דלקת פרקים

רוצה לדעת על דלקת פרקים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי דלקת פרקים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
דלקת פרקים (או דלקת מפרקים) היא שם כולל המתייחס ליותר ממאה מחלות שמשפיעות על המפרקים – החיבור בין שתי עצמות או יותר. חיבור זה הוא שמאפשר לגופנו תנועה. הסוגים הנפוצים ביותר של דלקת פרקים הם דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס Rheumatoid Arthritis) ודלקת פרקים ניוונית (אוסטאורטריטיס Osteoarthritis).

דלקת פרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס)


דלקת פרקים שגרונית, הידועה גם כ-RA, היא מחלה אוטואימונית שהסיבות להתפתחותה אינן ברורות לחלוטין. מערכת החיסון, שאמורה להגן על הגוף מפני חיידקים ובקטריות, תוקפת את הרקמות של הגוף עצמו ובעיקר את נוזל הסיכה הנמצא במפרקים (synovium), קרום דק שמרפד את המפרקים. התוצאה היא הצטברות נוזלים במפרקים שגורמת לכאב במפרקים ולדלקתיות. התופעה עלולה לקרות בכל מפרקי הגוף.

דלקת פרקים שגרונית (או: דלקת מפרקים שגרונית) היא מחלה כרונית שלא ניתן לרפאה. רוב האנשים עם דלקת פרקים שגרונית חווים תקופות בהן המחלה פעילה יותר והסימפטומים מתחזקים. אצל חלק מהאנשים המחלה פעילה באופן מתמשך ומחמירה עם הזמן. אצל אחרים יתכנו תקופות של הפוגה, בהן לא יחושו החולים בסימפטומים והמחלה תהיה רדומה. מחקרים מראים שאבחון מוקדם וטיפול אגרסיבי עוזרים להבאת המחלה למצב רדום וכך מפחיתים את הרס המפרקים, הנזק לאיברים ואת הסיכוי לנכות.

דלקת פרקים שגרונית נפוצה יותר אצל נשים, שמהוות 70% מהחולים. אצל נשים המחלה בדרך כלל מתחילה בגילאי 30-60, בעוד אצל גברים היא מתפרצת בממוצע בגילאים מאוחרים יותר. אולם גם ילדים, מתבגרים או צעירים יכולים לחלות בדלקת פרקים שגרונית.


דלקת פרקים שגרונית: סימפטומים


הסימפטומים בדלקת פרקים שגרונית משתנים מאדם לאדם ויכולים להשתנות עם הזמן. בין הסימפטומים:
תחושת חום במפרקים
צמצום טווח התנועה ונוקשות בעיקר בבקרים.
כאבי פרקים, דלקתיות ונפיחות סביב מפרקים פגועים. דלקת פרקים שגרונית היא סימטרית, כך שאם מפרק בצד אחד של הגוף נפגע, המפרק המקביל בצד השני של הגוף גם עלול להיפגע.
תשישות
אנמיה ואובדן תאבון

השפעות לטווח הארוך


דלקת מפרקים שגרונית יכולה לגרום נזק לסחוס, לגידים ולרצועות סביב המפרק ולעתים להביא לשחיקת קצה העצמות ואף לעיוות (דפורמציה) של המפרק ונכות. אצל חלק מהחולים בדלקת פרקים שגרונית מתפתחים קשרירים (nodules), מעין גושים ברקמות שנוצרים מתחת לעור. לעתים רבות באזורי עצמות שנחשפות ללחץ. הקשרירים מתפתחים לרוב באזור המרפק, אך עשויים להתפתח גם במקומות אחרים בגוף, כגון באצבעות, עבמוד השדרה או בעקב. עם הזמן, הדלקתיות הנובעת מהמחלה עלולה להשפיע על איברים בגוף ומערכות פנימיות.

דלקת פרקים שגרונית: מה הגורמים?


הגורמים למחלה לא ידועים, אולם מרבית החוקרים סבורים כי השילוב בין גורמים תורשתיים לגורמים סביבתיים הוא האחראי למחלה. במחקרים זוהו גנים שגורמים לסיכוי פי עשרה להתפתחות דלקת פרקים שגרונית, אך לא אצל כל אחד שנושא גנים אלו מתפתחת דלקת פרקים שגרונית.

יש חוקרים שבוחנים האם מקדמי דלקתיות (כמו וירוסים או בקטריות) עשויים להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים שגרונית אצל אנשים עם נטיה גנטית למחלה. אחרים סוברים כי הורמונים נשיים אחראיים למחלה וכן טראומות נפשיות או פיזיות. עישון מגביר את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים שגרונית ואף עלול להגביר את חומרת המחלה ולהפחית את יעילות הטיפול.

אבחון דלקת פרקים שגרונית


על מנת לאבחן דלקת פרקים שגרונית הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע מספר בדיקות פיזיות. במסגרת הבדיקות הרופא יבחן סימפטומים כגון נפיחות, חום ותנועה מוגבלת במפרקים. כמו כן, יתכן שהרופא ישאל אם המטופל חווה עייפות או תחושת נוקשות. המטופל יתבקש לעבור בדיקות דם על מנת לבדוק את רמות הנוגדנים והדלקתיות וסימנים אחרים שיוכלו לעזור באבחנה. בנוסף תתבצע בדיקת רנטגן על מנת לבדוק אם יש שחיקת עצם בקצות המפרקים ואובדן סחוס.

טיפול בדלקת פרקים שגרונית


טיפול תרופתי - למרות שאין מרפא לדלקת פרקים שגרונית קיימים טיפולים אפקטיביים, בעיקר ככל שמטפלים בשלב מוקדם יותר. קיימות שתי קבוצות עיקריות של תרופות הניתנות במצב של דלקת פרקים שגרונית: תרופות העוזרות בהקלה על הסימפטומים ובהפחתת הדלקתיות (תרופות ללא סטרואידים וקורטיקוסטרואידים) ותרופות העוזרות לגרום למחלה להגיע למצב רדום (תרופות אנטי-ראומטולוגיות ותרופות ביולוגיות). יתכן שהרופא ימליץ להשתמש בשני סוגי התרופות יחד.

שינוי אורח חיים - ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע עוזר להפחתת תחושת התשישות, מחזק את השרירים והעצמות ומגביר את הגמישות. מומלץ ליצור באמצעות מומחה תוכנית אימונים הכוללת מתיחות להגברת טווח התנועה והגמישות, אימון כוח ופעילות אירובית.

תזונה נכונה- מחקרים מצאו שמאכלים מסויימים כגון תותים, זיתים ודגים יכולים להפחית את הדלקתיות הנוצרת מדלקת פרקים שגרונית, אך עדיין לא הוכח שתזונה ספציפית יכולה להקל או לגרום לסימפטומים.


דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס)


דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלה כרונית המאופיינת על ידי התמוטטות הסחוס – החלק שמרפד את קצוות העצמות ומאפשר תנועה חלקה. ככל שאובדן הסחוס מתגבר העצמות מתחככות זו בזו. התופעה גורמת לנוקשות ולכאבים ולעתים לקושי בתנועת המפרק. דלקת פרקים ניוונית יכולה גם לפגוע ברצועות וברקמות השרירים. לעתים עקב נזקי המחלה יש צורך בהחלפת מפרק.


קיימים שני סוגים של דלקת פרקים ניוונית:

דלקת פרקים ניוונית ראשונית - בדרך כלל מגיעה בגילאים מתקדמים. ככל שהאדם מבוגר יותר יש יותר סיכוי שיסבול מרמה מסויימת של דלקת פרקים ניוונית, אם כי לא כולם סובלים מהמחלה כיוון שדלקת פרקים ניוונית ראשונית אינה חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות.

דלקת פרקים ניוונית שניונית – מחלה זו מתפתחת גם בגילאים מוקדמים יותר, בדרך כלל עשר שנים או יותר לאחר ארוע המשפיע על הבריאות כגון פציעה או השמנת יתר.

דלקת פרקים ניוונית פוגעת בדרך כלל בברכיים, בירכיים ובידיים, לעתים גם בכתפיים. המחלה משפיעה לעתים נדירות על מפרקים אחרים, בדרך כלל במקרה של פציעה או לחץ פיזי רב על אזור מסויים. הכאבים והנוקשות הנלווים לדלקת פרקים ניוונית ראשונית (אוסטאוארטיריטיס) עשויים לפגוע בתפקוד היומיומי כגון בעבודה, במאמץ ולעתים בביצוע פעולות פשוטות.

קריסת הסחוס עשויה לגרום לכך שרסיסים מהעצם או מהסחוס יגיעו אל נוזל השריר, מה שמביא לגירוד ולכאב. בליטות קטנות כתוצאה מצמיחה לא תקינה של העצם יכולות להיווצר בקצות העצמות, והן עשויות לפגוע ברקמת השריר סביב המפרק ולגרום לכאב. על אף שדלקתיות אינה גורם מרכזי בדלקת פרקים ניוונית, היא יכולה להיווצר באמתחת המפרק האחראית לריפוד המפרק, עקב אובדן הסחוס.

דלקת פרקים ניוונית: סימפטומים


הסימפטומים במצב של דלקת פרקים ניוונית משתנים בהתאם למפרקים הפגועים ולחומרת הפגיעה.
כאבי פרקים ונוקשות במפרקים הפגועים, בעיקר בשעות הבוקר או לאחר מאמץ.
נוקשות לאחר תקופות של חוסר פעילות במפרקים הפגועים.
אזורי מפרקים שנוטים להיפגע: גב תחתון, ירכיים, מותניים וכפות הרגליים.
מפרקים נוספים הם: צוואר, אצבעות, כולל בסיס האגודל, מה שעשוי לגרום לפגיעה ביכולת להחזיק חפצים, לכתוב או לבצע פעולות עדינות כמו רקמה.

ממה נוצרת דלקת פרקים ניוונית?


לא ידוע מה בדיוק גורם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. קיימים מספר גורמים משפיעים כגון תורשה ואורח חיים:
גורמים גנטיים – על פי מחקרים, יתכן שבקרב אנשים מסוימים הגנים האחראיים לייצור קולגן, האחראי לייצור הסחוס, פגועים. הפגם הגנטי יכול להביא לסחוס חלש שקורס לאחר כמה עשורים של פעילות של המפרק, לעתים אף בגיל 20. מאפיינים גנטיים אחרים יכולים להביא לכך שעקב מבנה המפרקים יש אובדן סחוס מהיר מהרגיל. אך גם אם אדם הוא בעל נטיה גנטית לדלקת פרקים ניוונית, לא הכרחי שיחלה בה. הדבר תלוי באורח החיים שלו המתבטא בתזונה, פעילות גופנית, שינה והימנעות מהרגלים לא בריאים כגון עישון.
משקל עודף – הירכיים והברכיים נושאות את משקל הגוף, ומשקל עודף מפעיל לחץ על מפרקים אלו. שנים של נשיאת משקל עודף יכולות לגרום לאובדן סחוס. השמנת יתר שמשולבת עם נטיה גנטית עלולה להגביר את הסיכוי להיווצרות דלקת פרקים ניוונית ולהחמיר את הסימפטומים.
פציעות ושימוש חוזר במפרק – לעתים תנועה חוזרת או פציעות במפרקים (כגון שברים או ניתוח) עשויות להביא לדלקת פרקים ניוונית. ספורטאים עשויים לחזור על אותה תנועה פעמים רבות ובכך לגרום נזק למפרקים, לגידים ולרצועות ולהאיץ את אובדן הסחוס.
גורמים נוספים – דלקת פרקים שגרונית עשויה להגביר את הסיכוי לדלקת פרקים ניוונית. כך גם מספר תסמונות מטבוליות כגון אקרומגליה, כאשר הגוף מייצר יותר מדי הורמון גדילה והמוכרומטוזיס, מצב בו הגוף סופג יותר מדי ברזל.


אבחון דלקת פרקים ניוונית


כדי לאבחן דלקת פרקים ניוונית יש לשלול סוגים אחרים של דלקות פרקים וכן לבדוק האם מדובר בדלקת פרקים ניוונית מסוג ראשוני או שניוני. אבחון מוקדם חשוב על מנת לטפל במחלה כמה שיותר מהר. הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית וישאל את המטופל לגבי הסימפטומים שהוא חש ולגבי תדירות הופעתם. בבדיקה פיזית הרופא יבדוק את נפיחות ורגישות המפרקים, טווח התנועה ונזק נראה למפרק.

בדיקות רנטגן משמשות על מנת לאשר את האבחנה של דלקת פרקים ניוונית, שכן ניתן לראות בהן את הבליטות הנוצרות בקצה העצם. בבדיקת MRI יהיה אפשר לראות גם את מצב הסחוס, העצמות והרצועות. בנוסף נערכות בדרך כלל בדיקות מעבדה, בעיקר על מנת לשלול סוגים אחרים של דלקת פרקים. לעתים ייבדק גם נוזל הסיכה במפרקים (synovium).

טיפול בדלקת פרקים ניוונית


המטרות בטיפול בדלקת פרקים ניוונית הן הפחתת הכאב והסימפטומים, שימור תפקוד המפרק והפחתת הנכות הפיזית.

טיפולים לא תרופתיים:
פיזיותרפיה והתעמלות להרחבת טווח התנועה וחיזוק השירים
חבישת המפרקים הפגועים ברצועות תומכות
שימוש במדרסים
תזונה נכונה ושמירה על משקל תקין

תרופות לטיפול בדלקת פרקים ניוונית:
תרופות NSAID (מדכאי דלקת שאינם סטרואידים) כגון אספירין ואדוויל שעוזרות בשיכוך הכאב ובהפחתת הדלקתיות.
תרופות הניתנות כזריקות באזור האיברים הפגועים – קורטיקוסטרואידים ו/או זריקה של חומצה היאלרונית, המסייעת כחומר סיכה למפרק.
קרמים להרגעה כטיפול מקומי.

ניתוח - נהוג לבצע התערבות כירורגית רק אם טיפולים אחרים לא עזרו. ניתוח יכול לעזור בהקלה על הכאבים, שיפור מערך המפרק והחזרתו לתפקוד. הניתוחים הנפוצים הם ניתוח החלפת המפרק, ניתוח החזרת העצמות למקומן וניתוח להחלקת העצם.

טיפולים אלטרנטיביים – מטופלים לעתים מדווחים שכירופרטיקה הקלה על כאביהם. כמו כן ויטמינים, בעיקר נוגדי חמצון, ככל הנראה עוזרים במניעת המחלה ומניעת ההתקדמות שלה. ויטמין C ככל הנראה עוזר להפחתת הכאב. עדויות חיוביות נרשמו גם לאחר טיפול בדיקור.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

דלקת פרקים, ראומטולוגיה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו סוגי הדלקות השונות והטיפול בהן, פיברומיאלגיה, גאוט, דלקת חוליות מקשחת, כאבים בידיים ובכפות הרגליים, קשיי הליכה, קשיי ישיבה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • כאבים בירכיים בעליה במדרגות בעיקר ונפיחות
  ליאורה
  25/06/2021

  שלום,
  יש לי תור לרופא מפרקים רק בינואר 2022. אז רציתי לשאול האם יש קשר בין כל הסימפטומים שאני ארשום כאן לבין בעיה אחת ספציפית?

  אובחנתי עם אורטיקריה ללא סיבה ספציפית (רופא אמר סיבה נפשית). כבר שנה וקצת יש לי אורטיקריה. כמו כן, מה שבעבר בחיים לא היה לי זה כאבי רגליים (בעיר ירכיים) בעליה במדרגות. תמיד הייתי בכושר ותמיד היו לי רגליים חזקות ועכשיו אני מאוד מתקשה. מה שלא ברור זה שלפעמים דווקא בזמן פעילות גופנית הרגלים "משתחררות" וחוזרות להיות כמו בעבר, בלי כאבים... ואז גם לעלות במדרגות זה קל מאוד.
  אני פשוט חוזרת את עצמי בן אדם חזק ועכשיו אני גם מרגישה עייפות וירידה באנרגיה, פעם הייתי מאוד אנרגטית. בנוסף לכך, יש לי יובש בכל הריריות של הגוף במיוחד בפה יובש רציני מאוד, חוסר רוק וקושי לבלוע אוכל כאילו משהו שם מפריע או התכווץ. כמו כן יובש בעיניים ובנרתיק . והדבר האחרון זה שאיכות השינה שלי נפגעה מאוד ואני לא מצליחה להירדם כמו פעם. וגם יש לי נשירת שיער בזמן האחרון. בחיים לא הייתה לי נשירת שיער.


  הייתי אצל רופא פה ולסת, עשיתי בדיקות דם לגילוי תסמונת שיוגרן ובדיקות דם לגילוי דלקת מפרקים והכל יצא שלילי כל הבדיקות דם תקינות.
  עשיתי בדיקת אולטרסאונד לרקמות רכות של הצוואר ייצאו ממצאים של קשריות/ ציסטות בגודל יחסית קטן ולכן הרופאה אמרה שזה לא קריטי וצריך להיות במעקב ולעשות בדיקה
  חוזרת בעוד שנתיים בערך.....

  עכשיו אני רק מחכה לתור לרופא מפרקים אבל זה עוד הרבה זמן...

  בנוסף יש לי תור באוגוסט למעקב אצל רופא לאלרגיה ( לראות מה מצב האורטיקריה ).

  בדיקת הורמונים תקינה כולל בלוטת תריס

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבי רגליים תוך כדי הליכה
  אני
  25/05/2021

  שלום אני בת 69, כל חיי צועדת מרחקים בהליכה נמרצת. בשנים האחרונות הגו שלי התקלקל ואף מומחה לא מוצא פתרון. עלי לציין שאובחנה אצלי דלקת מפרקים פסוריאטית ואני נוטלת XAJANS(טיפול ביולוגי), שעצר את הפסוריאזיס. כאבים עדיין יש מדי פעם באברים שונים. אבל כאבי הרגליים בהליכה פשוט עצרו את חיי. בהתחלה זה היה לפעמים, בעליות בעיקר, אבל כשהתעקשתי להמשיך הצלחתי לצעוד הרבה. היום אני במצב שאחרי כמה צעדים מתחילים כאבים חזקים(לאורך הירכיים והשוקיים) ששום מנוחה לא עוזרת להמשך הליכה. נבדקתי ע"י כמה מומחי גב, 1 טען שיש היצרות מלאה של ע"ש, 2 ענו שיש הצירות קלה ואחרונה טענה שאין היצרות בכלל ושלחו אותי לכירורג כלי דם. עשו לי דופלר כלי דם רגליים ואמרו שאין משהו שיסביר כאבי רגליים בהליכה. הלכתי לרופא כאב ששלח אותי לסי.טי אגן, ונאמר לי שכאבי הרגליים בהליכה לא מוסברים ע"י אף אחת מהבדיקות(אםאר.איי אגן, דופלר כלי דם, סי.טי ע"ש, צילום ע"ש) אין לי יותר למי לפנות במקצועות הרפואה!!!! יש לך הארה עבורי? תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  כאבי רגליים תוך כדי הליכה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ממליץ לך ללכת לחוות דעת2 לראומטולוג מוביל וידוע באבחון

  אבי
  26/05/2021

  רצוי מנהל/סגן מנהל מחלקה בביח מוביל.
  מה שמתארת, נשמע קלאסי וראוי שתגיעי עם הצילומים עצמם ובדיקות הדם.
  בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבי רגליים בזמן הליכה

  אני
  09/06/2021

  ובלי קשר אולי יש לכם עצה(חוץ ממשככי כאבים), האם יש מה לעשות במצב האגן שלי?
  מצרפת תוצאות סי טי:
  להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של עצמות האגן
  הבדיקה בוצעה בחתכים אקסיאלים עם שחזורים במישורים קורונלים וסגיטלים, ללא הזרקת חומר ניגוד.
  סיבת הבדיקה: בירור כאבים בפרקי הירכיים.
  ממצאים:
  לא הודגמו שברים או ממצאים פוקאליים חשודים בעצמות הנצפות. יש עדות לאוסטאופורוזיס כללית.
  הודגמה סקלרוזיס יתר ניכרת של אזורים סוב-כונדרליים של העצמות האיליאקליות במפרקים הסקרו-איליאקליים, עם
  אי-סדירות ניכרת של המשטחים הפרקיים החשודים לארוזיות. הממצאים תומכים בסקרו-איליאיטיס כרונית ופעילה.
  הפרקי הסקרלי מצד ימין. יש לציין כי המשטחים הפרקיים הסקרליים הודגמו יחסית שמורים, למעט סקלרוזיס יתר מינימלית ואי-סדירות קלה במשטח
  ראשי הירכיים הודגמו שמורים, ללא עדות ל-AVN.
  פרקי הירכיים הודגמו שמורים.
  מסת השרירים בהיקף האגן הודגמה שמורה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבי רגליים בזמן הליכה וכאבי אגן

  אני
  11/06/2021

  אתמול הייתי אצל ראומטולוגית(חמישית במספר), שטענה שבמצב האגן אין מה לעשות והכאבים ברגליים כנראה מהיצרות ע"ש, ושאלך למומחה ע"ש(שגם מהם כבר פקדתי 5, בחלקם בקטגוריות שציינת)
  האם אין רופא שיכול לראות תמונה כללית ולדעת מה/ואם ניתן לעשות ולא להיטרטר ממומחה למומחה באבר זה או אחר?
  סליחה אבל כשכואב לך כל כך ואתה נאלץ לפקוד כ"כ הרבה רופאים שלא מוצאים תשובה, ולחכות חודשים בין רופא לרופא, זה מאד מקומם

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים במפרק הירך השמאלי בת 63
  מיכל שמעון
  23/04/2021

  שלום לרופא היקר !! בת 63 ,כבר 3 שנים סובלת מכאב חזק בפרק ירך שמאל.רופא אורטופד לא מוצא כלום אפילו לטענתו אין שחיקת סחוס.רופא ראומטולוג טוען שזה דלקת פרקים כתוצאה מקרוהן ( קל מאוד)ופסוריאזיס ( קלהפסוריאזיס הפוכה).אבל אין לי קשיון בוקר הפרק לא חם והמנוחה רק מקילה על הכאב.בבוקר אן כאבים רק כתוצאה מפעילות.גם ב.דם לא מעלים סיבה לדלקת מפרקים ראומטית.
  מה לפ דעתך עלי לעשות ?? אני מבולבלת מאוד.התחלתי " סטלרה" בלי הטבה.תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כשהייתי במצב דומה

  אבי כהן
  24/04/2021

  קיבלתי פרדינזון לוודא שיש הקלה, דבר שאימת את דלקת המפרקים.
  בדיקות הדם לא מוכיחות כלום.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פיענוח mri גפה תחתונה - חולת קרוהן
  רוי
  06/01/2021

  שלום אשמח לעזרה בפינוח mri אציין חולת קרהון ואוביאיטיס סובלת בכאבי גב תחתון מזה שנים וכיום מוחמר ועם כאבים וקשיון בפרקי האצבעות הידיים והמרפקים לבירור נשלחתי לmri מותני התשובה :מודגמת בצקת והאדרה לשדית מינימלית במשטח הפקרקי האיליאקלי התחתון של המפרק הסקרואיליאקליהימני ,מודגמת בצקת והאדרה לשדית מינימלית משני צידי המפרק הסקרואיליאקלי השמאלי ,הממצאים מחשידים לסקרואילאיטיס פעילה ?
  אשמח לעזרה בהבנת הפיענוח תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סידן אמורפי יכול לעזור לכאבי פרקים

  יעל נבון
  22/02/2021

  יש לו השפעה אנטי דלקתית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הסבר בדיקות דם חשש לדלקת פרקים
  נעמה
  09/01/2021

  שלום רב, בת 46, עם כאבים מאוד חזקים בכתף מספר חודשים. הכאב מאוד מתגבר בלילות והתנועה מאוד מוגבלת.
  בבדיקות דם קיבלתי תשובה ANA חיובי
  SSA 52 - 4.3
  SSA RO -4.3
  נראה ששאר הערכים בבדיקה זו תקינים
  אשמח להסבר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נסי סידן אמורפי

  טל שריר
  15/02/2021

  מעבר לבדיקות הרפואיות, סידן אמורפי יכול לעזור נגד כאבים, אני נוטלת דנסיטי ספורט באבקה לפני אימונים וזה עוזר מאוד. ובכל מקרה, תוספת סידן דרושה בעיקר לנשים בגיל הזה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קבלת חיסון לקורונה כשיש דלקת מפרקים
  עינת
  15/12/2020

  שלום רב
  אני מאובחנת עם דלקת מפרקים ומטופלת בפלקווניל מזה 9 חודשים. האם ניתן לקבל את חיסון הקורונה של פייזר/מודרנה?
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היי

  אתי
  09/02/2021

  היי אני שאלתי את הרופא ואמר לי שאין בעיה הכי טוב לשאול את הרופא משפחה שלך שיודע מה את לוקחת . אני ממליצה לך לקחת גם סידן אמורפי הוא חזק ומאוד אפקטיבי ויכול להקל עליך במהירות על הכאבים - בריאות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות anti ccp וrf- בת 35
  מור
  01/02/2021

  שלום,
  בת 35, הופנתי על ידי ראומטולוגית לבדיקות rf ו anti ccp בגלל כאבים באצבעות הידיים והרגליים שהתחילו חודשיים לאחר הלידה. סובלת מקשיון וכאב בוקר שנמשך במידה לאורך היום.
  קיבלתי עכשיו תוצאות לבדיקות:
  RF-65 (בבדיקה מלפני חודש היה 77)
  anti ccp 5.8
  crp תקין
  האם מדובר בוודאות בדלקץ פרקים שגרונית?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  תוצאות anti ccp וrf- בת 35

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מענה???

  מור
  07/02/2021

  יש פה מענה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בעיות גב חוסר תוספים, ברזל וסידן
  ספיר
  07/01/2021

  מחסור של ברזל וסידן עלול להוסיף לכאבי גב ובלי קשר לטיפול הקונבנציונליים חשוב להקפיד על תוספי מזון ודברים שיכולים להשפיע יותר על בעיות גב ובעיקר על כאבים. אני סבלתי עד לא מזמן מחוסר ברזל וסידן והרגשתי תקופה ארוכה תחושה של חולשה כללית, כאבי גב, מפרקים, עייפות כללית שעברו רק ברגע שהתחלתי לטפל בגוף שלי, להשתדל לצרוך כמה שפחות קפאין (סופג הרבה דברים חשובים שהגוף שלנו צריך) והתחלתי להוסיף תוספים כמו ברזל קומפורט של אלטמן וסידן אמורפי של דניסיטי.
  את שניהם צרכתי באבקה, הפיתוח של הברזל באבקה מעודד ספיגה של הברזל, והוא היחידי שלא עשה לי בעיות עיכול כמו קפסולות של ברזל.
  ועם הסידן אמורפי היתרון שהוא מגיע באבקה כך ששמים את האבקה מתחת ללשון וזה מגיע ישירות למערכת הדם ונספג בצורה יעילה יותר מכל סידן אחר שניסיתי לפחות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סידן בהמלצה

  ריקי ברוך
  11/01/2021

  גם אני צורכת את הסידן האמורפי, אני ממליצה עליו מאד כי הוא מחזק את השלד נוסף לכך ומרחיק כאבים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דלקת מפרקים וקורונה- בת 70
  עינת
  18/12/2020

  שלום, שמי עינת בת 70, עם דלקת פרקים. מטופלת ב: מטרוקסט, ופלקוויל.
  ללחץ דם גבוה: לרקפרס, ומיקרופירין לדילול הדם.
  אשמח לדעת האם בטוח עבורי לקבל את החיסון? תודה רבה רבה עינת:)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  דלקת מפרקים וקורונה- בת 70

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חיסון

  איילת
  22/12/2020

  חייבת להביע את דעתי גם עד היום לא ידוע כלום על החיסון אז בטח אף רופא פה לא יכול לענות על שאלה כזאת. אם אסור לך לקחת בטוח הרופא לא ישלח לך זימון . נ.ב לדלקת פרקים ממש ממליצה לך לנסות סידן אמורפי זה יכול להקל על הכאבים שלך בריאות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • RVO בעין ואבחון אפשרי של בכצ'ט
  י
  19/07/2020

  שלום רב,

  לאחרונה (באמצע יוני) אושפזתי בביה"ח בעקבות Retinal Vein Occlusion(חסימת כלי דם בעין שלוו בגודש, דלף ובצקת) שהתבטא בטשטוש חמור של הראיה בעין ימין, ללא כאב. לרופאת העיניים לא לגמרי ברור האם מעורבת גם תגובה דלקתית (יובאיטיס) או וסקוליטיס והאם קריש דם הוא שגרם לנ"ל. הוזרקה לי זריקת אווסטין לחלל העין, אני נוטל פרדניזון ומזליף טיפות סטרודקס. ישנו שיפור במצב.

  מאחר ואין המדובר במצב רפואי השכיח לאנשים בגילי, בוצע בירור רפואי מקיף:
  1. מחלות זיהומיות: כרגע לא מסתמן שבבסיס המצב הרפואי עומד זיהום חיידקי או ויראלי. לא סבור שמדובר בריאקטיבציה של EBV (מ-2006) או במעורבות של Herpes Simplex Type 1 שהסתבר לאחרונה שיש לי.
  2. המטולוגיה: בעת האישפוז נמדדו רמות מעט גבוהות מהנורמה של הומוציסטאין ונמצא הפגם הגנטי (הטרוזיגוט) של MTHFR (C677T). ההמטולוג אינו סבור שמדובר בהיפרהומוציסאנמיה גנטית, בהיעדר סיפור משפחתי. המליץ על נטילת B12 (לאור רמות נמוכות, אך בנורמה), ולאור התוצאה – המליץ על טיפול מונע באספירין לאחר התייצבות המצב בעין.
  3. נפרולוגיה: כרגע לא מוצא עדות למחלה סיסטמית שמערבת הן את העיניים והן את הכליות. ישקול לבצע ניכור כליה לאחר שוך הסערה. יבצע בדיקת דם למחלה בשם פאברי.
  4. ראומטולוגיה: הראומטולוג חושד שמא המדובר בבכצ'ט, בפרט לאור המעורבות העינית והפוליקוליטיס בגב.

  להלן הרקע הרפואי הרלוונטי:
  1. אפטות בחלל הפה – אין (היו בעבר, אך שמתי לב שהן הופיעו מיד לאחר פגיעה מכנית – נשיכה).
  2. אנטיגן HLA-B27 ו-HLA-B5 – שלילי.
  3. תופעות העוריות – מזה כשני עשורים סבוריאה באיזור הפנים והקרקרפת, ואקנה (ייתכן ומדובר בפוליקוליטיס) בגב.
  אירוע חמור של פוליקוליטיס באזור הירכיים בשנת 2009 בתאילנד (ככל הנראה בגלל אי שמירה על הגיינה במהלך עיסוי).
  4. מעורבות העיניים – אירוע של RVO כאמור.
  בנוסף, בשנה החולפת - עין יבשה ובלפריטיס, בעיקר בעין ימין (נמצא הטפיל דמודקס, ייתכן גם על רקע חסרים בויטמינים או השפעות סביבתיות דוגמת חשיפה לעשן סיגריות). בשנה האחרונה כלזיונים חוזרים ונשנים, בעיקר בעין ימין. טופלתי בשמן עץ התה, חום, שמירה על הגיינה של העפעפיים, טיפות סיכוך, משחת מקסיטרול.
  5. מעורבות הכליות – מזה כעשור קיימת מחלה כלייתית (חשד ל-IgA Nephropathy ) אשר מתבטאת בפרוטאינוריה (בין 0.5-1 ג') ומיקרו-המטוריה בשתן. קריאטינין בדם מעט גבוה (לרוב סביב 1.3, לאחרונה עלה ל-1.6, ככל הנראה עליה משנית לעלאת מינון, וירד חזרה לסביבות 1.4). תפקודי כליה תקינים בסה"כ. נוטלTritAce באופן קבוע מזה שנים (כרגע 5 mg/d).
  6. מעורבות מערכת העיכול - מזה כשני עשורים הפרעות במערכת העיכול (בעיקר נפיחות בבטן וגזים), תסמינים המתאימים ל-IBS, ייתכן SIBO. קיימת אי סבילות ללקטוז, פרוטקטוז וסורביטול. בוצעו בעבר בדיקות אנדוסקופיות ללא כל ממצא. שלילי לצליאק. חשד ל-GER (Gastroesophageal Reflux).. בשנים האחרונות חסרים בויטמיני D, B12, Folic Acid, ייתכן על רקע תזונה (כמעט טבעונית) או הפרעות ספיגה. לאחר נטילה של תוספים למשך מספר חודשים (ויטמין D 1200 יח', ויטימין B12 1000 מק"ג, חומצה פולית 5 מ"ג) נמדדו רמות תקינות, אך ברף הנמוך של הנורמה.

  מספר שאלות:
  1. האם לדעתך המדובר בבכצ'ט? למיטב הבנתי אפטות בחלל הפה הן תנאי הכרחי לאבחונה של המחלה, לפי הקריטריונים של קבוצת המחקר הבינלאומית, ואין לי אפטות כאמור. עם זאת, למיטב ידיעתי קיימים קריטריונים מחמירים פחות, במסגרתם אפטות אינן תנאי הכרחי בלעדיו אין.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גיל

  י
  19/07/2020

  שכחתי לציין שאני בן 37

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלות נוספות שנחתכו

  י
  19/07/2020

  2. מאחר והמדובר במחלה נדירה יחסית, האם הינך יכול להמליץ על ראומטולוג שצבר מומחיות באיבחון בכצ'ט?
  3.האם יש צורך בדיקות נוספות (דוגמת מבחן פתרג'י או בדיקה האנטיגן HLA-DRB1*04/*07/*14 או הגן MICA) ע"מ להגיע לאבחון?

  תודה מראש וסליחה על ההודעה הארוכה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום