ניקור מותני: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Lumbar puncture
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

ניקור מותני היא בדיקה לאיסוף נוזל השדרה כדי לבדוק אותו ולאבחן מחלות שונות. נוזל השדרה מקיף את המוח ואת עמוד השדרה והוא מהווה חלק ממערכת העצבים. לאחר איסוף נוזל השדרה בודקים את הגורמים השונים שהוא מכיל, כמו תאים מסוימים, סוכרים, חלבונים, גורמים מזהמים ועדויות לנגיפים ולמחלות שונות שיש בגוף. כמו כן, במהלך הניקור בודקים את הלחץ של נוזל השדרה מעיד על הלחץ הפנים-גולגולתי שבמוח. הלחץ יכול להצביע על מצבים בריאותיים שונים הדורשים טיפול מידי. הסיבות העיקריות לבדיקה הן למצוא מחלות הקשורות למערכת העצבים, כמו דלקת קרום המוח, טרשת נפוצה, תסמונת גיליאן-ברה, גידולים שונים במוח וזיהומים שונים במערכת העצבים.


תיאור

את הבדיקה רק רופא מוסמך יכול לבצע מכיוון שהיא דורשת מיומנות רבה. כדי להוציא את נוזל השדרה משתמשים במחט דקה וארוכה שבעזרתה שואבים את הנוזל מן עמוד השדרה. על הנבדק לשכב על הצד, בתנוחה עוברית, כשהברכיים מכופפות לכיוון החזה. תנוחה זו מרחיבה את הרווח בין חוליות עמוד השדרה וכך אפשר להחדיר את המחט בקלות יחסית. לפני החדרת המחט מסמנים את מקום הדקירה ומחטאים אותו היטב. כמו כן, פורשים מגבות סטריליות כדי למנוע כניסה של גורמים מזהמים. ברוב המקרים מאלחשים את מקום הדקירה בעזרת חומר הרדמה. הרופא מחדיר מחט לעמוד השדרה המותני, בין החוליה השלישית לרביעית. כאשר המחט מגיעה לתעלת השדרה הרופא מוציא את החלק המרכזי שלה כדי לבדוק אם ישנו טפטוף של נוזל שקוף, הטפטוף מעיד על כך שהמחט במקומה הנכון. לאחר מכן יש צורך לבדוק את הלחץ של הנוזל ולשם כך מחברים למחט מכשיר מנומטר אשר בודק את לחץ הפתיחה. בשלב מאוחר יותר ייבדקו את הצבע של הנוזל והוא יישלח במבחנה לבדיקות מעבדה. לאחר שאיבת הנוזל מוציאים את המחט וחובשים את אזור הדקירה.


הכנות לבדיקה

לפני הבדיקה על הנבדק לחתום על טופס הסכמה. לבדיקה אין הכנות מקדימות למעט הדרישה לרוקן את שלפוחית השתן לפני שניגשים לבדיקה. כמו כן, יש לדווח על נטילת תרופות קבועות ובעיקר מדללי דם. במקרים מסוימים יש צורך בסריקת CT או MRI כדי לשלול גידולים או גורמים שיכולים להיפגע בתהליך הבדיקה.


משך הבדיקה

משך הבדיקה הוא כ-30 דקות.


סיכונים

מכיוון שהבדיקה היא פולשנית, הנבדק חש כאב בזמן החדרת המחט ועד שמוציאים אותה בתום הבדיקה. בין 10% ל-15% מהנבדקים חשים כאב ראש בימים שלאחר הבדיקה וכן כאבי גב וכאבים ברגליים. במקרים מסוימים ישנן הקאות. על הנבדקים להימנע מכל פעילות גופנית ולהקפיד על מנוחה ועל שכיבה במשך כמה ימים, עד שהכאבים חולפים. במקרה שיש חום הגבוה מ-38 מעלות, כאבי ראש עוצמתיים שאינם עוברים עם משככי כאבים והתעלפויות יש לפנות לטיפול רפואי. הבדיקה אינה נחשבת מסוכנת אך במקרים נדירים ישנה דליפה של נוזל עמוד השדרה ויש צורך בהזרקה לאזור כדי לסגור את הדלף. תופעה נדירה נוספת היא פגיעה חולפת בקצות העצבים, אך היא נפתרת מעצה ללא צורך בהתערבות חיצונית.


תדירות ביצוע

ניקור מותני מתבצע אך ורק בהפניה של רופא מומחה כדי לאבחן מחלות או בעיות נוירולוגיות שונות.


תוצאות, פענוח

התוצאות הראשוניות של הבדיקה מתקבלות בתוך מספר דקות. לתרביות של גורמים מזהמים ולאיתור מחלות שונות לוקח בין כמה ימים לכמה שבועות לקבל את התוצאות. את תוצאות לחץ הפתיחה מקבלים עוד במהלך הניקור המותני. ערך תקין הוא בין 5 ל-18 ס"מ, לחץ גבוה מדי יכול להעיד על בעיות שונות במערכת העצבים. נוזל צלול הוא המצב התקין של נוזל השדרה. צבע עכור יכול להעיד על זיהומים ועל מחלות במוח. ערך תקין של סוכר צריך להיות בין 60 ל-100 מ"ג. רמה נמוכה של סוכר יכולה להעיד על זיהום חיידקי ועל גידולים במערכת העצבים. ערך תקין של חלבון צריך להיות בין 15 ל-45 מ"ג. ערכים גבוהים מדי יכולים להעיד על זיהום במערכת העצבים. בנוזל שדרה תקין אין תאים. כאשר יש זיהומים או דלקות נמצאים תאי דם לבנים בנוזל.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

בדיקת המוח ומערכת העצביםאולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,514
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,499
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,418
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,901
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,324
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,463
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד