בדיקת ראיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

vision test, eyesight test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת ראיה היא מונח המתייחס למספר בדיקות ראיה המודדות את היכולת לראות פרטים מקרוב ומרחוק, את שדה הראיה ואת היכולת לראות צבעים.


תיאור

1. בדיקת חדות ראיה

בדיקת חדות ראיה היא הבדיקה הנפוצה ביותר הנערכת במטרה להעריך את איכות הראיה. בבדיקת ראיה זו מודדים את היכולת של העין לראות פרטים במרחקים קרובים ורחוקים. בדיקת ראיה זו כוללת בדרך כלל קריאת אותיות או סימנים בגדלים שונים על לוח הנקרא סטלן, כאשר הנבדק עומד במרחק שישה מטר מהלוח. בדרך כלל כל עין נבדקת לחוד ואח"כ שתי העיניים נבדקות יחד. בדיקת חדות ראיה מבוצעת במקרים רבים, כגון: במסגרת בדיקת ראיה שגרתית, כדי לפקח על בעיות בעיניים כגון רטינופתיה סוכרתית, כדי לקבוע האם אדם צריך משקפיים, לאחר פציעה בעיניים, לקבלת רישיון נהיגה ועוד. הבדיקה מבוצעת בכל מקרה שבו אדם מתלונן על הפרעה בראיה. 2. בדיקת רפרקציה בדיקת רפריקצה (תשבורת – כלומר, קוצר או רוחק ראיה) בודקת את הצורך באמצעי לתיקון הראיה כגון משקפיים או עדשות מגע ובודקת את המספר הנחוץ. בדיקה זו נעשית בדרך כלל לאחר בדיקת חדות הראיה. ישנן כמה שיטות לבדיקת רפרקציה. למשל, שיטה אחת מכונה השיטה האובייקטיבית מאחר שהיא לא תלויה בתשובותיו של הנבדק. בבדיקה זו הבודק מסתכל לתוך העין בעזרת מכשיר מיוחד ולפי דפוס האור הוא קובע את הרפרקציה. שיטה אחרת מכונה שיטה סובייקטיבית ובה הבודק מרכיב על עיניו של הנבדק עדשות שונות בזמן שהוא מביט בלוח והנבדק אומר מתי הוא רואה טוב יותר.

3. בדיקת שדה הראיה

בדיקת שדה ראיה היא בדיקה ממוחשבת המאפשרת להעריך את מידת הנזק הקיים בשדה הראיה. כלומר, אותם חלקים החסרים מהתמונה שאנחנו רואים בכל עין, כאשר מבטנו קבוע על נקודה אחת. בדיקת ראיה זו נערכת כדי לעקוב אחר מחלות עיניים קיימות כגון גלאוקומה וניוון מקולרי אשר פוגעות בשדה הראיה, כדי לחפש פגיעה בעיניים לאחר שבץ מוחי, פגיעות ראש או מצב אחר שגורם לירידה בזרימת הדם למוח ועוד. בדיקת ראיה זו נערכת כאשר המטופל יושב מול מחשב מיוחד ומניח את ראשו על משענת סנטר. אחר כך הוא מתבקש להביט במחשב שמולו ולהתמקד בנקודה מרכזית אחת במהלך כל הבדיקה. לאחר מכן המחשב מתחיל להאיר נקודות שונות בשדה הראיה של הנבדק והנבדק צריך לסמן בלחיצה על כפתור כשהוא רואה את נקודות האור.

4. בדיקת עיוורון צבעים

בדיקת זו בוחנת את היכולת לזהות צבעים. היא מבוצעת לאנשים עם מחלות עיניים, לאנשים שלהם יש היסטוריה משפחית של עיוורון צבעים, ולאנשים המועמדים למשרות בהם חשובה ראיית הצבע כגון למשל צבא, נהיגה במשאיות, אלקטרוניקה ועוד. בבדיקת עיוורון צבעים בדרך כלל על הנבדק לזהות אותיות ומספרים המורכבים מנקודות בצבעים מסוימים על רקע נקודות בצבעים אחרים. בדיקה זו ידועה בשם מבחן אישיארה.

בדיקת ראיה באינטרנט

בנוסף לבדיקות אלו, כיום צצות יותר ויותר בדיקות ראיה באינטרנט לבחינת חדות הראיה ואף לבדיקת עיוורון צבעים. מרבית בדיקות הראיה באינטרנט מציגות על גבי המסך תמונות שונות ובהן מספרים, אותיות ואובייקטים בגדלים שונים.

בדיקת ראיה לרישיון

על מנת לקבל רישיון נהיגה במדינת ישראל יש לעבור בדיקת ראיה לרישיון. גם כדי לחדש רישיון בגיל מבוגר יש לעבור בדיקת ראיה. בדיקת ראיה לחידוש רישיון נעשית כל שנתיים החל מגיל 65 ולנוהגים בתחבורה ציבורית מגיל 50 פעם בשנתיים. בבדיקת ראיה לרישיון משתמשים במכשיר מיוחד שאושר על ידי משרד התחבורה. בבדיקה מוודאים שחדות הראיה הינה לפחות 6/12 בעין הנבדקת, ששדה הראיה תקין ושהנבדק אינו רואה כפול. אם הראיה אינה תקינה על הנבדק יהיה להרכיב משקפיים או עדשות מגע כדי לנהוג.


הכנות לבדיקה

אין הכנות מיוחדות לבדיקת ראיה. אם הנבדק מרכיב משקפיים או עדשות מגע עליו להביאם איתו לבדיקה, כמו כן, אם יש לו את המרשם של המשקפיים מומלץ להביאו לבדיקה. קיימות תרופות היכולות להשפיע על התוצאות של בדיקות ראיה ולכן, בחלק מבדיקות הראיה, על הנבדק לדווח לבודק על כל התרופות שהוא נוטל באופן קבוע.


משך הבדיקה

[b]1.[/b] בדיקת חדות ראיה בדרך כלל אורכת כחמש עד עשר דקות. [b]2. [/b]בדיקת רפרקציה אורכת חמש עד 30 דקות (30 דקות אם נעשה שימוש בטיפות מיוחדות). [h3]3. [/h3]הבדיקות של שדה ראיה יכולות לקחת החל מחמש דקות ועד 45 דקות. [h3]4. [/h3] בדיקת עיוורון צבעים אורכת מספר דקות.


סיכונים

הסיכון היחיד שיכול להיות הוא אלרגיה לטיפות העיניים שעושים בהן שימוש בחלק מהבדיקות. כמו כן, לעיתים לא ניתן לבצע את הבדיקה או שהתוצאות לא מועילות - זה קורה במקרים שהנבדק לא מבין את ההוראות של הבודק, כמו במקרה של ילדים קטנים.


תדירות ביצוע

מומלץ לעבור בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט מדי שנתיים לפחות, גם אם יש ראיה מושלמת של 6/6. ישנם אנשים הזקוקים לבדיקות תכופות יותר מכך. לאחר בדיקה, אופטומטריסט יכול לייעץ מהי התדירות המתאימה לאותו אדם שנבדק.


תוצאות, פענוח

[h3]1. בדיקת חדות ראיה[/h3] התוצאות של בדיקת חדות ראיה כוללות שני מספרים כגון למשל 6/6 או 6/30. המספר הראשון הוא המרחק שבו עומד הנבדק מלוח הבדיקה שעליו האותיות, בדרך כלל שישה מטר. 6/6 היא התוצאה התקינה. כאשר המספר השני קטן מהמספר הראשון, למשל: 6/3, הראיה של האדם טובה מהרגיל. כאשר המספר השני גדול מהראשון, למשל: 6/30 הראיה של האדם פחות טובה מהרגיל. [h3]2. בדיקת רפרקציה[/h3] בבדיקת ראיה נפוצה זו מודדים לנבדק עדשות שונות עד שמוצאים את העדשות שמתקנות את הראיה של הנבדק למצב מושלם (6/6). התוצאות של בדיקת ראיה זו קובעות את המספר של המשקפיים או עדשות המגע שהנבדק צריך. [h3]3. בדיקת שדה הראיה[/h3] תוצאות תקינות פירושן שהאדם יכול לראות עצמים בכל שדה הראיה הטבעי. תוצאות לא תקינות פירושן שהאדם לא מצליח לראות חפצים, תנועות וכדומה באזורים מסוימים בשדה הראיה. תוצאות לא תקינות מופיעות בגלל מחלות עיניים כגון גלאוקומה וניוון מקולרי, בעיות במערכת העצבים כגון לאחר שבץ ועוד. [h3]4. בדיקת עיוורון צבעים[/h3] תוצאות תקינות פירושן שהנבדק מסוגל להבחין בעצמים צבעוניים ולהבדיל ביניהם. תוצאות לא תקינות יכולות להיות שהנבדק לא מסוגל להבחין ולהבדיל בחלק מהצבעים או בכל הצבעים.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד