בדיקת זרע: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

בהקשר של בדיקות זרע, קיימות גם בדיקות נוספות שניתן לעשות במקרה הצורך, כמו למשל בדיקת נוגדנים לזרע אצל האישה. כמו כן קיימות בדיקות זרע הבודקות את עמידות הזרע לטווח הארוך למטרת אחסון זרע ועוד.

כיצד נוטלים בדיקת זרע?


בדרך כלל דגימת הזרע צריכה להגיע למעבדה בתוך שעה לאחר השפיכה. בדרך כלל הגבר מאונן ושופך את הזרע לתוך כלי הדגימה. זרע מאוד רגיש לטמפרטורות קיצוניות ולכן לאחר השפיכה יש לשמור את הזרע בטמפרטורות החדר בכל הזמן. אין לשמור את הדגימה במקרר או לנסות לחממה בצורות שונות.

הכנות לבדיקת זרע


על הגבר לא לשפוך יומיים עד ארבעה ימים לפני בדיקת זרע וזאת כדי לתת אפשרות לזרע בגוף להתחדש. כמו כן, יתכנו הוראות נוספות שינתנו על ידי הרופא המזמין את בדיקת הזרע.

בדיקת זרע לבירור מצב הפוריות נערכת לעתים קרובות כסדרה של בדיקות - למשל, בדיקת זרע אחת כל שבוע למשך חודשיים-שלושה. סדרת בדיקות מבוצעת משום שתנאים ומצבים מסוימים יכולים להשפיע על איכות הזרע באופן זמני ורק סדרת בדיקות יכולה לתת תוצאות מהימנות.

מתי מבצעים בדיקת זרע?


בדיקת זרע נערכת במקרים בהם הגבר ובת זוגתו מתקשים להשיג הריון או לאחר כריתת צינורית הזרע (עיקור). לאחר פעולת עיקור הגבר עובר בדיקת זרע כדי לוודאי שאין תאי זרע שיכולים להכניס אישה להריון. אם עדיין קיימים תאי זרע, הגבר ובת זוגתו יצטרכו להשתמש באמצעי מניעה, עד אשר תאי הזרע יתנקו ולא ימצאו בבדיקת זרע נוספת.

פענוח תוצאות בדיקת זרענפח הזרע (volume)


הנפח הנורמאלי הכולל של מנת זרע הוא 2-6 מיליליטר (בערך כמות של כפית עד כפית וחצי). כמות קטנה מ-2 מיליליטר פירושה שישנם פחות תאי זרע והפוריות עלולה להיפגע. כמות גדולה מדי מצביעה כי ישנו יותר מדי נוזל בזרע מה שגורם לזרע להיות דליל. כמות גדולה יכולה לנבוע מדלקת או עודף הפרשות של שלפוחית הזרע או הערמונית וגם היא יכולה לפגוע בפוריות.

ריכוז הזרע (Sperm concentration ,Sperm density)


ריכוז הזרע נמדד במיליוני תאי זרע למיליליטר של זרע. התוצאה הנורמאלית היא 20 מיליון תאי זרע או יותר למיליליטר (בדרך כלל יש יותר מ-80 מיליון תאי זרע בשפיכה אחת). תוצאה נמוכה מדי מפחיתה את הפוריות של הגבר ואת סיכוייו להכניס אישה להריון.

תנועתיות הזרע (Motility)


תנועתיות הזרע נמדדת באחוז תאי הזרע הנעים מתוך כלל הדגימה. ככל שישנם פחות תאים נעים או שהם נעים באיטיות, כך הסיכוי של הגבר להכניס אישה להריון פוחת. התנועתיות מחושבת בסולם מ-0 (אין כלל תנועה ועד 3 ויותר (הזרע נע במהירות גבוהה). התוצאה התקינה היא 50% ומעלה מהתאים נעים היטב. אם פחות מחצי מהתאים נעים, נערכת בדיקה נוספת – בדיקת כתם (Sperm viability test) לבחינת אחוז תאי הזרע המתים.

מורפולוגיה


בדיקת מורפולוגיה בודקת את הגודל, הצורה והמראה של תאי הזרע. הבדיקה בוחנת את המבנה של 200 תאי זרע וכל בעיה במראה שלהם נרשמת. ככל שישנם יותר תאים עם בעיות, כך רמת הפוריות יורדת.

חיות תאי זרע (Sperm viability test)


את הבדיקה הזו מבצעים במקרים שבדיקת תנועתיות הזרע (Motility) מצאה תנועתיות נמוכה. מבצעים אותה כדי להעריך את נוכחותם של תאי זרע חיים ומתים. התוצאה הנורמאלית היא 50% ומעלה של תאים חיים. תוצאה נמוכה מצביעה כי קיים אחוז קטן מדי של תאים חיים, מה שיכול לפגוע בפוריות.

חומציות הזרע (Ph)


רמת החומציות הנורמאלית היא מעל 7.1-8.0. תוצאה נמוכה מדי יכולה להעיד על חסימה של שלפוחית הזרע. תוצאה גבוהה מדי עשויה להצביע על זיהום. תוצאה נמוכה או גבוהה מדי מזיקה לזרע ומשפיעה על הפוריות.

כדוריות דם לבנות (WBC)


בבדיקה זו בודקים האם קיימים תאי דם לבנים בזרע. התוצאה הנורמאלית היא - אין תאי דם לבנים או חיידקים בזרע. תוצאה לא תקינה פירושה שחיידקים או מספר גדול של תאי דם לבנים נמצאים בזרע, מה שיכול להצביע על זיהום.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת זרע