המוח החדש – ריאיון אישי עם הפסיכיאטר ד"ר דורון תודר

מה זה גרייה מוחית לא חודרנית? ד"ר דורון תודר, מחלוצי התחום בישראל, מסביר כיצד אפשר לטפל בבעיות שמקורן במוח, כמו אוטיזם, אלצהיימר, אפילפסיה, דיכאון והפרעות קשב וריכוז, ללא צורך בתרופות, מחטים או השתלות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/07/2018 |
צפיות: 2,379
דירוג: 4.0 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
"הייתי הולך לסופר ולא הייתי יודע מה להביא. אשתי הביאה לי רשימה ועדיין לא הייתי מביא חצי מהדברים. היום אני עדיין הולך עם רשימה אבל מביא את כל מה שיש בה".

זוהי עדות של חולה אלצהיימר שקיבל טיפול ששיפר את מצבו המנטאלי. לאנשים רבים עדות זו אולי נשמעת בדיונית או מופרכת, הרי מחלת האלצהיימר רק הולכת ומתדרדרת, אך חרף העבודה שאנשים רבים לא יודעים זאת, יש טיפול שיכול לסייע בעיכוב מחלת האלצהיימר ואף לשפר את היכולות הקוגניטיביות של החולים, טיפול זה נקרא גרייה מוחית לא חודרנית.

המוח הוא אחד האיברים היחידים בגוף האדם שעדיין נחשב לאניגמה, הוא אחראי על התחושה, על החשיבה, על הזיכרון, על הלמידה ועל התנועה של איברי הגוף. בעיות רבות, אם פיזיות ואם נפשיות, מקורן במוח והן נגרמות בגלל פעילות מוחית לא תקינה, בין אלה נמנים מצבים כמו אפילפסיה, אוטיזם, אלצהיימר, חרדות, דיכאון, ויסות חושי, לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

למצבים הללו יש טיפולים שונים שרובם מתרכזים בהקלה על המצב הקיים ובמניעת ההתדרדרות שלו, חלקם טיפולים פסיכולוגיים וחלקם תרופתיים אשר להם תופעות לוואי רבות שיכולות לגרום לנזקים חמורים לגוף. גרייה מוחית לא חודרנית היא שיטה טיפולית אשר מטפלת בכל הבעיות הללו מבלי לפלוש לגוף המטופל, אם בניתוח ואם בתרופה.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

כיצד אפשר להשפיע על המוח?

תחום הגרייה המוחית הלא חודרנית אינו בהכרח ידוע לכל אחד ולמעשה הוא אינו נלמד בבית הספר לרפואה ואינו נפוץ בספרות הפסיכיאטרית הרגילה. ד"ר דורון תודר, מחלוצי התחום בישראל והמייסד והמנהל של המרכז הרפואי נוירוקליניק המתמחה בטיפול בגרייה מוחית לא חודרנית, הגיע לתחום במקרה לאחר שנתקל במאמר העוסק בנושא. בעקבות המאמר החליט ד"ר תודר להתעמק בתחום ולהתמקצע בו, כך הוא מתאר את השיטה: "גרייה מוחית לא חודרנית היא אוסף כלים שהמאפיין שלהם הוא שהם לא חודרניים, הרעיון העומד מאחורי שיטה זו הוא השפעה על המוח בדרך שמוגדרת כלא חודרנית, כזו שאינה מצריכה הכנסת מחטים או השתלת אלקטרודות וכדומה".

ד"ר תודר מציין שישנן סיבות רבות לכך שטיפול שאינו חודרני עדיף על טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי משפיע לא רק על האזור שדורש טיפול אלא על כך הגוף – הכבד, הכליות, הריאות וכן הלאה. נוסף על כך, בטיפול תרופתי יש להביא בחשבון תופעות לוואי ואינטראקציות בין תרופות. גם תרופות לטיפול בחרדות, בדיכאון ובהפרעות קשב וריכוז משפיעות לא רק על אזור אחד במוח אלא על כל המוח, זאת לעומת הגרייה המוחית הלא חודרנית אשר משפיעה באופן ממוקד על אזור מסוים במוח שאחראי על הבעיה. סיבה נוספת שבעטיה במצבים מסוימים עדיף להימנע מטיפול תרופתי היא שעם הגיל חלים שינויים של איברי גוף שונים ולדוגמה, אצל אנשים מבוגרים אפילו תרופת הרגעה יכולה להוביל להתדרדרות קוגניטיבית.

מהי רפואה מותאמת אישית?

לדברי ד"ר תודר לגרייה המוחית הלא חודרנית יתרון מובהק נוסף והוא שהטיפול מותאם אישית לכל מטופל לפי הצרכים שלו, זאת לעומת הטיפול התרופתי שבו כדור אחד אמור להתאים להרבה מאוד אנשים. ד"ר תודר משתמש בעיקר בשלוש טכנולוגיות – נוירופידבק, גרייה מגנטית עמוקה וגרייה ברזולוציה גבוהה, לכל אחת מהן יש השפעה אחרת, אם מבחינת זמן התגובה לטיפול ואם מבחינת משך ההשפעה שלאחריו. ההתאמה של סוג המכשיר אינה נעשית רק לפי סוג הבעיה אלא לפי מכלול של היבטים שונים כמו גיל, תגובתיות לתרופות והדחיפות שרוצים להשיג תוצאות, "במקרה שסטודנט עם בעיות קשב וריכוז מגיע אלי, יש לו מבחן בעוד שלושה שבועות והוא רוצה תוצאות מהירות, אטפל בו בגרייה ברזולוציה גבוה, לסוג טיפול זה יש אפקט מידי אשר יחזיק כמה חודשים. לעומת זאת, בטיפול בנוירופידבק ייקח זמן רב יותר עד שיתקבלו תוצאות אך הן מחזיקות מעמד במשך שנים".

אפשר לטפל במכשירים שונים לבעיה אחת או במכשיר אחד לבעיות שונות ואפשר לגוון לפי הצרכים הטיפוליים, ד"ר תודר מסביר "המוח בנוי מרשתות, אין נקודה אחת שאחראית על תפקוד מסוים, אלא ישנם אזורים אשר אחראים על תפקודים שונים של המוח, כך למשל יש אזור מסוים שמהווה חלק מרשת הזיכרון, חלק מרשת הכאב וחלק מרשת מצב הרוח, התמקדות באזור זה משפיעה על שלושת התחומים הללו, לכן באותו המכשיר אפשר לטפל באדם מבוגר הסובל גם מהתדרדרות קוגניטיבית וגם מדיכאון".

ד"ר תודר מתאר את המצב כפרדוקסלי "השימוש במכשירים נותן תחושה של פסיכיאטריה רחוקה, פחות אנושית. כשהולכים לטיפול עם מכשור רפואי פחות שמים לב לקשר עם הרופא, אך אצלנו, למרות השימוש במכשירים, הקשר עם המטופל מאוד חשוב. כדי להתאים את הטיפול הנכון ביותר צריך להיות קשובים למטופל כדי לשמוע את הניואנסים ולהחליט מהו האזור הרלוונטי במוח שעליו רוצים להשפיע".

הגרייה המוחית מאפשרת לטפל בבעיות שכלל אי אפשר לטפל בהן בתרופות. אמנם בדיכאון ובכאבים כרוניים יש טיפולים תרופתיים שיכולים לשפר את המצב, אך נכון להיום לאוטיזם ולאלצהיימר אין טיפול שיכול לעשות זאת למעט הגרייה מוחית, "אין טיפול אחר אמיתי שמשנה את המהות של אוטיזם בילדים" אומר ד"ר תודר ומוסיף "כ-30% מהילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה שעושים את הטיפול עוברים משוכה שלאחריה הם אפילו לא מוגדרים כסובלים מאוטיזם. ילדים שהמאפיין העיקרי שלהם היה בעיה חברתית עכשיו מסתדרים בחברה".

כך גם עם אלצהיימר, ד"ר תודר מספר שלמעט הגרייה המוחית אין עוד טיפול שמעלה את הציון במבחן MMSE – המבחן הקצר לאבחון מנטלי. הטיפול שקופות החולים מספקות מעכב את ההתדרדרות של המצב אך לא משפר אותו, זאת לעומת הגרייה המוחית הלא חודרנית "הטיפול מקנה עוד חודשים ואף שנים של איכות חיים טובה יותר ביחס למצבו הקודם של המטופל. גם אם הוא עלה בעשר נקודות והפסיק את הטיפול, תעבור לפחות שנה עד שהציון יתדרדר חזרה למצב שקדם לטיפול, אמנם אחרי שנה ללא טיפול ההתדרדרות תמשיך אבל המטופל קיבל את הזמן הזה במתנה".

כיצד אפשר לשפר את ביצועי המוח?

כאמור, גרייה מוחית לא חודרנית מסייעת לטיפול במצבים בריאותיים רבים הקשורים למוח, אך היא יכולה לעזור גם בהתמודדות עם מצבים שנגרמים בשל פגיעות ראש, כמו בעיות זיכרון, בעיות ריכוז, כאבי ראש וקשיי שליטה בדחפים. "לאנשים התקבעה המחשבה שאי אפשר לשנות את מה שנולדים איתו ושהמוח אינו יכול להשתנות או לתקן את עצמו. היום כבר יודעים שתאי המוח מתרבים ושהמוח יכול לייצר קשרים חדשים" אומר ד"ר תודר.

למידע נוסף קראו גם:
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)

על כן, גרייה מוחית לא חודרנית יכולה לעזור לא רק לבעיות רפואיות שונות ומגוונות שמקורן במוח, אלא היא יכולה לסייע גם לאנשים אשר רוצים לשפר את ביצועי המוח שלהם, על כל ההיבטים הקוגניטיביים, אם בשיפור זיכרון, שיפור יכולות למידה, שיפור יכולות הריכוז וכן הלאה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר סיימון ישראלי קורן
    ד"ר סיימון ישראלי קורן
    רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
  • ד"ר רוברטו שפיגלמן
    ד"ר רוברטו שפיגלמן
    נוירוכירורג מומחה בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד