בדיקת ביוץ: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

מהן השיטות לבדיקת ביוץ?בדיקת ביוץ ביתית (בדיקת שתן)


המונח בדיקת ביוץ ביתית מתייחס בדרך כלל לבדיקת ביוץ על ידי השתן אף על פי שישנן גם בדיקות ביוץ אחרות שניתן לבצע בבית. בדיקת ביוץ זו עוזרת לדעת מתי צפוי הביוץ הקרוב על ידי זיהוי עליית הורמון LH (הורמון ההצהבה, לוטאין) בשתן. הורמון זה עולה בצורה ניכרת ממש לפני מועד הביוץ, לכן כאשר מזהים כי ההורמון ברמה גבוהה בשתן ניתן להסיק כי גדלים סיכויי ההפריה ב-36 השעות שלאחר עליית ההורמון.

כדי ללמוד על הורמון LH, מומלץ להכיר לפני כן את הורמון "מגרה זקיק". בתחילת מחזור הוסת הגוף מייצר את הורמון מגרה זקיק (הורמון FSH). הורמון זה מאפשר היווצרות של זקיק באחת השחלות. כאשר הזקיק מתבגר כראוי, מגיע גל של הורמון LH שגורם לזקיק להתפוצץ ולשחרר את הביצית שבתוכו לתוך חצוצרת הרחם, זהו רגע הביוץ.

ערכות בדיקת ביוץ ביתית מוצעות למכירה ללא מרשם בבתי המרקחת ורשתות הפארם השונות. ערכות ביוץ אלו מכילות מקלונים המזהים את השינויים בהורמון LH בשתן. השימוש בערכות ביוץ מזכיר ערכות לבדיקת הריון, ובהתקרב מועד הביוץ המשוער על האישה לבדוק כל יום את השתן בעזרת המקלונים.

בדיקת ביוץ ביתית מגיעה בשתי צורות - רצועות בדיקה ומקלוני בדיקה לבדיקת זרם שתן - בבדיקה בעזרת רצועות האישה צריכה להטיל שתן אל מיכל ולאחר מכן להחזיק את רצועות הבדיקה בתוך המיכל מספר שניות. בבדיקה עם מקלונים האישה צריכה להטיל שתן על המקלונים. שתי שיטות אלו אמינות באותה מידה.

כאשר מופיע במקלון או הרצועה הקו שמסמן את הפרשת הורמון LH ניתן להניח שהביוץ יתרחש בתוך כ-24 שעות (טווח של 16-48 שעות). במקרה זה יש לקיים יחסי מין זה על מנת להיכנס להריון. לעומת זאת, אם נראה כי הרמון ה-LH לא גדל, התשובה שלילית ולא צפוי ביוץ בזמן הקרוב.

החסרונות של בדיקת ביוץ ביתית הם העלות הדי גבוהה (במיוחד במקרים בהם המחזור לא סדיר ומספר ימי הבדיקה עד לזיהוי הביוץ רב), והצורך לאסוף כל בוקר דגימת שתן. מצד שני, רמת הדיוק של הבדיקה היא גבוהה – כ-99%.

בדיקת ביוץ רוק


בדיקת ביוץ על ידי דגימת רוק גם היא בדיקה שניתן לבצע בבית. בדיקה זו מסתמכת על עליית רמות האסטרוגן ככל שהביוץ קרב. האסטרוגן גורם לעליית ריכוז המלח ברוק, כבר כשלושה ימים לפני שמגיע הביוץ, וכאשר הרוק מתייבש ניתן להבחין בגבישי מלח המעניקים לו דוגמא קריסטאלית. שיטת חישוב ביוץ זו נעשית על ידי מבט מקרוב על דגימות רוק על ידי מיקרוסקופ קטן אותו ניתן לרכוש.

במהלך בדיקת ביוץ זו יש לשים מעט רוק על שקופית קטנה ולהמתין כחמש דקות עד עשר דקות לייבוש. לאחר מכן יש להכניס את השיקופית למיקרוסקופ ולחפש על השיקופית את השינויים שמתרחשים בעקבות עליית האסטרוגן.

נשים רבות מעדיפות בדיקת ביוץ רוק על פני בדיקת ביוץ שתן כיוון היא רב-פעמית וכיוון שמדובר בדגימת רוק ולא שתן. רמת הדיוק של בדיקת ביוץ רוק היא: 98%. לפני הבדיקה אין לאכול או לשתות כשעתיים-שלוש כדי שלא יימצאו שאריות מלחים על הלשון. היתרון הגדול הוא האמינות הגבוהה יחסית של השיטה לחישוב הביוץ. חסרונה הוא המחיר היחסית גבוה של המיקרוסקופ.

בדיקת ביוץ על פי רירית צוואר הרחם


בדיקת ביוץ אחרת נעשית על ידי בדיקה של רירית צוואר הרחם והשינויים שחלים בצוואר הרחם. בימים לפני הביוץ מפריש צוואר הרחם ריר צלול וחלקלק בעל צמיגות נמוכה אשר מטרתו היא לאפשר לזרע לשרוד. הפרשה זו עוזרת לזרעונים לעלות בצוואר הרחם, להגיע אל הרחם ואל הביצית ולהפרות אותה. לעומת זאת, אחרי ביוץ הריר המופרש הינו בעל צמיגות גבוהה, וזאת על מנת למנוע מהזרע לחדור לרחם. אישה היכולה לזהות את השינויים בצמיגותו של הריר בצוואר הרחם שלה, יכולה לזהות מתי הביוץ אמור להגיע או מתי הביוץ כבר עבר.

בדיקת ביוץ על ידי חום השחר


מדידת חום השחר הינה השיטה הותיקה ביותר לחישוב ביוץ והיא דורשת מהאישה למדוד את חום גופה מדי יום מתחילת המחזור, ברגע שהיא מתעוררת. בדרך כלל, לאחר תחילת הביוץ עולה חום הגוף בחצי מעלה לערך. היעילות של בדיקת ביוץ בעזרת חום השחר מוטלת בספק מאחר שישנם מקרים רבים בהם חום הגוף של האישה עולה או יורד ללא קשר להופעת ביוץ, וכמו כן, בדיקה זו לא מאפשרת לזהות את הימים שלפני הביוץ, היא יכולה רק לזהות שתהליך הביוץ כבר החל.

בדיקת ביוץ על ידי מעקב זקיקים


ניתן לבדוק את מועד הביוץ גם על ידי מעקב זקיקים המתבצע אצל רופא בעזרת אולטרסאונד. שיטה זו לבדיקת ביוץ מאוד מדויקת אולם היא מחייבת את האישה להגיע מספר פעמים במהלך החודש אל הרופא. מעקב זקיקים הוא תהליך שבו עוקב הרופא אחר התפתחות הזקיקים בשחלות, על ידי בדיקת אולטרסאונד וגינאלי. בבדיקה נמדדים גודל הזקיקים ומספר הזקיקים אשר נוצרו. הזקיקים צריכים להגיע ביום הביוץ לגודל אופטימלי של 19 מ"מ בממוצע. לעתים למעקב זקיקים נלוות גם בדיקות דם להורמונים אסטרדיול ופרוגסטרון על מנת להעריך באופן מדויק עוד יותר את מועד הביוץ. הבדיקה מבוצעת החל מהיום החמישי למחזור.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת ביוץ