שיתוק מוחין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

שיתוק מוחין הוא הפרעה הנגרמת מפגיעה מוחית או מהתפתחות לקויה של המוח. התסמינים של ההפרעה הם טונוס שרירים חלש, קשיי הליכה וריור
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/06/2017 |
צפיות: 2,090
שיתוק מוחין הוא שם כולל לקבוצה של הפרעות המשפיעות על תנועת השרירים ועל הקואורדינציה. במקרים רבים המחלה משפיעה גם על הראייה, על השמיעה ועל החישה. שיתוק מוחין היא הסיבה הנפוצה ביותר להפרעות מוטוריות אצל ילדים והיא פוגעת בכ-2.5 מתוך 1000 ילדים.

עיכוב התפתחותי של המוח או פגיעה במוח בעת התפתחותו יכולים לגרום לשיתוק מוחין. הפגיעה היא בחלק של המוח אשר אחראי על תנועת הגוף, על הקואורדינציה ועל היציבה. הפגיעה יכולה לחול עוד ברחם אך גם בעת הלידה ולאחריה. רוב הילדים שנולדים עם שיתוק מוחין מתחילים להראות תסמינים לכך רק בגיל כמה חודשים או אפילו לאחר כמה שנים, בדרך כלל התסמינים מופיעים לפני גיל שלוש או ארבע.

רוצים לדעת עוד? התייעצו עם המומחים:
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום נכים, שיקום נכים - תמיכה
פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
פורום נוירולוגיה ילדים

עיכוב התפתחותי יכול להעיד על ההפרעה

התסמינים של שיתוק מוחין משתנים מאדם לאדם והם יכולים להיות מתונים עד חמורים והם תלויים באזור המוח הפגוע. התסמינים הבולטים ביותר של הליקוי הם עיכובים בהתפתחות המוטורית של התינוק, כמו התהפכות, ישיבה וזחילה, עיכובים בהתפתחות השפה וקשיים בדיבור, התקשות של השרירים, טונוס שרירים חלש, רעידות ותנועות בלתי רצוניות של הגוף, ריור וקשיי בליעה, קשיי הליכה, העדפה של צד אחד של הגוף ובעיות נוירולוגיות כמו התקפים ומוגבלות שכלית.

ברוב המקרים הסיבה לשיתוק מוחין אינה ידועה, אך ישנן כמה סיבות אפשריות ובהן מחסור בחמצן בזמן הלידה, צהבת חריפה, מחלות זיהומיות של האם בזמן ההריון כמו אדמת והרפס סימפלקס, זיהום מוחי כמו דלקת המוח ודלקת קרום המוח, דימום תוך מוחי ופגיעות מוח בעקבות תאונה, נפילה או התעללות.

באופן עקרוני כל תינוק יכול ללקות בשיתוק מוחין, אך ישנם גורמים מסוימים שמעלים את הסיכויים לכך, כמו לידה מוקדמת, משקל נמוך בעת הלידה ולידת עכוז – מצב שבו הישבן או הרגליים יוצאים לפני הראש. כמו כן, לתאומים ולשלישיות יש סיכוי גבוה ללקות בהפרעה.

סוגים שונים של שיתוק מוחין

ישנם סוגים שונים של שיתוק מוחין, אשר כל אחד מהם משפיע על חלקים אחרים של המוח וכל אחד מהם מתאפיין בליקויים מוטוריים שונים. שיתוק מוחין ספסטי הוא הסוג הנפוץ ביותר והוא פוגע בכ-80% מהלוקים במחלה. סוג זה של שיתוק מוחין גורם להתקשות של השרירים ולרפלקסים מופרזים אשר מקשים על ההליכה. אנשים הלוקים בסוג של שיתוק מוחין מתקשים ללכת ולשלב את הרגליים. כמו כן, השרירים שלהם חלשים והם יכולים לסבול גם משיתוק של השרירים. תסמינים אלה יכולים להשפיע על צד אחד של הגוף או על שני הצדדים.

שיתוק מוחין דיסקנטי (Dyskinetic) משפיע על יכולת השליטה בתנועת הגוף. ההפרעה גורמת לתנועות בלתי רצוניות של הזרועות, של הידיים ושל הרגליים. במקרים מסוימים ההפרעה משפיעה גם על תנועת הפנים והלשון. תנועות הגוף יכולות להיות איטיות ומפותלות או מהירות ומעוותות אשר מקשות על הסובלים מהן לבצע פעולות בסיסיות כמו ללכת, לשבת, לבלוע ולדבר.

שיתוק מוחין היפוטוני (Hypotonic) גורם לירידה של טונוס השריר, דבר הגורם לידיים ולרגליים לזוז בקלות יתרה ולהיראות שמוטים, כמו גפיים של בובה. לתינוקות הלוקים בשיתוק מוחין מסוג זה אין שליטה על הראש ויש להם קשיי נשימה וכאשר הם גדלים הם מתקשים לשבת ישר. כמו כן, יכולים להיות להם קשיי דיבור.

שיתוק מוחין אטקסי (Ataxic) הוא הסוג הנדיר ביותר של שיתוק מוחין. סוג זה מאופיין בתנועות שרירים לא רצוניות, בחוסר שיווי משקל ובגמלוניות. אנשים הסובלים משיתוק מוחין אטקסי מתקשים ללכת ולבצע פעולות מוטוריות עדינות, כמו כתיבה או אחיזה.

חומרת השיתוק המוחין מסווגת לפי מדד GMFCS (Gross Motor Function Classification System) ויש לו חמש דרגות – בשלב הראשון ניתן ללכת ללא מגבלות, בשלב השני ניתן ללכת אך ישנם קשיים לרוץ ולקפוץ. כמו כן, הילדים בשלב זה נעזרים במכשירי תמיכה כמו משענת לידיים או לרגליים כדי ללכת או כיסא גלגלים כדי להתנייד ממקום למקום. בשלב השלישי האנשים יכולים לעמוד בעצמם אך הם נזקקים לסיוע כדי לשבת והם נעזרים במכשיר הליכה או בכיסא גלגלים כדי להתנייד מחוץ לבית. בשלב הרביעי צריכים סיוע הן להתניידות והן לישיבה ובשלב החמישי הם נזקקים לתמיכה כדי לייצב את הראש והצוואר.

כיצד מאבחנים שיתוק מוחין?

כדי לאבחן שיתוק מוחין יש צורך בבדיקה פיזית מקיפה אשר כוללת בדיקה נוירולוגית והערכה של התסמינים. בדיקות נוספות אפשריות הן בדיקת EEG שבה בודקים את הפעילות החשמלית במוח, סריקת MRI או סריקת CT לשם קבלת תמונה של המוח ודגימת דם כדי לשלול מצבים בריאותיים עם תסמינים דומים.

למאמרים נוספים בנושא:
נולדת במשקל נמוך? תסבול
טיפולי פוריות ואוטיזם, יש קשר?
בוטוקס לטיפול בשיתוק מוחי אצל ילדים
שיתוק מוחין: מציאות מדומה ככלי טיפולי
לטפל בילד עם שיתוק מוחין

אי אפשר להחלים משיתוק מוחין והטיפול בו מתמקד בשיפור המגבלות ובמניעת סיבוכים. טיפול תומך כולל משקפי ראייה, מכשיר שמיעה, מכשיר הליכה, סד לגוף או כיסא גלגלים. טיפול תרופתי כולל תרופות אנטי־אפילפטיות ומרפי שרירים אשר מסייעות בהפחתת הריור ועיוותים. במקרים מסוימים יש צורך בניתוח כדי להקל על הכאבים ולשפר את יכולת הניידות. סוגי טיפול נוספים יכולים להיות טיפול בדיבור, פיזיותרפיה, טיפול בעיסוק וטיפול פסיכותרפי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
  • ד"ר רוברטו שפיגלמן
    ד"ר רוברטו שפיגלמן
    נוירוכירורג מומחה בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד