קוצר נשימה בזמן הריון: סיבות ודרכי התמודדות

בשליש האחרון להריון נשים רבות סובלות מקוצר נשימה בשל לחץ על הסרעפת. יציבה נכונה ויוגה יכולות לשפר את המצב, אך יש לשים לנורות אזהרה המעידות על מצבי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/12/2016 |
צפיות: 5,662
דירוג: 4.0 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
להריון נלווים שינויים רבים, הן שינויים פיזיולוגיים והן שינויים מנטאליים. כל שבוע של ההריון מתאפיין בסממנים שונים אשר כל אישה חווה אותם בצורה אחרת. נשים שיש להן יותר מילד אחד יכולות להעיד שאין הריון אחד דומה למשנהו ולעתים ישנם סממנים שהיו בפעם הראשונה ולא חזרו בהריונות הבאים וכאלה שלא היו בהריון הראשון אך הופיעו באחרים.

אך ישנם סממנים אשר נפוצים יותר בקרב הנשים, ובשליש האחרון להריון, כאשר הבטן גדולה והעובר מורגש בכל רגע נתון, נשים רבות מרגישות מחנק וקוצר נשימה. אף על פי שבמקרים מסוימים קוצר הנשימה יכול להוות מקור לבעיה, לרוב אין סיבה לדאגה.

להתייעצות בנושא הריון ולידה היכנסו לפורומים:
פורום הריון ולידה
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה

מה גורם לקוצר נשימה?

בשליש האחרון להריון העובר למעשה דוחף את הרחם לכיוון הסרעפת, השריר אשר נמצא מתחת לריאות והוא מתכווץ ונרפה עם מחזור הנשימה. כתוצאה מכך, הסרעפת עולה כארבע ס"מ מהמיקום המקורי שלה לפני ההריון וגם הריאות עצמן נדחסות קצת. משכך, בכל נשימה נכנס פחות אוויר מאשר בדרך כלל.

אין זה אומר שנכנס פחות חמצן, בעוד הקיבולת של הריאות קטנה בגלל שהרחם גדל ותופס יותר מקום, הורמוני הריון בשם פרוגסטרון מגרים את המרכז הנשימתי שבמוח ומאטים את הליך הנשימה. פעולה זו גורמת לכך שלמרות הנשימות הקצרות שמכניסות פחות אוויר לגוף, האוויר עצמו נשאר בריאות זמן רב יותר, כך שלאם ולעובר יש מספיק חמצן. נוסף על כך, בזמן ההריון הגוף מרחיב את נפח הדם כדי לוודא שהעובר מקבל את כמות החמצן שלה הוא נזקק.

כיצד מסדירים את הנשימה?

קוצר בנשימה יכול להוות מטרד ואי־נוחות, אך ישנן כמה דרכים שבאמצעותן אפשר לנשום בצורה סדירה ונוחה יותר, יציבה זקופה היא אחת מהן. נשים בהריון אשר סובלות מקוצר נשימה צריכות לשמור על יציבה תקינה הכוללת עמידה וישיבה זקופה עם ראש מורם ולהקפיד לא להרים את הכתפיים למעלה.

פעילות אירובית משפרת את הנשימה ומאטה את הדופק, אך לא כל פעילות אירובית מתאימה לנשים בהריון וחשוב להתייעץ עם הרופאה ועם המדריכה לפני שמתחילים בפעילות. "prenatal yoga" היא סוג של יוגה המיועדת לנשים בהריון, בפעילות זו מתרכזים בנשימה והמתיחות עוזרות להתאמן על יציבה נכונה.

אך מעל הכול, הדבר החשוב ביותר הוא להישאר רגועים. בכל הנוגע לקוצר נשימה, ככל שלחוצים יותר, כך הנשימה הופכת לשטחית יותר ונכנס פחות אוויר. לכן, במצבים כאלה כדאי להקשיב לגוף, וכשהוא מסמן שהגיע זמן לנוח אז לעשות הפסקה ולהירגע.

מתי קוצר נשימה מהווה סיכון?

על אף שהטבע עושה את שלו והגוף מכין את עצמו למצבים של קוצר נשימה בזמן הריון, בכל זאת יש מצבים שבהם קוצר הנשימה הוא אינדיקציה לבעיה בריאותית הדורשת טיפול. נשים אשר סובלות מאסתמה עוד לפני ההריון צריכות לדעת כי האסתמה מחמירה במהלך ההריון, ובעיקר במהלך השליש האחרון. לכן חשוב להתייעץ עם הרופאה עוד לפני שמגיעים לשבועות האחרונים והקריטיים של ההריון.

אנמיה היא מחלה הנובעת ממחסור ברזל בדם והיא יכולה לגרום לקוצר נשימה. סימפטומים נוספים של אנמיה הם עייפות, כאבי ראש, וגוון כחלחל בשפתיים ובקצות האצבעות. במקרה של חשש מאנמיה, אשר יכולה להשפיע גם על העובר, יש לפנות לרופאה, לבדוק את רמת הברזל שבדם ולקבל טיפול מתאים.

רוצות לדעת עוד? קראו גם:
לחץ בזמן הריון יכול להשפיע על העובר
הריון: תרגילי הכושר הטובים ביותר
אסטמה בהריון - הטיפול מסוכן? מסתבר שלא
הסכנות שבעישון במהלך הריון
נמאס לך מההריון? את לא לבד

נשים אשר בזמן שהן נושמות אוויר מרגישות נשימה מואצת או שהדופק שלהן מאיץ צריכות לפנות לרופאה באופן מידי, סממנים אלה יכולים להעיד על קריש דם בריאות. יש לפעול בצורה דומה אם קוצר הנשימה מלווה בשיעולים ובכאבים בחזה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר