווה היא שעל ידי הגדרות טובות יותר של בעיית כאבי ראש ניתן יהיה לאבחן ולטפל בבעיה בצורה טובה יותר.

כאבי ראש מתחלקים לקטגוריות הבאות: כאבי ראש ראשוניים, כאבי ראש משניים, בעיות בעצבים קארניאלים (עצבי הגולגולת), כאב בפנים וצורות של כאבי ראש אחרים.

מיגרנהמיגרנה היא סוג של כאב ראש חזק במיוחד. אנשים הסובלים מהופעת מיגרנה לעיתים קרובות מתארים את הכאב כפולסים או פעימות באזור מסוים בראש. במהלך מיגרנה, אנשים רגישים מאד לאור ולקול. לעיתים מיגרנה מלווה בבחילה ובהקאות.

מיגרנה נפוצה פי שלוש בקרב נשים מאשר בקרב גברים. חלק מהאנשים מרגישים התחלת מיגרנה לאחר שהם רואים אורות מהבהבים או קווים לא ישרים או לאחר שהם מאבדים את הראייה שלהם באופן זמני. גורמים רבים מסוגלים לעורר מיגרנה. בין הגורמים המעוררים מיגרנה נמצאים הגורמים הבאים: חרדה, סטרס, חוסר במזון, חוסר בשינה, חשיפה לאור ושינויים הורמונאליים.

רופאים נהגו להאמין שהופעת מיגרנה קשורה לפתיחה ולהיצרות של כלי דם בראש. כיום מאמינים שהגורם קשור לגנים ששולטים בפעילות של כמה מתאי המוח. תרופות יכולות למנוע התקפות מיגרנה או לעזור לשכך סימפטומים של התקפת מיגרנה בעוד היא מתרחשת. עבור אנשים רבים, טיפולים להורדת סטרס יכולים גם הם לעזור.

טיפול במיגרנהתרופות רבות מיועדות לטפל בבעיית מיגרנה. בנוסף, חלק מהתרופות בדרך כלל מטפלות בתסמינים שיכולים להוביל להופעת מיגרנה. התרופות המטפלות בבעיית מיגרנה נכללות בשתי קטגוריות שונות: משככי כאבים, תרופות הנלקחות בזמן התקפת מיגרנה ומיועדות לעצור סימפטומים שכבר החלו ותרופות מונעות ותרופות שניטלות בקביעות, לעיתים על בסיס יום יומי כדי להפחית את חומרת התדירות של הופעת מיגרנה.

בחירת אסטרטגיית טיפול בבעיית מיגרנה תלויה בתדירות ובחומרת כאבי ראש, דרגת הלקות שנגרמת על ידי כאבי ראש ותנאים רפואיים אחרים, כמו מחלות או מצבים נפשיים. חלק מהתרופות לצורך טיפול במיגרנה אינן מומלצות במקרה של הריון או הנקה, תרופות אחרות אסורות לילדים. בכל מקרה, יש להיוועץ עם רופא לפני נטילת תרופות לטיפול במיגרנה.

בוטוקס גם משומש לעיתים בטיפול בבעיית מיגרנה. תרופות נגד דיכאון ותרופות המטפלות בבעיות של מחלות לב וכלי דם גם הן יכולות לעיתים להועיל בעצירת מיגרנה.

עצות מתחום הרפואה המשלימה לצורך טיפול במיגרנה כוללות רחצה באמבטיה או במקלחת, שכיבה בחדר חשוך, הנחה של בד קר על הצוואר או הראש, שתיית מיץ טבעי כמו מיץ עגבניות, ביצוע עיסוי לפנים ולחגורת הכתפיים, הימנעות מסטרס בשגרת היום יום והימנעות מפעילות גופנית בזמן התקף מיגרנה. כמו כן מומלצת צריכת תוספי מזון כמו ויטמין B3, ויטמין B6 או ויטמין C.

כאבי ראש אחורייםכאבי ראש אחוריים נובעים בין השאר מחוסר איזון בתחום אורטופדיה המערב כאבי צוואר, על רקע לחץ דם לא מאוזן ועל רקע סטרס מתמשך. כאבי ראש אלו חוזרים שוב ושוב ונדרש טיפול משולב כדי לטפל בבעיית כאבי ראש אחוריים. בדרך כלל, כל עוד לא מטופלים הצוואר ועמוד השידרה אין אפשרות להפחית כאבי ראש אחוריים המופיעים בעורף.

לפני טיפול בכאבי ראש אחוריים יש לבדוק האם המטופל סובל מלחץ דם גבוה שעלול להיות קשור לבעיית כאבי ראש אחוריים. במקרה שלחץ הדם תקין יש לפנות לנוירולוג ולשקול הדמיית CT.

כאבי ראש וצווארלעיתים כאבי ראש לא מוגבלים רק לאזור הראש אלא גם כוללים את אזור הצוואר. כאבי ראש כתוצאה מסטרס יכולים לגרום לכאבי ראש וצוואר. במקרים כאלה, כאבי ראש לא מבודדים רק לאזור הראש אלא משפיעים גם על אזור הצוואר. כאבי ראש וצוואר לעיתים קרובות מתחילים באזור סביב העיניים וחודרים לצוואר ולקבוצות שרירים אחרות.

כאבי ראש וצוואר חוזרים מורגשים בקרב 4% מהאוכלוסייה. כאבי ראש וצוואר נגרמים לעיתים קרובות כתוצאה מאורח חיים לא בריא כמו חוסר שינה או דילוג על ארוחות. כאבי ראש וצוואר עלולים להיגרם גם מבעיות של יציבה.

במקרים רבים קשה להבחין מה קדם למה, כאבי ראש או כאב צוואר. לטיפול בבעיות של כאבי ראש וצוואר מומלץ לפנות לכירופרקטיקה. על ידי זיהוי אזורים של מערך לקוי בצוואר ובחלק העליון של הגב ולאחר מכן על ידי החזרת המערך למקומו, הלחץ על שרירי הצוואר וגירוי העצבים יכול להיפתר. כאשר השרירים והעצבים יחזרו לתפקוד תקין, הצוואר לא יהיה מתוח ונוקשה ולא תסבול מבעיית כאבי ראש.

כאבי ראש אצל ילדיםילדים לעיתים קרובות חווים כאבי ראש, שיכולים להיות מוגבלים לגיל או לתקופה או מאפיינים תחילת התפתחות של סינדרום שיתבטא גם בהמשך החיים. הגישה לבעיית כאבי ראש בגילאים אלו מיוחדת מכמה מובנים: לעיתים לא ניתנת אבחנה נכונה במקרים אלו, ילדים מתקשים בהבעת כאב בצורה מילולית וייתכן כי סימפטומים אחרים מושכים יותר תשומת לב רפואית אצל הילד, מה שגורם לחוסר טיפול בבעיית כאבי ראש. בנוסף, תדירות כאבי ראש משניים נמוכה יותר אצל ילדים ובקרב ילדים צעירים במיוחד יש העדפה לא לרשום תרופות ולפנות לאמצעים מתחום רפואה משלימה.

סטרס וחרדות הם בין הגורמים הנפוצים להתרחשות כאבי ראש אצל ילדים. דלקת המוח יכולה לגרום גם היא כאבי ראש אצל ילדים. אם ילד סובל מחום גבוה, הוא יכול להרגיש כאב ראש בינוני. לעיתים כאשר ילד חולה או סובל מכאבים אחרים, הוא סובל גם מבעיית כאבי ראש. כאבי שיניים, בעיות עיניים וסינוסיטיס (דלקת במערות האף) גם הם גורמים לכאבי ראש. למרות שמיגרנה תוקפת בעיקר מבוגרים, לעיתים גם ילדים סובלים מהופעת מיגרנה. בעיה מוחית, פציעת ראש או גידול יכולים גם הם לגרום להופעת כאבי ראש. אם ילד סובל מבעיית כאבי ראש בשל סיבות אלו, עליו לקבל עזרה רפואית מיידית. כאבי ראש אצל ילדים יכולים להיות גם תוצר לוואי של שימוש בתרופות.

כאבי ראש בזמן הריוןכאבי ראש בזמן הריון יכולים להיות פחות מורגשים, משום שפְּרוֹגֶסְטְרוֹן (הורמון המין הנשי) גורם לכלי דם להשתחרר ולא להיתקף בעוויתות שלעיתים גורמות להופעת כאבי ראש. אם את סובלת מבעיית כאבי ראש במהלך הריון, ייתכן ואת רגישה להורמונים או שסבלת מבעיית כאבי ראש גם לפני הריון. כאבי ראש בזמן הריון נפוצים במיוחד כתוצאה משינויים הורמונאליים, עייפות, סטרס, רעב או מתח פיזי או רגשי.

למרות שלא רצוי להרבות בנטילת תרופות בזמן הריון, חלק מהתרופות המטפלות בבעיית כאבי ראש בזמן הריון בטוחות לשימוש, כל עוד עוקבים אחר ההוראות שעל האריזה. בכל מקרה, יש להיוועץ ברופא המטפל. דרך נוספת לטפל בבעיית כאבי ראש בזמן הריון היא לאתר את המקור לבעיה. במקרים שהאישה ההרה סובלת ממחלות כמו יתר לחץ דם או סוכרת, יש להתייחס בחומרה להופעת כאבי ראש בזמן הריון.

בנוסף כדי להימנע מהופעת כאבי ראש בזמן הריון מומלץ לא לאכול מאכלים הידועים כמשפיעים על כאבי ראש. בין מאכלים אלו נכללים: שוקולד, מאכלים המכילים מונסודיום גלוטמט, גבינה ומאכלים חריפים. אכלי ירקות ופירות רבים ומגוונים, שמרי על דיאטה מאוזנת ועל גישה חיובית לחיים.

כאבי ראש בזמן הריון נוטים להופיע בתדירות נמוכה יותר או להיעלם במהלך השליש השני של ההריון. בשלב זה ההורמונים מתייצבים והגוף מסתגל לשינויים הכימיים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.