פחמימות

רוצה לדעת על פחמימות? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי פחמימות. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
פחמימות (או סוכרים) הן קבוצת תרכובות אורגניות שהמולקולות שלהן מכילות אטומים של פחמן, מימן וחמצן. מבחינה כימית המונחים פחמימה וסוכר זהים: אלו שני שמות שונים לאותן התרכובות. למרות זאת, נהוג לכנות רק את הפחמימות הפשוטות והקטנות יותר סוכרים. לפי הגדרה זו הפחמימות שלא נחשבות לסוכרים הן תאית, עמילן, גליקוגן ונגזרותיהן, מולקולות ענק המורכבות מאלפי יחידות של הסוכר הפשוט גלוקוז.

פחמימות מספקות גלוקוז החיוני לפעילותו של השריר ומספקות לגוף ויטמינים כמו תיאמין (B1), ריבופלאבין (B2), ניאצין (B3), חומצה פולית (B9), מינרלים כמו ברזל, כרום, מגנזיום וזרחן ורכיבי תזונה צמחיים המגוננים על הגוף מפני רדיקלים חופשיים. הן מופקדות על מספר תפקידים בעלי חשיבות עליונה:

הפקת אנרגיה בתא. האנרגיה מופקת מפירוק גלוקוז, תהליך שתחילתו מכונה גליקוליזה.
בנייה. מבנים פיזיים רבים, בעולם הצומח במיוחד, עשויים פחמימות (בעיקר תאית ועמילן).
זיהוי תאים. פחמימות נמצאות על-גבי הקרום החיצוני של רוב התאים ומאפשרות זיהוי של התא.
הסוכר מרכיב את הנוקלאוטידים, קבוצת תרכובות אורגניות שתפקידן העיקרי הוא בבניין החומר התורשתי המצוי בכל תא ותא - חומצות הגרעין DNA ו-RNA.

סוגי פחמימות


הפחמימות הפשוטות ביותר הן חד-סוכרים: סוכרים שלא ניתן לפרק לסוכרים קטנים יותר. אלו הם אבני הבניין של כל הפחמימות. דו-סוכרים מורכבים משתי יחידות של חד-סוכרים, אוליגו-סוכרים מורכבים מ- 3-6 יחידות חד-סוכרים, ואילו רב-סוכרים מורכב מאלפי חד-סוכרים. חד-סוכרים נקראים גם סוכרים פשוטים, ואילו הסוכרים שמורכבים מכמה יחידות של חד-סוכרים מכונים סוכרים מורכבים.

חד-סוכרים מוגדרים כפחמימות פשוטות. הם מתפרקים בגוף במהירות ויוצרים עליות וירידות חדות ברמות הסוכר בדם בעת התפרקותם. יש להם מבנה גמישי, הם מתוקים ומסיסים במים. שלושת חד-הסוכרים המשפיעים תזונתית על גוף האדם הם גלוקוז, גלקטוז ופרוקטוז.
גלוקוז הינו סוכר הענבים והנפוץ ביותר מבין החד-סוכרים. גלוקוז מהווה אבן בניין לדו-סוכרים ולרב-סוכרים, והוא מקור אנרגיה עיקרי לצמחים, לגוף האדם ולמרבית בעלי החיים. גלוקוז מספק אנרגיה לשרירים ולתאים שומניים, כאשר הגוף מנצל את אנרגיית הגלוקוז בעזרת חמצונו. חוסר בגלוקוז למוח עלול לגרום לאובדן הכרה ואף למקרי מוות. עם זאת, עודף גלוקוז בדם מסוכן אף הוא ואינו בריא לגוף. גלוקוז מצוי בדבש, בפירות שונים, בתאנים, בתמרים ובעיקר בענבים.
גלקטוז לא מצוי בטבע כחד-סוכר, הוא מהווה מרכיב של סוכר החלב (לקטוז), יחד עם הגלוקוז.
פרוקטוז (סוכר הפירות) הוא המתוק מבין החד-סוכרים, ומצוי בדבש, פירות, ירקות וצוף פרחים. הוא נספג בגוף כפרוקטוז אך מתפרק לגלוקוז.

דו-סוכרים מוגדרים גם הם כפחמימות פשוטות. הדו-סוכרים מסיסים במים ולכולם יש טעם מתוק. שלושת הדו סוכרים בעלי החשיבות התזונתית הם סוכרוז, מלטוז ולקטוז.
סוכרוז, דו-הסוכר הנפוץ ביותר, מופק מקנה סוכר וסלק סוכר ונוצר מחיבור של גלוקוז ופרוקטוז. סוכרוז מזרז הפרשת אינסולין מהלבלב, דבר הגורם להשמנה.
מלטוז מצוי בזרעים נובטים מסויימים, ומורכב משתי מולקולות של גלוקוז, ולכן נקרא גם דו-גלוקוז. מלטוז מתפרק בגוף לגלוקוז.
לקטוז, סוכר החלב, נוצר מחיבור של גלוקוז וגלקטוז. רק בלוטת החלב של היונקים מסוגלת לייצרו.

רב-סוכרים מוגדרים כפחמימות מורכבות. הם מורכבים ממספר רב של מולקולות חד סוכר, אינם מסיסים במים ולרוב אינם מתוקים כמו החד והדו-סוכרים.
הרב סוכרים העיקריים הם העמילן, הגליקוגן והתאית/סובין.
עמילן מורכב מיחידות חוזרות של גלוקוז ומרכיביו העיקריים הם העמילופקטין והמילוז. הוא משמש כחומר תשמורת, כמקור אנרגיה בשעת צורך ומצוי בעיקר בפירות, זרעים, כוסמת, שיבולת שועל, קטניות, דגנים, חיטה ותירס. עודף עמילן עלול לגרום להצטברות שומן בגוף, ואילו חוסר בעמילן גורם לגוף לפרק את חלבוני המזון על מנת לספק לעצמו את האנרגיה הדרושה, דבר העלול לגרום לדלדול שרירים.
הגליקוגן משמש כחומר תשמורת של בעלי החיים והפטריות. הוא מצוי בעיקר בכבד ובשרירים ומשמש כמחסן אנרגיה לשרירים. אי תקינות תהליך קליטת הגליקוגן בגוף עלולה לגרום לסוכרת.
התאית מהווה מרכיב עיקרי של דופן התא הצמחי. גוף האדם אינו מסוגל לעכל תאית במלואה, אולם חלקה מתפרק במעיים על ידי פעולות של בקטריות. היא נחוצה לגוף האדם בכמות מספקת, לשם מניעת עצירויות ושילשולים, ומצויה בעיקר בירקות ירוקים כמו חסה, כרוב ומלפפון.

פחמימות פשוטות מול פחמימות מורכבות


לסוג הפחמימות שאנו צורכים יש השפעה לא פחות דרמטית מאשר לכמות הכוללת שלהן. מומלץ להעדיף פחמימות מורכבות הנמצאות בפירות, קטניות, סיבים תזונתיים ובדגנים מלאים, כגון חיטה מלאה, אורז מלא, שיפון מלא, שיבולת שועל מלאה ועוד, על פני פחמימות "ריקות" הנמצאות בממתקים, קמח לבן, סוכר לבן ומוצריהם. פחמימות ריקות אינן מספקות את אבות המזון וויטמינים ומינרלים, תפריט עשיר בפחמימות פשוטות מגביר ייצור שומנים בדם ויוצר קרקע טובה להתרבות חיידקים, פגיעה במעיים, בחניכיים ובשיניים.

בנוסף, אכילת פחמימות ריקות מגבירה מצב של אי סבילות לגלוקוז, שהוא שלב מקדים להתפתחות סוכרת מבוגרים, וכן הן מורידות את רמת סוכר בדם ולכן גורמות לעייפות, חולשה וכאבי ראש. לעומת זאת, פחמימות מורכבות מכילות סיבים תזונתיים וגורמות לעיכול איטי ושחרור סוכר איטי לדם, הן סופחות נוזלים ועוזרות לניקוי מערכת העיכול ומשמשות ליצירת אנרגיה בגוף ופחות נאגרות כשומן.

דירוג מזונות


אינדקס גליקמי הינו מדד לדירוג מזונות שמכילים פחמימות, על פי הרמה שאליה הם מעלים את הסוכר בדם בשעתיים שלאחר אכילתם. מזון שמתעכל במהירות גורם לעלייה מואצת ברמת הגלוקוז בדם, והגוף נאלץ להפריש כמויות גדולות של אינסולין כדי להוריד אותו. ככל שהאינדקס הגליקמי של מזון גבוה יותר - כך הוא נחשב מזיק יותר, ומומלץ פחות לאנשים שסובלים מסוכרת, מעודף משקל ומיתר שומנים בדם.

מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה: שתיה מתוקה, סוכר וממתקים, קמח לבן ומוצריו (פיתות, חלות, סופגניות, עוגות קרואסונים וכו'), קורנפלקס רגיל ומתוק ותפוחי אדמה. מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך: גריסים, בורגול, בטטה, אפונה ירוקה, אורז מלא, קוואקר, דגני בוקר מועשרים בסיבים, פסטה מחיטת דורום ותירס. גם מרבית הפירות (פרט לאבטיח, תמרים ופירות יבשים) ומוצרי חלב.

האינדקס הגליקמי של אורז לבן הוא 126; של לחם לבן - 100; של פיתה - 82; של גלידה דלת שומן - 71; של בטטה אפויה - 60; של תפוח עץ - 54; של משמש - 44; ושל יוגורט דל-שומן - 20.

הנוכחות של מרכיבי מזון אחרים (החלבונים, השומנים והסיבים) משפיעה על האינדקס הגליקמי, היות שהם מאטים את קצב ספיגת הסוכר ולכן מקטינים אותו. האינדקס הגליקמי של תפוח אדמה, לדוגמה, יהיה נמוך יותר אם נאכל אותו עם ירקות ומנה בשרית.

דיאטת פחמימות


דיאטה שבה 60-65% מהקלוריות מקורן בפחמימות, ובמסגרתה יש לאכול כל 3-4 שעות ארוחה קטנה המכילה פחמימות מורכבות, גם כאשר לא חשים רעב. דיאטת פחמימות מבוססת על אכילת כריכים מלחם קל במילויים כמו חומוס, טחינה, אבוקדו, גבינות דלות שומן, ביצה, טונה או פסטרמה ועל אכילת ירקות ללא הגבלה.

כמו כן במהלך דיאטת זו מומלץ לשתות לפחות שמונה כוסות נוזלים ביום, הכוללות מים, משקאות דיאטטיים, קפה ותה. היות והיא מוגבלת בקלוריות ולא מאוד מגוונת, אצל חלק מהאוכלוסיה עשויים להיווצר חסרים בברזל, ויטמין B12, סידן ועוד, מה שיצריך נטילת תוספי תזונה.

דיאטת פחמימות מבוססת על כך שאם נאכל כמויות קטנות של פחמימות לעתים תכופות נשמור על רמות קבועות של אינסולין וסרוטונין בדם. רמה קבועה של אינסולין וסרוטונין בדם תבטיח תחושת השובע למשך מספר שעות, ירידה בתשוקה למאכלים מתוקים ושיפור במצב הרוח.

הניסיון המחקרי מעלה כי לדיאטת הפחמימות יתרונות משמעותיים בשיפור הבריאות. ניסויים שונים נערכו במטרה לבחון את השפעת דיאטת הלחם והפחמימות על מדדים שונים של הגוף, כגון דלקות כרוניות, הנחשבות כיום כגורם הסיכון המשמעותי ביותר למחלות לב. הניסויים הראו כי יש חשיבות לבחירת המזון ושיטת הדיאטה הן גם לטווח הארוך, אך בעיקר לטווח הקצר. בנוסף, קבעו הניסויים כי לדיאטת הלחם והפחמימות יתרונות משמעותיים המסייעים להורדת גורמי הדלקת ולמניעת מחלות לב.

פחמימות אינן גורמות להשמנה


פחמימות גורמות להפרשתו של ההורמון אינסולין מהלבלב, הורמון חשוב ביותר שמשחרר את "הנעילה" מהתאים ומאפשר את כניסתם של חומרי הזנה אל תוך השריר. בהיותו הורמון אנאבולי, האינסולין מסייע לכניסתן של החומצות האמיניות אל תוך תאי השריר ותורם בכך לתהליכי השיקום והבנייה מחדש של רקמות החלבון שניזוקו בזמן מאמץ.

למרות שהאינסולין מסייע באגירת הקלוריות העודפות ובאחסונן בתאי השומן, הוא אינו מעודד צבירת משקל. האינסולין לא יגרום להפיכתן של הפחמימות לשומן כל עוד הן מהוות דלק מועדף בזמן מאמץ או כאשר יש צורך לטעון מחדש את מאגריהן (גליקוגן הכבד והשרירים). רק עודפי קלוריות, בין אם מקורם בשומן, בפחמימות או בחלבון, יגרמו להשמנה ולעלייה במשקל.

התמכרות לפחמימות


התופעה של התמכרות לפחמימות מתייחסת לאנשים שמעדיפים פחמימות ומתוקים על פני כל מזון אחר, אך לרוע המזל, אכילת פחמימות מגבירה את תאבונם וגורמת לרעב ולאכילה נוספת. אנשים המכורים לפחמימות יכולים לא לאכול דבר עד הצהריים, אך אם יאכלו עוגיה קטנה בבוקר או כריך, הם ירגישו רעב במשך כל היום.

ההסבר המדעי לתופעה הוא הפרשת יתר של אינסולין לדם בעקבות אכילת פחמימות. אנשים אלה מסתובבים רוב הזמן עם רמות גבוהות מאוד של אינסולין בדם (היפראינסולינמיה) אבל גופם אינו מגיב לאינסולין כמו שצריך, הוא עמיד בפניו ולכן מפריש עוד ועוד ממנו. היפראינסולינמיה גורמת לרעב מוגבר, תשוקה ספציפית לפחמימות ומתוקים. בנוסף, היא גורמת לבניה של רקמת שומן ומקשה על פירוק השומן והפחתת המשקל.

התופעה שכיחה מאוד בקרב אנשים עם השמנה באזור הבטן (הקף מתנים רחב) ולעיתים קרובות מלווה ברמה גבוהה של שומנים בדם (טריגליצרידים), "כולסטרול טוב" נמוך מדי ויתר לחץ דם. במקרה זה ההשמנה היא גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם.

פחמימות וכושר גופני


פחמימות תורמות את התרומה המשמעותית ביותר מבין אבות המזון לשיפור יכולת הביצוע, ויש להן תפקיד חשוב בפעילות גופנית. כמעט כל עיסוק בפעילות ספורטיבית המתבצעת בעצימות בינונית-גבוהה מושתת על תרומתן האנרגטית של הפחמימות.
פחמימות מהוות את מקור הדלק המועדף על השריר הפעיל.
הן מספקות יותר אנרגיה ליחידת זמן בהשוואה למה שניתן להפיק משומן או מחלבון.
פחמימות מספקות אנרגיה לשריר הפעיל בקצב מהיר יותר מזה המסופק באמצעות החלבון או השומן.
הן הדלק היחיד שניתן להפיק ממנו אנרגיה ללא נוכחות חמצן (פעילות אנאירובית).
ללא תרומתן של הפחמימות לא יוכלו ספורטאים לבצע מאמצים הדורשים אספקת חמצן בקצב מהיר לשרירים, כגון יציאה להתקפה מתפרצת בכדורסל, מהלך התקפי ארוך בכדורגל, ריצה תחרותית למרחק 10 ק"מ, שיעור קיק-בוקס או אימון שחייה מפרך.

כמעט כל עיסוק בפעילות ספורטיבית המתבצעת בעצימות בינונית-גבוהה מושתת על תרומתן האנרגטית של הפחמימות. אכילת פחמימות לפני ובמהלך אימון חיונית לשמירה על רמת גלוקוז יציבה, על מנת למנוע ירידה מוקדמת בביצוע בזמן האימון. אכילת פחמימות חשובה גם לאחר אימון, שכן אלו מחדשות את מאגרי הגליקוגן, שהוא המאגר המיידי של גלוקוז בשריר ובכבד, ובכך מחזירות את הספורטאי ליכולת הקודמת.

חשוב להבחין מה אוכלים מתי: לפני האימון יש לבחור פחמימות מורכבות, כמו לחם ודגנים המתפרקים לאט ושומרים על רמות גלוקוז קבועות, ואילו אחרי האימון יש לבחור פחמימות פשוטות או סוכרים, כמו מיצי פירות המעלים במהירות את רמות הסוכר.

לפני אימון מומלץ לאכול מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך (ציון נמוך מ- 50). העיכול האיטי מאפשר להם לשמש כמקור זמין לאנרגיה לטווח ארוך, בעיקר בספורט הקשור בסיבולת. מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה (ציון גבוה מ- 50) משחררים במהירות גלוקוז לשרירים, דבר שמאפשר לחדש במהירות את מלאי הגליקוגן שנוצל באימון.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

כושר גופני לנשים

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו ספורט, דיאטה, אימון אישי, חדר כושר, משקולות, ספינינג, אירובי, תוכנית אימונים, שריפת קלוריות, תזונת ספורט, אימון כוח
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • לא יורדת במשקל במשך חודש וחצי
  יעל
  25/09/2017

  הי, בת 24, שוקלת 63, גובה 1.7 כל חיי הייתי בדיאטות שונות, כל פעם יורדת ולאט לאט מעלה וכו, לאחרונה התחלתי דיאטה עם תפריט של 1200 קלוריות, ארוחות מסודרות, ובפעם הראשונה התחלתי לעשות אימוני כח, 4 פעמים בשבןע אירובי פלוס כח.
  כבר חודש וחצי אני בתהליך, ולא יורדת בכלל במשקל. מתוסכלת מאוד. האם נכון לחשוב שאין ירידה בגלל עליה במסת שריר? או שאם רוצים לרדת במשקל לא נכון לעשות כח?
  אשמח לעזרה ממש מיואשת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אל תתיאשי!

  יעל הראל
  26/09/2017

  הי, מכיוון שאת מתארת את עצמך כמי שעשתה דיאטות בעבר, את צריכה לדעת שהגוף, בכל פעם, מקשה יותר על תהליך הירידה במשקל, הוא כאילו "מתייעל" ואז אם פעם ירדת בקלות עם תפריט של 1200 קק"ל אז בפעם הבאה, הוא כבר יצטרך פחות כדי לרדת, וזה אכן קשה. אגב, זו הסיבה, שלא מומלץ "לשגע" את הגוף בדיאטות שונות כל הזמן.
  אני חושבת שיכול מאוד להיות שהעלית מסת שריר ולכן לא ראית ירידה, אבל את זה את צריכה לבדוק אצל דיאטן או מאמן כושר שיש להם מכשיר למדידת מסת שומן ושריר.
  נסי לעשות אימון כוח דינמי, בסגנון HIIT אם את מכירה, או אימון אינטרוולים שמשלב גם פעילות אירובית וגם כוח ותמשיכי ככה. אם לא תראי ירידה, תבדקי היקפים, לפעמים יורדים באחוזי שומן אבל לא רואים ירידה רצינית במשקל.
  בנוסף, שווה לך לבדוק את התפריט שלך אצל דיאטן שיראה כמה פחמימות ושומן יש בו, לפעמים שינוי קטן בהרכב התפריט, יכול לעשות שינוי גדול. בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריצה בזמן של כאב גב והרדמות כף רגל מיידי פעם
  שואלת
  16/04/2016

  היי אני בת 53..מתאמנת בחדר כושר כ 3 עד 4 פעמים בשבוע..סטפר ואימוני כח שונים(משקולות ידיים קדמיות 7 קג) יד אחרוית במכשיר קדמי 10 קג 3 סטים של 15
  גב,סקווטים עם כדור או TRX..תרגילי בטן. והכל בצורה מתונה ..

  מיידי פעם נתפסת בגב תחתון בצד שמאל..עם הגבלת תנועה. עי תרגילים שונים המקום משתחרר ונרגע ואז חוזרת הבדרגה לפעילות.

  לפני חודשיים נהיה כאב עמום בגב שמאל וכף הרגל נרדמה קלות בעמידה של 10 דקות רצוף. מאז הליכה אורכה גורמת לכאב ותחושת לחץ בגב. ועמידה בלבד ללא תנועה גורמת לכף הרגל תחושת הרדמות עם כאב עמום בגב.

  בין לבין החלטתי שרוצה להתחיל ללמוד לרוץ..ולאחר הרדמות כף הרגל פעם ראשונה..יצאתי מהמכון והתחלתי בריצות קטנות.

  לאחר ששוב חזרה ההרדמות..יעצו לי לא לרוץ שוב.

  הבנתי שבמצב זה אורטופד לא ישלח לשום בדיקה כי המצב "קל". אז מנסה לשמור עי תרגילי שחרור מתאימים..ופעילות מתונה. השאלה אם מותר לרוץ במצב לא ברור זה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריצה למרות כאב- תשובה

  יעל הראל
  08/12/2016

  לדעתי לא כדאי לרוץ עם המצבשאת מתארת.
  ממליצה לך ללחוץ על אורטופד לעשות צילום, זה לא נשמע כל כך קליל..
  . כן מומלץ להמשיך לבצע תרגילי כוח מתונים ותנועתיות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הכנה למרתון 10 קילומטר לנשים
  טל
  08/12/2016

  שלום, אני לא בכושר, מעוניינת להיכנס לתחום ולהתחיל להתאמן כדי להצליח לעשות מרתון עשרה קילומטר. כמה זמן לדעתך זה ייקח להצליח לסיים לאישה בגיל 35 בכושר אפס מעשנת.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה- הכנה ל10 קמ"ש

  יעל הראל
  08/12/2016

  הי, אין לכך תשובה אחת, כי זה מאוד תלוי ביכולת ההתמדה שלך.
  יש לי מתאמנות שעשו זאת תוך 6-8 חודשים, הן לא נפצעו תוך כדי ואף עברו את ה 10 קמ"ש.
  ממליצה לך להתחיל עם מאמן/ת או עם קבוצת ריצה, כי לבד יהיה לך קשה מאוד.
  בכל אופן, תאמיני בעצמך והגדירי לך את זה כיעד- מומלץ אפילו להירשם למירוץ על מנת לתת לעצמך דד-ליין.
  לסיכום, זה ממש אפשרי וייתן סיפוק אדיר!

  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם ריצה פעמיים בשבוע אפקטיבית לירידה במשקל
  יעל
  08/12/2016

  אשמח לדעת האם שני אימוני ריצה פעמיים של 30 דקות פעמיים בשבוע יכולים לעזור לרדת במשקל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אימוני ריצה וירידה במשקל- תשובה

  יעל הראל
  08/12/2016

  לדעתי בתוספת לתזונה הולמת שיוצרת גרעון קלורי, פעילות כזו יכולה לתרום מאוד לירידה במשקל.
  בהדרגה תצטרכי להוסיף עוד אימון אירובי, ולהשלים 3 אימונים שבועיים ועוד אימון כוח אחד לפחות . בנוסףלאורך כל התהליך, עלייך להקפיד מאוד על תזונה מבוקרת.

  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מעוניינת להתחיל לרוץ. מאיפה מתחילים?
  הדס
  08/12/2016

  אני מעוניינת להתחיל לרוץ באופן קבוע אבל לא יודעת איך להתחיל. האם תוכלו להמליץ על תכנית להתחלה למי שעד היום לא התאמן? בעבר ניסיתי להתחיל כמה פעמים ולא הצלחתי להתמיד בשל פציעות שנבעו כנראה מהתחלה לא מספיק הדרגתית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך להתחיל לרוץ- תשובה

  יעל הראל
  08/12/2016

  הי, קשה יהיה לי לבנות לך "תכנית" ריצה באופן הזה, תכנית רצינית מצריכה מפגש ואימון משותף שלנו יחד. עם זאת, הדרך הטובה להתחיל לרוץ היא לשלב בין הליכה לריצה.
  נסי לרוץ פרק זמן שבין חצי דקה-דקה ואחריו תלכי למשל 3-2 דק', חזרי על זה עד שתשלימי 20 דקות של פעילות אירובית רציפה.
  הריצה לא צריכה להיות עצימה מאוד, אלא בקצב בינוני-קל, ההליכה צריכה להיות מהירה.

  לאחר שבועיים תוכלי להאריך בהדרגה את משכי הריצה, הרעיון הוא שבסוף מקצצים את זמני ההליכה עד שרצים ברצף.
  כדאי לא להאריך מהר מידי את משך הריצה ואת העצימות, להישאר כמה שבועות באותה תבנית, וולהתאמן לפחות 3 פעמים בשבוע ולא לשכוח להקפיד על חימום ושחרור.


  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אימון עם משקולות רגליים - משקולת לכל רגע
  אורלי
  31/05/2016

  שלום רב,

  אני מתאמנת עם משקולות לרגליים שכל משקולת שוקלת בערך קילו וחצי לכל רגל, אימון שכולל קפיצות, כפיפות בטן ותרגילי חיטוב הגוף.
  האם המשקולות יכולות לפגוע בגוף?

  אודה לתשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה- אימון עם משקולות רגליים - משקולת לכל רגל

  יעל הראל
  07/12/2016

  לא, אך חשוב לאסוף היטב את שרירי רצפת האגן בזמן נשיאת משקל כמו משקולות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אחוז שומן גבוה אצל רזה
  חגית
  25/08/2014

  היי, המשקל שלי הוא 48 ק"ג, גיל 24 וגובה 162 .
  מדדתי את שומן בגוף במכון הכושר ויצא 44% (המאמן אמר שהמכשיר לא הכי מדוייק אבל זה עדיין גבוה)
  מה יכולה להיות הסיבה לכך? ועל מה עלי לעבוד ? מבנה גופי רזה והBMI שלי אף נמוך טיפה מהנורמה.
  המטרה שלי הינה לחזק שרירים,להיות בכושר, אני גם קצת מקשרת את זה לתכנון להיכנס להריון בשנתיים הקרובות, להיות מוכנה מבחינה פיזית. יש לציין כי לא עסקתי בפעילות גופנית מאז התיכון ,לפני כ6 שנים.

  אשמח לדעתכם,
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  אחוז שומן גבוה אצל רזה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הסוד הוא

  תמיר
  20/01/2016

  הסוד הוא לאכול בריא ולשלב פעילות גופנית מתונה בשלב ראשון, ומאסיבית יותר בשלב השני. את כבר תדעי מתי את מוכנה להרים הילוך (:

  בהצלחה!!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעילות גופנית
  מור
  20/03/2015

  היי. אני רוצה להתחיל לעשות פעילות גופנית בבית לדיאטה והרגשה טובה.הפעילות הגופנית שאני עושה זה הליכות.הייתי רוצה לדעת איזה סוג של פעילות גופנית חוץ מהליכות אני יכולה לעשות במסגרת הבית וכמה פעמים ביום ושבוע אודה לכם על עזרתכם שבת שלום ויום ניפלא.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  פעילות גופנית

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  תמיר
  20/01/2016

  3 פעמים בשבוע שעה הליכה ושעה אירובי יספיקו במשך כ-3 חודשים ללא הפסקה. מייד תיראי תוצאות (:
  בהצלחה!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בעיית השוקיים
  קארינה
  07/05/2015

  מה ניתן לעשות כשה גוף חטוב והשוקיים שמנות איזה פיתרון יש ? זה מתסכל אותי נורא אני חייבת פתרון דחוף איך לחטב על ולהרזות בשוקיים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  בעיית השוקיים

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פעילות אירובית לשריפת קלוריות

  שפי שמחון
  08/05/2015

  היי הייתי ממליץ לך להעלות את הפעילות האירובית שלך כדי לשרוף שומנים. פעילות אירובית יכולה להיות רכיבה על אופניים, שחייה, ריצה. אין דרך לשרוף שומן רק באיזור מסויים בגוף אלא באופן כללי בכל הגוף וכל גוף מגיב אחרת לשריפת שומן, המון בהצלחה.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ספורט אחרי קייסרי
  נעמי
  28/12/2014

  היי אני בת 36 אמא ל 4 , לפני 4 חודשים ילדתי בניתוח קיסרי איך מתפטרים מהבטן שנשארה (אני מניקה וקשה לי לסגור את הפה) שוקלת 57 גובה 1.50
  איזה תרגילים הכי עוזרים וכמה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  ספורט אחרי קייסרי

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • וגם את הצמיגים בצדדים

  נעמי
  28/12/2014

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום