נפיחות מהפות: מדוע זה קורה וכיצד ניתן למנוע אותן?

נפיחות מהפות הן תופעה טבעית הנגרמת מלכידת אוויר בנרתיק, בעיקר במהלך קיום יחסי מין. לעתים הנפיחות הן תסמין לבעיה רפואית הדורשת אבחנה וטיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2017 |
צפיות: 10,948
דירוג: 3.7 מתוך 30 הצבעות
התקבלו 30 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
נפיחות, גזים או במילה פשוטה יותר – פלוצים, הם דבר טבעי שנהוג לדבר עליו ולצחוק עליו. תופעה מוכרת לא פחות אך שאינה מקבלת כמעט יחס היא ה"קוויף" – פלוצים וגינאליים. הנפיחות נגרמות עקב הילכדות של אוויר בוואגינה, וכאשר הוא משתחרר הוא יוצר קול דומה לנפיחות הרקטליות – הפלוצים המוכרים.

משום שהנפיחות מהפות אינן דבר שנהוג לדבר עליו, נשים רבות חשות מבוכה או חוסר נוחות כשזה קורה, אך זו תופעה טבעית שמתרחשת אצל כולן. ברוב המקרים הנפיחה מהפות אינה מעידה על בעיה בריאותית, אך במקרים מסוימים היא תסמין של מצב רפואי שיש לבדוק אותו ולטפל בו.

רוצה לדעת עוד? היכנסי לפורומים:
פורום סקס ויחסים
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום ניתוחים קוסמטיים בנרתיק
פורום פרוקטולוגיה, טחורים, פיסורה, פיסטולה
פורום מיניות האישה, מין נשי

שחרור אוויר בזמן סקס

הסיבה הנפוצה ביותר ללכידה של אוויר בוואגינה היא קיום יחסי מין. בזמן סקס הכולל חדירה ישנה תנועה פנימה והחוצה, תנועה זו גורמת לאוויר להיכלא בתוך הנרתיק. החדירה אינה בהכרח של פין, האוויר יכול להיכלא גם בחדירה של אצבע או של אביזר מין. האוויר משתחרר ביציאה של הפין מהפות או כאשר השרירים נמתחים בעת אורגזמה. נוסף לקול, הנפיחה גורמת לתחושה המזכירה בועות בנרתיק.

אוויר יכול להיכלא בנרתיק גם במהלך מין אוראלי, אך התופעה נפוצה בעיקר בדוגי סטייל ובסקס מהיר – "קוויקי". לעתים סקס קשוח יכול לגרום לאוורת צפק – הצטברות של גז או אוויר בסרעפת, במצב זה חשים כאבים בחזה או בבטן העליונה. עם זאת, ישנן בעיות רפואיות שבאות לידי ביטוי בגזים מהוואגינה. אף על פי שנפיחות מהפות הן לא התסמין העיקרי של הבעיה, מחקרים מראים כי הן יכולות להעיד על היחלשות של רצפת האגן.

נפיחה וגינאלית יכולה להעיד על פיסטולה

במקרים שבהם הנפיחות הן דבר תדיר ואינן בהכרח קשורות לקיום יחסי מין ייתכן כי הן תסמין של פיסטולה וגינאלית. פיסטולה הוא חור או מעבר לא תקין בין שני איברים בגוף, פיסטולה וגינאלית מחברת בין הוואגינה לבין אחד האיברים הפנימיים בבטן או באזור אגן הירכיים. ישנם כמה סוגים שונים של פיסטולה וגינאלית כשהנפוץ שבהם הוא בין הנרתיק לבין שלפוחית השתן. סוגים נוספים של פיסטולה יכולים להיווצר בין הנרתיק לרחם, בין הנרתיק לחלחולת (רקטום), בין המעי הדק לוואגינה, בין המעי הדק לוואגינה ובין הנרתיק לצינור השופכה של השתן.

גזים מהנרתיק הן תסמין אחד של פיסטולה וגינאלית, אך מכיוון שמצב זה דורש טיפול רפואי יש לשים לב לתסמינים נוספים ובהם שלשולים, בחילות, כאבי בטן, כאבים בזמן קיום יחסי מין, דליפת צואה בשתן, הפרשות בריח חזק, דלקת בנרתיק או בדרכי השתן, אי שליטה בסוגרים ותחושת חוסר נוחות בנרתיק או בחלחולת.

אולי יעניין אותך גם:
מחקר: 237 סיבות לעשות סקס
שפתיים מוגדלות בנרתיק - האם כדאי לנתח?
הריון: הרגעים הכי מביכים
כמו בתולה: ניתוח לשחזור קרום הבתולין
איך לדבר עם בני נוער על סקס?

כאמור, ברוב המקרים נפיחות מהפות הן דבר טבעי שאינו דורש טיפול רפואי ומשכך גם אין דרכים רבות למנוע אותן. התופעה נפוצה יותר בקרב נשים שיש להן נרתיק רחב או דפנות רפויות, במקרים אלה ניתן לפנות לניתוח קוסמטי וגינאלי שבו מצרים או הנרתיק ומחזקים את הדפנות שלו וכך אפשר להפחית את התדירות של שחרור האוויר מהפות. אם התופעה מתרחשת גם ללא קשר לקיום יחסי מין יש לפנות לרופא שיבדוק אם ישנה בעיה רפואית שצריך לטפל בה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר