דלקת פרקים

רוצה לדעת על דלקת פרקים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי דלקת פרקים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
דלקת פרקים (או דלקת מפרקים) היא שם כולל המתייחס ליותר ממאה מחלות שמשפיעות על המפרקים – החיבור בין שתי עצמות או יותר. חיבור זה הוא שמאפשר לגופנו תנועה. הסוגים הנפוצים ביותר של דלקת פרקים הם דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס Rheumatoid Arthritis) ודלקת פרקים ניוונית (אוסטאורטריטיס Osteoarthritis).

דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס)


דלקת פרקים שגרונית, הידועה גם כ-RA, היא מחלה אוטואימונית שהסיבות להתפתחותה אינן ברורות לחלוטין. מערכת החיסון, שאמורה להגן על הגוף מפני חיידקים ובקטריות, תוקפת את הרקמות של הגוף עצמו ובעיקר את נוזל הסיכה הנמצא במפרקים (synovium), קרום דק שמרפד את המפרקים. התוצאה היא הצטברות נוזלים במפרקים שגורמת לכאב במפרקים ולדלקתיות. התופעה עלולה לקרות בכל מפרקי הגוף.

דלקת פרקים שגרונית (או: דלקת מפרקים שגרונית) היא מחלה כרונית שלא ניתן לרפאה. רוב האנשים עם דלקת פרקים שגרונית חווים תקופות בהן המחלה פעילה יותר והסימפטומים מתחזקים. אצל חלק מהאנשים המחלה פעילה באופן מתמשך ומחמירה עם הזמן. אצל אחרים יתכנו תקופות של הפוגה, בהן לא יחושו החולים בסימפטומים והמחלה תהיה רדומה. מחקרים מראים שאבחון מוקדם וטיפול אגרסיבי עוזרים להבאת המחלה למצב רדום וכך מפחיתים את הרס המפרקים, הנזק לאיברים ואת הסיכוי לנכות.

דלקת פרקים שגרונית נפוצה יותר אצל נשים, שמהוות 70% מהחולים. אצל נשים המחלה בדרך כלל מתחילה בגילאי 30-60, בעוד אצל גברים היא מתפרצת בממוצע בגילאים מאוחרים יותר. אולם גם ילדים, מתבגרים או צעירים יכולים לחלות בדלקת פרקים שגרונית.


דלקת פרקים שגרונית: סימפטומים


הסימפטומים בדלקת פרקים שגרונית משתנים מאדם לאדם ויכולים להשתנות עם הזמן. בין הסימפטומים:
תחושת חום במפרקים
צמצום טווח התנועה ונוקשות בעיקר בבקרים.
כאבי פרקים, דלקתיות ונפיחות סביב מפרקים פגועים. דלקת פרקים שגרונית היא סימטרית, כך שאם מפרק בצד אחד של הגוף נפגע, המפרק המקביל בצד השני של הגוף גם עלול להיפגע.
תשישות
אנמיה ואובדן תאבון

השפעות לטווח הארוך


דלקת מפרקים שגרונית יכולה לגרום נזק לסחוס, לגידים ולרצועות סביב המפרק ולעתים להביא לשחיקת קצה העצמות ואף לעיוות (דפורמציה) של המפרק ונכות. אצל חלק מהחולים בדלקת פרקים שגרונית מתפתחים קשרירים (nodules), מעין גושים ברקמות שנוצרים מתחת לעור. לעתים רבות באזורי עצמות שנחשפות ללחץ. הקשרירים מתפתחים לרוב באזור המרפק, אך עשויים להתפתח גם במקומות אחרים בגוף, כגון באצבעות, עבמוד השדרה או בעקב. עם הזמן, הדלקתיות הנובעת מהמחלה עלולה להשפיע על איברים בגוף ומערכות פנימיות.

דלקת פרקים שגרונית: מה הגורמים?


הגורמים למחלה לא ידועים, אולם מרבית החוקרים סבורים כי השילוב בין גורמים תורשתיים לגורמים סביבתיים הוא האחראי למחלה. במחקרים זוהו גנים שגורמים לסיכוי פי עשרה להתפתחות דלקת פרקים שגרונית, אך לא אצל כל אחד שנושא גנים אלו מתפתחת דלקת פרקים שגרונית.

יש חוקרים שבוחנים האם מקדמי דלקתיות (כמו וירוסים או בקטריות) עשויים להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים שגרונית אצל אנשים עם נטיה גנטית למחלה. אחרים סוברים כי הורמונים נשיים אחראיים למחלה וכן טראומות נפשיות או פיזיות. עישון מגביר את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים שגרונית ואף עלול להגביר את חומרת המחלה ולהפחית את יעילות הטיפול.

אבחון דלקת פרקים שגרונית


על מנת לאבחן דלקת פרקים שגרונית הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע מספר בדיקות פיזיות. במסגרת הבדיקות הרופא יבחן סימפטומים כגון נפיחות, חום ותנועה מוגבלת במפרקים. כמו כן, יתכן שהרופא ישאל אם המטופל חווה עייפות או תחושת נוקשות. המטופל יתבקש לעבור בדיקות דם על מנת לבדוק את רמות הנוגדנים והדלקתיות וסימנים אחרים שיוכלו לעזור באבחנה. בנוסף תתבצע בדיקת רנטגן על מנת לבדוק אם יש שחיקת עצם בקצות המפרקים ואובדן סחוס.

טיפול בדלקת פרקים שגרונית


טיפול תרופתי - למרות שאין מרפא לדלקת פרקים שגרונית קיימים טיפולים אפקטיביים, בעיקר ככל שמטפלים בשלב מוקדם יותר. קיימות שתי קבוצות עיקריות של תרופות הניתנות במצב של דלקת פרקים שגרונית: תרופות העוזרות בהקלה על הסימפטומים ובהפחתת הדלקתיות (תרופות ללא סטרואידים וקורטיקוסטרואידים) ותרופות העוזרות לגרום למחלה להגיע למצב רדום (תרופות אנטי-ראומטולוגיות ותרופות ביולוגיות). יתכן שהרופא ימליץ להשתמש בשני סוגי התרופות יחד.

שינוי אורח חיים - ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע עוזר להפחתת תחושת התשישות, מחזק את השרירים והעצמות ומגביר את הגמישות. מומלץ ליצור באמצעות מומחה תוכנית אימונים הכוללת מתיחות להגברת טווח התנועה והגמישות, אימון כוח ופעילות אירובית.

תזונה נכונה- מחקרים מצאו שמאכלים מסויימים כגון תותים, זיתים ודגים יכולים להפחית את הדלקתיות הנוצרת מדלקת פרקים שגרונית, אך עדיין לא הוכח שתזונה ספציפית יכולה להקל או לגרום לסימפטומים.


דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס)


דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלה כרונית המאופיינת על ידי התמוטטות הסחוס – החלק שמרפד את קצוות העצמות ומאפשר תנועה חלקה. ככל שאובדן הסחוס מתגבר העצמות מתחככות זו בזו. התופעה גורמת לנוקשות ולכאבים ולעתים לקושי בתנועת המפרק. דלקת פרקים ניוונית יכולה גם לפגוע ברצועות וברקמות השרירים. לעתים עקב נזקי המחלה יש צורך בהחלפת מפרק.


קיימים שני סוגים של דלקת פרקים ניוונית:

דלקת פרקים ניוונית ראשונית - בדרך כלל מגיעה בגילאים מתקדמים. ככל שהאדם מבוגר יותר יש יותר סיכוי שיסבול מרמה מסויימת של דלקת פרקים ניוונית, אם כי לא כולם סובלים מהמחלה כיוון שדלקת פרקים ניוונית ראשונית אינה חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות.

דלקת פרקים ניוונית שניונית – מחלה זו מתפתחת גם בגילאים מוקדמים יותר, בדרך כלל עשר שנים או יותר לאחר ארוע המשפיע על הבריאות כגון פציעה או השמנת יתר.

דלקת פרקים ניוונית פוגעת בדרך כלל בברכיים, בירכיים ובידיים, לעתים גם בכתפיים. המחלה משפיעה לעתים נדירות על מפרקים אחרים, בדרך כלל במקרה של פציעה או לחץ פיזי רב על אזור מסויים. הכאבים והנוקשות הנלווים לדלקת פרקים ניוונית ראשונית (אוסטאוארטיריטיס) עשויים לפגוע בתפקוד היומיומי כגון בעבודה, במאמץ ולעתים בביצוע פעולות פשוטות.

קריסת הסחוס עשויה לגרום לכך שרסיסים מהעצם או מהסחוס יגיעו אל נוזל השריר, מה שמביא לגירוד ולכאב. בליטות קטנות כתוצאה מצמיחה לא תקינה של העצם יכולות להיווצר בקצות העצמות, והן עשויות לפגוע ברקמת השריר סביב המפרק ולגרום לכאב. על אף שדלקתיות אינה גורם מרכזי בדלקת פרקים ניוונית, היא יכולה להיווצר באמתחת המפרק האחראית לריפוד המפרק, עקב אובדן הסחוס.

דלקת פרקים ניוונית: סימפטומים


הסימפטומים במצב של דלקת פרקים ניוונית משתנים בהתאם למפרקים הפגועים ולחומרת הפגיעה.
כאבי פרקים ונוקשות במפרקים הפגועים, בעיקר בשעות הבוקר או לאחר מאמץ.
נוקשות לאחר תקופות של חוסר פעילות במפרקים הפגועים.
אזורי מפרקים שנוטים להיפגע: גב תחתון, ירכיים, מותניים וכפות הרגליים.
מפרקים נוספים הם: צוואר, אצבעות, כולל בסיס האגודל, מה שעשוי לגרום לפגיעה ביכולת להחזיק חפצים, לכתוב או לבצע פעולות עדינות כמו רקמה.

ממה נוצרת דלקת פרקים ניוונית?


לא ידוע מה בדיוק גורם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. קיימים מספר גורמים משפיעים כגון תורשה ואורח חיים:
גורמים גנטיים – על פי מחקרים, יתכן שבקרב אנשים מסוימים הגנים האחראיים לייצור קולגן, האחראי לייצור הסחוס, פגועים. הפגם הגנטי יכול להביא לסחוס חלש שקורס לאחר כמה עשורים של פעילות של המפרק, לעתים אף בגיל 20. מאפיינים גנטיים אחרים יכולים להביא לכך שעקב מבנה המפרקים יש אובדן סחוס מהיר מהרגיל. אך גם אם אדם הוא בעל נטיה גנטית לדלקת פרקים ניוונית, לא הכרחי שיחלה בה. הדבר תלוי באורח החיים שלו המתבטא בתזונה, פעילות גופנית, שינה והימנעות מהרגלים לא בריאים כגון עישון.
משקל עודף – הירכיים והברכיים נושאות את משקל הגוף, ומשקל עודף מפעיל לחץ על מפרקים אלו. שנים של נשיאת משקל עודף יכולות לגרום לאובדן סחוס. השמנת יתר שמשולבת עם נטיה גנטית עלולה להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים ניוונית ולהחמיר את הסימפטומים.
פציעות ושימוש חוזר במפרק – לעתים תנועה חוזרת או פציעות במפרקים (כגון שברים או ניתוח) עשויות להביא לדלקת פרקים ניוונית. ספורטאים עשויים לחזור על אותה תנועה פעמים רבות ובכך לגרום נזק למפרקים, לגידים ולרצועות ולהאיץ את אובדן הסחוס.
גורמים נוספים – דלקת פרקים שגרונית עשויה להגביר את הסיכוי לדלקת פרקים ניוונית. כך גם מספר תסמונות מטבוליות כגון אקרומגליה, כאשר הגוף מייצר יותר מדי הורמון גדילה והמוכרומטוזיס, מצב בו הגוף סופג יותר מדי ברזל.


אבחון דלקת פרקים ניוונית


כדי לאבחן דלקת פרקים ניוונית יש לשלול סוגים אחרים של דלקות פרקים וכן לבדוק האם מדובר בדלקת פרקים ניוונית מסוג ראשוני או שניוני. אבחון מוקדם חשוב על מנת לטפל במחלה כמה שיותר מהר. הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית וישאל את המטופל לגבי הסימפטומים שהוא חש ולגבי תדירות הופעתם. בבדיקה פיזית הרופא יבדוק את נפיחות ורגישות המפרקים, טווח התנועה ונזק נראה למפרק.

בדיקות רנטגן משמשות על מנת לאשר את האבחנה של דלקת פרקים ניוונית, שכן ניתן לראות בהן את הבליטות הנוצרות בקצה העצם. בבדיקת MRI יהיה אפשר לראות גם את מצב הסחוס, העצמות והרצועות. בנוסף נערכות בדרך כלל בדיקות מעבדה, בעיקר על מנת לשלול סוגים אחרים של דלקת פרקים. לעתים ייבדק גם נוזל הסיכה במפרקים (synovium).

טיפול בדלקת פרקים ניוונית


המטרות בטיפול בדלקת פרקים ניוונית הן הפחתת הכאב והסימפטומים, שימור תפקוד המפרק והפחתת הנכות הפיזית.

טיפולים לא תרופתיים:
פיזיותרפיה והתעמלות להרחבת טווח התנועה וחיזוק השירים
חבישת המפרקים הפגועים ברצועות תומכות
שימוש במדרסים
תזונה נכונה ושמירה על משקל תקין

תרופות לטיפול בדלקת פרקים ניוונית:
תרופות NSAID (מדכאי דלקת שאינם סטרואידים) כגון אספירין ואדוויל שעוזרות בשיכוך הכאב ובהפחתת הדלקתיות.
תרופות הניתנות כזריקות באזור האיברים הפגועים – קורטיקוסטרואידים ו/או זריקה של חומצה היאלרונית, המסייעת כחומר סיכה למפרק.
קרמים להרגעה כטיפול מקומי.

ניתוח - נהוג לבצע התערבות כירורגית רק אם טיפולים אחרים לא עזרו. ניתוח יכול לעזור בהקלה על הכאבים, שיפור מערך המפרק והחזרתו לתפקוד. הניתוחים הנפוצים הם ניתוח החלפת המפרק, ניתוח החזרת העצמות למקומן וניתוח להחלקת העצם.

טיפולים אלטרנטיביים – מטופלים לעתים מדווחים שכירופרטיקה הקלה על כאביהם. כמו כן ויטמינים, בעיקר נוגדי חמצון, ככל הנראה עוזרים במניעת המחלה ומניעת ההתקדמות שלה. ויטמין C ככל הנראה עוזר להפחתת הכאב. עדויות חיוביות נרשמו גם לאחר טיפול בדיקור.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

דלקת פרקים, ראומטולוגיה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו סוגי הדלקות השונות והטיפול בהן, פיברומיאלגיה, גאוט, דלקת חוליות מקשחת, כאבים בידיים ובכפות הרגליים, קשיי הליכה, קשיי ישיבה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • HLA B5 תורשתי לילדה ולאבא
  שיר
  02/04/2018

  היי הבת שלי רזה במקצת והאחות בביה”ס החליטה שהיא בתת תזונה ועקב זה ביקשה שנלך לתזונאית, הרופא משום מה החליט לעשות לה בדיקות דם ובנוסף לבדוק אם יש לה את הגן HLA B5 מכיוון שבנוסף היא סובלת מאפטות חוזרות, אכן גילו שיש לה את הגן, מפה לשם האימונולוג החליט לתת לה ויטמין c ולבדוק אם זה עוזר להפחית את האפטות ואכן זה עוזר מידי פעם, היינו גם אצל ראומוטולוג הוא ביקש שגם אנחנו נעשה בדיקת דם כדי לבדוק אם גם לנו יש את הגן. התוצאות הגיעו אצלי זה שלילי ואצל בעלי( תימני שלם) חיובי. השאלה שלי מה זה אומר מעכשיו? אם זה ככה זה אכן תורשתי, אז זה בסדר מבחינת הילדה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  HLA B5 תורשתי לילדה ולאבא

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות MRI דלקת פרקים
  אלחנן
  17/07/2018

  אני חולה באינקילוזינג ספונדילטיס. עשיתי לאחרונה MRI וכתוב שם, לסיכום: סקרואילאיטיס כרוני דו"צ סימטרי דרגה 2 ללא סימני סקרואילאיטיס פעילה.
  מה זה אומר? מישהו יכול לעזור בבקשה.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  תוצאות MRI דלקת פרקים

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  זה אומר שהדלקת אינה פעילה בעת ביצוע בדיקת הMRI, כלומר בעבר הייתה דלקת פעילה וכעת יש שינויים כרוניים בלבד. במקרה כזה ניתן לשקול טיפול סימפטומטי ולא טיפול ביולוגי, למשל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שקיעת דם מוחשת בגין דלקת מפרקים שגרונית
  אורטל
  19/07/2018

  שלום וברכה,

  מזה שנתיים ה- esr שלי אינו יורד מ 120 ואילו ה-crp נע בין 0.7 ל - 1.2. סובלת מדלקת מפרקים שגרונית.
  כיצד יתכן שהשקיעה מעידה על דלקת חריפה וה-crp יחסית נמוך?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  מדד הCRP מדויק וספציפי יותר לדלקת ולכן במקרה של דלקת מפרקים צריך לעקוב אחריו ולא אחר השקיעה.
  סיבות חרות לשקיעת דם מוחשת וCRP תקין הן מחלות אוטואימוניות שונות (שהולכות יחד עם דלקת מפרקים שגרונית או כאלה שיכולות להידמות למחלה הזו), מחלות המטולוגיות אולם לרוב לא מוצאים סיבה.
  אם תבדקי, אני מניח שתמצאי ששקיעת הדם הייתה מוחשת הרבה לפני התפרצות דלקת המפרקים, ולכן היא לא מדד אמין אצלך לדלקת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם אכן דלקת פרקים?
  מורן
  23/07/2018

  שלום,
  מזה 8 שנים אני סובלת ממחלה שאובחנה ע"י ראומטולוג מומחה כדלקת פרקים. ברקע יש לי סכרת נעורים, תת פעילות בלוטת התריס, יובש כרוני בעיניים, צליאק ודלקת הפרקים!
  טופלתי במטורקסט- הגבתי באלרגיה, עוד תרופה שאיני זוכרת את שמה, ערבה, אנברל, אוטזלה, וכרגע אני עם אורנסיה.+ ערבה 20.
  בדיקות הדם בתחילת הדרך היו תקינות! אולטרסאונד ורנטגן הוכיחו קיום דלקת. ויזואלית, המפרקים נפוחים לרוב אדומים ואזורי התקיפה הם אצבעות כפות הידיים והרגליים!
  קיימת נוקשות בוקר עם כאבים שחולפת לאחר כ10 דקות.
  שאלתי- אני מזריקה אורנסיה כבר 3 חודשים ללא הטבה!
  האם אכן מדובר בדלקת פרקים? ואם כן, מדוע איני מגיבה לשום תרופה? אני כאובה ונואשת...התחושה שלי היא שהרופא הראומטלוג שלי (שהוא מדהים ונפלא בהתנהלות מולי) קצת חסר עונים.
  האם יתכן ומדובר במחלה אחרת שלא אובחנה עדיין? אשמח להמלצתכם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  האם אכן דלקת פרקים?

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  הי, יש הרבה סוגים של דלקות מפרקים. אני מניח על פי התרופות שציינת שהמחשבה אצלך שמדובר בפסוריאזיס (במפרקים).
  יכול להיות שמחלת המפרקים שונה וכדאי לנסות טיפול ביולוגי במנגנון אחר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דלקת חוליות מקשחת הספונדילוארתרופי
  אורי
  24/07/2018

  לאחר הרבה שנים של סבל אובחנתי בדלקת חוליות מקשחת הספונדילוארתרופי שלפי התיאור של המומחה זה בגידים והרקמות הסבל יש נוקשות בוקר ונשללה פיברומאלגיה על ידי 2 ראמוטולוגים בלתי יתואר בבדיקות הדם אין ממצאים חריגים למעט נתרפולים גבוהים בmri אין ממצאים במישפחתי יש 4אחים אם פסוריאזיס ואחות אם מחלת מעי כרון בני דודים אם אותם סימנים בשל לחץ דם גבוהה הוחלט על טיפול ביומירה זריקה כול לשבועיים ואכן הייתה הקלה קטנה בכאב מפושט בכול הפרקים והחיבורים בעוצמה מאחד ועד 10 8 9 השאלה הנשאלת האם יש מצב כזה שללא ממצאים בבדיקות דם וmri המחלה הזו יכולה להיות ושאלה שניה תוך כמה זמן אמורה היומירה לפעול אני בזריקה השלישית ועובד עצות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  לגבי השאלה הראשונה- דלקת חוליות מקשחת מתאפיינת לרוב בבדיקות דם תקינות (כלומר, מדדי דלקת תקינים או רק מעט מוגברים) אולם הדלקת מודגמת בבדיקת MRI. אם גם בMRI אין אף עדות לדלקת, צריך לחשוב על אבחנה אחרת.
  לגבי השאלה השניה- לפי הנתונים בהצטברו במחקרים וגם בעובדות מהשטח, טיפול ביולוגי אמור להתחיל להשפיע תוך 3-4 שבועות ולהגיע לאפקט טיפולי טוב אחרי כ3 חודשים.
  רק בריאות ובהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לאיזה רופא כדאי לפנות ואיזה בדיקות לבקש?
  חגית
  01/08/2018

  שלום!
  אני בת 51, סובלת כבר כמעט שנתיים מכאבים במרפקים. התחיל במרפק שמאל, הרופא אבחן ב "מרפק טניסאים", ועבר , ביתר שאת למרפק ימין. בשמאלי יש הטבה, אבל הימני מאד מאד כואב. הכאבים חריפים במיוחד בבקר, אבל מציקים לאורך כל היום. מה עושים? לאיזה רופא כדאי לפנות ואיזה בדיקות לבקש?
  תודה
  חגית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  מדובר בדלקת בגיד במרפק. הטיפול מורכב מפיזיוטראפיה, מנוחה, נוגדי דלקת (אם מותר), לעיתים הזרקות קורטיזון מקומיות ובמקרים נדירים גם ניתוח (אם כלום לא עוזר והתלונות ממשיכות).
  הרופא שמטפל בכך הוא אורטופד כף יד.
  צילום רנטגן פשוט יכול להראות הסתיידויות
  אולטראסאונד יכול גם להדגים את הבעיה
  כמובן שMRI היא הבדיקה הטובה ביותר להדגים דלקת, אולם לרוב היא מיותרת במצבים מסוג זה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם בזמן מחזור לדלקת
  לילך
  05/08/2018

  היי.
  היום עברתי בדיקות דם crp ana אימונוגלובינים rf
  כאשר הגעתי הביתה גיליתי כי אני במחזור.
  רציתי לדעת האם הווסת עלולה להשפיע על תוצאות הבדיקה?
  יש לציין שהאחות שאלה האם אני במחזור אך אמרתי שלא (כי לא ידעתי)
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  כנ"ל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם בזמן מחזור לדלקת
  לילך
  05/08/2018

  היי.
  היום עברתי בדיקות דם crp ana אימונוגלובינים rf
  כאשר הגעתי הביתה גיליתי כי אני במחזור.
  רציתי לדעת האם הווסת עלולה להשפיע על תוצאות הבדיקה?
  יש לציין שהאחות שאלה האם אני במחזור אך אמרתי שלא (כי לא ידעתי)
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  05/08/2018

  הי לילך, אין קשר לתוצאות הבדיקות.
  אולי נלקחו בדיקות נוספות (שתן? ספירת דם?)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דלקת מקשחת חוליות - טיפול ביולוגי
  מור
  17/06/2018

  אני בת 28 לפני חמש שנים גילו לי על ידי בדיקת אמ.אר.איי את מחלת המפרקים - אנקילוזינג ספונדליטיס.
  בשנים הראשונות סבלתי מכאבים כל תקופה מסויימת, היו חודשים שכמעט ולא כאב כלל.
  לאחרונה, חצי שנה האחרונה, אני סובלת מכאבי תופת שמפריעים לי בשגרת היום יום, בעבודה, שאני עושה קניות, מרימה דברים, יושבת, הולכת, אני מרגישה החמרה, בלילות זה גיהנום אני לא יכולה להסתובב לצדדים, לוקח לי כמה דקות לקום למצב עמידה, זה משפיע לי גם על הצלעות בבית החזה, אני לא יכולה להתעטש אפילו כואב לי לצחוק.
  אני מאוד מדוכאת מהמצב. אני לוקחת משככי כאבים כמו אטופן וארקוקסיה שמשפיעים לזמן קצר.
  מטפלת בי רופאה ראומטולוגית שתורים אצלה זה אחת בחצי שנה עד שתופסים אותה והפתרון שיש לה זה רק זריקה של חומר ביולוגי. אני מאוד חוששת להתחיל בטיפול הביולוגי מכמה סיבות: הראשונה היא- שאם מתחילים עם הטיפול אסור להפסיק כי זה יכול לחזור בהחמרה. ודבר שני- הבנתי מקריאה באינטרנט שהטיפול הביולוגי הוא יחסית חדש ברפואה, ואינני יודעת מה ההשלכות של הטיפול בעוד 30 שנה....האם יש פיתרון אחר ? אני בחורה צעירה לקראת חתונה, חוששת מאוד לחשוב איך אתפקד שיהיו לי ילדים. האיכות חיים שלי נפגעת מאוד בשל החמרת המחלה. אשמח אם תמליצו לי מה לעשות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  27/06/2018

  קו הטיפול הראשון לדלקת כזו יכול להיות טיפול פשוט (יחסית) שנוגד דלקת כמו לדוגמא ארקוקסיה, אטופן, סלקוקס, נקסין.

  טיפולים ביולוגים נחשבים קו שני.
  הם לא חדשים כל כך, הראשונים יצאו סביבות שנת 2000 (עוד מעט 20 שנה..), כמעט ואין להם תופעות לוואי והן נחשבות בטוחות.

  בהחלטה על הטיפול המתאים צריך לקחת בחשבון את הסבל של המטופל/ת והפגיעה באיכות חייו, אל מול המחיר (הלא רב) שצריך לשלם כשלוקחים טיפול כזה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בגב תחתון עם הקרנה לרגלים
  אורה
  20/06/2018

  סובלת מכאבים כבר כ-9 חודשים, בדיקות דם מראות CPK נמוך 18 , CRP גבוה - 9 , צילום עמוד שדרה מותני סקרלי, וצילום אגן תקינים.
  אני די מיואשת , ולא מצליחה להבין מהי ההתמחות הרפואית המטפלת במקרים אלה, הייתי אצל ראומטולוג והוא שאל למה באתי אליו....לאיזה רופא עלי לפנות כדי להמשיך בירור וטיפול? תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יונתן וולמן
  27/06/2018

  כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים נשמע כמו בעיה אורטופדית.
  אם הסבל גדול והתלונות נמשכות, כדאי לעשות בדיקה יותר מעמיקה מצילום רגיל, כמו CT או MRI.
  במידה ויש כאבים 9 חודשים אני מאמין שבבדיקה כזו יהיה אפשר לראות אם יש או אין דלקת מפרקים במקום שתיארת. בצילום רנטגן פשוט לא תמיד אפשר לדעת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום