דלקת פרקים

רוצה לדעת על דלקת פרקים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי דלקת פרקים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
דלקת פרקים (או דלקת מפרקים) היא שם כולל המתייחס ליותר ממאה מחלות שמשפיעות על המפרקים – החיבור בין שתי עצמות או יותר. חיבור זה הוא שמאפשר לגופנו תנועה. הסוגים הנפוצים ביותר של דלקת פרקים הם דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס Rheumatoid Arthritis) ודלקת פרקים ניוונית (אוסטאורטריטיס Osteoarthritis).

דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס)


דלקת פרקים שגרונית, הידועה גם כ-RA, היא מחלה אוטואימונית שהסיבות להתפתחותה אינן ברורות לחלוטין. מערכת החיסון, שאמורה להגן על הגוף מפני חיידקים ובקטריות, תוקפת את הרקמות של הגוף עצמו ובעיקר את נוזל הסיכה הנמצא במפרקים (synovium), קרום דק שמרפד את המפרקים. התוצאה היא הצטברות נוזלים במפרקים שגורמת לכאב במפרקים ולדלקתיות. התופעה עלולה לקרות בכל מפרקי הגוף.

דלקת פרקים שגרונית (או: דלקת מפרקים שגרונית) היא מחלה כרונית שלא ניתן לרפאה. רוב האנשים עם דלקת פרקים שגרונית חווים תקופות בהן המחלה פעילה יותר והסימפטומים מתחזקים. אצל חלק מהאנשים המחלה פעילה באופן מתמשך ומחמירה עם הזמן. אצל אחרים יתכנו תקופות של הפוגה, בהן לא יחושו החולים בסימפטומים והמחלה תהיה רדומה. מחקרים מראים שאבחון מוקדם וטיפול אגרסיבי עוזרים להבאת המחלה למצב רדום וכך מפחיתים את הרס המפרקים, הנזק לאיברים ואת הסיכוי לנכות.

דלקת פרקים שגרונית נפוצה יותר אצל נשים, שמהוות 70% מהחולים. אצל נשים המחלה בדרך כלל מתחילה בגילאי 30-60, בעוד אצל גברים היא מתפרצת בממוצע בגילאים מאוחרים יותר. אולם גם ילדים, מתבגרים או צעירים יכולים לחלות בדלקת פרקים שגרונית.


דלקת פרקים שגרונית: סימפטומים


הסימפטומים בדלקת פרקים שגרונית משתנים מאדם לאדם ויכולים להשתנות עם הזמן. בין הסימפטומים:
תחושת חום במפרקים
צמצום טווח התנועה ונוקשות בעיקר בבקרים.
כאבי פרקים, דלקתיות ונפיחות סביב מפרקים פגועים. דלקת פרקים שגרונית היא סימטרית, כך שאם מפרק בצד אחד של הגוף נפגע, המפרק המקביל בצד השני של הגוף גם עלול להיפגע.
תשישות
אנמיה ואובדן תאבון

השפעות לטווח הארוך


דלקת מפרקים שגרונית יכולה לגרום נזק לסחוס, לגידים ולרצועות סביב המפרק ולעתים להביא לשחיקת קצה העצמות ואף לעיוות (דפורמציה) של המפרק ונכות. אצל חלק מהחולים בדלקת פרקים שגרונית מתפתחים קשרירים (nodules), מעין גושים ברקמות שנוצרים מתחת לעור. לעתים רבות באזורי עצמות שנחשפות ללחץ. הקשרירים מתפתחים לרוב באזור המרפק, אך עשויים להתפתח גם במקומות אחרים בגוף, כגון באצבעות, עבמוד השדרה או בעקב. עם הזמן, הדלקתיות הנובעת מהמחלה עלולה להשפיע על איברים בגוף ומערכות פנימיות.

דלקת פרקים שגרונית: מה הגורמים?


הגורמים למחלה לא ידועים, אולם מרבית החוקרים סבורים כי השילוב בין גורמים תורשתיים לגורמים סביבתיים הוא האחראי למחלה. במחקרים זוהו גנים שגורמים לסיכוי פי עשרה להתפתחות דלקת פרקים שגרונית, אך לא אצל כל אחד שנושא גנים אלו מתפתחת דלקת פרקים שגרונית.

יש חוקרים שבוחנים האם מקדמי דלקתיות (כמו וירוסים או בקטריות) עשויים להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים שגרונית אצל אנשים עם נטיה גנטית למחלה. אחרים סוברים כי הורמונים נשיים אחראיים למחלה וכן טראומות נפשיות או פיזיות. עישון מגביר את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים שגרונית ואף עלול להגביר את חומרת המחלה ולהפחית את יעילות הטיפול.

אבחון דלקת פרקים שגרונית


על מנת לאבחן דלקת פרקים שגרונית הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע מספר בדיקות פיזיות. במסגרת הבדיקות הרופא יבחן סימפטומים כגון נפיחות, חום ותנועה מוגבלת במפרקים. כמו כן, יתכן שהרופא ישאל אם המטופל חווה עייפות או תחושת נוקשות. המטופל יתבקש לעבור בדיקות דם על מנת לבדוק את רמות הנוגדנים והדלקתיות וסימנים אחרים שיוכלו לעזור באבחנה. בנוסף תתבצע בדיקת רנטגן על מנת לבדוק אם יש שחיקת עצם בקצות המפרקים ואובדן סחוס.

טיפול בדלקת פרקים שגרונית


טיפול תרופתי - למרות שאין מרפא לדלקת פרקים שגרונית קיימים טיפולים אפקטיביים, בעיקר ככל שמטפלים בשלב מוקדם יותר. קיימות שתי קבוצות עיקריות של תרופות הניתנות במצב של דלקת פרקים שגרונית: תרופות העוזרות בהקלה על הסימפטומים ובהפחתת הדלקתיות (תרופות ללא סטרואידים וקורטיקוסטרואידים) ותרופות העוזרות לגרום למחלה להגיע למצב רדום (תרופות אנטי-ראומטולוגיות ותרופות ביולוגיות). יתכן שהרופא ימליץ להשתמש בשני סוגי התרופות יחד.

שינוי אורח חיים - ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע עוזר להפחתת תחושת התשישות, מחזק את השרירים והעצמות ומגביר את הגמישות. מומלץ ליצור באמצעות מומחה תוכנית אימונים הכוללת מתיחות להגברת טווח התנועה והגמישות, אימון כוח ופעילות אירובית.

תזונה נכונה- מחקרים מצאו שמאכלים מסויימים כגון תותים, זיתים ודגים יכולים להפחית את הדלקתיות הנוצרת מדלקת פרקים שגרונית, אך עדיין לא הוכח שתזונה ספציפית יכולה להקל או לגרום לסימפטומים.


דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס)


דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלה כרונית המאופיינת על ידי התמוטטות הסחוס – החלק שמרפד את קצוות העצמות ומאפשר תנועה חלקה. ככל שאובדן הסחוס מתגבר העצמות מתחככות זו בזו. התופעה גורמת לנוקשות ולכאבים ולעתים לקושי בתנועת המפרק. דלקת פרקים ניוונית יכולה גם לפגוע ברצועות וברקמות השרירים. לעתים עקב נזקי המחלה יש צורך בהחלפת מפרק.


קיימים שני סוגים של דלקת פרקים ניוונית:

דלקת פרקים ניוונית ראשונית - בדרך כלל מגיעה בגילאים מתקדמים. ככל שהאדם מבוגר יותר יש יותר סיכוי שיסבול מרמה מסויימת של דלקת פרקים ניוונית, אם כי לא כולם סובלים מהמחלה כיוון שדלקת פרקים ניוונית ראשונית אינה חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות.

דלקת פרקים ניוונית שניונית – מחלה זו מתפתחת גם בגילאים מוקדמים יותר, בדרך כלל עשר שנים או יותר לאחר ארוע המשפיע על הבריאות כגון פציעה או השמנת יתר.

דלקת פרקים ניוונית פוגעת בדרך כלל בברכיים, בירכיים ובידיים, לעתים גם בכתפיים. המחלה משפיעה לעתים נדירות על מפרקים אחרים, בדרך כלל במקרה של פציעה או לחץ פיזי רב על אזור מסויים. הכאבים והנוקשות הנלווים לדלקת פרקים ניוונית ראשונית (אוסטאוארטיריטיס) עשויים לפגוע בתפקוד היומיומי כגון בעבודה, במאמץ ולעתים בביצוע פעולות פשוטות.

קריסת הסחוס עשויה לגרום לכך שרסיסים מהעצם או מהסחוס יגיעו אל נוזל השריר, מה שמביא לגירוד ולכאב. בליטות קטנות כתוצאה מצמיחה לא תקינה של העצם יכולות להיווצר בקצות העצמות, והן עשויות לפגוע ברקמת השריר סביב המפרק ולגרום לכאב. על אף שדלקתיות אינה גורם מרכזי בדלקת פרקים ניוונית, היא יכולה להיווצר באמתחת המפרק האחראית לריפוד המפרק, עקב אובדן הסחוס.

דלקת פרקים ניוונית: סימפטומים


הסימפטומים במצב של דלקת פרקים ניוונית משתנים בהתאם למפרקים הפגועים ולחומרת הפגיעה.
כאבי פרקים ונוקשות במפרקים הפגועים, בעיקר בשעות הבוקר או לאחר מאמץ.
נוקשות לאחר תקופות של חוסר פעילות במפרקים הפגועים.
אזורי מפרקים שנוטים להיפגע: גב תחתון, ירכיים, מותניים וכפות הרגליים.
מפרקים נוספים הם: צוואר, אצבעות, כולל בסיס האגודל, מה שעשוי לגרום לפגיעה ביכולת להחזיק חפצים, לכתוב או לבצע פעולות עדינות כמו רקמה.

ממה נוצרת דלקת פרקים ניוונית?


לא ידוע מה בדיוק גורם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. קיימים מספר גורמים משפיעים כגון תורשה ואורח חיים:
גורמים גנטיים – על פי מחקרים, יתכן שבקרב אנשים מסוימים הגנים האחראיים לייצור קולגן, האחראי לייצור הסחוס, פגועים. הפגם הגנטי יכול להביא לסחוס חלש שקורס לאחר כמה עשורים של פעילות של המפרק, לעתים אף בגיל 20. מאפיינים גנטיים אחרים יכולים להביא לכך שעקב מבנה המפרקים יש אובדן סחוס מהיר מהרגיל. אך גם אם אדם הוא בעל נטיה גנטית לדלקת פרקים ניוונית, לא הכרחי שיחלה בה. הדבר תלוי באורח החיים שלו המתבטא בתזונה, פעילות גופנית, שינה והימנעות מהרגלים לא בריאים כגון עישון.
משקל עודף – הירכיים והברכיים נושאות את משקל הגוף, ומשקל עודף מפעיל לחץ על מפרקים אלו. שנים של נשיאת משקל עודף יכולות לגרום לאובדן סחוס. השמנת יתר שמשולבת עם נטיה גנטית עלולה להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים ניוונית ולהחמיר את הסימפטומים.
פציעות ושימוש חוזר במפרק – לעתים תנועה חוזרת או פציעות במפרקים (כגון שברים או ניתוח) עשויות להביא לדלקת פרקים ניוונית. ספורטאים עשויים לחזור על אותה תנועה פעמים רבות ובכך לגרום נזק למפרקים, לגידים ולרצועות ולהאיץ את אובדן הסחוס.
גורמים נוספים – דלקת פרקים שגרונית עשויה להגביר את הסיכוי לדלקת פרקים ניוונית. כך גם מספר תסמונות מטבוליות כגון אקרומגליה, כאשר הגוף מייצר יותר מדי הורמון גדילה והמוכרומטוזיס, מצב בו הגוף סופג יותר מדי ברזל.


אבחון דלקת פרקים ניוונית


כדי לאבחן דלקת פרקים ניוונית יש לשלול סוגים אחרים של דלקות פרקים וכן לבדוק האם מדובר בדלקת פרקים ניוונית מסוג ראשוני או שניוני. אבחון מוקדם חשוב על מנת לטפל במחלה כמה שיותר מהר. הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית וישאל את המטופל לגבי הסימפטומים שהוא חש ולגבי תדירות הופעתם. בבדיקה פיזית הרופא יבדוק את נפיחות ורגישות המפרקים, טווח התנועה ונזק נראה למפרק.

בדיקות רנטגן משמשות על מנת לאשר את האבחנה של דלקת פרקים ניוונית, שכן ניתן לראות בהן את הבליטות הנוצרות בקצה העצם. בבדיקת MRI יהיה אפשר לראות גם את מצב הסחוס, העצמות והרצועות. בנוסף נערכות בדרך כלל בדיקות מעבדה, בעיקר על מנת לשלול סוגים אחרים של דלקת פרקים. לעתים ייבדק גם נוזל הסיכה במפרקים (synovium).

טיפול בדלקת פרקים ניוונית


המטרות בטיפול בדלקת פרקים ניוונית הן הפחתת הכאב והסימפטומים, שימור תפקוד המפרק והפחתת הנכות הפיזית.

טיפולים לא תרופתיים:
פיזיותרפיה והתעמלות להרחבת טווח התנועה וחיזוק השירים
חבישת המפרקים הפגועים ברצועות תומכות
שימוש במדרסים
תזונה נכונה ושמירה על משקל תקין

תרופות לטיפול בדלקת פרקים ניוונית:
תרופות NSAID (מדכאי דלקת שאינם סטרואידים) כגון אספירין ואדוויל שעוזרות בשיכוך הכאב ובהפחתת הדלקתיות.
תרופות הניתנות כזריקות באזור האיברים הפגועים – קורטיקוסטרואידים ו/או זריקה של חומצה היאלרונית, המסייעת כחומר סיכה למפרק.
קרמים להרגעה כטיפול מקומי.

ניתוח - נהוג לבצע התערבות כירורגית רק אם טיפולים אחרים לא עזרו. ניתוח יכול לעזור בהקלה על הכאבים, שיפור מערך המפרק והחזרתו לתפקוד. הניתוחים הנפוצים הם ניתוח החלפת המפרק, ניתוח החזרת העצמות למקומן וניתוח להחלקת העצם.

טיפולים אלטרנטיביים – מטופלים לעתים מדווחים שכירופרטיקה הקלה על כאביהם. כמו כן ויטמינים, בעיקר נוגדי חמצון, ככל הנראה עוזרים במניעת המחלה ומניעת ההתקדמות שלה. ויטמין C ככל הנראה עוזר להפחתת הכאב. עדויות חיוביות נרשמו גם לאחר טיפול בדיקור.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

דלקת פרקים, ראומטולוגיה

פורום דלקת פרקים, ראומוטולוגיה עוסק בנושאים: דלקת פרקים, ראומטולוגיה, דלקת מפרקים, דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית ועוד.
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • פרוו וירוס כבר 8 חודשים
  שנה טובה
  21/09/2017

  חג שמח כאבי פרקים קשים ופתאומיים בכל מםרק אפשרי כולל בלסת העליונה גב וכו...שמנעו ממני כל יכולת לתפקד המלווים לנפיחות ובצקתיות בפנים בבטן בשוקיים בירכיים בכפות הרגליים והידיים הובילו אותי לראומטולוג ולבדיקות שבסופן התברר פרוו וירוס igg igm חיוביים. קיבלתי ארקוקסיה בשל רגישות( אלרגיה) הופסקה ואחכ פרדניזון 20 לחודשיים כיום אני כבר חודשיים אחרי גמילה יש שיפור מרבית הכאב היום בברכיים בכפות הידיים ובשורש כף היד לעיתים גב תחתון ולסת עליונה אך עדיין הכאב הנפיחות מנהלים אותי מקשים עליי אני מרגישה נכה בחורה צעירה בגוף של בת 90. שוטפת כלים חווה תחושת לחץ באצבעות והן מתנפחות וכמובן נוקשות . ברכיים כואבות ונוקשות תמיד בכל שעות היום..אני קמה עם רגליים רזות שניתן לכופף אותן וכעבור כמה דק שאני עומדת והולכת מתנפחות לי מאוד הירכיים שוקיים הנפייחות מחווה בתחושת לחץ כאילו שמים לי חוסם עורקים.. הבטן מתנפחת אחת לכמה ימים פתאום כאילן חודש 7 יום למחרת הכל חוזר לקדמותו בטן שטוחה..אצבעות ידיים מתנפחות בעיקר כשאני שוטפת כלים ( לחץ כהן " מתאמצות" תחושת מחנק קשיי נשימה גודש בדאכי נשימה עליונות היתה אף לפני כמה ימים ..וגם היתנ בתחילת הוירוס בחודש מרץ ..
  הפסקתי פרדניזון כי הוא לא השפיע כבר אחרי חודשיים הביא לרגיעה מסויימת לא לגמרי אבל כבר היה חסר השפעה.. אחרי גמילה אציין ששלושה שבועות אחרי כל הבדיקות הנאחבות היו תקינות מדדי דלקת וכו
  קשה לי מאוד עם השינויים בין רגע הגופניים הכאב הנפיחות ההתנפחות ההזויה הזו מרגישנ לעיתים שהברכיים כבר לא סוחבות אותי ואני עד רגע נופלת..
  עזרה בבקשה יש משהו אחר אולי שלא עולים עליו??
  מתי הסבל הזה ייגמר??
  אני אם ל2 ילדים ועובדת כמורה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פרוו וירוס כבר 8 חודשים

  שנה טובה
  21/09/2017

  שכחתי נפיחות בעפעפיים כבר שבוע לללא סיבה.. רופא עיניים לא מוצא סיבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • כתמים על חוליות עמוד שדרה
  מנואל
  17/09/2017

  שלום,

  אני בן 29.
  עקב כאבים כרוניים מזה שנה כבר בעכוז ימין, אגן ועמ"ש מתני נשלחתי ל-MRI.
  בMRI ישנם כתמים רבים על החוליות (צילמתי 8 תמונות מ-8 חתכים שונים, אך ניתן להעלות פה רק אחת).
  המקרה עודו בבירור ותשובה אין.

  האם הכתמים הללו יכולים להצביע על כיוון של דלקת חוליות מקשחת והאם כדאי לחקור את העניין (אולי לשלוח את הצילום לפענוח חוזר)?
  ישנם כתמים רבים מעבר למה שמופיע בקובץ המצורף.

  אשמח לכל עצה.

  תודה רבה!
  מנואל


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  18/09/2017

  חשוב לחכות לפיענוח הרשמי. "כתמים" יכולים להיות גם ממצאים שפירים, כמו המנגיומות, שינויים מולדים, ולא בהכרח דלקת פעילה. רדיולוג שמתמחה בפיענוח של בעיות במערכת השלד יכול לתת אבחנה רק ממבט בהדמיה. לגבי מקור הכאב, בדר"כ "כתמים" כאלה, בהנחה שלא מדובר בדלקת בMRI, לא גורמים לכאבים. ולכן, לדעתי כדאי לעבור הערכה מסודרת אצל ראומטולוג.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • השפעה של נוגדי דלקת לפני צילום

  מנואל
  18/09/2017

  שלום ותודה על תשובתך המהירה,

  האם יכול להיות שחיבלתי במידת מה בMRI בכך שכשעתיים לפני הצילום (ולמעשה בכל השבועיים שקדמו לו) נטלתי נוגדי דלקת?

  תודה
  מנואל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • דלקת פרקים- אקטמרה בזמן הריון, האם זה מסוכן?
  אנה
  16/09/2017

  אני בת 31, מטופלת באקטמרה מזה כארבע שנים, כמעט חמש, פעם בחודש. רציתי לדעת אם יש סיכון להכנס להריון בזמן נטילת אקטמרה? האם מומלץ להפסיק? האם זה מסכן את העובר? תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  18/09/2017

  למיטב ידיעתי ניתן להשתמש באקטמרה עד להריון, ואז כשיש הריון מפסיקים טיפול. מציע לך לפנות לאחד מהמרכזים הטרטולוגים (מתמחים בנושאים אלו, טלפונים זמינים בחיפוש פשוט בגוגל) ולשאול אותם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • דלקות מתמשכות בשורש היד
  איתי
  16/09/2017

  שלום,
  לפני כשלוש שנים התחילו לי דלקות בשורשי כף היד, שלאחר כחצי שנה "נדדו" אל עבר המרפקים. הדלקות במרפקים נמשכות כבר כשנתיים וחצי, ובחודשיים האחרונים חלה החרפה וישנם גם כאבים לאורך הידיים ובכתפיים.
  הייתי אצל אורתופדים, בטיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, ללא הואיל.
  האם השלב הבא הינו לפנות לראומטולוג? האם זו נראית כבעיה ראומטולוגית?

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  18/09/2017

  כאבי מפרקים מפושטים דורשים גם הערכה ראומטולוגית.
  האבחנה של דלקת מפרקים מבוססת על סיפור משפחתי של מחלות דלקתיות, בדיקה גופנית (דלקת במפרק- בדר"כ הוא חם אדום רגיש ונפוח), בדיקות מעבדה (למשל, של מדדי דלקת) ועוד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • האם דלקת מפרקים פסוריאטית?
  lavi
  11/09/2017

  שלום רב,
  אני סובל מכאבי מפרקים רבים, בהתאמה לשני צדדי הגוף. מפרקי ידיים, רגליים ומרפקי טניס, בנוסף נוכחתי לראות מעין קשקשת/נקודות לבנות במפעה וסמוך לאיבר המין. ולעתים נקודות אדומות כואבות שחולפות מעצמן כעבור יום או יומיים.
  הכי חמור זה הגב התחתון (נשלחתי לבצע בדיקת MRIׂ)

  שאלתי היא, האם יכול להיות שזו דלקת מפרקים פסוראטית? (מדדי בדיקות ראומטיות והדם תקינים מלבד כולסטרול גבוה, 181) יש להדגיש כי אני בן 30 ואוכל מאוד בריא.
  בנוסף, האם כחלק מדלקת מפרקים מסוג זה יכולה להיווצר גם דלקת בשופכה?

  תודה מקרב לב.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  13/09/2017

  כאבי מפרקים וממצאים בעור כפי שתיארת זקוקים להערכה כדי לשלול דלקת פרקים פסוריאטית. כאבי גב תחתון בהחלט דורשים הערכה הדמייתית, ויש עדיפות לMRI של מפרקי סאקרואיליאק.
  לעיתים כאבי מפרקים יכולים להיגרם מזיהום בדרכי השתן (ולא להיפך). לענין זה כדאי לעבור הערכה אורולוגית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • כאבים לא פוסקים בשורש כף היד
  אבינעם
  05/09/2017

  יש לי כאבים לא פוסקים בשורש כף היד, יכול להיות שזה דלקת? אם זה דלקת זה יכול להיות כרוני?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/09/2017

  כאבים יכולים לנבוע מדלקת מפרקים סיסטמית ויכולים להיות בגלל בעיה אחרת, אורטופדית למשל.
  כדי לאבחן, חשובה הבדיקה הגופנית, אופי התלונות ובדיקות עזר, כגון בדיקות מעבדה עם מדדי דלקת, בדיקות הדמיה וכו'.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • דלקת בכתף שלא חולפת כבר 5 חודשים
  אושרי
  02/09/2017

  שלום רב. בן 42. מזה כחמישה חודשים שיש לי כאבים בכתף שמאל. זה התחיל לאחר שהתחלתי לעשות מקבילית. האורטופד אמר שזה דלקת ולקחתי אטודולאק. ואני עושה פזיוטראפיה אך זה עדיין לא עבר.
  מה דעתך ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ,תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  03/09/2017

  בעיה אורטופדית ולא ראומטולוגית.
  הברור כולל צילום, US ולפעמים MRI
  פנה לייעוץ אצל מומחה כתף

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • קשר בין nf1 וסקרואילאיטיס
  נאוה
  30/08/2017

  שלום רב רציתי לדעת אם יש קשר בין nf1 ל
  סקרואילאיטיס. לבת שלי בת 21 יש nf1 לאחרונה היתלוננה על כאבים בגב ואחרי צילום mri אמרו דיש לה סקרואילאיטיס.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  02/09/2017

  מתוארים מצבים של 2 הבעיות הרפואיות יחד, אבל הוא לא שכיח


  מציע לעשות רביזיה על הMRI לוודא שאכן יש דלקת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פציעה והתפרצות דלקת פרקים לאחר כחודש ימים
  אלון
  01/09/2017

  נפצעתי בברך ולאחר כחודש ימים התפתחו דלקות בשני מרפקים ואצבעות הידיים.

  האם יש קשר לפציעה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  02/09/2017

  קשה לתת תשובה וודאית. התופעה של התפרצות דלקת מפרקים אחרי חבלה, מוכרת. אבל קשה להוכיח קשר במנגנון הפעולה.
  אחת התיאוריות גורסת שאולי קיימת תופעת קובנר, שגירוי מקומי מוביל להתלקחות המחלה. אבל עדיין אין הסבר מדוע אצלך החבלה הייתה בברך והדלקת מופיעה במפרקים אחרים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • פיברומיאלגיה+פסוריאזיס+תרופות ביולוגיות
  אני
  02/09/2017

  יש לי פיברומיאלגיה (דלקת פרקים אגן) ופסוריאזיס כפות ידיים ורגליים.
  לאחר שכל התרופות הכימיות לא עזרו(קנאביס איש לא מוכן לאשר לי!!!!), החליטה הראומטולוגית על סימפוני, תרופה ביולוגית.
  לאחר הזריקה הראשונה(אחת לחודש), חלה החמרה בכאבים, לאחר הזריקה השניה הכאבים נעלמו לחלוטין!!!!! ומשבוע לאחר הזריקה השלישית..התחיל הגיהינום שנמשך גם עכשיו!!!
  כאבים שהשטן ברא לדעתי!!! כואב לי כשאני רק נושמת!!!! והפריחה בכפות הידיים והרגליים, כזה עוד לא היה לי!!! שלפוחיות מלאות וכואבות וגירוד עז...
  בולעת בקבוקי אופטלגין ללא הקלה, אתמול רופאת המשפחה נתנה לי פרקוסט, זה תודה לאל משפיע מעט אבל אסרה עלי לקחת יותר מפעמיים ביום וההשפעה פגה בטווח קצר יותר...
  יש לי תור לראומטולוגית ביום שני(לא יודעת איך אצליח להגיע, לא יכולה לזוז!!!)...מקווה שיש לה הצלה עבורי.
  משהו ממה שתיארתי מוכר לכם? יש הסבר? יש מקום לתקווה?
  תודה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  02/09/2017

  לפעמים תרופות ביולוגיות מקבוצת בולמי TNF (כמו סימפוני) יכולות לגרום להתפרצות פסוריאזיס- מה שמאפיין זו פריחה בכפות הידיים. יתכן שחלק מההחמרה בפריחה נובע מהתרופה (למרות שהתרופה ניתנת באינדיקציה הזו, של פסוריאזיס).
  אם אחרי 3 זריקות (כלומר עברו 3 חודשים) אין שיפור ואפילו החמרה, מומלץ להחליף טיפול, אולי למנגנון פעולה אחר, כמו בולם IL-17.
  בינתיים, לכאבים, כדאי לוודא שניסית תרופות אנטי דלקתיות מקבוצת NSAIDS, שיעילות לטיפול בדלקות מפרקים ויכולות להקל עד תחילת הטיפול הביולוגי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום