הפטיטיס C: האם זו מחלת מין?

הפטיטיס C היא מחלה אשר פוגעת בכבד. המחלה מדבקת והיא יכולה לעבור מאדם לאדם בעת קיום יחסי מין לא מוגנים
מאת מערכת BeOK
| 11/02/2018 |
צפיות: 88
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
הפטיטיס C, או צהבת נגיפית מסוג C, היא מחלה זיהומית מדבקת של הכבד אשר נגרמת בעקבות חשיפה לווירוס ההפטיטיס C (HCV) שעובר מאדם לאדם. כמו מחלות זיהומיות אחרות, נגיף ההפטיטיס C חי בדם ובנוזלי גוף אחרים, משכך ההידבקות בו נעשית במגע ישיר עם דם של אדם החולה במחלה, ובמקרים נדירים יותר גם במגע עם נוזלי גוף אחרים שלו, לרבות הרוק והזרע.

בשנת 2013 חוקרים מארצות הברית גילו כי 1 מכל 190,000 מגעים מיניים בין פרטנרים הטרוסקסואליים מוביל להידבקות בווירוס ההפטיטיס C. כל הנחקרים היו במערכת יחסית זוגית ומונוגמית.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום מחלות מין וקונדילומה
פורום איידס, HIV

הידבקות בהפטיטיס C בקיום יחסי מין

רוב האנשים אינם חושבים על הפטיטיס C כמחלת מין הדומה למחלות מין אחרות, כמו זיבה, כלמידיה, קונדילומה או איידס. אך גם מחלה זו יכולה לעבור מאחד לשני בעת קיום יחסי מין. הידבקות במחלה בצורה זו אינה נפוצה אך היא יכולה להתרחש באחד מהמקרים הבאים: ריבוי פרטנרים מיניים, חוסר שימוש בקונדום וקיום יחסי מין פרועים שבהם יש סיכוי גבוה להיפצע ולדמם. כמו כן, לנשאים של נגיף ה- HIV ולכאלה החולים במחלת מין אחרת יש סיכוי גבוה יותר להידבק גם בהפטיטיס C במהלך קיום יחסי מין.

הסיכוי להידבק בהפטיטיס C נמוך יותר בקיום יחסי מין אוראליים, אך הם בכל זאת קיימים במקרים שבהם יש פצע פתוח או דימום, הן בצד הנותן והן בצד המקבל. דוגמות לכך יכולות להיות חניכיים מדממות, זיהום בגרון, פצעי קור, אפטות או פצעים באזור הפה, יבלות או פצעים באיבר המין הן אצל נשים והן אצל גברים ודם של המחזור החודשי.

הסיכוי להיחשף לנגיף ההפטיטיס C ולהידבק בו גבוה יותר בקיום יחסי מין אנאליים, משום שהרקמות של החלחולת (רקטום) רגישות יותר מרקמות אחרות והן יכולות להיקרע, להיפצע ולדמם ביתר קלות.

למרות כל זאת, ההידבקות בהפטיטיס C במהלך קיום יחסי מין, אם וגינאליים, אם אוראליים ואם אנאליים, היא נדירה באופן יחסי. בעבר הדרך הנפוצה ביותר להידבק במחלה הייתה בשל מנות דם נגועות, אך כיום מבצעים בדיקות מדוקדקות לכל מנת דם וסיכויי ההדבקה בדרך זו עומדים על 1 ליותר משני מיליון מנות דם. לכן כיום הדרך השכיחה ביותר להידבק בווירוס היא שימוש במזרקים מזוהמים ושיתוף מזרקים עם מישהו שנושא את וירוס ההפטיטיס C. אפשר להידבק במחלה גם בשימוש של מוצרי היגיינה אישיים של מישהו החולה במחלה, מוצרים אלה יכולים להיות סכיני גילוח, מברשת שיניים, קוצץ ציפורניים או כל מכשיר אחר שעלול להיות חשוף לדם או לפצוע את העור ולגרום לדימום.

הווירוס אינו עובר בשתייה מכוס של אדם חולה או שימוש בסכין ומזלג של מישהו הנושא את הווירוס. אפשר גם לגעת באדם החולה בהפטיטיס C ללא חשש, זאת אומרת שמותר ללחוץ לו יד ולחבק אותו אפילו לנשק מבלי להידבק בווירוס. כמו כן, אי אפשר להידבק במחלה אם אדם הנושא את וירוס ההפטיטיס C משתעל או מתעטש עליך או בקרבתך.

הפטיטיס C בהריון ובהנקה

וירוס ההפטיטיס C אינו יכול לעבור לתינוק בזמן הנקה, אך תינוקות שנולדים לאם שנושאת את הווירוס עלולים להידבק בו גם כן. במקרים שבהם האם נגועה בהפטיטיס C הסיכוי של התינוק להידבק בו הם 1 על כל 25 פעמים. לעומת זאת, אם האב נושא את הווירוס והאם לא, התינוק לא יכול להידבק בו. אך ישנו סיכוי שהאב הדביק את האם בנגיף בזמן קיום יחסי מין.

הדרך שבה התינוק נולד, אם בלידה וגינאלית רגילה ואם בניתוח קיסרי, אינה משפיעה על סיכויי ההידבקות של התינוק. זאת אומרת שהוא יכול לחלות בהפטיטיס C רק כשהוא בתוך הרחם, שם הוא חשוף לדם של האם.

הקשר בין הפטיטיס C ל- HIV

בין 50% ל- 90% מהאנשים שמזריקים סמים לא חוקיים דרך הווריד (IV drugs) ונושאים את נגיף ה- HIV חולים גם בהפטיטיס C. הסיבה לכך היא שלשתי המחלות יש גורמי סיכון משותפים הכוללים שיתוף מזרקים וקיום יחסי מין לא מוגנים.

אלה לא גורמי הסיכון היחידים שיש להידבקות בהפטיטיס C. אנשים שקיבלו עירוי דם או עברו השתלת איברים לפני שנת 1992 ייתכן שהם נשאים של הווירוס. הסיבה לכך היא שעד שנה זו לא נעשו בדיקות מקיפות דיין כדי לאתר את הווירוס לפני שהשתמשו בתרומות דם בתרומות איברים.

נכון להיום אין חיסון שיכול למנוע את ההידבקות בנגיף הפטיטיס C, אך ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים להידבק בו. תחילה מומלץ להימנע מהזרקה של סמים לא חוקיים. יש לשמור על היגיינה ועל סטריליות כאשר משתמשים במזרקים באופן כללי – לא לחלוק מזרק עם אנשים אחרים, בין שהמזרק מיועד לשימוש בסמים ובין שלקעקוע, לפירסינג או לדיקור סיני. כמו כן, יש לשמור על סטריליות גם בזמן טיפולי שיניים אצל רופא השיניים או אצל השיננית.

יחסי מין עם חולה הפטיטיס C

אפשר לקיים יחסי מין עם אדם הנושא את וירוס ההפטיטיס C, כל עוד מקפידים על כך שהאדם הבריא לא נדבק במחלה. לשם כך יש להשתמש בקונדומים, לא רק במהלך חדירה וגינאלית או אנאלית, אלא גם בקיום יחסי מין אוראליים. יש להשתמש בקונדום כראוי כדי שלא ייקרע. אין לקיים יחסי מין מכל סוג אם לאחד מבני הזוג יש חתך או פצע פתוח באיבר המין. כמו כן, כדאי לבצע בדיקות לאיתור מחלות מין ולבקש מבן הזוג לבצע אחת גם כן. והכי חשוב, מי שנושא את הווירוס וחולה בהפטיטיס C צריך להיות כן עם הפרטנרים המיניים שלו וליידע אותם על המצב, כך אפשר לוודא ששני הצדדים מודעים לסכנות הכרוכות בקיום יחסי המין, להגן על עצמם כראוי ולהימנע מההדבקה.

אם ישנו חשד לחשיפה לווירוס ההפטיטיס C יש ללכת לבדיקה ולקבל אבחנה מדויקת. במקרים שבהם אדם נחשף לווירוס הגוף מייצר נוגדנים להילחם בו, בבדיקה לוקחים דגימת דם כדי לבחון אם נוגדנים אלה קיימים בדם. אם נמצאו נוגדנים אלה יש צורך בבדיקות נוספות כדי לבחון אם הווירוס פעיל או לא. בבדיקת PCR מאתרים את הווירוס עצמו בדם. אם הבדיקה יצאה חיובית יש לחזור על הבדיקה כמה פעמים נוספות בשלושת החודשים העוקבים כדי לוודא המטופל החלים מהמחלה. אם הבדיקה יצאה שלילית יש לבצע בדיקת RNA שבה בודקים את הכמות של הווירוס בדם.

התסמינים של הפטיטיס C הם בחילות, הקאות, ירידה בתיאבון, חולשה, עייפות, שינוי של חוש הטעם והריח, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, נזלת ושיעולים ולבסוף צהבת. לא כל מי שנושא את הווירוס לוקה בתסמינים אלה, בעיקר אם הווירוס אינו פעיל. זאת אומרת שאנשים רבים נושאים את הווירוס ומעבירים אותו לפרטנרים המיניים שלהם מבלי לדעת על כך. משכך, כל מי שפעיל מינית צריך לבצע בדיקות תדירות לאיתור מחלות מין הן כדי לשמור על הבריאות שלו והן כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים.

אולי תרצו לקרוא גם:
צהבת (הפטיטיס) C - עובדות חשובות
מהם התסמינים של מחלות מין אצל גברים?
קונדילומה: תסמינים ודרכי טיפול
זיבה: טיפולים טבעיים למחלה
כלמידיה: תסמינים ודרכי טיפול

הטיפול בהפטיטיס C תלוי בסוג המחלה, בחומרה שלה ובנזקים שנגרמו לכבד, ישנם מקרים שבהם הווירוס רדום ואין צורך בטיפול אלא במעקב בלבד. הטיפול עצמו כולל נטילה של תרופות אנטי ויראליות במשך כמה שבועות עד כמה חודשים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

זיהוי וטיפול בהתקפי אפילפסיה בשינה
מאת מערכת BeOK
| 08/02/2018 |
צפיות: 133
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הנגרמת משיבוש באותות החשמליים במוח. המחלה גורמת להתקפים שעלולים להתפרץ בזמן השינה ולשבש את השינה התקינה
קרא עוד
פין אדום: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
| 01/02/2018 |
צפיות: 330
פין אדום היא תופעה לא נעימה אשר יכולה להיגרם בשל סיבות שונות. לעתים טיפול ביתי יכול לפתור את הבעיה אך במקרים אחרים המצב מצריך בדיקת רופא וטיפול תרופתי מתאים
קרא עוד
ניקור בלוטת התריס: הכנה להליך, פירוש תוצאות ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 21/01/2018 |
צפיות: 387
ניקור הוא הליך רפואי שבו בודקים אם קשריות וגושים בבלוטת הריס הם שפירים או ממאירים. ההליך פשוט ואינו כרוך בהכנות מקדימות
קרא עוד
מיאסטניה גרביס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 17/01/2018 |
צפיות: 352
מיאסטניה גרביס היא מחלה המתפתחת בעקבות ליקוי בתקשורת בין העצב לשריר. המחלה גורמת לחולשה של השרירים שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, בעפעפיים נפולים ובקשיים לעלות במדרגות
קרא עוד
אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2018 |
צפיות: 356
אבנים בכיס המרה נוצרות מעודף כולסטרול או בילירובין בגוף. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להיווצרות שלהן
קרא עוד
סרטן הכליה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2018 |
צפיות: 397
סרטן הכליה הוא גידול ממאיר המתפתח בכליות. בשלביה המוקדמים למחלה אין תסמינים ולכן פעמים רבות מגלים אותה כשהיא כבר שלחה גרורות לאיברים אחרים
קרא עוד
הידרותרפיה לטיפול בטרשת נפוצה
מאת מערכת BeOK
| 08/01/2018 |
צפיות: 190
התעמלות במים או טיפולים כמו וואטסו יכולים לסייע רבות לחולים בטרשת נפוצה, הם משפרים את הגמישות ואת שיווי המשקל ומונעים עייפות של הגוף
קרא עוד
מיגרנה: סוגים ותסמינים
מאת מערכת BeOK
| 07/01/2018 |
צפיות: 186
שני סוגי המיגרנה הנפוצים ביותר הם מיגרנה עם אאורה ומיגרנה ללא אאורה. הבחנה בין הסוגים והבנה שלהם יסייעו לטפל נכון ולמניעה
קרא עוד
תסמונת בארט: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/01/2018 |
צפיות: 315
תסמונת בארט היא חריגה של תאי הוושט בעקבות חשיפה ממושכת לחומצה קיבתית. התסמונת יכולה לגרום להתפתחות של תאים טרום סרטניים בוושט
קרא עוד
פולימיאלגיה ראומטיקה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/01/2018 |
צפיות: 280
פולימיאלגיה ראומטיקה היא מחלה אשר פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים. המחלה גורמת לכאבי שרירים ולקשיחות הצוואר אשר מגבילים את טווח התנועה
קרא עוד