כיצד להתמודד עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז?

התמודדות עם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות מתישה ומתסכלת, אך ישנן כמה דרכים שיכולות לסייע הן להורים והן לילדים
מאת מערכת BeOK
| 20/02/2018 |
צפיות: 392
דירוג: 3.8 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
לגדל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות משימה מאתגרת ולא פשוטה שאינה דומה לגידול ילדים ללא ההפרעה. ציות לחוקים של כללי הבית ושמירה על שגרה יומית סדירה יכולה להיות כמעט בלתי אפשרית עם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז חמורה, לכן להורים לילדים אלה כדאי לאמץ גישת הורות שונה.

הדבר הראשון שההורים צריכים לעשות הוא לקבל את העבודה שהמוח של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז פועל בצורה שונה משל ילדים אחרים. אף על פי שילדים עם בעיות קשב וריכוז יכולים ללמוד מה מותר ומה אסור, מה מקובל ומה לא מקובל, ההפרעה מעודדת אותם להתנהגות אימפולסיבית. המשימה העיקרית שעומדת מאחורי גידול ילד עם הפרעות קשב וריכוז היא ללמוד להתאים את ההתנהגות ההורית ולנהל את ההתנהגות של הילד. כדי לעשות כן יש לפעול לפי טכניקות התנהגותיות אשר מסייעות להגביל את ההתנהגות ההרסנית של הילד מצד אחד ולחזק את הביטחון שלו מצד שני.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום הפרעות קשב וריכוז

חיזוק חיובי ושיטות ענישה

ישנם שני עקרונות בסיסיים בטיפול בבעיות התנהגות של ילדים, הראשון הוא עידוד התנהגות חיובית ותגמול שלה – חיזוק חיובי, השני הוא מניעה של מותרות ופרסים עקב התנהגות שלילית והכרה של ההשלכות של אותה התנהגות – ענישה. על הילד להבין שלמעשים יש השלכות ובשביל כך יש לבסס חוקים ותוצאות ברורות אם לא מצייתים לאותם החוקים. עקרון זה צריך לבוא לידי ביטוי בכל ההיבטים בחייו של הילד, זאת אומרת שלא רק בתוך הבית, אלא גם בבית הספר, בחוגים ובסיטואציות חברתיות.

המטרה העיקרית בביסוס חוקים אלה ובעיצוב ההתנהגות היא לסייע לילד להביא בחשבון את התוצאות של המעשים שלו במקרים שבהם הוא מתנהג באופן אימפולסיבי או בצורה בלתי נשלטת וכך הוא ישלוט בדחף שלו לנהוג בצורה זו. דרך התנהלות זו שואבת משאבים רבים מההורים, כמו אמפתיה, סבלנות, חיבה, אנרגיה, כוח סיבולת וכוח רצון.

על ההורים לקבוע איזו התנהגות היא מקובלת או נסבלת ואיזה לא ועליהם לדבוק בהחלטה זו. ענישה על מעשה מסוים ביום אחד והתעלמות מאותו המעשה ביום אחר יוצרת אי עקביות שפוגעת בשיפור ההתנהגות של הילד. כך, למשל, צריך להחליט איזה התנהגות אינה מקובלת בשום אופן, כמו התפרצויות אלימות, סירוב לקום מהמיטה בבוקר או סירוב לסגור את הטלוויזיה או המחשב כשמתבקשים לעשות כן.

קביעת חוקים פשוטים וברורים

החוקים והכללים הללו יכולים להיות קשים לילד וייקח לו זמן להתרגל אליהם ולפעול על פיהם, לכן אותם החוקים צריכים להיות פשוטים וברורים והילד צריך לקבל תגמול או חיזוק חיובי כשהוא עומד בהם. אחת הדרכים שניתן באפשרותן לתת לילד חיזוק חיובי היא בעזרת שיטת ניקוד, הילד צובר נקודות טובות כשהוא ממושמע ונשמע לכללים. כאשר הילד צובר מספיק נקודות הוא מקבל תגמול, כמו תוספת חד פעמית לדמי הכיס, משחק מחשב חדש, זמן נוסף לצפייה בטלוויזיה או כל תמריץ אחר שיעודד אותו לדבוק בחוקים ולהתנהג בצורה הרצויה. כדאי לתלות דף עם רשימת החוקים ולתלות אותה במקום נגיש לילד. חזרתיות וחיזוק חיובי יכולים לעזור לילד להבין טוב יותר את הכללים ולהפנים אותם.

כאמור, חשוב לשמור על עקביות בעידוד התנהגות חיובית ובגינוי של התנהגות שלילית, אך יש לנהוג גם בגמישות מסוימת ולא להיות קשוחים מדי עם הילד. יש לחגוג את ההישגים של הילד, גם אם הוא הצליח בשני דברים מתוך שלושה, יש להתמקד בחיובי ולא בשלילי. חשוב לזכור שילדים עם הפרעות קשב וריכוז לא תמיד מתרגלים לשינויים כמו ילדים אחרים, לכן צריך לתת לילד לעשות טעויות וללמוד מהן. כמו כן, ההורים צריכים לקבל התנהגות מוזרה או משונה שאינה מזיקה לילד, לסביבה או לאנשים אחרים ולהתייחס אליה כחלק מהאישיות האינדיבידואלית של הילד. עדיף לא לגנות התנהגות מוזרה או לא מקובלת של הילד רק משום שהיא נראית משונה לאחרים, סלידה כזו יכולה להזיק לילד ולביטחון העצמי שלו.

התפרצויות זעם הן תופעה שכיחה אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז והכרזה על "פסק זמן" יכולה להיות יעילה בהרגעה הן של הילד והן של ההורה. ש להסביר לילד ש"פסק זמן" הוא זמן שבו נרגעים וחושבים על ההתנהגות השלילית שהופגנה. לדוגמה, במקרים שבהם הילד מתפרע בציבור יש לקחת אותו לצד בצורה רגועה אך נחרצת ולהכריז על פסק זמן. עדיף להתעלם מהתנהגות שלילית מתונה ולהתייחס אליה כדרך של הילד להשתחרר מהאנרגיה שהצטברה אצלו. עם זאת, יש להעניש התנהגות הרסנית או פוגענית והתנהגות שלילת שנעשתה בכוונה תחילה.

ביסוס שגרה יומית קבועה

דבר נוסף שיכול לעזור להורים להתמודד עם ילד עם בעיות קשב וריכוז הוא יצירת שגרה יומית מסודרת וקבועה שהילד נוהג על פיה בכל יום. יש לבסס את השגרה סביב כל הפעולות היומיומיות, כמו זמני ארוחות, הכנה של שיעורי בית, זמן משחק ושעת שינה. גם קביעת זמנים למטלות יומיות פשוטות, כמו בחירת בגדים ליום המחרת יכולה לסייע בביסוס השגרה היומית.

אפשר להיעזר בלוח שנה גדול כדי לעזור לילד לזכור את המטלות שעליו לבצע. אפשר לתלות את לוח השנה על הקיר ולהיעזר בצבעים קבועים אשר כל צבע מסמן מטלה אחרת – כחול לשיעורי בית, צהוב לחוג או לפעולה בתנועה וכדומה. אפשר להשתמש בצבעים גם לסימון של מטלות שגרתיות יותר, כמו צחצוח שיניים או אכילה של ארוחת ערב.

כדאי לייצר סביבה בטוחה ושקטה שבה הילד יכול להכין את שיעורי הבית, לקרוא או לקחת הפסקה מהבלגן של החיים, של הבית ושל בית הספר. כמו כן, רצוי לשמור על הבית מסודר כך שהילד ידע בדיוק איפה כל דבר נמצא, כך אפשר למנוע הסחות דעת מיותרות. באופן כללי דעתם של ילדים עם הפרעות קשה וריכוז מוסחת בקלות וטלוויזיה, מחשב ומשחקי מחשב יכולים לעודד התנהגות אימפולסיבית. הגבלה של השימוש במכשירים אלקטרוניים ועידוד פעילויות מחוץ לבית כדי שלילד יהיה מקום להוציא את כל האנרגיה המתפרצת שלו.

פעילות גופנית מגבירה את יכולת הריכוז

פעילות גופנית היא דרך נהדרת להוצאת אנרגיה בצורה בריאה והיא מאפשרת לילד למקד את תשומת הלב שלו בתנועות ספציפיות. התעמלות יכולה גם לשפר את יכולת הריכוז ולהפחית את הסיכוי לסבול מחרדה ומדיכאון. למעשה, להרבה ספורטאים מקצועיים יש הפרעות קשב וריכוז.

הורים צריכים לזכור שהם לא יכולים לעשות הכול והם לא יכולים להיות "הורים תומכים" בכל רגע נתון. זה טבעי ונורמלי להיות מיואשים או עצבניים בגלל התנהגות של הילד. כמו שהילד צריך הפסקה, כך גם הורים, כל הורה, לא רק הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הדבר הכרחי לא רק לשפיות של ההורים, אלא גם לילדים. ילדים מחקים את ההתנהגות של ההורים שלהם ושל דמויות סמכותיות בסביבתם, לכן אם ההורה עצבני ולא רגוע, כך יהיה גם הילד, ובצורה חמורה יותר אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לכן יש להיות רגועים כשבאים לנזוף בילד או כשבאים להרגיע אותו. ככל שההורה יותר רגוע, כך גם הילד.

אולי יעניין אותך גם:
הפרעות קשב וריכוז: אבחון לקוי או בעיה בריאותית?
מהן תופעות לוואי של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?
מה הקשר בין דיכאון להפרעות קשב וריכוז?
מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?
מה הקשר בין ADHD לכתב יד לא קריא?

חשוב לזכור כי ההתנהגות של הילד אינה נובעת מרוע, אלא מהפרעה. הפרעות קשב וריכוז אמנם אינה נראות לעין, אך היא לקות לכל דבר ויש להתייחס אליה ככזו. כשמתחילים להתעצבן צריך לחשוב על כך שהילד אינו יכול פשוט "להיות נורמלי".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

התמודדות עם קשיי ילדים בגיל ההתבגרות
| 17/09/2018 |
צפיות: 70
אין הכנה מספקת להורות למתבגרים. הורים רבים מרגישים שהם כבר לא מכירים את הילד שלהם, אך איך בכל זאת אפשר להתקרב אליו?
קרא עוד
נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?
מאת מערכת BeOK
| 16/09/2018 |
צפיות: 128
אותו סם שנועד להפוך מסיבות לצבעוניות יותר, עוזר כעת לאנשים הנלחמים נגד דיכאון עמיד. הכירו את הקטמין – נוגד הדיכאון המודרני
קרא עוד
מפסיקים לעשן ביחד עכשיו: קבוצת הפייסבוק שתעזור לכם להיגמל מעישון
| 12/09/2018 |
צפיות: 661
הגמילה מעישון היא הליך קשה, הן מבחינה פיזיולוגית הן מבחינה נפשית. הפרויקט 'מפסיקים לעשן ביחד עכשיו' מציע תכנית גמילה בשילוב קבוצת תמיכה וסיוע מצד מעשנים אחרים
קרא עוד
מיינדפולנס: שיטת המדיטציה המודרנית שתעזור לכם לחיות טוב יותר
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2018 |
צפיות: 186
כולנו שואפים לחיות בשלום עם עצמנו ועם הסביבה שלנו. קשה למצוא שקט בין כל ההמולה שהחיים גוררים עמם, לכן, נולדה שיטת המיינדפולנס שבאפשרותה להשיג עבורכם את השקט הזה
קרא עוד
השפעת התמכרות על בני משפחה
| 28/08/2018 |
צפיות: 310
התמכרות אינה משפיעה רק על האדם המכור עצמו, להתנהגות ממכרת יש השפעה עצומה גם על בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה של המכור
קרא עוד
דיכאון: טיפול לא תרופתי בעזרת גרייה מוחית לא פולשנית
| 27/08/2018 |
צפיות: 287
דיכאון הוא הפרעה נפשית שכיחה ואנשים רבים סובלים ממנה. בעוד טיפול תרופתי אינו מתאים לכל אחד וכרוך בתופעות לוואי, גרייה מוחית לא פולשנית מציעה טיפול מותאם אישית שיכול לפתור את הבעיה לאורך זמן
קרא עוד
משיב נפש: כיצד מתמודדים עם המצב הביטחוני?
| 26/08/2018 |
צפיות: 100
המצב הביטחוני בישראל משרה תחושה לא רגועה ומעודד תחושות קשות כמו חרדה, לחץ ופחד קיומי. ילדים ומבוגרים סובלים מתחושות אלה כאחד לכן יש לדעת איך להתמודד איתן וכיצד להקל על המצב
קרא עוד
איך מגדלים שלישיה: המדריך להורה המאותגר
| 22/08/2018 |
צפיות: 192
בשורה על שלישיה היא משמחת כמו שהיא מעוררת חששות. תינוק חדש אחד מביא עמו מהפך בחיי בני הזוג; כל שכן – תאומים או שלישיה. אך בהקפדה על כמה כללים ברורים וחשובים, אפשר לעבור את השוק הראשוני ולגדל תאומים או שלישיה בנחת
קרא עוד
גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה
| 12/08/2018 |
צפיות: 145
הפרעות קשב וריכוז אינן בעיה אחת והביטוי שלהן משתנה מאדם לאדם, בהתאם לכך הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן זהה על כל אחד. גרייה מוחית לא פולשנית מהווה חלופה לטיפול התרופתי והיא מותאמת לכל אחד לפי צרכיו
קרא עוד
האם שימוש בתכשירי ריטלין גורם להתמכרות?
| 08/08/2018 |
צפיות: 3,235
הפרעות קשב וריכוז היא תופעה נפוצה בקרב ילדים ומבוגרים, אך רבים חוששים לטפל בה בדרך תרופתית מחשש להתמכרות. הגיע הזמן להפריך את השמועות שריטלין ממכר
קרא עוד