בדיקת EMG: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Electromyogram
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת EMG (אלקטרומיוגרפיה) היא להעריך את הבריאות של השרירים על ידי מדידת תגובתם לגירוי.


תיאור

בדיקת EMG בוחנת את הפעילות החשמלית של השרירים והיא מבוצעת בדרך כלל כאשר לאדם יש חולשת שרירים בלתי מוסברת. בדיקת EMG יכולה לעזור לרופאים לאבחן טרשת נפוצה, ניוון שרירים, דלקת שרירים, מחלת מיאסטניה גרביס ומצבים רפואיים אחרים בהם לחולה יש חולשת שרירים בלתי מוסברת. בדיקת EMG עוזרת להבחין בין מצבים של חולשת שרירים הנובעת מבעיה בשרירים ובין חולשת שרירים הנובעת מבעיה בעצבים. בדיקת EMG יכולה גם להבחין בין חולשת שרירים אמיתית שנובעת מבעיה בשרירים לבין חולשת שרירים שנובעת מחוסר שימוש בשרירים. במהלך בדיקת EMG הנבדק שוכב על שולחן הבדיקה או יושב על כיסא המאפשר להישען אחורה בנוחות. מחט מוחדרת לתוך שריר מסוים של הנבדק, למשל ביד. מחט זו היא בעצם אלקטרודה הבודקת את הפעילות החשמלית של השריר. הפעילות החשמלית מוצגת באופן ויזואלי על מכשיר מדידה שמציג על צג אותות מתח חשמלי (אוסצילוסקופ) וגם יכולה להישמע על ידי רמקול. מאחר שרוב שרירי השלד גדולים, לעיתים יש להחדיר כמה מחטים בכמה אזורים שונים כדי לקבל תמונה מקיפה של הפעילות החשמלית. לאחר החדרת המחטים לשריר, הנבדק עשוי להתבקש להפעיל שרירים כגון למשל להרים את הרגל. הגודל והצורה של הגלים המופיעים על הצג מספקים מידע לגבי היכולת של השריר להגיב לגירוי שמגיע מהעצבים.

בדיקת הולכה עצבית

במהלך בדיקת EMG, לעיתים קרובות מבצעים עוד בדיקה נפרדת הנקראת בדיקת מהירות הולכה עצבית (NCT- nerve conduction tests). במהלך בדיקה זו מגרים את העצבים על ידי חשמל שמפיצה אלקטרודה מיוחדת ובעזרת אלקטרודה אחרת בודקים את הדחף החשמלי שנוצר. האלקטרודות שבהן עושים שימוש בבדיקה זו הן בדר"כ אלקטרודות שמדביקים על העור במספר מקומות בהם יש עצבים. אלקטרודה אחת מגרה את העצבים עם חשמל והאלקטרודות האחרות בודקות את הפעילות החשמלית שנוצרה כתוצאה מהגירוי. המרחק בין האלקטרודות והזמן שלוקח לאות חשמלי לנוע בין האלקטרודות משמשים לחישוב מהירות ההולכה העצבית. התחושה של הגירוי החשמלי שחש המטופל דומה במקצת לתחושת חשמל סטטי. בדיקת הולכה עצבית יכולה לזהות הפרעות עצבים כגון נוירופתיה (מחלות מערכת העצבים ההיקפית) או מקרים בהם יש פגיעה בעצבים כגון בתסמונת התעלה הקרפלית.


הכנות לבדיקה

אין הכנות מיוחדות לבדיקת EMG. מומלץ ללבוש לבדיקה בגדים רופפים, כך שתתאפשר גישה לשרירים. אם הנבדק מגיע עם בגדים הדוקים הוא בדרך כלל מקבל חלוק לפני הבדיקה. הנבדק לא מקבל תרופות לפני או במהלך הבדיקה. אם הבדיקה מבוצעת לילדים יש להכין אותם לבדיקה מהפן הפסיכולוגי.


משך הבדיקה

בדיקת EMG אורכת 30-60 דקות.


סיכונים

בדיקת EMG כואבת במקצת, ישנם מטופלים החוששים מאוד מהכאב ולבסוף מגלים כי חששו לחינם. הכאב מהמחטים דומה לכאב כתוצאה מקבלת זריקות. כמו כן, בימים שלאחר בדיקת EMG יתכן כי הנבדק יחוש מעט כאבי שרירים. לאחר הבדיקה יתכן כי תהיינה מעט חבורות באזורים בהם הוחדרו המחטים. אין מה לחשוש מהשימוש בחשמל מאחר שנעשה שימוש בוואט נמוך שלא מסוגל לגרום לפגיעה.


תדירות ביצוע

בדיקת EMG אינה מבוצעת באופן שגרתי לכל אדם, היא מבוצעת כאשר יש צורך לבדוק את פעילות השרירים של אדם.


תוצאות, פענוח

התוצאות המלאות של בדיקת EMG מתקבלות בדרך כלל לאחר יומיים שלושה. דיווח מהיר על חלק מהתוצאות ניתן לקבל לעיתים כבר לאחר הבדיקה. תוצאות תקינות של בדיקת EMG הן: אין פעילות חשמלית בשרירים כאשר הם במנוחה. במצב התקין, כאשר המטופל מכווץ שריר מופיע על מכשיר המדידה (האוסצילוסקופ) קו גלי ואחיד. תוצאות לא תקינות של בדיקת EMG הן: הפעילות החשמלית של השריר במצב מנוחה מראה כי יתכן שיש בעיה עם אספקת עצב לשריר. כאשר הנבדק מכווץ שריר, אם מופיע על מכשיר המדידה גל גלי לא אחיד, זה יכול להצביע על בעיות בשרירים או בעצבים, כגון מחלת ALS (מחלת העצבים המוטוריים), תסמונת פוסט פוליו, דלקת בשרירים, או בעיות שרירים אחרות. התוצאות של בדיקת EMG ובדיקת מהירות הולכה עצבית, ביחד עם ההיסטוריה הרפואית של האדם, הסימפטומים שהוא חווה, בדיקות נוירולוגיות, בדיקות גופניות ועוד, משמשים כדי לאבחן את הבעיה ממנה סובל האדם.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת המוח ומערכת העצביםאולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד