בדיקת עיוורון צבעים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Color Vision Test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לבדוק האם האדם מבחין בין צבעים שונים.


תיאור

בדיקת עיוורון צבעים בוחנת את היכולת לזהות צבעים. היא מבוצעת לילדים לאחר שעולה חשש שהם לא מבחינים בין צבעים, לאנשים עם מחלות עיניים, לילדים שלהם יש היסטוריה משפחית של עיוורון צבעים ולעיתים אף לאנשים המועמדים למשרות בהם חשובה ראיית הצבע כגון צבא, נהיגה במשאיות, אלקטרוניקה ועוד.

מהו עיוורון צבעים?

הפרעה בראיית צבעים יכולה להיות מולדת או נרכשת בעקבות פגיעה בעצב הראיה או פגיעה ברשתית. ההפרעה המולדת היא השכיחה יותר ואופיינית יותר לבנים מאשר לבנות בשכיחות של 5-8% ו-0.5% בהתאמה. טווח ההפרעה בראיית צבעים רחב מאוד בין הלוקים בה - מקושי קל בהבחנה של צבעים הנראים כפחות חזקים ועד לירידה בראיה ואי הבחנה בשום צבע. נכון לעכשיו, אין טיפול במחלה.

מבחן אישיארה

בבדיקת עיוורון צבעים בדרך כלל על הנבדק לזהות אותיות ומספרים המורכבים מנקודות בצבעים מסוימים על רקע נקודות בצבעים אחרים - בדיקה זו ידועה בשם מבחן אישיארה. מבחן אישיארה הוא מבחן עבור ליקויי הראיה הנפוצים בצבע אדום וירוק. הוא מורכב ממספר לוחות הנקראים "צלחות אישיארה", ובהם נקודות אשר יוצרות מספרים. אנשים עם ראיה תקינה רואים את המספרים, אנשים עם בעיות בראיית צבע מתקשים להבחין במספרים או לא מבחינים בהם כלל. למבחן אישיארה יש 38 צלחות, אבל ניתן לזהות ליקוי כבר לאחר כמה צלחות.

כיצד בדיקת עיוורון צבעים מתבצעת

בדיקת עיוורון צבעים דומה במקצת לבדיקת חדות ראיה שגרתית (עם לוח האותיות). בתחילה הנבדק יושב על כיסא והבודק מסביר לו על הבדיקה. אחר כך הבודק מראה לנבדק תמונות ובהם מספרים או סמלים העשויים מנקודות בצבע מסוים. הסמלים הם על רקע העשוי משלל צבעים אקראיים. אחר כך הנבדק יתבקש לזהות את הסימנים כשהוא מכסה עין אחת או כשהוא רואה בשתי העיניים. כאשר ילדים קטנים עוברים בדיקת עיוורון צבעים לעיתים מראים להם פקקים של בקבוקים או חפצים אחרים בצבעים שונים ושואלים אותם מהו הצבע של כל חפץ. במקרים מסוימים בדיקת עיוורון צבעים מבוצעת כדי לבחון כמה טוב עובד עצב הראיה. עצב הראיה הוא העצב העיקרי המקשר בין העין למוח. לעיתים, ירידה באיכות ראיית צבעים היא הסימן הראשון לבעיות ראיה אחרות.


הכנות לבדיקה

אין הכנות מיוחדות לבדיקת עיוורון צבעים. אם הנבדק מרכיב משקפיים או עדשות מגע עליו להביאם איתו לבדיקה. במקרה שילד קטן נדרש לביצוע בדיקת עיוורון צבעים מומלץ כי הוריו יסבירו לו לפני הבדיקה על מהלך הבדיקה ואף ידגימו לו, וזאת כדי שלא יפחד מהבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת עיוורון צבעים אורכת מספר דקות.


סיכונים

אין


תדירות ביצוע

בדיקת עיוורון צבעים לא נערכת לכל אדם באופן שגרתי. היא נערכת לילדים לאחר שעולה חשש שהם לא מבחינים בין צבעים, לאנשים עם מחלות עיניים ועוד. כאשר הורה מזהה כי הילד טועה בקשר לצבעים, עליו לקחתו לאבחון אצל רופא עיניים.


תוצאות, פענוח

תוצאות תקינות פירושן שהנבדק מסוגל להבחין בעצמים צבעוניים ולהבדיל ביניהם. אלו התוצאות המתקבלות אצל רוב האוכלוסייה. תוצאות לא תקינות יכולות להעיד על כך שהנבדק לא מסוגל להבחין ולהבדיל בחלק מהצבעים או בכל הצבעים. בדיקת עיוורון צבעים יכולה לזהות את הבעיות הבאות בראיית צבעים: Achromatopsia (אכרומטופסיה) - עיוורון צבעים מוחלט. אדם עם אכרומטופסיה רואה רק גוונים של אפור. Deuteranopia - קושי להבדיל בין אדום לירוק. Protanopia - הקושי להבחין בצבע אדום. Tritanopia - הקושי להבחין בצבע כחול.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד