בדיקת EEG: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Electroencephalogram, EEG
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת EEG היא לאתר בעיות בפעילות החשמלית של המוח. בדיקת EEG משמשת בין היתר לאבחון אפילפסיה, לאבחון הסיבות להופעת בלבול אצל אדם, להערכת פגיעות ראש, גידולים, דלקות, מחלות ניווניות כגון אלצהיימר, הפרעות שינה ועוד.


תיאור

בדיקת EEG היא בדיקה לאיתור בעיות בפעילות החשמלית של המוח. תאי המוח מתקשרים אחד עם השני על ידי ייצור אותות חשמליים זעירים. בבדיקת EEG פעילות חשמלית זו נמדדת על ידי הצמדת אלקטרודות לקרקפת. בדיקת EEG משמשת לבדוק האם האדם עובר התקפים שונים ואם כן אילו התקפים. בדיקת EEG משמשת גם כדי לבחון את הסיבות לבלבול אצל אדם, כדי להעריך פגיעות ראש, גידולים, דלקות, מחלות ניווניות כגון אלצהיימר ושינויים חריגים בגוף המשפיעים על המוח. בנוסף, בדיקת EEG משמשת כדי לבחון הפרעות שינה, לבחון אנשים הנמצאים בחוסר הכרה, לפקח על המוח בעת ניתוחי מוח, להעריך אם אדם נמצא ב"מוות מוחי" ועוד.

כיצד בדיוק מתבצעת בדיקת EEG ?

בדיקת EEG מתבצעת בקופות חולים, בבתי חולים ובמכונים פרטיים. במהלך הבדיקה הנבדק שוכב על שולחן הבדיקה. לאחר מכן הטכנאי מדביק בעזרת דבק מיוחד בין 16 ל-25 אלקטרודות במיקומים שונים בקרקפת של הנבדק. האלקטרודות מחוברות עם חוטים למגבר ומכונת הקלטה. מכונת ההקלטה ממירה את האותות החשמליים לקווים גליים שניתן לראות על מסך מחשב. בעבר, לפני עידן המחשב, קווים אלו היו מודפסים על נייר. במהלך הבדיקה לעיתים מבקשים מהנבדק שיבצע פעולות מסוימות כמו לנשום עמוק ובמהירות למשך כמה דקות או להסתכל על אור בהיר מהבהב. בדיקת EEG אינה כואבת כלל. התחושה של האלקטרודות מודבקות לקרקפת אולי מוזרה מעט אך לא כואבת.

בנוסף ל-EEG הרגיל ישנם עוד מס' סוגי בדיקות EEG

EEG בשינה

זוהי בדיקת EEG הנעשית כאשר החולה ישן. לפני הבדיקה החולה צריך להיות ער 24 שעות רצופות כדי שיוכל להירדם בבדיקה, ועל כן היא נעשית בדרך כלל כשהחולה מאושפז בבית חולים תוך פיקוח עליו. לאחר שמסתיימות 24 השעות הוא מגיע לבדיקה, שותה משקה מרדים ונרדם לשעה בערך.

EEG וידאו

בדיקת EEG וידאו זוהי הבדיקה המדויקת והאמינה ביותר לקביעת קיום מחלת האפילפסיה, מקור ההתקפים וסוג ההתקפים האפילפטים. בבדיקה זו החולה מגיע אל בית החולים, מחברים לראשו עשרות אלקטרודות של EEG, והוא שוכב במיטה שמולה נמצאת מצלמת וידאו. הוא מצולם ומתועד 24 שעות ביממה. בנוסף לזה, החולה מפסיק לקחת את הכדורים שאמורים למנוע התקפים וזאת כדי לזרז את ההתקפים. לאחר כמה שעות עד כמה ימים מתרחש התקף, לאחר ההתקפים הרופאים בודקים מה נרשם בדיוק בבדיקת ה- EEG ובמקביל בודקים בוידאו מה בדיוק קרה בזמן ההתקף, השילוב של שני הדברים האלה מביא אותם לאבחון מדויק יותר של גורמי המחלה.

בדיקת EEG מחוץ לבית החולים

בבדיקה זו האלקטרודות מודבקות לקרקפת מתחת לשיער ומוחזקות במקומן באמצעות דבק מיוחד. החוטים המחוברים לאלקטרודות מתחברים למכשיר הקלטה קטן הנישא על חגורה המולבשת מסביב לבטן. באופן זה ניתן לעקוב אחר הנבדק למשך מספר ימים בזמן שהוא מבצע פעילויות יומיומיות.


הכנות לבדיקה

[!!!]בערב שלפני בדיקת EEG יש לחפוף את השיער. אין להשתמש בשמנים, תרסיסים או קונדישיונר לפני הבדיקה. [!!!]כשמונה שעות לפני הבדיקה יש להימנע משתיית קפאין. [!!!]לעיתים הרופא מבקש מהנבדק להפסיק ליטול תרופות מסוימות לפני הבדיקה. [!!!]אם הנבדק אמור לעבור בדיקת EEG בשינה, מומלץ שהוא לא יישן בלילה שלפני הבדיקה או יישן רק מעט כדי שיוכל להירדם במהלך הבדיקה. כמו כן, מומלץ שלא ישתה קפאין, משקאות אנרגיה ומשקאות אחרים שמעוררים.


משך הבדיקה

בדיקת EEG השגרתית אמורה לארוך כ-30-60 דקות. יש להגיע כ-10-15 דקות לפני הבדיקה. במקרים מסוימים ישנה בדיקת EEG ממושכת יותר עם הקלטה, הנמשכת כשש עד שמונה שעות.


סיכונים

בדיקת EEG היא בדיקה בטוחה מאוד. עם זאת, הבזקי האור או הנשימות המהירות עלולים לעורר התקפים אצל אנשים עם בעיית התקפים כגון חולי אפילפסיה או אנשים הסובלים מהתקפי פרכוסים. אנשי הצוות הרפואי יודעים לטפל בהתקפים אלו אם הם מתרחשים במהלך הבדיקה. בעיה אחרת שעלולה להתעורר היא קשיים בהוצאת הדבק מהשיער. בדרך כלל הדבק יורד לאחר מספר חפיפות.


תדירות ביצוע

בדיקת EEG לא מבוצעת באופן שגרתי לכל אדם. מבצעים אותה רק במקרה שיש צורך לאתר בעיות בפעילות המוח.


תוצאות, פענוח

לאחר סיום בדיקת EEG, הבדיקה מפוענחת על ידי נוירולוג. פענוח הבדיקה נשלח לרופא שהפנה את המטופל לביצוע EEG והרופא מוסר למטופל את התוצאות. לאנשים רבים, כולל לחולי אפילפסיה, יש EEG תקין בבדיקת EEG שגרתית המבוצעת שלא בזמן התקף. הסיבה לכך היא שה-EEG יכול לספק מידע על הפעילות החשמלית של המוח רק בזמן הבדיקה עצמה. אם בזמן הבדיקה יתרחש התקף, אז ניתן יהיה לראות פעילות לא שגרתית ב-EEG. [h3][!!!]תוצאות לא תקינות של בדיקת EEG יכולות להתקבל עקב: [/h3] פגיעות ראש. דלקת קרום המוח. דימום חריג שנגרם על ידי כלי דם קרוע. מבנה לא תקין של המוח, למשל כאשר קיים גידול. רקמות מתות עקב חסימה בזרימת הדם, מה שנקרא אירוע מוחי. שימוש בסמים או באלכוהול. מיגרנות. אפילפסיה או פרכוסים. הפרעות שינה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת המוח ומערכת העצביםאולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,644
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,604
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,530
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,956
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,494
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,549
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד