מחסור בהורמון גדילה: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

חוסר בהורמון גדילה הוא בעיה רפואית הנגרמת בשל ליקוי בבלוטת יותרת המוח. התסמינים של המצב הם גובה נמוך מהממוצע, התפתחות מינית מאוחרת ואחוזי שומן גבוהים בדם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/07/2017 |
צפיות: 2,000
מחסור בהורמון הגדילה היא תופעה שמתרחשת כאשר בלוטת יותרת המוח אינה מייצרת כמות מספקת של הורמון הגדילה. בלוטת יותרת המוח היא בלוטה קטנה הממוקמת בבסיס הגולגולת ותפקידה לייצר ולהפריש שמונה הורמונים שונים, אחד מאותם הורמונים הוא ההורמון אשר אחראי על הפעילות האנדוקרינית ועל טמפרטורת הגוף.

ברוב המקרים מחסור בהורמון הגדילה הוא מצב הפיך וניתן להחלים ממנו, אך הוא יכול להיות גם תסמין של מחלות גנטיות כמו תסמונת טרנר ותסמונת פראדר-וילי. זיהוי מאוחר של המצב או חוסר טיפול עלול לגרום לגובה נמוך מהממוצע ולהתבגרות מינית מאוחרת.

הורמון הגדילה אינו מסיים את תפקידו לאחר גיל ההתבגרות, אצל מבוגרים הוא שומר על מבנה הגוף ועל המטבוליזם. מחסור בהורמון שכיח בעיקר אצל ילדים, אך הוא יכול להתרחש גם אצל מבוגרים ולגרום לבעיות שונות.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום התפתחות תינוקות
פורום אנדוקרינולוגיה ילדים
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים

פגיעה בראש יכולה לגרום למחסור בהורמון גדילה

ישנן כמה סיבות שבעטין יש מחסור בהורמון גדילה. פעמים רבות אצל ילדים עם חך שסוע או עם שפה שסועה בלוטת יותרת המוח אינה מפותחת דיה ולכן היא אינה מייצרת את ההורמון. כאשר ההורמון אינו קיים כבר בלידה הדבר מצביע על גידול במוח, לרוב הגידול ממוקם על בלוטת יותרת המוח או באזור ההיפותלמוס. הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים מחסור בהורמון הגדילה יכול להיגרם בגלל חבלה חמורה בראש, בגלל זיהום או טיפולי קרינה (רדיותרפיה).

ילדים שיש להם מחסור בהורמון הגדילה נמוכים יותר מבני גילם והפנים שלהם עגולים וצעירים יותר. כמו כן, הם לרוב שמנמנים ויש להם "שומן תינוק" (baby fat) באזור הבטן גם אם פרופורציות הגוף שלהם תקינות.

אם המחסור בהורמון מתרחש בשלב מאוחר יותר בחיים בעקבות גידול או פגיעת ראש התסמין העיקרי הוא עיכוב בהתפתחות המינית שיכול לבוא לידי ביטוי בחוסר שינוי הקול אצל בנים או חזה לא מפותח אצל בנות. תסמינים נוספים של מחסור בהורמון גדילה הם חולשה של העצמות אשר באה לידי ביטוי בנטייה לנקעים ולשברים, תשישות וחוסר כוח סיבולת בזמן מאמץ ורגישות לטמפרטורה גבוהה או נמוכה.

ילדים ובני נוער שיש להם מחסור בהורמון גדילה סובלים גם מבעיות פסיכולוגיות רבות, כמו דיכאון, חרדה, זיכרון חלש, קשיי ריכוז וחוסר ביטחון עצמי.

כולסטרול גבוה יכול להעיד על מחסור בהורמון גדילה אצל מבוגרים

אצל מבוגרים התסמינים של המחסור הם כולסטרול גבוה וכמויות גדולות של שומן בדם ולכן הם נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסוכרת ובמחלות לב. הסיבה לכך היא שהמחסור בהורמון הגדילה משבש את המערכת המטבולית בגוף.

כאשר שמים לב שהילד נמוך מדי או רזה מדי צריך לפנות למומחה להתפתחות הילד. בדרך כלל ההשוואה נעשית בתוך המשפחה ולא לעומת ילדים אחרים באותה שכבת גיל. אם ההורים והאחים נחשבו "קטנים" באותו הגיל או בגיל ההתבגרות, ככל הנראה שכך יהיה גם הילד.

הזרקה של הורמון סינתטי יכולה לגרום לעקמת

כדי לאבחן את המצב יש צורך בבדיקת דם כדי לבדוק את כמות ההורמון בגוף, אך מכיוון שכמויות ההורמון משתנות במהלך היום הן רק מרמזות על המצב ולא מאששות אותו. כדי לקבל אבחנה מדויקת יותר יש לבצע סריקת רנטגן כדי לבדוק את לוחיות הגדילה – רקמה סחוסית הממוקמת בקצה של העצמות בידיים וברגליים. כאשר תהליך הגדילה מסתיים הלוחיות מתאחות יחד, כך אפשר לדעת אם ישנו עיכוב בגדילה. בבדיקה של הכליות ושל בלוטת התריס ניתן לקבוע כיצד הגוף מייצר ומשתמש בהורמונים ובבדיקתMRI בודקים אם גידול במוח הוא הגורם לבעיה או אם חל נזק לבלוטת יותרת המוח.

משנות ה-80 הטיפול במחסור בהורמון הגדילה נעשה בעזרת הורמון גדילה סינתטי הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. את ההורמון מזריקים לאזורי גוף שבהם יש הרבה רקמות שומן, כמו הגב, הזרועות, הירכיים והישבן. הזריקות יכולות לגרום לתופעות לוואי כמו כאבי ראש, עקמת ובמקרים נדירים גם סוכרת.

אולי תרצו לקרוא גם:
הורמון הגדילה שהציל את ליאו מסי
התפתחות הילד: שלום כתה א'
האם הורמון גדילה יכול להאט הזדקנות?
שאיפות גבוהות - כמה גבוה אהיה?
תסמונת טרנר: תסמינים ודרכי טיפול

ילדים שהמחסור בהורמון הגדילה הוא כבר מהלידה מקבלים טיפול הורמונלי עד גיל ההתבגרות. פעמים רבות בשלב זה הגוף מתחיל לייצר הורמונים בצורה טבעית ואין צורך יותר בטיפול חיצוני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד