בדיקת שתן: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

ניתן לומר כי בדיקת שתן מורכבת משלושה שלבים:1. בדיקה חזותית אשר מעריכה את צבע השתן, הבהירות והריכוז. כך למשל, שתן בצבע אדום יכול להעיד על בעיה בכליות, דלקת בדרכי השתן ועוד. שתן כתום כהה מופיע כאשר ישנה התייבשות, מחלת כבד או מחלת דם בה חל הרס של כדוריות דם אדומות ועוד. גם לריח השתן ישנה משמעות: ישנן מחלות המשנות את ריח השתן כמו למשל דלקת עם חיידקי קולי הגורמת לריח רע וחזק מהשתן או סוכרת שיכולה לגרום לריח מתוק (מזכיר פירות) מהשתן.

2. בדיקה כימית, הכוללת בדיקות כימיות של תשעה חומרים המספקים מידע חשוב על בריאות האדם ועל מחלות קיימות.

3. בדיקה מיקרוסקופית, אשר מזהה וסופרת תאים כגון: יציקות (אבנים), חיידקים וריר, אם הם נוכחים בשתן.

כיצד נאספת דגימת שתן?


תיאורטית ניתן ליטול שתן לבדיקת שתן כללית בכל זמן שהוא. עם זאת, השתן הראשון של הבוקר הוא השתן הטוב ביותר לבדיקת שתן מאחר שהוא מרוכז יותר ויכול להעיד טוב יותר על בעיות קיימות. קיימים מקרים בהם דגימה חד פעמית לא מספיקה ואז מבצעים "איסוף שתן" של 24 שעות (מצב בו הנבדק נותן שתן בכלי מיוחד במהלך 24 שעות).

הכנות לבדיקה


לפני הטלת שתן לבדיקת שתן חשוב לנקות היטב את איברי המין שכן חיידקים ותאים מהעור יכולים לזהם את דגימת השתן ולפגום בתוצאות. לנשים מומלץ לנקות את איבר המין עם מטלית נקייה מקדימה לכיוון אחור. כמו כן, בתחילת מתן השתן מומלץ להטיל מעט שתן לתוך האסלה ורק אחר כך להטיל שתן לתוך מיכל הדגימה. לאחר ההשתנה יש להעביר במהירות את הדגימה אל הרופא/מעבדה. אם השתן יהיה בתוך הכלי למעלה משעה (ללא קירור או ללא הכנסת חומר משמר מיוחד) הוא עלול להיות לא תקין לבדיקה. לפני בדיקת השתן יש להודיע לרופא על תרופות שאתם נוטלים באופן קבוע. תרופות רבות משפיעות על השתן ועל התוצאות של בדיקת שתן. לעיתים רופאים מבקשים להפסיק ליטול תרופות מסוימות לפני בדיקת שתן. כמו כן, הקפידו על תזונה נורמאלית ומאוזנת במשך כמה ימים לפני הבדיקה.

תדירות ביצוע


בדיקת שתן כללית מתבצעת במקרים הבאים: כאשר ישנם תסמינים של דלקת בדרכי השתן כגון כאבי בטן, כאבי גב ועוד, כחלק מבדיקות מעקב הריון, בעת אשפוז בבית חולים, לפני ניתוח, במהלך בדיקות תקופתיות שגרתיות בהתאם לגיל האדם ועוד.

להלן פירוט על הבדיקות הנערכות במסגרת בדיקת שתן כללית:pH בשתן


בדיקת pH בשתן, המכונה גם בדיקת חומציות השתן, בוחנת את רמת החומציות בגוף כפי שהיא מתבטאת בשתן. הבדיקה יכולה לזהות האם אתם נמצאים בסיכון לאבנים בכליות. רמה גבוהה של חומציות יכולה ליצור אבנים מסוג ציסטין, אבני סידן, אבני חומצת שתן ועוד. רמה נמוכה של חומציות יכולה ליצור אבני סידן פחמתי, סידן פוספט, אבני מגנזיום פוספט ועוד.

חשוב לדעת כי תרופות שונות משפיעות על רמת החומציות. תרופות שמגדילות את ה- pH בשתן כוללות ציטראט, אשלגן, סודה לשתייה ועוד. תרופות שמקטינות את ה- pH בשתן כוללות כלוריד אמוניום, תרופות משתנות ועוד. לאחר נטילת דגימת השתן, חומציות השתן יכולה להשתנות כתוצאה מגורמים שונים כמו השארת מיכל האיסוף עם השתן לא מכוסה.

תוצאה נורמאלית


4.6 עד 8.0

תוצאה חריגה


תוצאה גבוהה מדי יכולה להתקבל עקב זיהום ודלקת בדרכי השתן, כשל כלייתי, הקאות, נטילת תרופות מסוימות, הכנסת זונדה ועוד. תוצאה נמוכה מדי יכולה להתקבל במקרי חמצת סוכרתית (Diabetic ketoacidosis), שלשול, מחלות ריאה, רעב ועוד.

חלבון בשתן


בדיקת חלבון בשתן הנקראת גם Urine Protein מאפשרת לעקוב אחר תפקודי הכליה ואחר נזקים שנגרמו לכליה עקב מחלות. בדיקת חלבון בשתן מודדת כמות חלבונים כמו אלבומין בשתן. בדרך כלל לא נמצא חלבון בשתן מאחר שהכליות אמורות לשמור על מולקולות גדולות כמו חלבון בתוך הדם ולסנן רק את הזיהומים הקטנים. גם כאשר כמויות קטנות של חלבונים עוברות לכליות הן אמורות להיקלט חזרה על ידי הגוף ולשמש מקור אנרגיה לגוף.

חלבונים מסוימים יופיעו בשתן אם רמות החלבונים בדם הן גבוהות והכליות מתפקדות היטב. כמו כן, חלבונים יופיעו בשתן כאשר רמות החלבונים בדם הן תקינות, אבל הכליות חולות.

תוצאה נורמאלית


0 עד 8 מ"ג לדציליטר כאשר מבצעים בדיקת שתן רגילה, או 0 עד 150 מ"ג לדציליטר בשתן שנאסף במשך 24 שעות. בקרב נשים תוצאה נורמאלית של בדיקת חלבון בשתן שנאספה במשך 24 שעות היא 27 עד 93 מ"ג.

תוצאה חריגה


יש לדעת כי תוצאה גבוהה מדי של בדיקת חלבון בשתן שנאסף במשך 24 שעות יכולה להופיע במקרה שהנבדק ביצע פעילות גופנית מאומצת. כמו כן, תוצאות גבוהות בבדיקת חלבון בשתן מתקבלות במקרה שהשתן זוהם על ידי דם של מחזור וכתוצאה מהפרשות מבלוטת הערמונית ונוזל הזרע. תוצאה גבוהה בבדיקת חלבון בשתן נקראת פרוטאינוריה והיא יכולה לנבוע למשל בגלל:

גידול בשלפוחית השתן
אי ספיקת לב
התייבשות
מחלות כליה כגון סוכרת כלייתית
תסמונת Goodpasture
הרעלת מתכות כבדות
זאבת אדמנתית
יתר לחץ דם
סרטן
תסמונת נפרוטית
נזק לכליות מתרופות מסוימות
רעלת הריון
דלקת בדרכי השתן
ועוד

קטונים בשתן


קטונים (Ketones) הם התוצר הסופי של התפרקות מהירה או מוגזמת של חומצות שומן עקב בעיות כגון סוכרת או תת תזונה ועוד. דוגמאות של קטונים הן: אצטון, חומצה אצטואצטית ועוד. תוצאת בדיקת קטונים בשתן תהיה גבוהה אם רמת הקטונים בדם עלתה מעבר לרמה מסוימת.

תוצאות


חוסר קטונים בשתן היא תוצאה תקינה. התוצאות החריגות המפורטות להלן הן בדרך כלל: קטן, בינוני או גדול בהתאם לערכים אלה:

קטן מ-20 מ"ג / ד"ל

שוה ל-30 - 40 מ"ג / ד"ל

גדול מ-80 מ"ג / ד"ל

תוצאות חריגות כאלה עשויות להצביע על מצבים כגון: אובדן תיאבון, אנורקסיה, תזונה הכוללת יותר מדי חלבונים או מעט מדי פחמימות, הרעבה, חילוף חומרים מהיר מדי, מחלה קשה, קדחת, הנקה, לאחר ניתוח, הריון ועוד. אם מתקבלת תוצאה חריגה ניתן לשנות אותה לעיתים על ידי תזונה מתקנת הכוללת למשל מעט חלבונים והרבה פחמימות.

אריתרוציטים ולויקוציטים בשתן


לויקוציטים (כדוריות דם לבנות) ואריתרוציטים (כדוריות דם אדומות) לא אמורים להימצא בשתן כאשר המצב תקין (במקרה זה בתדפיס התוצאות תופיע המילה Negative). כאשר הם נמצאים בשתן, נדרשות בדרך כלל בדיקות נוספות כדי לוודא את המצב הבריאותי.

תוצאה נורמאלית


תוצאה שלילית משמעה אין אריתרוציטים ולויקוציטים בשתן.

תוצאה חריגה


הימצאות לויקוציטים בשתן מצביעה לעיתים כי קיימים זיהום בכליות או דלקת בדרכי השתן. אבחון מדויק נעשה על ידי בדיקה נוספת הנקראת תרבית שתן. הימצאות אריתרוציטים בשתן (למעלה מארבע תאי דם) יכולה להעיד על גידול סרטני, מחלות כליה, אבנים בדרכי השתן ועוד.

משקל סגולי


המשקל הסגולי (Specific Gravity) של השתן הוא למעשה המאפיין הפיזי של השתן. בדיקת משקל סגולי מלמדת עד כמה השתן מרוכז. הבדיקה בוחנת את כמות החומרים המומסים בשתן לעומת מים טהורים. אם לא יהיו כלל חומרים מומסים בשתן, המשקל הסגולי יהיה 1.000 כמו מים זכים. זהו מצב לא טבעי מאחר ובכל בדיקה יתגלו מומסים. אם אדם שותה כמויות גדולות של נוזלים בזמן קצר, או מקבל עירוי עם כמויות גדולות של נוזלים, יתכן שהתוצאה תהיה נמוכה מאוד ותגיע ל: 1.002.

תוצאה נורמאלית


1.002 עד 1.035

תוצאה חריגה


הגבול העליון של המשקל הסגולי (1.035) מציין שתן מרוכז עם מומסים רבים וכמות מועטה של מים טהורים. תוצאה גבוהה יכולה להצביע על בעיות כליות, בעיות לב, התייבשות, שתייה מעטה, הקאות רבות ועוד. תוצאה נמוכה יכולה להצביע על מחלות כליה, שתייה מרובה מדי, מחלה הנקראת תפלת השתן ועוד.

ניטריטים בשתן


בדיקה זו מאתרת ניטריטים (Nitrite) בשתן והיא מבוססת על העובדה כי חיידקים רבים יכולים להמיר ניטראט לניטריט בשתן. ניטראט הוא רדיקל שהוא הצורה המחומצנת ביותר של חנקן בטבע. ניטראטים נמצאים למשל בעלים של ירקות והם מופרשים מהגוף דרך השתן. כאשר ישנם חיידקים בשתן הם יכולים להמיר את הניטראטים לניטריטים. בדרך כלל לא אמורים להיות חיידקים בדרכי השתן. כאשר החיידקים מוצאים את דרכם אל דרכי השתן, הם עלולים לגרום לדלקת בדרכי השתן.

תוצאה נורמאלית


תוצאה תקינה היא תוצאה שלילית כלומר אין ניטריטים בשתן (במקרה זה בתדפיס התוצאות תופיע המילה Negative).

תוצאה חריגה


תוצאה חיובית בבדיקת ניטריטים יכולה להצביע על דלקת בדרכי השתן. עם זאת, מאחר שלא כל החיידקים מסוגלים להמיר ניטראט לכדי ניטריט, עדיין יכולה להיות דלקת בדרכי השתן, למרות שבדיקת הניטריטים יצאה שלילית.

בילירובין בשתן


בילירובין (Bilirubin) הוא פיגמנט צהוב שנמצא במרה שהיא נוזל שמייצר הכבד. בילירובין נוצר כאשר תאי דם אדומים מתפרקים בגוף. בילירובין ניתן לבדוק גם בדם וגם בשתן וכאשר ישנן כמויות גדולות של בילירובין בגוף הן יכולות להוביל לצהבת. בבדיקת בילירובין ניתן לאבחן בעיות בכבד או בכיס המרה, בעיות הקשורות להרס מוגבר של כדוריות דם (אנמיה המוליטית) ועוד. בדרך כלל בילירובין לא נמצא בשתן או נמצא בריכוזים קטנים.

תוצאה נורמאלית


תוצאה תקינה של בילירובין בשתן היא שלילית, כלומר אין נוכחות של בילירובין.

תוצאה חריגה


רמות גבוהות של בילירובין בשתן יכולות להיות בגלל שחמת הכבד, אבני מרה, דלקת כבד, פגיעה מניתוח, גידולים בכבד או בכיס המרה, מחלת דם המוליטית ועוד.

אורובילינוגין בשתן


אורובילינוגין (Urobilinogen) נמצא בדרך כלל בריכוזים נמוכים בשתן. אורובילינוגין הוא חלבון צהוב שנוצר במעי מבילירובין. אורובילינוגין נוצר מפירוק של כדוריות דם אדומות.

תוצאה נורמאלית


גברים - 0.3-3.5 mg/dl
נשים - 0.3-3.5 mg/dl
ילדים - 0.3-3.5

תוצאה חריגה


תוצאה גבוהה של בדיקת אורובילינוגין בשתן מופיעה בעת מחלות כבד כגון שחמת הכבד, צהבת ובעיות הקשורות להרס מוגבר של כדוריות דם (אנמיה המוליטית). רמת אורובילינוגין נמוכה אצל חולה שרמת הבילירובין שלו גבוהה או שיש לו סימנים של מחלת כבד יכולה להעיד על חסימה בכבד או במרה. כמו כן, תוצאה נמוכה יכולה להופיע עקב צהבת בדרכי המרה.

קריאטינין בשתן


קריאטינין (creatinine) הוא תוצר פירוק של קריאטין אשר מהווה חלק חשוב של השרירים. קריאטינין יוצא מהגוף דרך הכליות ולכן בדיקת קריאטינין בשתן משמשת להערכת תפקוד הכליות. בדיקת קריאטינין בשתן מספקת גם מידע על חומרים כימיים אחרים בשתן כגון אלבומין או חלבון.

תוצאה נורמאליות


בין 500 מ"ג עד 2000 מ"ג, בדגימת שתן שנאספה במשך יממה.

תוצאה חריגה


תוצאה חריגה של בדיקת קריאטינין בשתן לא מצביעה ישירות על בעיה ספציפית, אבל היא יכולה להצביע על:

גלומרולונפריטיס או בעברית דלקת של פקעיות הכליה
אכילת בשר מופרזת
כשל כלייתי
ניוון שרירים בשלב מתקדם
מיאסטניה גרביס
מחלה קדם כלייתית Prerenal azotemia
דלקת גביעי הכליה, Pyelonephritis
צמצום זרימת הדם בכליות (כמו הלם או אי ספיקת לב)
תמס שריר
חסימה בדרכי השתן

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת שתן