כיצד להתמודד עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז?

התמודדות עם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות מתישה ומתסכלת, אך ישנן כמה דרכים שיכולות לסייע הן להורים והן לילדים
מאת מערכת BeOK
| 20/02/2018 |
צפיות: 436
דירוג: 3.8 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
לגדל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות משימה מאתגרת ולא פשוטה שאינה דומה לגידול ילדים ללא ההפרעה. ציות לחוקים של כללי הבית ושמירה על שגרה יומית סדירה יכולה להיות כמעט בלתי אפשרית עם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז חמורה, לכן להורים לילדים אלה כדאי לאמץ גישת הורות שונה.

הדבר הראשון שההורים צריכים לעשות הוא לקבל את העבודה שהמוח של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז פועל בצורה שונה משל ילדים אחרים. אף על פי שילדים עם בעיות קשב וריכוז יכולים ללמוד מה מותר ומה אסור, מה מקובל ומה לא מקובל, ההפרעה מעודדת אותם להתנהגות אימפולסיבית. המשימה העיקרית שעומדת מאחורי גידול ילד עם הפרעות קשב וריכוז היא ללמוד להתאים את ההתנהגות ההורית ולנהל את ההתנהגות של הילד. כדי לעשות כן יש לפעול לפי טכניקות התנהגותיות אשר מסייעות להגביל את ההתנהגות ההרסנית של הילד מצד אחד ולחזק את הביטחון שלו מצד שני.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום הפרעות קשב וריכוז

חיזוק חיובי ושיטות ענישה

ישנם שני עקרונות בסיסיים בטיפול בבעיות התנהגות של ילדים, הראשון הוא עידוד התנהגות חיובית ותגמול שלה – חיזוק חיובי, השני הוא מניעה של מותרות ופרסים עקב התנהגות שלילית והכרה של ההשלכות של אותה התנהגות – ענישה. על הילד להבין שלמעשים יש השלכות ובשביל כך יש לבסס חוקים ותוצאות ברורות אם לא מצייתים לאותם החוקים. עקרון זה צריך לבוא לידי ביטוי בכל ההיבטים בחייו של הילד, זאת אומרת שלא רק בתוך הבית, אלא גם בבית הספר, בחוגים ובסיטואציות חברתיות.

המטרה העיקרית בביסוס חוקים אלה ובעיצוב ההתנהגות היא לסייע לילד להביא בחשבון את התוצאות של המעשים שלו במקרים שבהם הוא מתנהג באופן אימפולסיבי או בצורה בלתי נשלטת וכך הוא ישלוט בדחף שלו לנהוג בצורה זו. דרך התנהלות זו שואבת משאבים רבים מההורים, כמו אמפתיה, סבלנות, חיבה, אנרגיה, כוח סיבולת וכוח רצון.

על ההורים לקבוע איזו התנהגות היא מקובלת או נסבלת ואיזה לא ועליהם לדבוק בהחלטה זו. ענישה על מעשה מסוים ביום אחד והתעלמות מאותו המעשה ביום אחר יוצרת אי עקביות שפוגעת בשיפור ההתנהגות של הילד. כך, למשל, צריך להחליט איזה התנהגות אינה מקובלת בשום אופן, כמו התפרצויות אלימות, סירוב לקום מהמיטה בבוקר או סירוב לסגור את הטלוויזיה או המחשב כשמתבקשים לעשות כן.

קביעת חוקים פשוטים וברורים

החוקים והכללים הללו יכולים להיות קשים לילד וייקח לו זמן להתרגל אליהם ולפעול על פיהם, לכן אותם החוקים צריכים להיות פשוטים וברורים והילד צריך לקבל תגמול או חיזוק חיובי כשהוא עומד בהם. אחת הדרכים שניתן באפשרותן לתת לילד חיזוק חיובי היא בעזרת שיטת ניקוד, הילד צובר נקודות טובות כשהוא ממושמע ונשמע לכללים. כאשר הילד צובר מספיק נקודות הוא מקבל תגמול, כמו תוספת חד פעמית לדמי הכיס, משחק מחשב חדש, זמן נוסף לצפייה בטלוויזיה או כל תמריץ אחר שיעודד אותו לדבוק בחוקים ולהתנהג בצורה הרצויה. כדאי לתלות דף עם רשימת החוקים ולתלות אותה במקום נגיש לילד. חזרתיות וחיזוק חיובי יכולים לעזור לילד להבין טוב יותר את הכללים ולהפנים אותם.

כאמור, חשוב לשמור על עקביות בעידוד התנהגות חיובית ובגינוי של התנהגות שלילית, אך יש לנהוג גם בגמישות מסוימת ולא להיות קשוחים מדי עם הילד. יש לחגוג את ההישגים של הילד, גם אם הוא הצליח בשני דברים מתוך שלושה, יש להתמקד בחיובי ולא בשלילי. חשוב לזכור שילדים עם הפרעות קשב וריכוז לא תמיד מתרגלים לשינויים כמו ילדים אחרים, לכן צריך לתת לילד לעשות טעויות וללמוד מהן. כמו כן, ההורים צריכים לקבל התנהגות מוזרה או משונה שאינה מזיקה לילד, לסביבה או לאנשים אחרים ולהתייחס אליה כחלק מהאישיות האינדיבידואלית של הילד. עדיף לא לגנות התנהגות מוזרה או לא מקובלת של הילד רק משום שהיא נראית משונה לאחרים, סלידה כזו יכולה להזיק לילד ולביטחון העצמי שלו.

התפרצויות זעם הן תופעה שכיחה אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז והכרזה על "פסק זמן" יכולה להיות יעילה בהרגעה הן של הילד והן של ההורה. ש להסביר לילד ש"פסק זמן" הוא זמן שבו נרגעים וחושבים על ההתנהגות השלילית שהופגנה. לדוגמה, במקרים שבהם הילד מתפרע בציבור יש לקחת אותו לצד בצורה רגועה אך נחרצת ולהכריז על פסק זמן. עדיף להתעלם מהתנהגות שלילית מתונה ולהתייחס אליה כדרך של הילד להשתחרר מהאנרגיה שהצטברה אצלו. עם זאת, יש להעניש התנהגות הרסנית או פוגענית והתנהגות שלילת שנעשתה בכוונה תחילה.

ביסוס שגרה יומית קבועה

דבר נוסף שיכול לעזור להורים להתמודד עם ילד עם בעיות קשב וריכוז הוא יצירת שגרה יומית מסודרת וקבועה שהילד נוהג על פיה בכל יום. יש לבסס את השגרה סביב כל הפעולות היומיומיות, כמו זמני ארוחות, הכנה של שיעורי בית, זמן משחק ושעת שינה. גם קביעת זמנים למטלות יומיות פשוטות, כמו בחירת בגדים ליום המחרת יכולה לסייע בביסוס השגרה היומית.

אפשר להיעזר בלוח שנה גדול כדי לעזור לילד לזכור את המטלות שעליו לבצע. אפשר לתלות את לוח השנה על הקיר ולהיעזר בצבעים קבועים אשר כל צבע מסמן מטלה אחרת – כחול לשיעורי בית, צהוב לחוג או לפעולה בתנועה וכדומה. אפשר להשתמש בצבעים גם לסימון של מטלות שגרתיות יותר, כמו צחצוח שיניים או אכילה של ארוחת ערב.

כדאי לייצר סביבה בטוחה ושקטה שבה הילד יכול להכין את שיעורי הבית, לקרוא או לקחת הפסקה מהבלגן של החיים, של הבית ושל בית הספר. כמו כן, רצוי לשמור על הבית מסודר כך שהילד ידע בדיוק איפה כל דבר נמצא, כך אפשר למנוע הסחות דעת מיותרות. באופן כללי דעתם של ילדים עם הפרעות קשה וריכוז מוסחת בקלות וטלוויזיה, מחשב ומשחקי מחשב יכולים לעודד התנהגות אימפולסיבית. הגבלה של השימוש במכשירים אלקטרוניים ועידוד פעילויות מחוץ לבית כדי שלילד יהיה מקום להוציא את כל האנרגיה המתפרצת שלו.

פעילות גופנית מגבירה את יכולת הריכוז

פעילות גופנית היא דרך נהדרת להוצאת אנרגיה בצורה בריאה והיא מאפשרת לילד למקד את תשומת הלב שלו בתנועות ספציפיות. התעמלות יכולה גם לשפר את יכולת הריכוז ולהפחית את הסיכוי לסבול מחרדה ומדיכאון. למעשה, להרבה ספורטאים מקצועיים יש הפרעות קשב וריכוז.

הורים צריכים לזכור שהם לא יכולים לעשות הכול והם לא יכולים להיות "הורים תומכים" בכל רגע נתון. זה טבעי ונורמלי להיות מיואשים או עצבניים בגלל התנהגות של הילד. כמו שהילד צריך הפסקה, כך גם הורים, כל הורה, לא רק הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הדבר הכרחי לא רק לשפיות של ההורים, אלא גם לילדים. ילדים מחקים את ההתנהגות של ההורים שלהם ושל דמויות סמכותיות בסביבתם, לכן אם ההורה עצבני ולא רגוע, כך יהיה גם הילד, ובצורה חמורה יותר אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לכן יש להיות רגועים כשבאים לנזוף בילד או כשבאים להרגיע אותו. ככל שההורה יותר רגוע, כך גם הילד.

אולי יעניין אותך גם:
הפרעות קשב וריכוז: אבחון לקוי או בעיה בריאותית?
מהן תופעות לוואי של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?
מה הקשר בין דיכאון להפרעות קשב וריכוז?
מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?
מה הקשר בין ADHD לכתב יד לא קריא?

חשוב לזכור כי ההתנהגות של הילד אינה נובעת מרוע, אלא מהפרעה. הפרעות קשב וריכוז אמנם אינה נראות לעין, אך היא לקות לכל דבר ויש להתייחס אליה ככזו. כשמתחילים להתעצבן צריך לחשוב על כך שהילד אינו יכול פשוט "להיות נורמלי".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

משבר אמצע החיים: סימני אזהרה ודרכי התמודדות
| 29/11/2018 |
צפיות: 96
משבר אמצע החיים הוא נקודת מפנה שבה אנשים מסתכלים על הנעורים מרחוק ועל הזקנה מקרוב, המשבר לרוב מלווה בדיכאון ובשינוי התנהגותי שלילי
קרא עוד
DMDD: כל מה שצריך לדעת על הפרעת חוסר איזון ומצב רוח רגזני ‏
מאת מערכת BeOK
| 25/11/2018 |
צפיות: 162
DMDD היא הפרעה המתאפיינת בהתקפי זעם בלתי נשלטים אצל ילדים. כדי לדעת כיצד לטפל בהפרעה יש להכיר את הגורמים ואת המאפיינים שלה
קרא עוד
הרעב לאושר: הפרעות אכילה ואובססיה לאוכל בריא
| 20/11/2018 |
צפיות: 157
על פי מחקרים, בעולם המערבי כ-14%-10% מהאוכלוסייה סובלים מסוג מסוים של הפרעת אכילה. אילו סוגי הפרעות אכילה קיימות? מהו הסוג החדש והמאיים בחברה המודרנית? וממה נובעת הפרעת אכילה? כל זה במאמר שלפניכם
קרא עוד
PE: חשיפה ממושכת לטיפול בפוסט טראומה
| 18/11/2018 |
צפיות: 254
חרדה בעקבות אירועים טראומתיים יכולה לשבש את אורח החיים התקין, חשיפה ממושכת היא שיטה טיפולית אשר מסייעת לאנשים עם פוסט טראומה לעבד את האירוע ולקבל שליטה על הזיכרונות הקשים
קרא עוד
קנאביס: איך הופכים דפקט לאפקט?
| 14/11/2018 |
צפיות: 534
עישון גראס הוא למעשה התמכרות רגשית היוצרת טשטוש בין האמיתי לפיקטיבי. כדי להיגמל מהסם יש להגיע להבנה שהחיים טובים יותר בלי השאכטה
קרא עוד
סובלים מהשמנת יתר ומבולמוסי אכילה? גרייה מוחית היא הפתרון
| 13/11/2018 |
צפיות: 177
אוכל הוא מקור לעונג, כך גם המוח חושב, וזו בעצם הסיבה העיקרית לבולמוסי אכילה ולעודף משקל. טיפול בגרייה מוחית מאפשר לדכא את הדחפים לאכול ובטווח הארוך גם להוריד במשקל
קרא עוד
בני נוער: למה הם כועסים כל הזמן?
מאת מערכת BeOK
| 04/11/2018 |
צפיות: 321
בני נוער נוטים להתקפי זעם ולתגובות רגשיות חסרות פרופורציה, אין זו אשמתם אלא זו הפעילות ההורמונלית שמתחוללת בתוכם
קרא עוד
יחסים בין אחים
| 23/10/2018 |
צפיות: 346
קנאה בין אחים היא דבר טבעי, תפקידם של ההורים לאפשר לכל ילד למצות את הכישרון שלו מבלי ללבות את היריבות בין הילדים
קרא עוד
התמכרות לאוכל (שאינו מזון)
| 17/10/2018 |
צפיות: 674
התמכרות רגשית למזון הפכה למגפה, כדי להיגמל מהתמכרות זו יש להחזיר את השליטה לידיים ולא לתת לגוף לשלוט ברעב
קרא עוד
פיטורים מעבודה: ניהול רגשות בדרך הטבע
| 10/10/2018 |
צפיות: 317
שיטת ניהול רגשות בדרך הטבע מבוססת על הכרות עם רגשות היסוד הקיימים אצל משפחת היונקים שבני האדם הם חלק ממנה והאפשרות לנהל את הרגשות לטובת האדם
קרא עוד