פונדקאות

רוצה לדעת על פונדקאות? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי פונדקאות. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
פונדקאות היא אחת הדרכים להביא ילד לעולם במקרה בו לאשה אין אפשרות להיכנס להריון בדרך טבעית או באם מדובר בבני זוג ששניהם ממין זכר (הומוסקסואלים). משמעותה של פונדקאות היא נשיאת עובר על ידי אשה שהופרתה באמצעות זרע שאינו של בן זוגה והיא עוברת את התהליך ההריוני והלידה עבור זוג או אדם יחיד.

קיימים שני סוגים של פונדקאות: פונדקאות מלאה ופונדקאות חלקית.
פונדקאות מלאה היא תהליך בו האשה תורמת לתהליך רק את רחמה. הביצית מופרית במעבדה בהפרייה חוץ-גופית (הפריית מבחנה) ומוחדרת לרחמה של הפונדקאית. בתהליך כזה אין קשר גנטי בין הפונדקאית ובין העובר.
פונדקאית חלקית (או מסורתית), הנקראת גם 'תחליפאות', היא תהליך בו האם הפונדקאית תורמת מלבד הרחם שלה גם את הביציות שלה. האשה עוברת הזרעה תוך-רחמית על ידי האב המיועד. במקרה זה האשה והעובר חולקים מטען גנטי שכן הביצית המופרית היא שלה.

בשני התהליכים האשה עוברת את תהליך ההריון במלואו במשך תשעה חודשים ולאחר הלידה מוסרת את התינוק להוריו המיועדים.

ישנן כמה סיבות בגינן זוגות או יחידים פונים לשירותי פונדקאות. חלק מהסיבות הן רפואיות, למשל, נשים שנבצר מהן להביא ילד לעולם בהריון רגיל עקב היעדר רחם, שחלות או ביציות, נשים שהריון מסוכן עבורן, נשים הסובלות מבעיות רפואיות שאינן מאפשרות להן להיכנס להריון, נשים שלא הצליחו להיכנס להריון בעזרת טיפולי פוריות או נשים שניסיונותיהן להשלים את ההריון הסתיימו בהפלות חוזרות. סיבה נוספת היא היעדר בת זוג שתוכל לשאת תינוק, כפי שקורה אצל זוגות הומוסקסואלים.

לפונדקאות כמה יתרונות עבור זוגות או יחידים שאינם מסוגלים להביא ילדים לעולם:
היא אינה תהליך ממושך ומייגע כמו אימוץ
לעומת אימוץ, פונדקאות מאפשרת להורים לגדל את הילד כבר מהיום הראשון שיצא לאוויר העולם.

מהם החסרונות של פונדקאות?
האם הפונדקאית חשופה, כמו כל אם הרה, לסיכונים בריאותיים ונפשיים בעת ההריון
ההורים העתידיים תלויים בפונדקאית, שהיא לרוב אשה זרה, למימוש התהליך
תמיד קיים הסיכוי שהפונדקאית תתחרט ולא תהיה מעוניינת למסור את הילד להורים בתום התהליך.

אם פונדקאית


אם פונדקאית היא האשה הנושאת את העובר ברחמה ומוסרת אותו לאחר לידתו לזוג או ליחיד שיהיו משפחתו העתידית. על פי "חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד) התשנ"ו (1996)", אלו הם הקריטריונים בהם צריכה לעמוד אשה המעוניינת להיות אם פונדקאית:
אשה בגירה שגילה בין 23-38
תושבת ישראל לפחות בשלוש השנים האחרונות
אשה שאינה נשואה, אלא רווקה, גרושה (לפחות שנה) או אלמנה, כדי להימנע מאפשרות לממזרות. זאת, אלא במקרה שועדת האישורים הגיעה למסקנה שההורה/הורים המיועד/ים לא הצליחו במאמץ סביר להגיע להסכם אם אשה שאינה נשואה. בשנת 2006 ניתן פסק דין תקדימי של הרב הראשי לישראלי שלמה עמאר בהתייעצות עם הרב עובדיה יוסף אשר התיר לזוג ללא ילדים להשתמש בשירותיה של אם פונדקאית נשואה.
אשה שאין לה קרבת דם להורה/הורים המיועד/ים, למעט קשר משפחתי דרך אימוץ. לעתים ניתן לסטות מתנאי זה בתיאום עם מוסדות המדינה ולקבל אישור לפונדקאית שהיא קרובת משפחה, גיסה או אחות.
אשה שהיא בת דתם של ההורה/הורים המיועד/ים. זאת, אלא אם כן כל הצדדים אינם יהודיים ואז ניתן לסטות מתנאי זה על פי שיקול של איש דעת מטעם הועדה.
אשה שילדה לפחות פעם אחת בחייה אך לא יותר מארבע פעמים. על פי תנאי זה, הפונדקאית עשויה להיות אם חד הורית. הדבר הוא יחודי לישראל שכן במדינות אחרות ניתנת עדיפות לנשים נשואות ובעלות משפחה.
אשה שלידתה האחרונה היתה לפני שנה לפחות
אשה שלא עברה יותר משני ניתוחים קיסריים
אשה שאין לה היסטוריה של סיבוכים בהריון או הפלות טבעיות
אשה שאין לה רישום פלילי
אשה שלא שימשה כפונדקאית בעבר או ששימשה כפונדקאית פעם אחת בלבד. אין היתר לשמש כפונדקאית יותר מפעמיים במהלך החיים.

מבחינת תשלום, פונדקאית במדינת ישראל יכולה לבצע את התהליך בהתנדבות או לקבל עליו שכר. פונדקאות בהתנדבות נעשית בדרך כלל בין קרובי משפחה או חברים. אולם ברוב המקרים, הפונדקאות נעשית בשכר מכיוון שמדובר בתהליך ארוך ותובעני הכרוך בשינויים באורח החיים. גם עבור פונדקאות בהתנדבות וגם עבור פונדקאות בשכר יש בדרך כלל כיסוי של ההוצאות הרפואיות וכן הוצאות אחרות של האם הפונדקאית.

מציאת אם פונדקאית: לצורך מציאת אם פונדקאית, ההורה/הורים המיועד/ים יכולים לפנות לסוכנויות תיווך של פונדקאות אשר יתווכו בינם ובין פונדקאיות פוטנציאליות. סוכנויות התיווך מסייעות בבחירת הפונדקאית וכן מגישות את הטפסים הנדרשים לוועדה ומטפלות בביורוקרטיה הנלווית לכך. סוכנויות התיווך נוהגות לגבות עמלה על שירותיהן. בישראל קיימות כמה סוכנויות תיווך כאלה.

כמו כן, ניתן למצוא פונדקאית באמצעות פרסום באמצעי תקשורת שונים (עיתונות ארצית, עיתוני נשים, מקומונים, תחנות הרדיו או הטלוויזיה המקומיות) או דרך גופים שונים. למשל, ניתן לפנות בבקשה לפרסם את הנושא לעובדות סוציאליות בעמותות שונות, מנהלות משאבי אנוש או מנהלות רווחה בגופים גדולים או גורמי סיעוד בעיריות ומועצות מקומיות. ניתן לפרסם באינטרנט - למשל, בפורומים שונים הקשורים לפונדקאות או לנושאים קרובים לכך כמו פוריות, אימוץ או הריון. בנוסף, אפשר לתלות מודעות באזור המגורים או במוסדות גדולים כמו אוניברסיטאות.

פונדקאות בישראל


פונדקאות בישראל זכתה להכרה חוקית בשנות ה-90. בשנת 1991, שר המשפטים מינה וועדה ציבורית שכונתה 'ועדת אלוני' לבדיקת נושא הפונדקאות. זאת בעקבות עתירה לבג"צ של בני זוג שלא איפשרו להם להשתמש בשירותי פונדקאית. המלצת הועדה היתה לא להטיל איסור גורף על פונדקאות אך מנגד לא לאשר אותה ללא מגבלות ולבחון כל מקרה לגופו. הועדה החליטה שעל המעוניינים בפונדקאות לעבור ייעוץ ומבדק פסיכולוגי ועל הפונדקאית הפוטנציאלית להיות כשירה לכך נפשית וגופנית ולקבל תשלום על שירותיה.

בשנת 1995 התקבל בכנסת "חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו (1996)". החוק מפרט את התנאים בהם צריכה לעמוד הפונדקאית וכן התנאים בהם צריכים לעמוד ההורה/הורים המיועדים. מלבד זאת החוק קובע כללים באשר לתשלום לאם הפונדקאות, סוג הפונדקאות המותר בישראל ודברים נוספים. לפירוט נוסף על חוק הפונדקאות עיינו למטה.

ההרכב של ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים הוא כדלהלן:
עובד סוציאלי
פסיכולוג קליני
שני רופאים מומחים ליילוד וגניקולוגיה
רופא מומחה ברפואה פנימית
משפטן
איש דת

לצורך קבלת אישור מהוועדה יש להגיש לוועדה בקשה לאישור הסכם לנשיאת עוברים בצירוף המסמכים שלהלן:
הצעה להסכם לנשיאת עוברים
חוות דעת רפואית לגבי אי היכולת של האם המיועדת להיכנס להריון, לשאת הריון או הסיכונים הבריאותיים הצפויים לה כתוצאה מהריון
חוות דעת רפואית לגבי התאמת שני הצדדים לתהליך
הערכה פסיכולוגית לגבי התאמת שני הצדדים לתהליך
אישור מעובד סוציאלי או פסיכולוג שההורה/הורים המיועד/ים קיבלו יעוץ מקצועי הולם בדבר תהליך הפונדקאות ואפשרויות הורות אחרות
באם ההסכם לנשיאת העוברים בין הפונדקאית להורה/הורים המיועד/ים נעשה באמצעות מתווך, יש להגיש את ההסכם לוועדה בצירוף פרטי המתווך

לאחר שהתברר כי שני הצדדים - האם הפונדקאית וההורה/הורים המיועדים - עומדים בתנאי הסף המצוינים לעיל, ולאחר בחינת המסמכים המצורפים ומידע נוסף, הצדדים מקבלים אישור ראשוני וחותמים על הסכם ההתקשרות ביניהם. בהמשך, הועדה מראיינת את הפונדקאית ואת ההורה/הורים המיועד/ים. החלטות הועדה מתקבלות ברוב קולות ויש להן תיעוד בכתב. עורכי דין מלווים את כל תהליך ההתקשרות ומעניקים יעוץ משפטי במהלכו.

לאחר שמתקבלים האישורים ושני הצדדים חותמים על ההסכם, מתחיל שלב טיפולי הפוריות. בשלב זה, האם הפונדקאית תתחיל תהליך של טיפול הורמונלי ובמקביל לכך טיפול המעודד התעבות של רירית הרחם כדי להכינו להריון. כמו כן, במקביל לטיפולים אלו, הפונדקאית תעבור טיפול להגברת ביוץ וביום המתאים ישאבו את הביציות שלה והן יופרו בזרעו של האב המיועד. לאחר מכן הביציות המופרות יוחזרו לרחמה של האם הפונדקאית. אם העובר מצליח להיקלט, יחל תהליך ההריון הרגיל הכולל בדיקות כגון סקירה מוקדמת, מי שפיר ועוד.

אם העובר לא מצליח להיקלט, ניתן להמשיך בתהליך תוך התייעצות עם מומחה לפוריות שיבדוק מה הבעיה. בדרך כלל, אם הפונדקאית אינה מצליחה להיכנס להריון תוך שישה ניסיונות, פג תוקפו של ההסכם. במקרה כזה, ההורה/הורים המיועד/ים צריכים להתחיל את התהליך מחדש. את טיפולי הפוריות ניתן לבצע רק במרפאות המוכרות על ידי המדינה, בין אם מדובר בבתי חולים או במכונים פרטיים.

הכנה ללידה והעברת משמורת: כחודשיים לפני הלידה, נערכת פגישה בין הפונדקאית וההורה/הורים המיועד/ים ובין פקידת הסעד האזורית, על מנת שתסביר להם על תהליך העברת המשמורת על הילד מהפונדקאית אל ההורה או ההורים.

לידה: כאשר מתחילה הלידה, עם ההגעה לחדר המיון יש להודיע כי מדובר בלידת פונדקאית ולהגיש את המסמכים הנדרשים. העובדת הסוציאלית המלווה את התהליך היא זו שאחראית לומר להורים אלו מסמכים עליהם להכין לקראת הלידה. בבית החולים הילד נרשם על שם האם הפונדקאית תוך ציון העובדה שהיא פונדקאית, ובנוסף נרשמים שמות ההורה/הורים העתידי/ים.

במהלך הלידה תהיה נוכחת בחדר העובדת הסוציאלית המלווה. לאחר הלידה, הילד יהיה במשמורת המדינה במשך שבוע ולאחר מכן יעבור למשמורת האם העתידית. תהליך זה יעשה בסיוע פקידת הסעד המלווה אשר מעבירה המשמורת מהפונדקאית אל ההורים ע"י החתמתם על המסמכים המתאימים.

לאחר מכן פקידת הסעד כותבת לבית המשפט מכתב, ושבוע לאחר הלידה ההורים מגיעים לבית המשפט לקבל את צו ההורות הרשמי. את צו ההורות לוקחים ההורים למשרד הפנים, שם הם רושמים את הילד בתעודת הזהות באופן זמני. מספר תעודת הזהות של הילד יתקבל כעבור מספר ימים לאחר עדכון המידע במחשב על ידי בית המשפט.

פונדקאות בחו"ל


הקריטריונים להורים המתאימים לתהליך פונדקאות ולפונדקאית מתאימה בישראל הם מגבילים, ועל כן, מי שאינו עונה על הקריטריונים האלו או שאינו מוצא פונדקאית עשוי לשקול להיעזר בשירותי פונדקאות בחו"ל.

בארץ קיימות סוכנויות תיווך אשר מטפלות בהליכי הפונדקאות מול פונדקאיות מחו"ל וסוכנויות דומות בחו"ל, זאת בהתאם לחוקי הפונדקאות במדינות הללו. יש לבדוק מראש מהם החוקים הנוגעים לפונדקאות במדינה המיועדת ולוודא שהליך הפונדקאות בחו"ל נעשה על פי הסכם שנוסח על ידי עורכי דין שמנוסים בהליכים מסוג זה ובסוגיות המשפטיות הרלוונטיות.

בתום ההריון ולפני הבאת הילד ארצה, יש להוציא לו תעודת מסע או דרכון ישראלי וכן להסדיר את מעמדו כאזרח ישראל כדי שתותר כניסתו לארץ. הליכים אלו דורשים פנייה למשרד הפנים ולבית משפט לענייני משפחה. בסיומם יוציא בית המשפט לענייני משפחה פסק דין המורה למשרד הפנים לרשום את הילוד כבנם של ההורה/הורים המיועד/ים. שני המקומות הנפוצים ביותר לשירותי פונדקאות בחו"ל הם ארצות הברית והודו.

פונדקאות בהודו


אחת המדינות בהן ניתן למצוא שירותי פונדקאות היא הודו, שם פונדקאות קיבלה היתר חוקי בשנת 2002. פונדקאות בהודו מתאימה לאשה בודדה המעוניינת בילד, לזוג הומוסקסואלים או לזוג לסביות אשר מסיבה כלשהי אף אחת מהן אינה יכולה להיכנס להריון או לשאת הריון. תרומת הביצית עבור העובר המיועד מתבצעת באירופה או בארה"ב והזרע הוא של האב המיועד או לחלופין, תרומת זרע מבנק הזרע בישראל.

האם הפונדקאית מהודו מוטסת לאירופה לצורך ביצוע השתלת העוברים ברחמה ולאחר מכן מוחזרת להודו. בהודו מרכז הפונדקאות מבצע מעקב אחריה עד להשגת הריון או עד הלידה. לצורך מסירת התינוק להורה/הורים נדרשת הוכחת הורות, הכרוכה בביצוע בדיקת רקמות לילוד שתתבצע מיד עם הלידה, על פי צו בית משפט. עם השגת הוכחת ההורות, מונפקת תעודת מעבר לילוד וניתן להביאו ארצה.

ניתן לעבור פונדקאות בהודו בדרך נוספת במסגרתה כל ההליכים של תרומת הביציות, הפרייתן והשתלת העוברים ברחם האם הפונדקאית מתבצעים גם הם בהודו ולא באירופה. במקרה כזה תורמת הביציות היא הודית או אירופאית שתעבור את התהליכים המפורטים לעיל בהודו.

הסיבה לכך שהורים המעוניינים בשירותי פונדקאות פונים להודו היא העדפתם לפונדקאיות אשר הסיכויים שישתו, יעשנו או ישתמשו בסמים הם נמוכים עד אפסיים. עלות הפונדקאות בהודו היא כ-25,000$. סכום זה כולל את כל ההליכים הרפואיים עד ללידת התינוק, תשלום לאם הפונדקאית ושתי נסיעות להודו - לצורך הפריית הביצית ולצורך איסוף התינוק מהפונדקאית.

פונדקאות באוקראינה


במהלך שנות ה-2000 נחקקו מספר חוקים ובוצעו מספר תיקונים לחוקים קיימים המסדירים את הליך הפונדקאות באוקראינה. כיום הפונדקאות מותרת ומעוגנת בחוק. הליך פונדקאות באוקראינה מתאים רק לזוגות נשואים, אולם אין הכרח שהפונדקאית תהיה נשואה והתנאים הנדרשים מהפונדקאית המיועדת נוקשים פחות מאלו של הארץ. בנוסף, אוקראינה מתירה להורה/הורים המיועד/ים להירשם כהוריו של העובר עוד לפני לידתו ולא רק לאחר שהוא נולד, מה שיכול לתרום לשלוות נפשם וביטחונם של ההורים בתהליך.

יתרון נוסף של פונדקאות באוקראינה הוא היעדרה של רשימת המתנה ללקוחות המיועדים. הליך הפונדקאות מול אוקראינה מבוצע על ידי סוכנויות בארץ אשר נמצאות בקשר עם מרפאות באוקראינה ומאתרות פונדקאיות מקומיות עבור ההורה/הורים המיועד/ים. כמו כן, סוכנויות אלו מסייעות במציאת תורמת ביציות אם יש צורך כך. לאחר ששלב זה בוצע, ההורה/הורים המיועד/ים נוסעים לאוקראינה לצורך חתימת הסכם עם הפונדקאית והמרפאה וכדי לבצע את הבדיקות הנדרשות.

לאורך כל התהליך מתבצע מעקב ופיקוח שוטף על ידי הסוכנות בארץ, אשר לעתים גם מסייעת לזוג במציאת דירה באזור לצורך שהייה במדינה לקראת הלידה ולאחרי הלידה עד החזרה ארצה. לאחר הלידה מתבצעת בדיקת רקמות לצורך הוכחת הורות ולאחריה מונפקות לילד תעודת מעבר ואישור כניסה לישראל. הליך הפונדקאות באוקראינה הינו זול יחסית ועשוי להתחיל מסכום של 5000 אירו.

פונדקאות בארמניה


פונדקאות בארמניה קיבלה היתר חוקי בשנת 2003. חוק הפונדקאות הארמני מאפשר ליחידים ולזוגות, כולל זוגות חד-מיניים, לעבור תהליך פונדקאות. בניגוד לישראל, בה התהליך ממושך ודורש המתנה עד למציאת פונדקאית מתאימה וכן קבלת אישור של הוועדה, בארמניה התהליך הוא מיידי.

בארמניה קיים מרכז ישראלי לפונדקאות הכולל אנשי מקצוע ישראלים, ביניהם גניקולוגים, עובדי מעבדה, עורכי דין ועובדות סוציאליות. למעשה, אנשי המקצוע הישראלים הם האחראים על כל השלבים בהליך הפונדקאות, החל מהיציאה מהארץ לצורך היכרות עם הפונדקאית ועד החזרה ארצה עם התינוק.

במידה והתהליך דורש תרומת ביציות, היא תילקח מנשים ארמניות או מנשים ממדינות אחרות שעברו את הבדיקות הנדרשות על ידי משרד הבריאות. הביציות המיועדות ישלחו לארצה לאבחון גנטי ואילו ההפרייה תתבצע בארמניה. במידה ואין צורך בתרומת ביציות, ההפרייה תתבצע בארץ והעוברים יועברו לארמניה לצורך המשך התהליך.

פונדקאות בארצות הברית


ארצות הברית היא אחת המדינות המועדפות על ישראלים לביצוע הליך פונדקאות, אם אינם יכולים לבצעו בארץ מסיבות שונות. הסיבה לפופולריות של ארצות הברית בתחום זה היא התנאים הרפואיים, המשפטיים והחברתיים הקיימים שם, אשר מקלים על התהליך הן מבחינת ההורה/הורים המיועדים והן מבחינת הפונדקאית. מדינות רבות בארצות הברית מתירות פונדקאות בתשלום. כמו כן, מעולם לא היו מקרים בהם בית המשפט נתן חזקה על הילד לאם פונדקאית. ההליך בארצות הברית נחשב לפשוט יחסית ודורש שההורה/הורים המיועד/ים יגיעו לשם בין פעמיים לארבע פעמים.

לרוב הבדיקות הרפואיות להורים, כולל בדיקות זרע ואיכות זרע, מתבצעות בארץ, ובתומן תיבחר תורמת ביציות ותימצא פונדקאית מתאימה. לאחר מכן הזרע ישלח לארצות הברית, שם תתבצע שאיבת הביציות והפרייתן ליצירת עוברים. לאחר השתלת העוברים ברחם האם הפונדקאית, מתבצע מעקב שוטף במהלך ההיריון ועד ללידה.

לקראת הלידה ההורים מגיעים לארצות הברית. לאחר הלידה ולפני החזרה ארצה עם הילד, ההורים יכולים לבחור לבקש עבורו תעודת לידה ודרכון אמריקאי בנוסף לדרכון הישראלי המונפק לו. העלויות של הליך פונדקאות בארצות הברית נעות בין 80,000 ל-120,000$.

חוק פונדקאות


החוק הקובע בכל הקשור להליכי פונדקאות וקריטריונים שהפונדקאית וההורה/הורים המיועד/ים צריכים לעמוד בהם הוא "חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו (1996)". חוק זה מציב מספר תנאים בהם צריך לעמוד הסכם פונדקאות כדי שיקבל הכרה מתוקף החוק.

מלבד הקריטריונים בהם צריכה לעמוד אשה המעוניינת לשמש כפונדקאית, גם ההורה/הורים המיועד/ים צריכים לעמוד בקריטריונים מסוימים, והם:
על האם המיועדת להיות עד גיל 48 והאב המיועד עד 58
ההורה/הורים המיועדים הם בעלי בעיית פוריות המונעת מהם להביא ילדים לעולם ובעיה זו מאושרת על ידי מומחה לפוריות.
ההורה/הורים המיועד/ים מסוגלים לגדל ילד מבחינה פיזית ונפשית
ההורה/הורים המיועד/ים אינם בעלי קרבה משפחתית לאם הפונדקאית

מספר כללים ותנאים נוספים המופיעים בחוק הינם:
ההורה/הורים המיועד/ים והאם הפונדקאית נדרשים לערוך הסכם בכתב שיעבור אישור על ידי הועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים.
הפונדקאות המותרת במדינת ישראל היא רק פונדקאות מלאה (ולא פונדקאות חלקית), כלומר, פונדקאות בה הזרע שייך לאב המיועד והביצית אינה של האם הפונדקאית.
החוק מתיר להורה/הורים המיועד/ים לשלם לאם הפונדקאית לצורך כיסוי הוצאותיה וכפיצוי על אובדן כושר השתכרות וכיוצא בזה. החוק מתיר תשלום גם לגורמי צד שלישי, כדוגמת סוכנויות פונדקאות, וזאת בניגוד להמלצות ועדת אלוני.
בפסק דין תקדימי של בג"ץ מיולי 2011, נקבע כי ניתן להביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית, בלי להתחשב במספר הילדים שיש להורה/הורים המיועד/ים. על פי פסק הדין, מספר הילדים שיש למבקשים לפתוח בהליך פונדקאות לא יוכל להיות שיקול לדחיית בקשתם על הסף, כי אין מגבלה כזאת לפי החוק.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

שימור פוריות

בפורום זה אפשר להתייעץ על נושאים כמו טכניקות לשימור פוריות, טיפולי פוריות וסרטן, כימותרפיה, הפריית מבחנה, הקפאת ביציות, שימור שחלות, פוריות האשה, סרטן השד, סרטן השחלות, טיפול IVF ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • אשמח לעזורהקפאת ביציות לבת 39
  שירה
  27/02/2018

  אני בת 39 ולצערי חיכיתי עד עכשיו כדי להבין שמעכשיו כל דקה היא קריטית, אז אני מעוניינת בהקפאת ביציות אבל לא ממש יודעת מה עליי לעשות בשלב הראשון. אשמח מאוד לעזרה והכוונה, אני גרה בצפון אגב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שימור פוריות סבב שני
  ג`וליה
  11/09/2017

  לאחר סבב ראשון של טיפולים הצליחו להשיג רק 2 ביציות שהועברו לשמירה בהקפאה.
  עכשיו בסבב שני. את הסבב השני התחילו ללא הגעת הווסת כי היא פשוט לא הגיעה למרות כל הסימנים. קיבלתי dhea בין שני הסבבים ואסטרופם כמה ימים לפני תחילת הווסת המשוערת (שלא הגיעה). כרגע ביום שלישי של הזרקת פרגובריס. עדיין אין זכר לווסת. נאמר לי שאין משמעות לווסת ברגע שאין החזרת עוברים. האם זה נכון? כמו כן, בין הסבבים נטלתי גלולות למניעת הריון. ברגע שהפסקתי לקראת המחזור נתנו לי אסטרופם. המחזור לא הגיע. קיימתי יחסי מין ביום ההזרקה הראשון כי חשבתי שהמחזור צריך להגיע. יש סיכוי להריון בגלל שלא קיבלתי ווסת? תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  שימור פוריות סבב שני

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יש צורך בייעוץ פרטני

  פרופ` אבי בן הרוש
  16/11/2017

  לא ניתן לענות ללא נתוני רקע. זה מסוג הייעוצים הפרטניים שצריכים להנתן אישית. בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פרופיל הורמונאלי מדאיג
  לונה
  28/07/2017

  הפורום נועד לענות על שאלות עקרוניות ולא לתת טיפול פרטני שלא יכול להיות מקצועי בלי לשבת פנים אל פנים מטופלת מול רופא, לבדוק, לעשות אולטרהסאונד, לקבל אנמנזה מפורטת שלמה, לעבור על כל בדיקות המעבדה ולתת יעוץ מקצועי ונכון. כל נסיון לעקוף זאת אינו מקצועי ועלול להטעות
  בברכה
  פרופ' בלומנפלד
  לא יודעת אם אני במקום הנכון אבל..אני חייבת עזרה כי אני ממש לחוצה. בת 39 חודש אחרי הפסקת גלולות סרזט. עשיתי פרופיל הורמונאלי ביום השני של הווסת (נראה שזה ווסת מאז הפסקת הגלולות הוא אינו סדיר). והגיעו התוצאות. מה שמדאיג אותי זה האסטדריול E2 קראתי שאם הוא גבוה זה יכול להצביע על גידול בשחלה! יש לציין שכבר חודשיים יש לי ציסטה פשוטה בשחלה שנבדקה באולטראסאונד ונמצאה לא מדאיגה כלל בדיקרת מרקרים תקינה ca 125 . אפשר עזרה? ESTRADIOL (E-2) 431 pmol/L הערות והסבר 17-OH-PROGESTERONE בעבודה הערות והסבר TSH 1.44 mIU/L 0.55 סמן - ערך תקין 1.44 4.78 הערות והסבר| גרף LH 2.50 IU/L הערות והסבר FSH 8.60 IU/L הערות והסבר PROLACTIN 143.7 mIU/L הערות והסבר PROGESTERONE 2.7 nmol/L הערות והסבר TESTOSTERONE- TOTAL 1.80 nmol/L 0.90 סמן - ערך תקין 1.80 2.60 הערות והסבר ANDROSTENEDIONE 9.73 nmol/L 1.00 סמן - ערך תקין 9.73 11.50 DHEA SULPHATE 4.51 µmol/L 0.90 סמן - ערך תקין 4.51 11.60 הערות והסבר הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 PROGESTERONE follicular phase 0.48-4.4 Postmenopausal females ND mid luteal phase 14.12-89 luteal phase 10.62-81.28 ANDROSTENEDIONE שינוי שיטה וערכי יחוס החל

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  פרופיל הורמונאלי מדאיג

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפורום נועד לענות על שאלות עקרוניות ולא לתת טיפול פרטני שלא יכול להיות מקצועי בלי לשבת פנים אל פנים מטופלת מול רופא, לבדוק, לעשות אולטרהסאונד, לקבל אנמנזה מפורטת שלמה, לעבור על כל בדיקות המעבדה ולתת יעוץ מקצועי ונכון. כל נסיון לעקוף זאת אינו מקצועי ועלול להטעות בברכה פרופ' בלומנפלד

  פרופ` זאב בלומנפלד
  29/07/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פרופיל הורמונלי אחרי הזרעה
  אנונימית fa
  09/07/2017

  שלום רב אני בת 31.5 בטיפולי פוריות מצרפת תוצאות פרופיל הורמונלי שבוע לאחר הזרעה אשמח לפענוח תוד


  הפרופיל מתאים למצב לאחר ביוץ


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יש לפנות לרופא המטפל

  פרופ` זאב בלומנפלד
  29/07/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הקפאת ביציות בגיל 39.5
  מירב
  09/06/2017

  אני כיום בת 39.5 ללא בן זוג. לאחרונה הלכתי לייעוץ עם פרופסור באיכילוב לייעוץ על הקפאת ביציות לאחר שעשיתי את כל הבדיקות אצל רופא הנשים שלי ולפי מה שאמר יצא תקין. הוא הציע ואמר שעכשיו זה הזמן המתאים לכניסה להריון והציע או תרומת זרע או הקפאת ביציות. הפרופסור באיכעלוב אמר לי שזה לא מבטיח תינוק אבל זה יותר טוב מלא לעשות כלום בנושא עכשיו אם אני לא מתכוונת בקרוב מאוד לפנות לתרומת זרע. השאלה שלי היא האם שאיבת בביציות היום תוכל להניב לי הריון תקין נגיד בעוד שנה או שנה וחצי מהיום. בגלל בעיות אישיות רוצה לחכות עם עניין ההריון שנה לפחות. חשוב לי לקבל דעה אמיתית על הסיכויים שלי מכיוון שמדובר בטיפול מאוד יקר ושלא ממש בתקציב שלי כרגע

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הקפאת ביציות בגיל 39.5

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הקפאת ביציות

  פרופ` אבי בן הרוש
  09/06/2017

  אני מסכים עם הטענה שאם אין בכוונתך להרות כעת- הרי שהקפאת ביציות בגילך הינה אופציה סבירה וטובה יותר מכלום. לא ניתן להבטיח הריון וזה כמובן תלוי במספר הביציות שיוקפאו. בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התלבטות לגבי הקפאת עוברים
  E
  07/06/2017

  שלום
  אנחנו עם 2 ילדים מהריון טבעי
  רצינו לעשות הקפאת עוברים לשלב
  יותר מאוחר
  האם הסיכוי לעוברים עם מומים יותר
  גדול?
  האם הטיפול יכול לגרום לגירוי יתר?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הקפאת עוברים

  פרופ` אבי בן הרוש
  09/06/2017

  יש משתנים רבים שקשורים בשאלות שלכם, בעיקר גיל האישה. באופן כללי ניתן לומר שבטיפולי הפריה חוץ גופית יש עלייה מסויימת במומים ביילוד אך הדבר בעיקר קשור ברקע של בני הזוג. להקפאה עצמה אין כמראה תוספת סיכון משמעותית. ניתן להמנע מגירוי יתר שחלתי בבחירה נכונה של פרוטוקול הטיפול.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דעתכם על תרופה/ ויטמינים dhea
  Niki
  14/04/2017

  שלום רב
  בשל תגובה נמוכה להורמונים (4 ביציות). התחלתי בימים אלו ליטול dhea 75 מג פעם ביום.
  1. מה עמדתכם או נסיונכם לגבי תרופה זו/המינון?
  2. כיצד ניתן לבדוק ערך dhea נכון להיום כדי שאוכל להשוות בעוד חודשיים שלושה? (דם? שתן? בקופח שלי הרופאה נתנה לי בדיקת דם ל dhea סולפט. אמרה שלא מוצאת ברשימה בדיקה של dhea בלבד. האם זה אותו דבר? 3.האם יש דרך בה מומלץ ליטול את התרופה כדי להגביר את ספיגתה בגוף? (לפני/אחרי/עם האוכל? עם משהו שומני? וכדומה)
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול ב DHEA

  פרופ` אבי בן הרוש
  14/04/2017

  טיפול זה תואר במספר קטן של עבודות מחקר ואינו מוכח בצורה חד משמעית כתורם להצלחת טיפול בנשים עם תגובה שחלתית נמוכה. יחד עם זאת - ניתן לשקול להוסיף את הטיפול בעיקר בנשים צעירות.
  אין משמעות ידועה למדידת רמות בדם של DHEA.
  המינון שמצוטט בחלק מהעבודות הוא 75 מג ביום.
  בכל מקרה ייעוץ נכון יותר צריך להתבסס על הכרה טובה יותר של הנתונים הקליניים כמו גיל, טיפולים קודמים וכו
  בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אפשר לשאת הריון לאחר כימותרפיה
  גוני
  10/11/2016

  בת 37, 4 חודשים לאחר כימותרפיה, המחזור עוד לא חזר . יש לי רק 2 עוברים מוקפאים . רציתי להבין את האפשרויות שלי מבחינת כניסה להריון. האם אוכל לשאת ההריון (עוברים שלי או תרומת ביצית) גם אם לא יחזור לי המחזור ? האם בתהליך כזה, אם קיים, הגיל מהווה מדד להצלחה ?

  כן. אפשר להרות ע"י החזרת העוברים המוקפאים לאחר הפשרה וגם מתרומת ביציות, אם הקודם לא הצליח

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אפשר להרות גם אם לא חזר המחזור

  פרופ` זאב בלומנפלד
  25/01/2017

  כן. אפשר להרות ע"י החזרת העוברים המוקפאים לאחר הפשרה וגם מתרומת ביציות, אם הקודם לא הצליח

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פרופיל הורמונלי לאחר כימותרפיה
  ליאת
  15/01/2017

  שלום

  בת 37 , אני 6 חודשים לאחר כימותרפיה בה הזרקתי דקהפפטיל 3.75 קיבלתי 3 קורסים של אדריאמיצין, וינקריסטין וסיטוקסן.

  מעוניינת לחזור לטיפולי פוריות עוד כחודשיים בתקווה שהסיטי יצא נקי

  לפני שבוע היה לי דימום קל ביותר במשך יומיים. היום עשיתי פרופיל הורמונלי

  E2<70

  LH 21.80

  FSH 76.70

  PROGESTERON <2

  האם השמחה הייתה מוקדמת מידי וזה לא היה המחזור כמו שחשבתי ?

  האם עוד יש סיכוי שהביוץ/מחזור יחזרו אחרי 6 חודשים ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פרופיל הורמונלי לאחר כימוטרפיה

  פרופ` אבי בן הרוש
  24/01/2017

  6 חודשים מתום הטיפול זאת תקופה ארוכה מספיק כדי להבין את המצב. כדאי לקבל ייעוץ מתאים לאופציות בהמשך. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היו מקרים שבהם הפרופיל ההורמונלי היה מנופאוזלי 6 חודשים או אף אח"כ וכשנה לאחר הכימותרפיה חזר לנורמה והיו אפילו הריונות. ממליץ לחזור על הפרופיל ההורמונאלי בעוד 3 חודשים. ישנה אפשרות שיחזור לנורמה.

  פרופ` זאב בלומנפלד
  25/01/2017

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שימור פוריות לרווקה בת 37
  חיפאית37
  24/01/2017

  הי,
  אני רווקה בת 37 ומעוניינת בשימור פוריות - הקפאה של ביציות + עוברים (מתרומת זרע). אני מבינה שמאחר ואני לא מעוניינת בהחזרה, הטיפול לא יסובסד, ויהיה כולו באופן פרטי.
  אשמח אם תתייחסו לכמה שאלות בנושא -
  1. איזה בי"ח בחיפה מומלץ לנושא?
  2. איזה רופא/ה מומלץ/ת לנושא?
  3. האם יש אפשרות לקבל סבסוד של קופה"ח (אני שייכת לקופ"ח "מכבי", ויש לי "מגן זהב") בגין הטיפול ו/או התרופות?
  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  שימור פוריות לרווקה בת 37

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המלצות

  פרופ` אבי בן הרוש
  24/01/2017

  לא ראוי להמליץ או שלא להמליץ על רופאים/ בתי חולים ספציפיים. אכן מדובר בטיפול פרטי לחלוטין ורופאים רבים וטובים יכולים לטפל בך היטב. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום