פורום מחלות ריאה אסטמה - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו גנחת, קוצר נשימה, שיעול כרוני, נשימה כבדה, סיבולת לב ריאה נמוכה, ונטולין, ארובנט, בריקלין, מכשיר אדים ועוד

מנהל הפורום

ד``ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר שבתאי ורסנו ללא פרסום בפורום

• ct ריאותמהודגם תפתחו פלאורלי או וזה אוויר
    תמר חדד
    05/09/2019

בסיטי ריאות הודגם תפליט פלאורלי או חזה אוויר
    שינויים אמפיזמטיים שרה לובולריים בשתי הריאות בעיקר בעונות עליונותו"צ.האם זה מסוכן.מה זה אומר.ואם יש לזה טיפול

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• ירידה במשקל והקשר לאסתמה... האם זה יעזור?
    מיכל
    04/09/2019

שלום,
    אני שוקלת 65 על 1.61 ועם השמנה בטנית. היקף בטן 87.
    האם ירידה במשקל למצב של היקף בטן תקין כמו למשל 60 יש לה סיכוי לשפר מצב של אסתמה? או שמדובר רק במצבים של אנשים שנמצאים בהשמנה?
    תודה מראש

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון נגד דלקת ריאות לחולי אסתמה
    אילנית
    31/08/2019

שלום,
    יש לי אסתמה בינונית. חשבתי שקיבלתי לפני כ 8 שנים מנה אחת של חיסון נגד דלקת ריאות, אבל עכשיו אני כבר לא בטוחה שאני זוכרת נכון. עברתי קופה באמצע ואין רישום.
    האם ישנם זסיכונים במידה ואקבל עכשיו חיסון לדלקת ריאות וכן קיבלתי לפני 8 שנים את החיסון? כי הבנתי שזה משהו שלוקחים רק פעם בחיים.
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• כמה שעות מספיק לאוורר את החדר?
    מיכל
    30/08/2019

שלום,
    לבת שלי יש כמה מחלות כולל אסתמה בינונית עד קשה, והיא מרותקת לחדר שלה רוב הזמן או למיטה. כשהיא בחדר שלה היא לא יכולה להיות עם חלון פתוח כי היא חייבת מזגן. כמה שעות ביום מספיקות על מנת שהוציא אותה מהחדר ואפתח את החלון החדר שלה כדי שיכנס חמצן שישאר?
    תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• גם כן אשמח לברר על משאף רלבר
    שירלי
    30/08/2019

שלום,
    הבנתי שאין הבדל בין סרטייד לרלבר (אסתמה). האם זה נכון שיש יתרון לסרטייד במידה ואני מאוזנת עם סרטייד 250 פעמיים ביום, ואז ממש קצת לא מאוזנת, ובעצם יש לי את האופציה להוסיף שאיפה נוספת של 250 רק בבוקר ולא בלילה, לעומת רלרבר, שאהיה חייבת לקחת מנה שהיא כמו סרטייד 500 פעמיים ביום?
    או שניתן לפתור את הדילמה הזאת בכך שלוקחים רלבר שמקביל לסרטייד 250 ובבוקר גם סרטייד? או שלא מומלץ לשלב בין שני משאפים?
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• משאף רלבר, מדוע לא כולם לוקחים?
    שירלי
    27/08/2019

שלום, לגבי משאף רלבר, האם במינון המקביל שלו לסרטייד 250 הוא יעיל באותה מידה ממש?
    ואם כן, מדוע בעצם לא רוב חולי האסתמה עוברים לרלבר?
    תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דחייה של לקיחת פרדניזון... האם אני עושה נזק?
    רעות
    27/08/2019

שלום,
    אני עם אסתמה, מאוזנת עם סרטייד 250 פעמיים ביום וסינגולאייר, אך בחורפים לעיתים יש החמרה. בחורף הקודם יצאתי מאיזון, וגם עם סרטייד 500 פעמיים ביום לא הייתי מאוזנת. נאלצתי במשך חודש וחצי לקחת לא קצת וינטולין, הנשימה בכלליות היתה כבדה ואכילה יצרה התקפים יחסית קלים... והיו קצת התקפים לא קשים בין לבין. העניין הוא שקיבלתי פרדניזון מרופא שהגיע אליי הביתה(לא היה תור קרוב לרופא ריאות) והוא אמר לי לנסות כמה שאני יכולה לדחות את לקיחת התרופה, כי אולי לא אצטרך אותה. הוא בכלל לא רצה לרשום את התרופה
    בסופו של דבר אחרי חודש וחצי של סבל ושהצלחתי למשוך בלי פרדניזון, האסתמה התאזנה עם 500 פעמיים ביום, ואחרי עוד חודש חזרתי למצב של 250 פעמיים ביום.
    האם עצם זה שלא לוקחים פרדניזון אולי בזמן מה שנקרא.. ומושכים דווקא עלול לגרום להחמרה בלתי הפיכה של אסתמה לאסתמה קשה לתמיד? אני תוהה האם זה היה חכם מצידי למשוך חודש וחצי ככה... כדי לדעת מה לעשות בחורף הקרוב אם זה יקרה.
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עצירת נשימה בעת לקיחת משאף סרטייד ותחושהת התעלפות
    רוני
    25/08/2019

אני סובלת כבר 17 שנים מאסתמה. לוקחת סרטייד 250 פעמיים ביום. הבעיה היא שאני מסוגלת לעצור את הנשימה למקסימום 5 שניות לאחר המשאף, וגם אז אני מגיעה למצב שאני מרגישה שאני כמו בריחוף כזה או קצת טרום עילפון. אני חצי נופלת על המיטה כדי להחזיק את עצמי, וזה מסתדר ונרגע אחרי כמה שניות. האם זה מצב שקורה אצל כל מי שלוקח משאף ועוצר את הנשימה?
    והאם ישנתם תרגילים שאם אעשה אוכל להגביר את מספר השניות שבהן אני עוצרת את הנשימה?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• עצירת נשימה

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/08/2019

שלום,

לא ברור לי מדוע אינך יכולה לעצור הנשימה. מציע להיבדק, כולל תפקודי ריאות. לא מדובר בתרגול של עצירת נשימה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם לא להעלות מינון במשפאים עלול להיות מסוכן?
    שירן
    25/08/2019

שלום,
    יש לי אסתמה ולרוב מלבד בחורפים אני מאוזנת עם סרטייד 250 פעמיים ביום וכדור סינגולאייר. בחורפים לעיתים צריך פרדניזון...
    בשבוע וקצת האחרון אין לי התקפים, או צפצופים, אבל אני מרגישה שהנשימה קצת יותר כבדה, ואני נאלצת לקחת נשימות עמוקות כמה פעמים בשעה או בכמה שעות. האם זה אומר שהאסתמה כבר לא מאוזנת ושזה לא חכם להמשיך במינון סרטייד 250 פעמיים ביום? והאם עצם זה שלא העלתי ל 500 לפחות פעם ביום עלול להחמיר לי את המצב בסופו של דבר?
    אני בגדול יכולה להסתדר ככה ולמשוך עוד... אבל אם בזה שאני לא מעלה מינון אני מסכנת משהו כמובן שאעלה מינון.
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מינון משאפים

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/08/2019

שלום,

מציע שתפני לרופא ריאות שיבדוק גם את תפקוד הריאות (ספירומטריה) וימליץ על סוגי משאפים ומינונים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קוצר נשימה , רפלוקס - בירור
    שגיא
    24/08/2019

שלום
    בחור בן 45. רזה.
    מזה כמה שנים רפלוקס מרובה GERD.
    מעבר לזה גסטרוסקופיה תקינה.

לא שותה אלכוהול, לא מעשן, לא שותה קפה, לא שוכב 3-4 שעות אחרי אוכל, לא אוכל חריף וכו'
    ולמרות זאת יש הרבה רפלוקס.

לוקח כל יום פמוטידין ( גסטרו 60 מג ) כבר כמה שנים.
    לא הצלחתי לקחת PPI כי 2 סוגים לוסק ולנטון גרמו לתופעות לוואי וחששתי לנסות עוד סוג מהמשפחה הזאת.

באחרונה יש לי יותר ויותר תחושה של "נוזל" שעולה לגרון. הוא בד"כ לא גורם לצרבת כי הגסטרו מפחית את החומציות שלו אבל זה גורם קצת לגירוי בגרון או קצת שיעול וכחכוח בגרון ובאחרונה ליותר ויותר קוצר נשימה. אני מרגיש כאילו לפעמים קצת חסר לי אוויר.

בבדיקת הרופא הריאות נקיות, צילום חזה תקין.
    סטורציה תקינה. אקג תקין.

1. האם משאפים כמו סימביקורט עוזרים לזה?
    2 האם במידה ואקח PPI הוא גם מפחית את כמות הנוזל של הרפלוקס וכך יפחית את הגירוי וקוצר נשימה או שכמו גסטרו הוא רק הופך אותו לפחות חומצי?
    3 אם הנוזל הוא הבעיה שגורמת לקוצר הנשימה ולא החומציות אז יש משהו בכלל לעשות?
    4 אפשר להחנק מהנוזל של הרפלוקס?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• רפלוקס וקוצר נשימה

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/08/2019

שלום,
    רפלוקס לכשעצמו לא גורם לקוצר נשימה , אלא לשיעול. יחד עם זאת במי שיש לו גם אסתמה (אולי לא מאובחנת) רפלוקס יכול לגרום להחמרת האסתמה וקוצר נשימה. רפלוקס עצמו לא גורם לאסתמה יש-מאין.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לחץ דם ריאתי - בירור
    אבי
    24/08/2019

שלום

1. האם במידה ויש לחץ דם ריאתי מוגבר
    אז בדיקת NT PRO BNP תהיה לא תקינה ומעל הנורמה?

2. אם מבצע בדיקת NT PRO BNP והיא תקינה
    האם רוב הסיכוי שאין בעיה של לחץ דם ריאתי מוגבר?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• יתר לחץ דם ריאתי

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/08/2019

שלום,

ה BNP הוא מדד לסבל של שריר הלב. ייתכן יתר לחץ דם ריאתי שעדיין לא גורם סבל לשריר הלב הימני ולכן הרמה תהיה תקינה. אבחנת יתר לחץ דם ריאתי לא תלויה ב BNP. ה BNP יכול לשמש למעקב לאחר שהאבחנה נעשתה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאיפת גרגירי פלסטיק ובטון
    אנונימי
    23/08/2019

שלום רב,בני בן ה17 נחשף במשך רבע שעה לניסור קערת פלסטיק צבעונית.הוא עמד ליד המנסר ונשם המון גרגרי פלסטיק ובטון זעירים.אני מאוד מודאגת ותוהה האם עלול להיגרם לריאות נזק כלשהו.
    אודה לתשובתך.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאיפת אבק פלסטיק ובטון

ד''ר שבתאי ורסנו
    27/08/2019

שלום,
    מעבר לתופעות מו שיעול, אם היו, סביב האירוע, לא סביר כי חשיפה חד פעמית תגרום נזק ובכל מקרה אין כעת מה לעשות. עליו להגן על דרכי הנשימה והעיניים בפעמים הבאות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נטילת פורמטרול וקצב דופק
    רענן
    19/08/2019

שלום
    גיל 48
    ידוע על אסתמה קלה. פעם בכחצי שנה שנה
    יש לי קצת קוצר נשימה ואז לוקח כשבועיים סימביקורט וזה חולף.

בשנים האחרונות יש לי לא מעט פעימות מוקדמות במהלך היום PVC APB VPBS
    ואני מסתדר עם זה. אמרו לי לא להתרגש.

בשנה האחרונה יש לי מדי פעם קטעים שפתאום הדופק לכחצי דקה עולה מדופק מנוחה לכ 130 ואז חוזר חזרה. זה תחושה לא נעימה. הצלחתי לתעד מקרה כזה בהולטר ואמרו שזה טכירקדיה עלייתית ובשלב זה להתעלם כי זה לזמן קצר.

יש לי קצת קוצר נשימה בימים האחרונים ושקלתחי לקחת סימביקורט.
    האם מותר לי לקחת סימביקורט היות ויש שם פורמטרול או שהוא עלול ליצור הפרעות קצב ? האם מסוכן?
    אם בעייתי האם לקחת רק בודיקורט?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פורמוטרול ודופק

ד''ר שבתאי ורסנו
    23/08/2019

שלום,

אכן פורמוטרול משפיע על קצב הלב. באדם שיש לו מלכתחילה הפרעות בקצב, הייתי ממליץ להזהר. בהרבה מקרים טיפול בסטרואיד בשאיפה, במינון מתאים, והתייחסות לטריגרים אפשריים נוספים, יכולים לעשות את העבודה גם ללא פורמוטרול ודומיו.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם הגיוני שאובך יגרום להחמרה כזאת?
    שירלי
    22/08/2019

שלום
    יש לי אסתמה שמאוזנת ברוב השנה עם סרטייד 250 פעמיים ביום וסינגולאייר. בשנה שעברה בתחילת דצמבר הין כמה ימים עם אובך. בכל הימים סגרתי את החלונות והייתי בבית, אבל ביום הראשון נחשפתי לאובך לכשעה וחצי ומאז במשך חודשיים וחצי לא הייתי מאוזנת. העלתי מינון לסרטייד 500 פעמיים ביום ואפילו עם זה לא הייתי מאוזנת. רופא אחד רשם לי פרדניזון, אבל אמר שאם יש שיפור או איזון עם ה 500 פעמיים ביום אז לא לקחת, ובסוף איכשהו סחבתי חודשיים וחצי בלי לקחת, ואחרי זה המצב חזר לקדמותו: סרטייד 250 פעמיים ביום. רציתי בבקשה לברר: האם זה הגיוני ששעה וקצת של אובך גרמה למצב כזה שנמשך חודשיים וחצי? או שזה אולי סתם צרוף מקרים וההחחמרה היתה מגיעה בכל זאת? ולגבי החורף, הבנתי שקור מחמיר אסתמה. האם אמור להיות הבדל אם אני נמצאת בבית עם 3 שכבות ולא קר לי, בין אם אני נמצאת בבית עם לבוש דק ותמור חימום מבחינת האסתמה?(מזגן פשוט לא טוב לי). תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• אובך ואסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    23/08/2019

שלום,

אובך אכן יכול להחמיר אסתמה אם כי חודשיים וחצי זה זמן ארוך. ייתכן והאסתמה שלך לא מאוזנת כיאות גם ללא עניין האובך. קור משפיע על אסתמה דרך שאיפת אוויר קר ולא דרך תחושת הקור בגוף. מה שקובע זה טמפרטורת האוויר השאוף אל תוך הריאות ולא כמות הבגדים.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מהו הפרוטוקול במקרה של התקף אסתמה?
    מיכל
    22/08/2019

שלום,
    במקרה של התקף אסתמה... מהו בעצם הפרוטוקול אם הוינטולין לא עוזר? אם לקחתי 2 שאיפות וינטלין והמצב לא משתפר?
    תוך כמה זמן לקחת עוד? ותוך כמה זמן להזמין אמבולאנס אם לא עובר? או שלהזמין אמבולאנס רק אם ההתקף חמור?
    תודה ראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• התקף אסתמה

ד''ר שבתאי ורסנו
    23/08/2019

שלום,

הכללהראשון הוא לנקוט בכל הצעדים כדי שהתקף חמור מסכן חיים לא ייקרה. לצורך כך רופא ריאות צריך לראיין אותך, להתיחס לגורמים אפשריים שונים שעלולים להוות טריגר בהחמרה ובנוסף להמליץ על טיפול מונע הולם (לריאות ופעמים רבות גם לאף). בעת התקף חמור ניתן ליטול 4 שאיפות ונטולין כל 20 דקות עד 3 פעמים/או אנהלציות (במקביל תחילת פרדניזון שישפיע רק מאוחר יותר) ובמידה ולא משתפר תוך כדי- לזמן/לפנות לעזרה רפואית דחופה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה