לחץ תוך עיני: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Tonometry, Intraocular Pressure Testing
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת לחץ תוך עיני מודדת את הלחץ בתוך העין ומשמשת לגילוי גלאוקומה - מחלת עיניים שיכולה לגרום לעיוורון.


תיאור

מדידת לחץ תוך עיני פירושה מדידת עד כמה העין מנופחת בנוזל, דבר המתבטא במידת המתיחות של קיר העין. לחץ גבוה מדי יגרום לקיר העין להתקשות ולחוש מתח, מה שיגרום להרס איטי של סיבי עצב הראיה עד להיווצרות מחלת הגלאוקומה. לחץ נמוך מאוד יפגע בראיה ויגרום נזק לרשתית.

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה היא מחלה המאופיינת בניוון של עצב הראיה הנגרם בדרך כלל כתוצאה מעליית לחץ תוך עיני. שכיחות מחלת הגלאוקומה עולה בגיל המבוגר והיא נעה סביב 3%-2% מהאוכלוסיה. הנזק לשדה הראיה נעשה באופן איטי והדרגתי ומתחיל בראיה ההיקפית. הנזק שנגרם הוא בלתי הפיך, לכן ישנה חשיבות מרובה לבצע אבחנה מוקדמת של המחלה. גורמי הסיכון למחלת גלאוקומה הם: תורשה, קוצר ראיה, לחץ תוך עיני גבוה ומחלות מערכתיות כגון סוכרת ולחץ דם גבוה. גלאוקומה נפוצה בקרב גילאים מאוחרים, אך היא עשויה להתפתח בכל גיל.

כיצד מתבצעת מדידת לחץ תוך עיני?

ישנן כמה שיטות למדוד לחץ תוך עיני. השיטה המועדפת על רוב רופאי העיניים בגלל הדיוק שלה היא בדיקה באמצעות מכשיר הטונומטר המצוי במרפאה של רופאי עיניים ומודד את הלחץ התוך עיני במילימטר כספית. הטונומטר הוא מכשיר המחובר למנורת סדק אופטית (slit lamp) שהיא מיקרוסקופ המחובר אל מקור אור חזק. בתחילת הבדיקה הרופא מזליף טיפות הרדמה צהובות לעיניים של הנבדק. אחר כך הרופא מדליק במכשיר אור כחול ואז מודד את הלחץ התוך עיני על ידי קירוב הטונומטר לקרנית העין של הנבדק (החלק הקדמי של העין). נערכות שתי מדידות: אחת לעין ימין ואחת לעין שמאל. קיימים עוד מכשירים המודדים לחץ תוך עיני, חלק מהם מתבססים על לחץ אוויר וחלק אחר אלקטרוני.


הכנות לבדיקה

[!!!]לפני בדיקת לחץ תוך עיני על הנבדק לספר לרופא על הימצאות גורמי סיכון לגלאוקומה, כגון למשל בן משפחה חולה גלאוקומה. [!!!]במקרה שהנבדק מרכיב עדשות מגע, עליו להסיר אותן לפני הבדיקה ולהחזיר אותן רק שעתיים או יותר לאחר הבדיקה. על כן חשוב להביא משקפיים. [!!!]לחץ על הוורידים בצוואר יכול להגביר לחץ תוך עיני לכן אין להגיע לבדיקה עם בגדים שלוחצים על הצוואר כגון גולף צמוד. [!!!]כאמור, בבדיקת טונומטר הנוגע בעיניים יש צורך לשים טיפות עיניים מרדימות לפני הבדיקה (על כך אחראי הרופא). [b][!!!]תוצאות בדיקת לחץ תוך עיני יעילות יותר כאשר הנבדק: [/b] [b]1. [/b]לא שתה יותר משתי כוסות נוזלים ארבע שעות לפני הבדיקה. [b]2. [/b]לא שתה אלכוהול 12 שעות לפני הבדיקה. [b]3. [/b]לא עישן מריחואנה במשך 24 שעות לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת לחץ תוך עיני אורכת כדקה ואפילו פחות. אולם אם הנבדק צריך בדיקת עיניים שלמה כולל בדיקת חדות ראיה והרחבת אישונים לצורך בדיקת קרקעיות העיניים, אז הבדיקה בשלמותה לוקחת בין 30 ל- 40 דקות, כיוון שצריך להמתין בין 20 ל- 30 דקות להשפעת הטיפות להרחבת אישונים.


סיכונים

[b]1. [/b]בשיטות שבהן בודקים את הלחץ התוך עיני ע"י מגע יש סיכון קטן שהקרנית תישרט. לאחר הבדיקה, בזמן שהעיניים עוד תחת ההרדמה, אסור לשפשף את העיניים מאחר שבאמצעות שפשוף העין אפשר להגדיל את השריטה. אם אכן נגרמה שריטה קטנה היא בדרך כלל מחלימה לאחר 24 שעות. [b]2. [/b]תיתכן תגובה אלרגית לטיפות העיניים. [b]3. [/b]בדרך כלל אין שום כאב לאחר בדיקת לחץ תוך עיני. אם אדם חש כאב ב-48 שעות שלאחר הבדיקה עליו לפנות לרופא.


תדירות ביצוע

בדיקת לחץ תוך עיני בדרך כלל לא מבוצעת באופן שגרתי לאנשים צעירים בריאים. הבדיקה מבוצעת כדי לאבחן גלאוקומה וכדי לעקוב אחר חולי גלאוקומה ולבחון את השפעת הטיפולים עליהם. לאחר גיל 40 הבדיקה מבוצעת באופן שגרתי. כמו כן, הבדיקה מבוצעת באופן קבוע לחולי סוכרת ויתר לחץ דם.


תוצאות, פענוח

הלחץ התקין בעין בבני אדם בוגרים נע בין 10 ל-21 מ"מ כספית. תוצאות יותר גבוהות מאלו עשויות להצביע על גלאוקומה או על סיכון גבוה לפתח גלאוקומה. אנשים שיש להם לחץ תוך עיני 27 ומעלה במשך תקופה מסוימת, בדרך כלל מפתחים גלאוקומה, אלא אם כן הלחץ מופחת באמצעות תרופות. אנשים שיש להם לחץ תוך עיני 21 ומעלה אך אין להם נזק לעצב הראיה כלל, נמצאים במצב הנקרא "יתר לחץ תוך עיני". אנשים אלו הם בסיכון לפתח גלאוקומה בהמשך. לחץ תוך עיני נמוך בהרבה מהרגיל יפגע בראיה ויגרום נזק לרשתית. תוצאות מעט נמוכות מהרגיל הן חסרות משמעות ולא גורמות נזק בדרך כלל.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד