הפטיטיס C: האם זו מחלת מין?

הפטיטיס C היא מחלה אשר פוגעת בכבד. המחלה מדבקת והיא יכולה לעבור מאדם לאדם בעת קיום יחסי מין לא מוגנים
מאת מערכת BeOK
| 11/02/2018 |
צפיות: 382
דירוג: 3.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
הפטיטיס C, או צהבת נגיפית מסוג C, היא מחלה זיהומית מדבקת של הכבד אשר נגרמת בעקבות חשיפה לווירוס ההפטיטיס C (HCV) שעובר מאדם לאדם. כמו מחלות זיהומיות אחרות, נגיף ההפטיטיס C חי בדם ובנוזלי גוף אחרים, משכך ההידבקות בו נעשית במגע ישיר עם דם של אדם החולה במחלה, ובמקרים נדירים יותר גם במגע עם נוזלי גוף אחרים שלו, לרבות הרוק והזרע.

בשנת 2013 חוקרים מארצות הברית גילו כי 1 מכל 190,000 מגעים מיניים בין פרטנרים הטרוסקסואליים מוביל להידבקות בווירוס ההפטיטיס C. כל הנחקרים היו במערכת יחסית זוגית ומונוגמית.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום מחלות מין וקונדילומה
פורום איידס, HIV

הידבקות בהפטיטיס C בקיום יחסי מין

רוב האנשים אינם חושבים על הפטיטיס C כמחלת מין הדומה למחלות מין אחרות, כמו זיבה, כלמידיה, קונדילומה או איידס. אך גם מחלה זו יכולה לעבור מאחד לשני בעת קיום יחסי מין. הידבקות במחלה בצורה זו אינה נפוצה אך היא יכולה להתרחש באחד מהמקרים הבאים: ריבוי פרטנרים מיניים, חוסר שימוש בקונדום וקיום יחסי מין פרועים שבהם יש סיכוי גבוה להיפצע ולדמם. כמו כן, לנשאים של נגיף ה- HIV ולכאלה החולים במחלת מין אחרת יש סיכוי גבוה יותר להידבק גם בהפטיטיס C במהלך קיום יחסי מין.

הסיכוי להידבק בהפטיטיס C נמוך יותר בקיום יחסי מין אוראליים, אך הם בכל זאת קיימים במקרים שבהם יש פצע פתוח או דימום, הן בצד הנותן והן בצד המקבל. דוגמות לכך יכולות להיות חניכיים מדממות, זיהום בגרון, פצעי קור, אפטות או פצעים באזור הפה, יבלות או פצעים באיבר המין הן אצל נשים והן אצל גברים ודם של המחזור החודשי.

הסיכוי להיחשף לנגיף ההפטיטיס C ולהידבק בו גבוה יותר בקיום יחסי מין אנאליים, משום שהרקמות של החלחולת (רקטום) רגישות יותר מרקמות אחרות והן יכולות להיקרע, להיפצע ולדמם ביתר קלות.

למרות כל זאת, ההידבקות בהפטיטיס C במהלך קיום יחסי מין, אם וגינאליים, אם אוראליים ואם אנאליים, היא נדירה באופן יחסי. בעבר הדרך הנפוצה ביותר להידבק במחלה הייתה בשל מנות דם נגועות, אך כיום מבצעים בדיקות מדוקדקות לכל מנת דם וסיכויי ההדבקה בדרך זו עומדים על 1 ליותר משני מיליון מנות דם. לכן כיום הדרך השכיחה ביותר להידבק בווירוס היא שימוש במזרקים מזוהמים ושיתוף מזרקים עם מישהו שנושא את וירוס ההפטיטיס C. אפשר להידבק במחלה גם בשימוש של מוצרי היגיינה אישיים של מישהו החולה במחלה, מוצרים אלה יכולים להיות סכיני גילוח, מברשת שיניים, קוצץ ציפורניים או כל מכשיר אחר שעלול להיות חשוף לדם או לפצוע את העור ולגרום לדימום.

הווירוס אינו עובר בשתייה מכוס של אדם חולה או שימוש בסכין ומזלג של מישהו הנושא את הווירוס. אפשר גם לגעת באדם החולה בהפטיטיס C ללא חשש, זאת אומרת שמותר ללחוץ לו יד ולחבק אותו אפילו לנשק מבלי להידבק בווירוס. כמו כן, אי אפשר להידבק במחלה אם אדם הנושא את וירוס ההפטיטיס C משתעל או מתעטש עליך או בקרבתך.

הפטיטיס C בהריון ובהנקה

וירוס ההפטיטיס C אינו יכול לעבור לתינוק בזמן הנקה, אך תינוקות שנולדים לאם שנושאת את הווירוס עלולים להידבק בו גם כן. במקרים שבהם האם נגועה בהפטיטיס C הסיכוי של התינוק להידבק בו הם 1 על כל 25 פעמים. לעומת זאת, אם האב נושא את הווירוס והאם לא, התינוק לא יכול להידבק בו. אך ישנו סיכוי שהאב הדביק את האם בנגיף בזמן קיום יחסי מין.

הדרך שבה התינוק נולד, אם בלידה וגינאלית רגילה ואם בניתוח קיסרי, אינה משפיעה על סיכויי ההידבקות של התינוק. זאת אומרת שהוא יכול לחלות בהפטיטיס C רק כשהוא בתוך הרחם, שם הוא חשוף לדם של האם.

הקשר בין הפטיטיס C ל- HIV

בין 50% ל- 90% מהאנשים שמזריקים סמים לא חוקיים דרך הווריד (IV drugs) ונושאים את נגיף ה- HIV חולים גם בהפטיטיס C. הסיבה לכך היא שלשתי המחלות יש גורמי סיכון משותפים הכוללים שיתוף מזרקים וקיום יחסי מין לא מוגנים.

אלה לא גורמי הסיכון היחידים שיש להידבקות בהפטיטיס C. אנשים שקיבלו עירוי דם או עברו השתלת איברים לפני שנת 1992 ייתכן שהם נשאים של הווירוס. הסיבה לכך היא שעד שנה זו לא נעשו בדיקות מקיפות דיין כדי לאתר את הווירוס לפני שהשתמשו בתרומות דם בתרומות איברים.

נכון להיום אין חיסון שיכול למנוע את ההידבקות בנגיף הפטיטיס C, אך ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים להידבק בו. תחילה מומלץ להימנע מהזרקה של סמים לא חוקיים. יש לשמור על היגיינה ועל סטריליות כאשר משתמשים במזרקים באופן כללי – לא לחלוק מזרק עם אנשים אחרים, בין שהמזרק מיועד לשימוש בסמים ובין שלקעקוע, לפירסינג או לדיקור סיני. כמו כן, יש לשמור על סטריליות גם בזמן טיפולי שיניים אצל רופא השיניים או אצל השיננית.

יחסי מין עם חולה הפטיטיס C

אפשר לקיים יחסי מין עם אדם הנושא את וירוס ההפטיטיס C, כל עוד מקפידים על כך שהאדם הבריא לא נדבק במחלה. לשם כך יש להשתמש בקונדומים, לא רק במהלך חדירה וגינאלית או אנאלית, אלא גם בקיום יחסי מין אוראליים. יש להשתמש בקונדום כראוי כדי שלא ייקרע. אין לקיים יחסי מין מכל סוג אם לאחד מבני הזוג יש חתך או פצע פתוח באיבר המין. כמו כן, כדאי לבצע בדיקות לאיתור מחלות מין ולבקש מבן הזוג לבצע אחת גם כן. והכי חשוב, מי שנושא את הווירוס וחולה בהפטיטיס C צריך להיות כן עם הפרטנרים המיניים שלו וליידע אותם על המצב, כך אפשר לוודא ששני הצדדים מודעים לסכנות הכרוכות בקיום יחסי המין, להגן על עצמם כראוי ולהימנע מההדבקה.

אם ישנו חשד לחשיפה לווירוס ההפטיטיס C יש ללכת לבדיקה ולקבל אבחנה מדויקת. במקרים שבהם אדם נחשף לווירוס הגוף מייצר נוגדנים להילחם בו, בבדיקה לוקחים דגימת דם כדי לבחון אם נוגדנים אלה קיימים בדם. אם נמצאו נוגדנים אלה יש צורך בבדיקות נוספות כדי לבחון אם הווירוס פעיל או לא. בבדיקת PCR מאתרים את הווירוס עצמו בדם. אם הבדיקה יצאה חיובית יש לחזור על הבדיקה כמה פעמים נוספות בשלושת החודשים העוקבים כדי לוודא המטופל החלים מהמחלה. אם הבדיקה יצאה שלילית יש לבצע בדיקת RNA שבה בודקים את הכמות של הווירוס בדם.

התסמינים של הפטיטיס C הם בחילות, הקאות, ירידה בתיאבון, חולשה, עייפות, שינוי של חוש הטעם והריח, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, נזלת ושיעולים ולבסוף צהבת. לא כל מי שנושא את הווירוס לוקה בתסמינים אלה, בעיקר אם הווירוס אינו פעיל. זאת אומרת שאנשים רבים נושאים את הווירוס ומעבירים אותו לפרטנרים המיניים שלהם מבלי לדעת על כך. משכך, כל מי שפעיל מינית צריך לבצע בדיקות תדירות לאיתור מחלות מין הן כדי לשמור על הבריאות שלו והן כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים.

אולי תרצו לקרוא גם:
צהבת (הפטיטיס) C - עובדות חשובות
מהם התסמינים של מחלות מין אצל גברים?
קונדילומה: תסמינים ודרכי טיפול
זיבה: טיפולים טבעיים למחלה
כלמידיה: תסמינים ודרכי טיפול

הטיפול בהפטיטיס C תלוי בסוג המחלה, בחומרה שלה ובנזקים שנגרמו לכבד, ישנם מקרים שבהם הווירוס רדום ואין צורך בטיפול אלא במעקב בלבד. הטיפול עצמו כולל נטילה של תרופות אנטי ויראליות במשך כמה שבועות עד כמה חודשים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
| 23/05/2018 |
צפיות: 18
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הגורמת להתקפים ולפרכוסים. הטיפול התרופתי במחלה לא מתאים לכל החולים, אך בעזרת טיפול בנוירופידבק אפשר להקל על התסמינים של המחלה ואף למנוע את ההתקפים
קרא עוד
פסוריאזיס של הציפורניים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2018 |
צפיות: 172
פסוריאזיס היא מחלת עור שיכולה לפגוע גם בציפורניים. פסוריאזיס של הציפורן מתאפיינת בשקעים בציפורן, בשינויי צבע הציפורן ובחריצים עמוקים בתחתית הציפורן
קרא עוד
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
| 02/05/2018 |
צפיות: 756
קרא עוד
סוגים של סרטן העור
| 30/04/2018 |
צפיות: 508
סרטן העור הוא גידול ממאיר המתפתח בתאי העור השונים. ישנם סוגים שונים של סרטן העור ושלכל אחד מהם מאפיינים אחרים, גילוי מוקדם של אנומליות בעור מגביר את סיכויי ההחלמה מהסרטן
קרא עוד
בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2018 |
צפיות: 456
בקע ספורטאים היא פגיעה בשרירים או ברקמות באזור המפשעה עקב פעילות ספורטיבית. אפשר לטפל במצב בטיפולי פיזיותרפיה או בניתוח
קרא עוד
ניתוחים גינקולוגיים בשיטת לייזר
| 25/04/2018 |
צפיות: 828
קרא עוד
דלקת צוואר רחם [Cervicitis]
| 15/04/2018 |
צפיות: 569
דלקת צוואר הרחם היא מחלה דלקתית אשר יכולה להיגרם על ידי חיידקים, טפילים ונגיפים כשהנפוץ שבהם הוא נגיף הפפילומה האנושי
קרא עוד
קונדילומה: כל מה שצריך לדעת על יבלות באיבר המין
| 04/04/2018 |
צפיות: 988
קונדילומה היא מחלת מין הגורמת לגידולים בעור. המחלה מדבקת מאוד וללא טיפול נכון היא יכולה לגרום לסוגים שונים של סרטן
קרא עוד
הפרשות נרתיק – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
| 27/03/2018 |
צפיות: 810
שינויים במאפיינים של הפרשות מהנרתיק כמו מרקם, צבע וריח, יכולים להעיד על בעיות ועל דלקות כמו זיהום פטרייתי (קנדידה) וזיהום נרתיקי מחיידקים או מטפילים
קרא עוד
מיפוי שומות דיגיטלי: זיהוי מוקדם של מלנומה
| 26/03/2018 |
צפיות: 738
מלנומה הוא הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור. מיפוי שומות לזיהוי מוקדם של מלנומה הכרחי להחלמה מהמחלה
קרא עוד