התקף לב

רוצה לדעת על התקף לב? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי התקף לב. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
התקף לב, או בשמו הידוע בעולם הרפואה "אוטם שריר הלב", הינו מצב בו נגרם נזק לשריר הלב עקב חסימה של אחד או כמה מהעורקים המזינים את שריר הלב ב"דם עורקי", העשיר בחמצן. בשל חסימה זו עובר אחד האזורים בלב שלא קיבל אספקת דם תהליך של נמק, ובהמשך נוצרת בו צלקת. התקף לב הוא השלב האחרון והסופי בתהליך הטרשתי של העורקים הכליליים.

מדוע נגרם התקף לב?


הסיבה הראשית להיווצרות התקף לב, ברוב המוחלט של המקרים, היא קריש דם החוסם את העורק שאמור היה להוביל דם מחומצן אל הלב. הקריש נוצר באזור בעורק בו הצטברו חומרים שומניים רבים מתחת לרפידה הפנימית של דופן העורק, בדרך כלל על רקע של טרשת עורקים שהתפתחה באזור. חסימה זו גורמת, על פי רוב, לסתימה מלאה ופתאומית של העורק ובסופו של תהליך להתהוות התקף לב.

סימנים של התקף לב


הסימן העיקרי של התקף לב הינו לחץ בחזה האורך בדרך כלל מעל חצי שעה. במקרים רבים הכאב מקרין מהחזה לכתפיים, לצוואר, לגב, לידיים, ללסתות או לבטן. הכאב עלול להיות מלוּוה בקוצר נשימה, דפיקות לב מוגברות, זיעה, בחילה, הקאה, סחרחורת, לעיתים איבוד הכרה ותחושה כללית רעה מאוד. כשאדם חש כאב כפי שתואר במשך למעלה מחמש דקות, עליו להזעיק מיד עזרה.

התקף לב טיפול


לאחר התקף לב, לרשות אנשי הרפואה עומד חלון זמן קצר מאד בו ניתן לפתוח את החסימה בעורק, לעצור את התקדמות הנמק ולהציל את חיי החולה. טיפול כזה יכול להקטין באופן משמעותי את מידת הנזק לשריר הלב, להגדיל במידה ניכרת את סיכויי החולה להישאר בחיים ולשפר מאד את סיכוייו להרגיש טוב במשך שנים רבות לאחר מכן.

מהו הטיפול בהתקף לב שמקבלים בבית מהצוות הרפואי שהוזעק?


אם לחולה יש לחץ דם נמוך, הוא מקבל תרופות להעלאת לחץ דם. אם לחולה לחץ דם גבוה, הוא מקבל תרופות להורדה. אם הוא סובל מסיבוכים של התקף לב כגון, עודף נוזלים, הקאות ועוד, הצוות הרפואי יכול לטפל בהכל במקום, החל ממתן נוזלים וכלה בהשתלת קוצב לב או חיבור לקוצב חיצוני, כדי שהחולה יוכל להגיע לבית החולים בחיים.

מהו הטיפול בהתקף לב שמקבלים בבית החולים?


כשהחולה מגיע לבית החולים, במקרה הצורך הוא מוכנס לצינתור. כמו כן, הוא מקבל טיפול תרופתי המורכב מאספירין שמדלל את הדם ויכול למנוע היווצרות קרישי דם, כדורים שמחזקים את השפעת האספירין, מרחיבים כלי דם ומקטינים את העומס על הלב, משככי כאבים ועוד.

פעולת הצינתור היא יעילה ואפקטיבית לטיפול בהתקפי לב רק אם היא מתבצעת בזמן קצר מאוד בן כמה שעות מעת אירע התקף הלב. צינתור טיפולי (אנגיופלסטיקה קורונרית) הוא הליך רפואי שמיועד לפתוח חסימות והצרויות שהתפתחו בעורקים הכליליים. הוא מתבצע בחדר צינתורים בהרדמה מקומית ובהכרה מלאה, ובמהלכו מוחדרת לגוף המטופל צינורית דקה עם בלון בקצה, שבאמצעותה פותח הקרדיולוג את החסימות. מדובר בפרוצדורה שגרתית ושכיחה מאוד, שהביאה לשינוי דרמטי בקליניקה הטיפולית ברפואת לב. במחקרים נקבע כי אם הצינתור מבוצע בזמן - הוא מציל חיים ומונע נזק לשריר הלב.

כיצד ניתן למנוע התקף לב?


מכיוון שחלק ממקרי התקף הלב נגרמים כתוצאה מהשמנה ועישון, מומלץ להמעיט באכילת מזונות משמינים, להימנע מעישון ולהקפיד על אורח חיים בריא הכולל ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע. כמו כן, ידיעה על מחלות לב תורשתיות עשויה למנוע מצב בו התקף לב מופיע "לפתע", בלי שידוע לחולה דבר על הגנטיקה המשפחתית. זאת ועוד, חשוב מאוד לשמור על רגיעה, במחקרים נמצא כי לחץ ומתח עלולים לזעזע את הלב ולגרום לפגיעה קשה בתפקודו. פעמים רבות הטריגר השכיח ביותר להתקף לב הוא כעס או התפרצות רגשות שליליים. מחקר אחד, למשל, שנערך על ידי משרד הבריאות והבטיחות הבריטי על עובדי בית חולים, מצא כי לחץ ממושך בעבודה הוא יותר גרוע ללב מהשמנה של 20 ק"ג או הזדקנות של 30 שנים.

לאחר התקף לב


לאחר התקף לב יש לאתר את גורמי הסיכון ולטפל בהם וזאת כדי להימנע מהתקף לב חוזר. לאחר התקף לב יש להימנע מעישון, להוריד במשקל, להפחית בצריכת שומן רווי ומזון רב קלוריות, להפחית את כמות המלח ולהקפיד על פעילות גופנית סדירה. בנוסף, יש להקפיד על טיפול תרופתי קבוע שהוכח כמונע התקפיי לב ואירועים מוחיים, כולל טיפול קבוע באספירין וכדומה, תרופות מקבוצת הסטטינים, תרופות להורדת לחץ דם וכדומה.

התקף לב חוזר


למרות ההצלחה המיידית בדרך כלל וייצוב החולה לאחר התקף לב ראשון, על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי בישראל אצל כ-10% מהעוברים התקף לב, העורק נסגר שוב ויכול להתרחש התקף לב חוזר (reinfarction). סקר בינלאומי רחב היקף שמימנה חברת סאנופי-אוונטיס כלל גם את ישראל ועקב אחרי עשרות אלפי חולי לב ומצא כי אחד מכל שבעה שלקו בהתקף לב או שבץ מוחי לקו בהתקף חוזר וקטלני בתוך שנה בלבד מיום האירוע הראשון.

מיקום וסוג התקף הלב


קיימים מספר סוגי התקף לב: התקף לב קדמי - שמערב את העורק הקדמי הגדול. התקף לב זה הוא החמור ביותר ובמקרה זה חלק גדול מאוד מהדופן הקדמית של החדר השמאלי יפגע ורוב הסיכויים שהנזק ללב יהיה גדול. התקף לב צדדי - שבו מעורב העורק העוקף או אחד מענפיו. לרוב זהו לא התקף לב גדול במיוחד כיוון שאצל רוב האוכלוסייה העורק העוקף יחסית קטן (בעוד הימני הוא הגדול יותר). התקף לב תחתון וימני - המערב לרוב את העורק הימני. ממדי התקף הלב תלויים בגודל העורק אצל האדם. כאשר העורק הימני נחסם במוצא שלו (פרוקסימאלית), בנוסף לדופן התחתון של החדר השמאלי יפגע גם החדר הימני, המקבל דם מענפים של העורק הימני בלבד - למצב זה קוראים אוטם תחתון וימני. כאשר החסימה דיסטלית וממוקמת מעבר למוצא הענפים המספקים דם לחדר הימני, התקף הלב יהיה רק "תחתון" בחדר השמאלי.

התקף לב שמיקומו לא ברור מוגדר כאשר כל הבדיקות והתסמינים מכוונים לאבחנה של אוטם אך בבדיקות ההדמיה השונות ובאקג לא מופיעים שינויים טיפוסיים לאוטם בטריטוריה מוגדרת של הלב. התקף לב חודר ולא חודר - כאשר הספקת הדם לאזור האוטם פוסקת לחלוטין לזה קוראים התקף לב "חודר", כלומר חודר את כל עובי הדופן. בעוד שכאשר הספקת הדם פוסקת באופן חלקי או כאשר יש "גלגל הצלה" בצורת הספקת דם מעורק אחר, זהו אוטם לא חודר.

התקף לב בקרב נשים


על פי הערכה, כ-30,000 נשים מאושפזות מדי שנה בשל מחלות לב בישראל. מחלת לב וכלי דם בנשים גורמות בין היתר להתקף לב, אי ספיקת לב, מוות פתאומי, שבץ מוחי ופגיעה קשה באספקת דם לשאר חלקי הגוף והגפיים. למרות שהתקף לב הוא מאוד נפוץ בקרב נשים רבות מהנשים אינן מודעות לעובדה זו ועל פי מחקרים נשים פוחדות הרבה יותר מסרטן השד מאשר מהתקף לב.

אומנם גברים בגיל צעיר לוקים יותר בהתקף לב מאשר נשים בגיל צעיר - ברוב המחקרים הקרדיולוגיים על מחלות לב, נמצא שהיחס בין גברים לנשים הוא בין שניים עד שלושה גברים חולים שעברו התקף לב לאישה אחת חולה. אולם בגיל המבוגר (65 ויותר) היחס מתאזן, ויותר נשים חולות ואף מתות ממחלות לב שונות מאשר גברים. לפי סקר של האיגוד הקרדיולוגי בישראל, בקרב נשים הגיל הממוצע להתקף לב ראשון הוא סביב גיל 70, שמונה עד עשר שנים מאוחר יותר מהממוצע בגברים. נתון מעניין נוסף הוא כי בשנים האחרונות התברר שמחלת סוכרת מסוכנת יותר לנשים - מחקרים מדווחים על שיעורי תחלואה ותמותה גבוהים יותר עקב התקף לב בקרב חולות סוכרת למול חולי סוכרת. נראה כי עצם קיום הסוכרת מכפיל כשלעצמו את הסיכון של נשים ללקות במחלות לב, למול גברים.

הביטוי הראשון של מחלת לב בקרב נשים הוא בדרך כלל תעוקת חזה, שהיא תסמונת שביטויה כאב, לחץ או אי נוחות בחזה, הנמשכים מספר דקות (כ-5-15 דקות). לעומת זאת הביטוי הראשון של מחלת לב בגברים הוא בדרך כלל התקף לב או מוות פתאומי. מחקרים מראים כי נשים חוות סימפטומים של התקף לב בשונה מגברים. לנשים יש יותר סימפטומים המוגדרים כבלתי טיפוסיים או לא-קלאסיים להתקף לב כמו עייפות, בחילה, קוצר נשימה וכאבים בבטן, בלסת ובגב העליון ולא במרכז החזה. כמו כן, נשים יותר מהגברים לוקות בהתקף לב שקט, כלומר – התקף לב שלא קדם לו כל סימפטום שהוא. במחקר שנערך בארה"ב, נמצא כי 43% מהנשים שחוו התקף לב, לא דיווחו כלל על כאבים בחזה אלא על תסמינים אחרים. היעדר הכאבים בחזה הוא, ככל הנראה, אחת הסיבות לכך שנשים מתעכבות בדרך לקבלת טיפול רפואי בזמן התקף לב יותר מגברים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

בפורום זה תוכלו להתייעץ עם המומחים על נושאים כמו אבלציה, קוצב לב, פרפור חדרים, פרפור פרוזדורים, השתלת קוצב לב, צרור פעימות, דופק במנוחה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • פיענוח הולטר - האם המצב מסוכן ?
  נופר
  19/06/2019

  שלום,
  אני בת 27 , בריאה ללא היסטורייה של מחלות לב בבית.
  לפני כחודש ככל הנראה קיבלתי התקף חרדה ראשון בחיי.
  הרגשתי את כל הגוף קופץ לי, כאבים ולחץ בחזה ולאחר מכן עקב הלחץ הדופק הגיע גם ל150.
  בצעתי בידקתי אקג, אקו ובדיקת מאמץ - הכל יצא תקין.
  אני לא סובלת מדופק מהיר אלא רק לאחרונה מאז שהתחילו התקפי החרדה אני מדי פעם נלחצת אבל מרגיעה את עצמי.
  בדיקת הולטר הראתה 54-149 מהירות ממוצעת 70 , צרור קצר של NSVT 5 פעימות במהירות 170 ארגומטריה תקינה 10 מטס 8 דקות.
  אציין שלא הרגשתי את זה בכלל ולא הרגשתי משהו כזה עד היום , רק מדי פעם הדופק קצת עולה כשאני נלחצת לכמה דק בודדות (לא 150) הרופא המליץ ישר כדורים - קרדילוק , הלכתי לחוות דעת נוספת שבה הרופא ציין שהכל בסדר ולפי שאר הבדיקות אני תקינה.

  אשמח לשמוע חוות דעת נוספת
  והאם אני צריכה להיות בלחץ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  22/06/2019

  ראשית, לא להיות בלחץ... זה רק מעלה סיכוי להתקפי חרדה ודופק מואץ. על פניו, לאור הבדיקות התקינות שתיארת, את לא נמצאת בסיכון מוגבר לבעיות קשות כגון חלילה דום לה או התקף לב. במצבים כאלה, הסיבה העיקרית לטפל בתרופות היא אם את לא מרגישה טוב ודפיקות הלב מפריעות לך.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מיואש ומבוהל , הפרעת קצב לא מובנת
  גוי
  08/06/2019

  שלום פרופסור
  בן 37 מעשן בריא לא נטל תרופות , כמה שבועיים אני מתלונן על הרגשה של פרפור בלב , של 2או 3 שניות הרגשה של 3 או 4 פעימות אחת בתוך השניה כאילו הלב דופק על סתם ומפרפר, הרגשה של סחרור חנק בגרון כאבים בחזה , עשיתי אגג השבוע תקין לא מצאו כלום , שלח אותי לאקו גם תקין לפני 3 חודשיים בדיקת מאמץ שגרתית גם תקין , היום בעבודה שלי הייתי במאמץ גבוה ועצבני בעבודה הרגשתי את הדופק על 200 דפיקות לא יכלתי לעמוד על הרגליים כמעט התעלפתי , לקחתי כדור לוריוון חצי כדור וזה עזר לי , אבל נשארתי עם כאבי רגליים וידיים מהתופעה, הלכתי לבית חולים קצב סינוס 64 ולא מצאו כלום , אמרו לי שזה יכול להיות פרפור פרוזדורים, שתי ההפרעות האלה גורמים לי לא לישון בלילה , לציין שהייתי מטופל כמה שנים בכדורים נגד חרדה והם העלימו לי את כל התופעות האלה , אחרי 10 שנים החלטתי שאני מפסיד הכל לאחר הפסקה של חצי שנה חזרו לי כל ההפרעות בקצב הלב בצורה עוד יותר קשה ,
  בנתיים ממתין לבדיקת הולטר שצריך לעשות , ב2004 עשיתי הולטר והיה לי אקסטרא סיסטולה ו pr מקוצר 0.11
  האם אני עובר פרפור פרוזדורים דר , ? האם אני בכיוון להפרעה קצב מסוכנת , פרפור פרוזדורים מופיע לכמה שניות בודדות ונעלם ? הדופק לא עולה פשוט הרגשה של 4 או 5 פעימות במכה אחת,
  סליחה על אורך ההודעה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • למה לא עונים לשאלה שלי דר?

  גוי
  09/06/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  09/06/2019

  קודם כל, התלונות שאתה מתאר לא מתאימות לפרפור, אלא יותר לפעימות מוקדמות (אקסטרה-סיסטולי). אפילו אם נניח שהיה לך פרפור, במקרה של בחור צעיר ללא מחלות רקע (אני יוצא מנקודת הנחה שאין לך מחלות כרוניות), הסיכון האמיתי של פרפור (סיכון לארועים מוחיים) שואף לאפס באנשים שמוך. בקיצור, מהתיאור שמסרת לא נראה שיש לך מה לדאוג, הטיפול בחרדה יכול לעזור. ובכל מקרה כדאי להיבדק ע״י קרדיולוג שיוודא על בסיס התיק הרפואי שלך שאכן כך הדבר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התייעצות לגבי השתלת דפיברילטור
  רחמים
  04/04/2019

  דוד שלי בן 59 עבר בעבר אוטם שריר הלב
  רציתי לדעת הדופק במנוחה שלו הרבה פעמים
  48-58 האם זה תקין ? רוצים להשתיל לו קוצב דפיברילטור בגלל הדופק שהוא מתחת ל60 ?
  יש לו גם אי ספיקת לב 30 אחוז השתלת דפיברילטור
  זה בגלל הדופק הנמוך? או בגלל דברים אחרים
  אציין שהוא לא ספורטאי....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  15/04/2019

  ההחלטה על השתלת דפיברילטור לא קשורה לדופק נמוך אלא לעובדה שהדוד סובל מאי ספיקת לב שאנחנו יודעים כי מעלה סיכון להפרעות קצב לב קטלניות. בשל הדופק הנמוך יש הגיון לשקול השתלת דפיברילטור ״דו-לשכתי״ (אלקטרודה אחת בפרוזדור ואחת בחדר ימין).

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  09/06/2019

  דופק נמוך יכול להיות משני לעובדה שציינת שהוא ספורטאי וכנראה גם התרופות שהוא מקבל אחרי התקף הלב. הסיבה להשתלת מכשיר דפיברילטור היא לא הדופק הנמוך אלה תפקוד הלב הירוד שאנחנו יודעים ששם אותו בסיכון מוגבר להפרעות רצת לב מסוכנות. בגלל הדופק הנמוך כל כך הייתי שם לו דפיברילטור עם שתי אלקטרודות (אחת בעליה ואחת בחדר) ולא אחת (בחדר) ששמים בדרך כלל ברוב המטופלים. צריך לוודא שהאק״ג שלו בסדר ולא צריך עוד אלקטרודה (שלישית) שיכולה לעזור עם תפקוד הלב במטופלים מסוימים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • lbbb אקג וארגומטרייה- בירור
  אריאלה
  25/05/2019

  שלום רב,
  בת 69, (ברקע צריבה מוצלחת של רפרוף פרוזדורים לפני כשש שנים).
  לאחרונה בגלל תחושה של תעוקה בחזה בעת לילה שידרתי א.ק.ג. לנטלי (אני מנויה) ומצאו lbbb חדש. במיון - טרופונין שלילי וצילום חזה תקין וכן שאר בדיקות הדם. אקו לב תקין. ארגומטריה תקינה (במגבלות lbbb).
  שאלןתיי: 1. הבנתי שבנוכחות lbbb אין אפשרות לראות בא.ק.ג. סימני איסכמיה (כנ"ל בארגומטרייה). לפיכך האם יש טעם לשדר בעתיד א.ק.ג לנטלי? מה כן אפשר לראות בא.ק.ג?
  2. השבוע הין שוב מקרים של תחושת לחץ כבד בחזה ולא שידרתי שהרי אין טעם מחמת lbbb. איך אדע אם התופעה קשורה ללב או אולי משהו עיכולי. יש לציין שבד"כ יש הקלה עם נטילת לוסק/נקסיום/פאמוטידין וכדו', מקץ שעה /שעה וחצי.
  אודה על הבהרתך בשתי השאלות לעיל
  אריאלה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  01/06/2019

  שלום אריאלה,
  נוכחות של LBBB באק״ג אכן מפריעה לראות שינויים איסכמיים. לכן בדיקת ארגומטריה בנוכחות LBBB אינה מהימנה לזיהוי איסכמיה. על כן, במישהי עם תלונות על מיחושים בחזה יש טעם להשלים בירור לשלילת איסכמיה ע״י בדיקה אחרת שלא מסתמכת על אק״ג בלבד כגון מיפוי לב במאמץ או אקו לב במאמץ.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שינויים במדידה של חדר שמאל lvef מה אתה אומר
  יונתן
  20/05/2019

  שלום
  אני בן 29 אקו מאמץ ארגומטריה אקג דופלר ועוד בדיקות כלליות תקינות.
  לפני חודש עשיתי דופלר במנוחה אצל מפענח מסויים והבדיקה בכלליותה הייתה תקינה אם תוצאה של 60 % lvef
  השבוע עשיתי שוב בדיקה רק בדיקת אקו במאמץ אצל מפענח אחר ובדופלר במנוחה לפני המאמץ זה יראה 55% lvef
  יכול ליהות זה מדידה שונה של טכנאי ?
  או פיענוח שונה של רופא ? לא יודע למה להתייחס
  ושתי הערכים טובים ? מה הקטע של הירידה ב5 %?
  אשמח להסבר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  01/06/2019

  מדובר בהבדל קטן שבהחלט יכול להיות קשור להבדלים טכניים בין הבדיקות. אפילו אם היה אותו טכנאי מבצע את הבדיקה בהחלט הבדלים כאלה זה משהו שרואים וזה לא אומר שבאמת יש הבדל בתפקוד הלב.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אקו במאמץ דעתך לאור הנתונים
  גלעד
  19/05/2019

  שלום
  אני בן 31 עודף משקל 16 ק"ג בדיקות דם תריסיות צילום חזה הורמונים ועוד בדיקות תקינות מספר רב של אק"ג סינוס טכיקרדיה ללא הפרעות קצב דופק ממוצע 84-88 בזמן האחרון לא בכושר בעבר הייתי בכושר טוב קצת חרדות גם נוטל קלונקס 0.5
  הייתי שמח לפענוח הבדיקה זה במנוחה:
  סיבת הבדיקה: שלילת מחלה כלילית משמעותית בירור פלפיטציות
  תוצאה ערך נורמלי למבוגר
  אאורטה העולה 31 ממ'
  שורש האאורטה 36 ממ' (37 )
  D-2 פרוזדור שמאלי 32
  V-c שטח פרוזדור שמאלי 16 סמ"ר (15)
  רוחב חדר שמאלי בזמן סיסטולה 29 ממ'
  רוחב חדר שמאלי בזמן דיאסטולה 47 ממ' (53)
  עובי המחיצה הבין חדריות 11 ממ' ( 9-11)
  עובי דופן אחורית 9 ממ' (9-11)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אקו במאמץ דעתך לאור הנתונים המשך נתונים

  גלעד
  19/05/2019

  לסיכום בדיקת אקו דופלר -קרדיוגרפיה הראתה:
  איכות הבדיקה. טובה טכיקרדי במנוחה סינוס.
  חדר שמאל: גודל תקין. תפקוד איזורי תקין. תפקוד גלובלי שמור בגבול התחתון של הנורמה. 55% lvef. היפרטרופיה ללא תפקוד דיאסטולי.- e 0.60 a 0.65 e/a 0.9
  חדר ימין גודל תקין. תפקוד תקין.
  עליה שמאלית תקינה.
  עליה ימנית תקינה.
  מסתם המיטארלי תקין. מסתם האאורטלי תלת צניפי. מסתם הטריקוספידלי -אי ספיקה טרויאלית. מסתם הפולמונלי תקין.
  לחץ ריאתי סיסטולי 27 ממ"כ.
  מחיצה בינעלייתית שלמה. האאורטה העולה לא מורחבת.
  וריד נבוב תחתון תקין. פריקרדיום ללא נוזל.

  מאמץ ( פרוטוקול bruce )
  הופסק אחרי 7 דקות עקב העייפות והגעה לדופק המטרה.
  דופק במנוחה 120/דקה דופק בשיא המאמץ 194 / דקה שזה 102 % מהחזוי. ל.ד במנוחה 135/85 ממ"כ בשיא המאמץ 180/90 ממ"כ.תגובה המודינמית תקינה.
  עומס מירבי mets 8.1
  אק"ג במנוחה סינוס t שלילי בiii ii f
  אק"ג בשיא המאמץ- ללא עדות לאיסכמיה
  באקו במאמץ נצפה שיפור בהתכווצות בכול האיזורים.
  No evidence of new regional wall motion abnormalities at 102% of maximal age -predicted heart rate moderate exercise capacity normal hemodynmaic response to exercise
  השאלות שלי הבדיקה תקינה ? מותר לי לעשות ריצה ספורט?
  מה זה מסתם
  הטריקוספידלי -אי ספיקה טרויאלית? Lvef55% היה לי 60% לפני חודש שעשיתי אקו דופלר במנוחה מה פשר השינוי?
  וגם בדופלר לעומת דופלר מלפני חודש יש שינויים קטנים אני מדבר על אאורטה העולה פרוזדור שמאלי ובכול הקטגוריה ששלחתי לך בתגובה הראשונה יש שינויים קטנים מהדופלר במנוחה הקודם
  לסיכום מה דעתך בדיקה תקינה ? מותר לי לעסוק בפעילות גופנית?
  מה פשר השינויים שציינתי בפניך. עשיתי גם לפני חודש דופלר במנוחה שהיה תקין ומבחן ארגומטריה תקינה אם הגעה לדופק מטרה ללא עדות לאיסכמיה רק אם כושר נמוך
  אשמח שתענה לי על שני השאלות שרשמתי שתי התגובות תודה גדולה.
  תודה ענקית מראש !!!!!!!!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריצה קצרה וקלה ודופק מהיר
  ינון
  12/05/2019

  שלום
  אני בן 30 בשנים האחרונות רצתי המון הייתי בכושר נהדר כול ריצה במשך שעה, אף פעם לא נעזרתי בשעון דופק וכאלו.
  בחודשים האחרונים לא עשיתי פעילות אירובית ריצה וכאלה.
  אני בריא אין לי בעיות עשיתי בדיקות מקיפות .
  ניסיתי לחזור לרוץ ריצה ממש קלה במשך עשרים דקות הדופק הגיע לי ל170 מפעילות ממש קלה בדקתי אם האצבעות בעורקים.
  השאלה שלי אליך זה לא מסוכן דופק כזה מריצה כזאת קלה אפילו עבר ת170...איך מריצה ממש קצרה הדופק הגיע לי ל170
  ועבר אותו אפילו מה עצתך?
  אציין ארגומטריה,אקו דופלר ועוד בדיקות לב תקינות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/05/2019

  לא מסוכן, אם תחזור לכושר, הדופק לא יקפוץ כל כך גבוה ומהר...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריצה דופק מהיר

  ינון
  14/05/2019

  שלום
  דופק בסיסי שלי 92 לא מסוכן ?
  אני מגיע לדופק ממש מהיר
  כול הבדיקות שעשיתי תקינות.
  אציין שעשיתי מבחן ארגומטריה אם הגעה לדופק מטרה ללא עדות לאיסכמיה אריטמיה הפרעות קצב.
  אבל תוך 7 דקות הגעתי לדופק 190 אחוז מעל הדופק מטרה שלי
  זה בסדר להתחיל ריצה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הולטר מה אתה אומר דוקטור לאור הנתונים
  אלירן
  12/05/2019

  שלום
  אני בן 25 עשיתי אקו דופלר במנוחה שהיה תקין.
  ארגומטריה תקינה אם הגעה לדופק מטרה ללא עדות להפרעה או איסכמיה אך כושר נמוך.
  בדיקות דם תקינות ספירת דם כימיה בדם טרופונין תקינות כולל תריסיות צילום חזה תקין.
  דופק ברגיל נע בין 82 ל88 היו כמה פעמים לאחרונה שהדופק היה 100 ועד 120 שנבדק ויצא כסינוס טכיקרדיה ללא בעיות.גם כמה פעמים היה מן תעוקת חזה במנוחה. הבדיקות שציינתי עכשיו היו ממש לאחרונה בשבועות האחרונים.עשיתי אותם, הולטר ליממה עשיתי לפני שלוש שנים שהיה תקין, השאלה שלי אליך לאור הנתונים שהבאתי לך עכשיו האם לדעתך צריך כדאי גם להשלים בדיקת הולטר ליממה גם או שלא כזה צריך? מה דעתך ? לאור כול מה שרשמתי לך כאן

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/05/2019

  אני חושב ששאלת את השאלה כבר בוריאציה כזאת או אחרת מוקדם יותר ונתתי תשובה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הולטר שאלה........

  אלירן
  14/05/2019

  לא שאלתי תשאלה הזאת בשום ורציה אחרת
  מה נסגר איתך פעם ראשונה שאני מגיב פה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תרשים שעשיתי מעוניין לדעת מה זה אומר
  מתן
  02/04/2019

  שלום
  מאוד הייתי רוצה את חוות דעתך לגביי התרשים הנ"ל
  תודה ענקית מראש !!!! בעקבות דופק מהיר שהיה לי ולחץ דם קצת גבוה אני בן 30


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אקג..............

  מתן
  13/04/2019

  שלום
  אשמח לחוות דעת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשמח לחוות דעת בעניין התרשים

  מתן
  28/04/2019

  שלום
  אשמח לחוות דעת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/05/2019

  הקצב הוא ממקור ״סינוס״, מעט מהיר, והדבר העיקרי לציין הוא מה שאנחנו קוראים ״שינויי STT לא ספציפיים״ שמתבטאים אצלך בהשטחה של גלי T בתרשים האק״ג. הייתי ממליץ על ביצוע אקו לב ובדיקת קרדיולוג.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תרשים אק"ג המשך

  מתן
  14/05/2019

  שלום
  עשיתי אקו דופלר שיצא תקין במנוחה לחלוטין.
  עשיתי ארגומטריה שיצאה תקינה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תרשים אק"ג בקשר אליו

  מתן
  14/05/2019

  שלום
  קרדיולוג אישר שהתרשים תקין אך מהיר... לא ציין מה שציינת על הst שברוב המקרים הוא אמר לי הם חסרי משמעות באק"ג
  מה עוד שעשיתי אקו אחרי במנוחה והוא תקין לחלוטין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דופק ממש מהיר אחרי אוכל מה אתה אומר היש קשר
  בני
  09/05/2019

  שלום
  אני בן 30 אכלתי על האש פיתה ומלא בשרים ארוחה ממש כבידה ושעות הדופק 120 וקצת יותר במנוחה האם ארוחה כבדה יכולה לגרום לדופק כזה מהיר למשך שעות?
  אציין שבלי קשר לאחרונה עשיתי אקו דופלר במנוחה שהיה תקין בדיקת ארגומטריה תקינה אם הגעה לדופק מטרה ללא עדות לאיסכמיה אך כושר נמוך אק"ג תקין צילום חזה תקין דופק ממוצע 82-88 כמה פעמים בדיקת טרופונין שהייתה בסדר את הבדיקות האלו עשיתי לאחרונה בעקבות כול מיני תלונות שהיו לי
  ארוחה ממש כבדה יכולה לגרום לדופק ככה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  דר' גיא רוזן
  13/05/2019

  ארוחה כבדה לא אמורה לעשות דופק מהיר. ממליץ לגשת לרופא מטפל להתייעצות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ארוחה כבדה

  בני
  14/05/2019

  שלום
  תתפלא קרדיולוגים במציאות ששאלתי ובפורומים אחרים אמרו שארוחה כבדה כן יכולה לגרום לדופק מואץ מוזר מה שאתה אומר...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום