סקס וסרטן השד: חזרה לתפקוד מיני אחרי הטיפולים

הטיפול בסרטן השד כרוך בתופעות לוואי רבות אשר משפיעות גם על החשק המיני ועל דימוי הגוף. לכן, חזרה לפעילות מינית יכולה להיות מאתגרת לא פחות מהמחלה עצמה
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2018 |
צפיות: 345
מחלה, כל מחלה, פוגעת בתפקוד המיני. הגוף חלש והחשק המיני יורד. הדבר נכון פי כמה וכמה אצל חולי סרטן ובייחוד אצל נשים החולות בסרטן השד, אשר אצלן השדיים הן האיבר שבו מתפתח הגידול. השדיים נחשבים לאיבר מין לכל דבר ועניין ולעתים קרובות נשים החולות בסרטן השד עוברות משבר לגבי הנשיות, המיניות ותפיסת הגוף שלהן. על כן, נוסף לשאר הדברים שנשים חולות סרטן צריכות להתמודד איתם, אינטימיות ויחסי מין מהווים משוכה נוספת שיש לעבור.

רופאים לא תמיד חשים בנוח לדבר על נושאים אלה, וגם הנשים עצמן לא תמיד ששות לפתוח את הנושא. בחברה המערבית יחסי מין עדיין נחשבים לנושא שלא מדברים עליו בכנות ובפתיחות, ויחסי מין בזמן מחלה או בשיקום ממנה נחשבים לטאבו מוחלט.

היכנסי לפורומים והתייעצי עם המומחים:
פורום סקס ויחסים
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום סרטן השד
פורום מיניות האישה, מין נשי

כיצד סרטן משפיע על האינטימיות?

מחלת הסרטן יכולה להיות הרסנית לאינטימיות בין בני זוג. המחלה עצמה פוגעת הן בחשק המיני והן בתפקוד המיני והטיפולים השונים רק מחמירים את המצב. משכך, פגיעה באינטימיות וביחסי המין היא הנורמה בקרב חולי הסרטן ולא היוצא מן הכלל.

גם לאחר שהמחלה כבר אינה, גם כשהגידול הוסר בצורה כזו או אחרת, קשה לחזור למצב שקדם למחלה, נהפוך הוא, האתגר יכול להיות אפילו קשה יותר. הטיפול בסרטן השד כרוך בתופעות לוואי רבות הקשורות באופן ישיר ליחסי מין. התסמינים אינם אחידים והם תלויים בגורמים שונים כמו סוג הטיפול, המינון של התרופות ומשך זמן המחלה. עם זאת, תופעות הלוואי יכולות לכלול כאבים, חוסר תחושה בשד או רגישות יתר בשד עקב ניתוח, כאבים באיבר המין, יובש, תחושת צריבה ואטרופיה נרתיקית בגלל הטיפולים הכימותרפיים, כוויות בשד או שינוי במרקם ובצבע של רקמת השד בגלל טיפולי הקרנות וכל זאת מבלי להתייחס לדימוי הגוף של האישה.

מחלת הסרטן הופכת את החיים על פיהם, סדר העדיפויות יכול להשתנות, הווי המשפחה עובר תמורות וכך גם יחסים עם חברים ועם עמיתים, לכן אין זה פלא שקשה עד בלתי אפשרי לחזור לאינטימיות שהייתה עם בן הזוג לפני אבחון המחלה.

אך נשים אינן צריכות להתמודד עם תחושות אלה לבד, הרי למרבה הצער נכון להיום בישראל יש 22,481 נשים המאובחנות עם סרטן השד. לפעמים כל מה שצריך זה לדבר על זה. נוסף לשיתוף ולתחושת ההזדהות אפשר לקבל גם עצות מועילות, כמו המלצה פשוטה להשתמש בחומר סיכה. אך יותר מכך, חשוב לדעת לבקש עזרה ולפנות לגורם המתאים, אם קבוצת תמיכה של נשים החולות במחלה או מתאוששות ממנה ואם גורם מקצועי מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. לפעמים ההתמודדות עם המחלה מתישה כל כך וקבלת תמיכה נפשית הכרחית להחלמה מהמחלה, להתאוששות ממנה ולחזרה לשגרה.

כיצד לשמור על האינטימיות בזמן המחלה?

סרטן השד הוא אמנם מחלה שהאישה מתמודדת איתה, גופנית ונפשית כאחד, אך אין להקל ראש בבן הזוג, הרי המחלה משפיעה עליו באופן ישיר. תקשורת עם בזן הזוג היא אחד הדברים החשובים ביותר במערכת יחסים זוגית, ובוודאי שבעתות משבר ובזמנים קשים, כמו בתקופת המחלה.


אישה צריכה להרגיש נוח עם בן הזוג שלה, גם אם היא לא מעוניינות לקיים יחסי מין, היא יכולה לשתף את הרגשות שלה – כואב לה, יש יובש, היא לא מרגישה מושכת, היא לא מרגישה מינית. השיתוף למעשה נותן הזדמנות לבן הזוג לשפר את מצב הרוח של האישה, להזדהות עם התחושות שלה, להרגיש אמפתיה ולהחמיא לה על איך שהיא נראית או על כמה שהיא נהדרת. בעוד נשים שעוברות טיפולים מסוגים שונים יכולות להרגיש שהן פחות נשיות, דווקא בן הזוג שלהן ממשיך לראות אותן כישות מינית ומלאת חיים.

לתשוקה יש פנים רבות והיא מושפעת מגורמים שונים, פנימיים וחיצוניים – ביטחון עצמי, דימוי גוף, רמת הלחץ, רמת העייפות והדינמיקה בתוך מערכת היחסים על מרכיביה השונים. לא פעם, אצל זוגות שבהם האישה חולה בסרטן השד, התפקידים משתנים ונשים שלפני המחלה נחשבו ל"מטפלות" בזוגיות, עכשיו הן ה"מטופלות", והגברים שנטו להיות ה"מטופלים" עכשיו הם בגדר ה"מטפלים". לפעמים נדרש זמן עד שבני הזוג מתרגלים בשינוי התפקידים. שינוי זה יכול להשפיע רבות על האינטימיות בין בני הזוג וכן גם על הכימיה המינית ביניהם, הן מבחינת האישה והן מבחינת הגבר.

למרות כל השינויים הללו יש לזכור כי ברוב המקרים בני זוג בוחרים אחד בשני לא רק בגלל התשוקה המינית שיש להם אחד כלפי השני. אינטימיות מורכבת מנדבכים רבים כמו מחוות קטנות שמראות לבני הזוג כמה הם אהובים, תחושת קרבה בין בני הזוג וכמקור לשחרור לחצים ולקבלת תמיכה ואמפתיה.

אפילו אם החשק המיני ירד או הפסיק לחלוטין במהלך הטיפולים, עדיין כדאי לשמור על רמת קרבה עם בן הזוג. סקס הוא לא הדרך היחידה להביע אינטימיות וקרבה גופנית, תמיד אפשר להחזיק ידיים, להתחבק, להתנשק, לעסות אחד את השני, להתקלח יחד או למצוא דרך אחרת להרגיש אינטימיות. מגע יכול להיות מיני, מהנה ומספק גם אם הוא לא מוביל בסופו של דבר ליחסי מין מלאים.

אולי יעניין אותך גם:
16 מיתוסים על סרטן השד
סרטן השד נפוץ יותר בעירוניות
לסביות חשופות יותר לסרטן השד
סרטן השד? לא אם את אופטימית
עד כמה אלים סרטן השד שיש לך?

חזרה לפעילות מינית אחרי סרטן

כאשר רוצים לחזור לפעילות מינית או להגביר את הפעילות הקיימת כדאי להקדיש לכך זמן מיוחד נטול הסחות דעת. הזמן הזה יכול לעזור לבני הזוג להבין מה הרצונות אחד של השני ולמצוא דרכים חדשות ליהנות ממגע מיני לאור המגבלות החדשות, אם ישנן כאלה. המגבלות יכולות להיות קשורות לכאב פיזי או לתפיסת הגוף של האישה את עצמה, אם ישנם אזורים שהיא אינה מעוניינת שיתמקדו בהם. כמו כן, הטיפולים יכולים להאיץ את גיל המעבר, כך שהתסמינים המלווים אותו, כמו יובש וגינאלי, יכולים להשפיע על יחסי המין.

על כן, כאשר חוזרים לפעילות מינית חשוב מאוד לא להשוות בין הסקס לפני המחלה לבין הסקס שלאחריה. השינויים הם בלתי נמנעים, פשוט צריך להתרגל אליהם. שימוש קבוע בחומר סיכה יקל על היובש וימנע כאבים. נשים צריכות להכיר מחדש את הגוף שלהן, לחקור אותו וללמוד אותו, להבין מה עושה להן טוב ומה לא, אם הן לא ידעו אז בן הזוג שלהן בוודאי אינו יכול לדעת. נוסף לאוננות, ויברטור יכול להיות הכנה טובה לקיום יחסי המין עם בן הזוג, כך האישה יכולה לגלות איזה מגע עדיין נעים ואיזה מגע מעורר כאב.

גם אם מרגישים מוכנים ויש לא רק רצון אלא גם חשק מיני, בכל זאת כדאי להתחיל לאט, לחשוב מהי רמת האינטימיות שמרגישים בה נוח וכמה אנרגיות יש בגוף. עם כל נכונות, יש להביא בחשבון גם את המגבלות הגופניות ואפשר לקחת משכך כאבים אם יש צורך. כמו כן, כדאי לחשוב על הסביבה וליצור אווירה נוחה וכזו שמשפרת את הביטחון העצמי – תאורה, מוזיקה, שמנים ארומטיים, כל דבר שיכול לעזור לבני הזוג להרגיש נינוחים וסקסיים. יש נשים שלא מרגישות נוח עם הגוף שלהן לאחר המחלה והן לא רוצות להיראות בעירום מלא, בעיקר אחרי ניתוח כריתת שד. במקרים אלה אפשר ללבוש כותונת או להישאר בחזייה.

והכי חשוב, לזכור שכאשר חוזרים לפעילות מינית הדגש הוא על הנוחות והביטחון ולא על הספונטניות ועל התשוקה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

טיפול זוגי: מה עושים כשהחצי השני אינו משתף פעולה?
מאת מערכת BeOK
| 22/07/2018 |
צפיות: 659
טיפול זוגי הוא לעתים מוצא אחרון לבעיות במערכת היחסים, אך לפעמים אחד מבני הזוג מסרב ללכת לטיפול, כיצד ניתן לשכנע אותו?
קרא עוד
הדרך להצלחה מבחינה זוגית
| 19/06/2018 |
צפיות: 1,031
למספר הגורל יש השפעה רבה על החיים, אם פועלים לפיו מקבלים מתנות אך אם הולכים נגדו נתקלים בקשיים. הדבר נכון פי כמה וכמה במערכת יחסים זוגית
קרא עוד
חתונה ממבט ראשון: חוות דעת על התכנית שעשתה ריאליטי מנישואין
| 15/01/2018 |
צפיות: 2,489
התאמה מושלמת היא לאו דווקא המפתח לזוגיות טובה, אלא דווקא האופן שבו הצדדים מגיעים לאינטראקציה. אוראל שופן, מומחית לתקשורת רומנטית מודרנית, אומרת את דעתה על התכנית "חתונה ממבט ראשון"
קרא עוד
פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?
מאת מערכת BeOK
| 11/12/2017 |
צפיות: 2,075
לא כל בגידה צריכה לסמן את סוף מערכת היחסים והרבה פעמים בעזרת עבודה משותפת אפשר להחיות מחדש את הזוגיות. לפני שמחליטים לכאן או לכאן צריך לבדוק היטב את אופיו של בן הזוג הבוגד
קרא עוד
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?
מאת מערכת BeOK
| 16/11/2017 |
צפיות: 2,136
שגרה יכולה לכבות את התשוקה ואפילו להרוג את מערכת היחסים. שינויים קלים בשגרת היומיום יכולים להצית את הלהבה מחדש
קרא עוד
כיצד להתמודד עם האקס של בן הזוג?
מאת מערכת BeOK
| 18/10/2017 |
צפיות: 1,608
האקס של בן הזוג יכול להעיב על כל מערכת יחסים ואפילו להוות איום על המשך קיומה. בעזרת כמה כללים פשוטים אפשר להתגבר על הקושי ולהפוך אותו לבסיס חזק של הזוגיות המתפתחת
קרא עוד
נפיחות מהפות: מדוע זה קורה וכיצד ניתן למנוע אותן?
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2017 |
צפיות: 6,136
נפיחות מהפות הן תופעה טבעית הנגרמת מלכידת אוויר בנרתיק, בעיקר במהלך קיום יחסי מין. לעתים הנפיחות הן תסמין לבעיה רפואית הדורשת אבחנה וטיפול
קרא עוד
כיצד יודעים שזו אהבה?
מאת מערכת BeOK
| 28/09/2017 |
צפיות: 2,994
לא תמיד קל להבדיל בין אהבה לבין תשוקה, בין הנאה רגעית לבין מחויבות ארוכת טווח. כדי לדעת אם מה שמרגישים זו אהבת אמת ישנם כמה סימנים שכדאי לשים לב אליהם
קרא עוד
ככה לא רבים: למה אסור להגיד לבן הזוג "להתגבר על זה"?
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2017 |
צפיות: 1,100
ריבים בין בני זוג יכולים להיות קשים ומתסכלים, בעיקר כשהצדדים לא מבינים אחד את השני. שימוש נכון במילים והבנה מהותית של מקור הוויכוח יכולים להציל את מערכת היחסים
קרא עוד
כיצד להתמודד עם דיכאון אחרי פרידה?
מאת מערכת BeOK
| 23/08/2017 |
צפיות: 1,371
התאוששות לאחר פרידה מבן זוג יכולה להיות תהליך קשה ורגשי, אך לעתים העצב והצער הופכים לדיכאון שקשה לצאת ממנו. בעזרת זיהוי מוקדם של המצב אפשר למנוע התדרדרות ולאפשר חזרה מהירה לשגרה
קרא עוד