כיצד יוצרים אינטימיות?

אינטימיות יכולה להיות מילה מפחידה אך היא הכרחית לכל מערכת יחסים. כדי ליצור אינטימיות צריך להיות חשופים וקשובים לבן הזוג
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/08/2017 |
צפיות: 2,973
דירוג: 3.6 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
ההגדרה המילונית של המילה "אינטימיות" היא "קרבה, תחושה של קשר חזק וקרוב". במבט מעמיק יותר האינטימיות כוללת אינטראקציה בין אנשים שחולקים ביניהם פרטים משמעותיים ורגישים שבדרך כלל לא נהוג לחלוק אותם עם אחרים.

יש לכם שאלות על זוגיות? התייעצו עם המומחים:
פורום סקס ויחסים
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום אימון ויעוץ לזוגיות ודייטינג
פורום פסיכותרפיה
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין

אינטימיות בנויה על אמון הדדי

הצעד הראשון ביצירת אינטימיות הוא לקחת סיכון ולחשוף בפני אדם אחר את המחשבות הפרטיות והרגשיות ופרטים ביוגרפיים אשר מבליטים נקודות פגיעות ורגישות, זאת במטרה או בציפייה לקבל תגובה אוהדת ותומכת. שיחה אחת כזו מאפשרת שיחות דומות בעתיד והעמקת הקרבה. תהליך זה תלוי בעיקר על אמון הדדי, דבר שלעתים לוקח זמן רב לבנות.

שיח אינטימי לא חייב להיות מילולי, הוא יכול לבוא לידי ביטוי גם במחוות פיזיולוגיות, כמו מבטים בעלי משמעות, קשר עין ממושך, מגע וקרבה פיזית. אינטימיות רגשית מובילה לאינטימיות פיזית ובמקרים נפוצים פחות, הקרבה הפיזית יכולה להוביל לקרבה רגשית. פעמים רבות נוצר בלבול בין השניים ואפשר לחשוב שאם יש אינטימיות פיזית אזי בהכרח יש גם אינטימיות רגשית.

צריך להיפתח ולשתף את בן הזוג

בתקופות מוקדמות יותר של ההיסטוריה אנשים גרו כמשפחה גדולה ובקהילות מאוחדות שסיפקו לחברים בה סוגים שונים של אינטימיות. כיום רוב האנשים נסמכים רק על אדם אחד שיספק להם את כל סוגי האינטימיות וכך מתחזקת האמונה שאינטימיות רגשית מגיעה רק עם אינטימיות פיזית או שהם בעצם אותו הדבר.

אך לא כך הדבר, ישנו ספקטרום רחב של אינטימיות ובכל מערכת יחסים יש דרגות שונות של קרבה, אפילו במערכות היחסים הרשמיות ביותר. ייתכן שמערכת היחסים האינטימית ביותר אינה מתנהלת עם בן הזוג אלא עם חבר טוב או עם בן משפחה.

בהשוואה לגברים, נשים טובות יותר ביצירת אינטימיות ובדרך כלל מערכת היחסים הקרובה ביותר של האישה הוא עם אישה אחרת – חברה או אחות. באופן כללי, גברים נוטים לשמור יותר על הפרטיות שלהם והם לא מרבים לשתף אחרים במחשבות וברגשות שלהם. אך הדברים נראים אחרת בחברות שאינן מערביות, דבר המעיד על כך שזו לא נטייה ביולוגית אלא נטייה תרבותית וסוציולוגית.

בחברה המערבית מחנכים בנים ובנות שרגשנות ושיתוף רגשות קשורים לנשיות ולהומוסקסואליות ומלמדים אותם שמאפיינים גבריים הם חוסן נפשי ואסרטיביות. זהו הפסד גדול למין הגברי, אינטימיות רגשית מאפשרת לאדם להיות מי שהוא ולקבל מאחרים נקודת מבט חדשה, כתף תומכת ומקור להתחזקות.

להתגבר על הפחד מפגיעה

יחסים אינטימיים דורשים הן נתינה והן לקיחה, בדרך כלל באופן סימולטני. כמו כן, אי אפשר לכפות אינטימיות, אי אפשר לדרוש מאנשים לספר סודות או מחשבות חבויות, התהליך צריך להיות טבעי ולהתפתח בזמן שלו, לפי האנשים ומערכת היחסים שנבנית ביניהם. לכן אי אפשר לזהות אינטימיות בדייטים הראשונים או לקבוע שיש יחסים אינטימיים אחרי המגע המיני הראשון.

לאחר שמשיגים אינטימיות, העבודה על מערכת היחסים לא הופכת קלה יותר. כאשר מגיעים לרמה כזו של קרבה ואמון ישנה נטייה לרגישות יתר לאדישות מהצד השני. במקרים אלה קל יותר להיכנס לעמדת מגננה ולהשיב בחזרה באותו המטבע. התשוקה הופכת לכעס והאמון יכול להיפגע. העיקרון המנחה של האינטימיות הוא האפשרות להיחשף מול אדם אחר, הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזית, זו גם הסיבה שאנשים רבים כל כך נרתעים מאינטימיות וממערכות יחסים שדורשות מהם להיות ערומים ופגיעים מול אדם אחר.

לכתבות נוספות בנושא יחסים קראו גם:
למה בעלי אופי חזק מתקשים למצוא זוגיות?
האם נשים באמת רוצות יותר רומנטיקה מגברים?
מה סטרייטים יכולים ללמוד מזוגות הומוסקסואליים?
מהם השלבים של כל קשר זוגי?
כיצד למצוא את בן הזוג המושלם?

אם האמון נפגע האינטימיות יכולה להיעלם כאילו לא הייתה מעולם. במקרים מסוימים זהו הליך טבעי שסופו פרידה, אך מי שאינו מעוניין באפשרות הזו צריך לעבוד על עצמו ולשמור על כנות ותקשורת עם בן הזוג.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר