מהם השלבים של כל קשר זוגי?

מציאת זוגיות היא לא תמיד השלב הקשה ביותר במערכת יחסים. כל זוג חווה עליות ומורדות אשר דורשות חישוב מסלול מחדש והערכה מחודשת של הזוגיות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/06/2017 |
צפיות: 2,425
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
כל זוגיות היא שונה ומיוחדת ומערכת יחסים אחת לעולם לא תהיה כמו מערכת יחסים אחרת, לא כמו של זוגות אחרים ולא כמו מערכות יחסים קודמות. למרות זאת, ישנם כמה שלבים כלליים שמאפיינים את רוב מערכות היחסים, מההיכרות הראשונית, ההתאהבות ועד קשר ארוך ומבוסס. השלבים הללו הם מעין מבחני התאמה חוזרים של בני הזוג, בדיקה אם הם עדיין נמצאים באותו המקום ועם אותה הראייה על מערכת היחסים ועל העתיד שלה.

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום סקס ויחסים
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום אימון ויעוץ לזוגיות ודייטינג
פורום פסיכותרפיה
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין

לאחר ההתלהבות מגיעה התסיסה

ה"הידלקות" היא למעשה השלב הראשון בכל מערכת יחסים. שלב זה מאופיין במשיכה אינטנסיבית בין בני הזוג וברצון מתמיד להיות אחד עם השני. ההתלהבות במציאת מישהו שמחבבים, שנמשכים אליו ורוצים בחברתו ובקרבתו יכולה להיות לעתים קצת מפחידה, אך בדרך כלל היא מלווה בתחושת אופוריה. משכך, ישנה נטייה להתעלם מהחסרונות ומהמגרעות של בן הזוג ולהתמקד בתכונות החיוביות שלו.

השלב השני הוא שלב ההבנה. לאחר זמן מה ההתלהבות נרגעת מעט ובני הזוג לומדים להכיר אחד את השני טוב יותר. השיחות נמשכות לתוך הלילה וכל מה שבן הזוג חושב או אומר נשמע מרתק ומסקרן. בדרך כלל בשלב זה חושפים את הפרטים הקטנים של כל אחד, מדברים על המשפחה, על מערכות יחסים קודמות, על תחומים שמתחברים אליהם יותר או פחות וכך נוצרת אווירה נעימה ורומנטית.

לרוב, לאחר כמה חודשים מגיע שלב התסיסה. הריב הראשון הוא ציון הדרך של שלב זה. פתאום דברים קטנים שבן הזוג עושה נראים מעצבנים, דברים נראים יותר עקרוניים מבעבר ולכל אחד מבני הזוג יש צורך לעמוד על העקרונות שלו. לא כולם צולחים את השלב הזה ופעמים רבות זהו השלב שבו הדרכים נפרדות.

התאמת ציפיות ועיצוב הזוגיות

הזוגות שעברו את השלב המכונן הזה מגיעים לשלב שבו הם כבר בטוחים שהם מכירים את בן הזוג שלהם. הם יודעים למה לצפות ממנו, מה העדפות שלו, מה ההרגלים שלו ואיך הוא יגיב לסיטואציות מסוימות. לעתים ההנחות המוקדמות על בן הזוג מתבדות ואינן מוכיחות את עצמן במציאות, דבר שיכול לפעמים לגרום להתלהבות ולפעמים לאכזבה. זו יכולה להיות הפתעה טובה אם מביאים פרחים וזו יכולה להיות אכזבה מרה אם לא פוגשים את בן הזוג בשדה התעופה כשחוזרים מחו"ל.

השלב הבא הוא שלב העיצוב ההדדי. לכל אחד יש ציפיות ודרישות מבן הזוג האידיאלי ותפיסה איך אמורה להיראות מערכת יחסים אידיאלית. בשלב זה כל אחד מבני הזוג מנסה לעצב את בן הזוג השני לפי הסטנדרטים הללו והוא כולל הרבה משא ומתן ופשרות. זהו למעשה מעין מאבק כוחות שיכול בקלות לגרום להפסד הדדי של מערכת היחסים עצמה אם אין הדדיות בפשרות שהזוגיות מחייבת.

מערכת יחסים ששרדה את השלב הזה זוכים לקבל קצת נחת. באופן כללי שני בני הזוג אמורים להיות מרוצים מההסתגלות ההדדית והם מבינים טוב יותר את הדרישות מהם ואת הציפיות מהאחר. משכך, שלב זה הוא לרוב שלב רגוע ומאושר ובני הזוג מרגישים שהם באמת מצאו את השידוך המושלם בעבורם ולכן הרבה זוגות מתארסים ומתחתנים בשלב זה של היחסים.

תהיות על עתיד מערכת היחסים

החיים אינם רק עליות ואחרי תקופה כל כך טובה מוכרחה להיות ירידה קלה. חלפו כבר כמה שנים מתחילת הזוגיות ובמהלך הדרך התחילו לחלחל ספקות ותהיות על בן הזוג ועל מערכת היחסים. האינטנסיביות של הספקות תלויה במידת הסיפוק ממערכת היחסים, יש נטייה להפוך את הזוגיות כסמל לאושר – מי שלא טוב לו בחיים לרוב יאשים זאת במערכת היחסים ובבן הזוג. התהיות הן בעיקר על מערכות יחסים שהיו בעבר ועל השוואה למערכות יחסים של זוגות אחרים. זהו שלב הדורש הרבה עבודה על מערכת היחסים ועל התאמת ציפיות חדשות וזוגות שאינם מוצאים מכנה משותף פעמים רבות נפרדים.

חיי המין הם חלק מהותי בכל מערכת יחסים ובכל השלבים השונים שלה, אך ישנו שלב בזוגיות שבו לחיי המין יש תפקיד חשוב במיוחד, החשק המיני משתנה ולא תמיד יש חשק או רצון לקיים יחסי מין. חלק מהזוגות מוותרים על התשוקה המינית ואחרים מחפשים דווקא דרכים לשפר את חיי המין ולגוון אותם. אם רצונות בני הזוג אינם תואמים יש סיכוי גבוה שאחד מהם ינהל רומן או יבגוד, אך אם ישנה תקשורת והבנה בין בני הזוג הם יכולים להפוך את השלב הזה למקפצה במערכת היחסים ולהתקרב אחד לשני עוד יותר.

אולי יעניין אתכם גם:
האם ריבים בין בני זוג מעידים על אהבה?
למה בעלי אופי חזק מתקשים למצוא זוגיות?
כיצד זוגיות משפיעה על הבריאות?
האם נשים באמת רוצות יותר רומנטיקה מגברים?
מה סטרייטים יכולים ללמוד מזוגות הומוסקסואליים?

לאחר זמן ממושך ביחד האמון בין שני הזוג אמור להיות חזק במיוחד. בשלב הזה לרוב כבר יש תאום על הצביון של מערכת היחסים, צופים מראש את ההתנהגות של האחר ושמחים מהמקום שבו נמצאים. דבר זה הוא לכאורה חיובי, אך מהר מאוד הוא יכול להיות מובן מאליו ואנשים רבים כבר פשוט מניחים שבן הזוג יהיה שם ויהי מה. לכן כדאי תמיד לשמור על קצת רומנטיקה ולזכור שלא כל אחד זוכה לחוות אהבה חזקה ומערכת יחסים מוצלחת ולהעריך את מה שיש.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מיינדפולנס בחדר המיטות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/05/2019 |
צפיות: 529
מיינדפולנס היא שיטה ששמה דגש על מתן קשיבות ותשומת לב לפעולות שנעשות ברגע נתון ושחרור של דפוסים שליליים. תרגול השיטה מסייע למצבים רבים, כולל מערכות יחסים. חוקרים בדקו האם זה נכון גם לגבי שיפור יחסי מין
קרא עוד
בדיקת PAP: אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
ד"ר שרגא וקסלר
| 01/05/2019 |
צפיות: 1,015
מדי שנה, מבצעות נשים ברחבי הארץ והעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. גילוי זה מגדיל את סיכויי ההחלמה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל? באיזו תדירות יש לבצע את הבדיקה? ומהן הפעולות החשובות אותן יש לבצע לפני?
קרא עוד
מודעות לחשק המיני שלך – מדוע זה מורכב כל כך?
אוראל שופן
| 10/01/2019 |
צפיות: 1,057
הריחוק מהגוף והדיכוי החברתי רב השנים גורם לנשים לנתק ביניהן לבין הצרכים המיניים שלהן. עכשיו יותר מאי פעם זה הזמן של הנשים להתחבר לתשוקות וליצרים שלהן
קרא עוד
סקס וסרטן השד: חזרה לתפקוד מיני אחרי הטיפולים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2018 |
צפיות: 770
הטיפול בסרטן השד כרוך בתופעות לוואי רבות אשר משפיעות גם על החשק המיני ועל דימוי הגוף. לכן, חזרה לפעילות מינית יכולה להיות מאתגרת לא פחות מהמחלה עצמה
קרא עוד
טיפול זוגי: מה עושים כשהחצי השני אינו משתף פעולה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/07/2018 |
צפיות: 1,143
טיפול זוגי הוא לעתים מוצא אחרון לבעיות במערכת היחסים, אך לפעמים אחד מבני הזוג מסרב ללכת לטיפול, כיצד ניתן לשכנע אותו?
קרא עוד
הדרך להצלחה מבחינה זוגית
ליאת יוגב
| 19/06/2018 |
צפיות: 1,500
למספר הגורל יש השפעה רבה על החיים, אם פועלים לפיו מקבלים מתנות אך אם הולכים נגדו נתקלים בקשיים. הדבר נכון פי כמה וכמה במערכת יחסים זוגית
קרא עוד
חתונה ממבט ראשון: חוות דעת על התכנית שעשתה ריאליטי מנישואין
אוראל שופן
| 15/01/2018 |
צפיות: 2,955
התאמה מושלמת היא לאו דווקא המפתח לזוגיות טובה, אלא דווקא האופן שבו הצדדים מגיעים לאינטראקציה. אוראל שופן, מומחית לתקשורת רומנטית מודרנית, אומרת את דעתה על התכנית "חתונה ממבט ראשון"
קרא עוד
פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/12/2017 |
צפיות: 2,601
לא כל בגידה צריכה לסמן את סוף מערכת היחסים והרבה פעמים בעזרת עבודה משותפת אפשר להחיות מחדש את הזוגיות. לפני שמחליטים לכאן או לכאן צריך לבדוק היטב את אופיו של בן הזוג הבוגד
קרא עוד
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/11/2017 |
צפיות: 2,568
שגרה יכולה לכבות את התשוקה ואפילו להרוג את מערכת היחסים. שינויים קלים בשגרת היומיום יכולים להצית את הלהבה מחדש
קרא עוד
כיצד להתמודד עם האקס של בן הזוג?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/10/2017 |
צפיות: 1,977
האקס של בן הזוג יכול להעיב על כל מערכת יחסים ואפילו להוות איום על המשך קיומה. בעזרת כמה כללים פשוטים אפשר להתגבר על הקושי ולהפוך אותו לבסיס חזק של הזוגיות המתפתחת
קרא עוד