כיצד להתמודד עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז?

התמודדות עם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות מתישה ומתסכלת, אך ישנן כמה דרכים שיכולות לסייע הן להורים והן לילדים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/02/2018 |
צפיות: 499
דירוג: 3.8 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
לגדל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות משימה מאתגרת ולא פשוטה שאינה דומה לגידול ילדים ללא ההפרעה. ציות לחוקים של כללי הבית ושמירה על שגרה יומית סדירה יכולה להיות כמעט בלתי אפשרית עם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז חמורה, לכן להורים לילדים אלה כדאי לאמץ גישת הורות שונה.

הדבר הראשון שההורים צריכים לעשות הוא לקבל את העבודה שהמוח של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז פועל בצורה שונה משל ילדים אחרים. אף על פי שילדים עם בעיות קשב וריכוז יכולים ללמוד מה מותר ומה אסור, מה מקובל ומה לא מקובל, ההפרעה מעודדת אותם להתנהגות אימפולסיבית. המשימה העיקרית שעומדת מאחורי גידול ילד עם הפרעות קשב וריכוז היא ללמוד להתאים את ההתנהגות ההורית ולנהל את ההתנהגות של הילד. כדי לעשות כן יש לפעול לפי טכניקות התנהגותיות אשר מסייעות להגביל את ההתנהגות ההרסנית של הילד מצד אחד ולחזק את הביטחון שלו מצד שני.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום הפרעות קשב וריכוז

חיזוק חיובי ושיטות ענישה

ישנם שני עקרונות בסיסיים בטיפול בבעיות התנהגות של ילדים, הראשון הוא עידוד התנהגות חיובית ותגמול שלה – חיזוק חיובי, השני הוא מניעה של מותרות ופרסים עקב התנהגות שלילית והכרה של ההשלכות של אותה התנהגות – ענישה. על הילד להבין שלמעשים יש השלכות ובשביל כך יש לבסס חוקים ותוצאות ברורות אם לא מצייתים לאותם החוקים. עקרון זה צריך לבוא לידי ביטוי בכל ההיבטים בחייו של הילד, זאת אומרת שלא רק בתוך הבית, אלא גם בבית הספר, בחוגים ובסיטואציות חברתיות.

המטרה העיקרית בביסוס חוקים אלה ובעיצוב ההתנהגות היא לסייע לילד להביא בחשבון את התוצאות של המעשים שלו במקרים שבהם הוא מתנהג באופן אימפולסיבי או בצורה בלתי נשלטת וכך הוא ישלוט בדחף שלו לנהוג בצורה זו. דרך התנהלות זו שואבת משאבים רבים מההורים, כמו אמפתיה, סבלנות, חיבה, אנרגיה, כוח סיבולת וכוח רצון.

על ההורים לקבוע איזו התנהגות היא מקובלת או נסבלת ואיזה לא ועליהם לדבוק בהחלטה זו. ענישה על מעשה מסוים ביום אחד והתעלמות מאותו המעשה ביום אחר יוצרת אי עקביות שפוגעת בשיפור ההתנהגות של הילד. כך, למשל, צריך להחליט איזה התנהגות אינה מקובלת בשום אופן, כמו התפרצויות אלימות, סירוב לקום מהמיטה בבוקר או סירוב לסגור את הטלוויזיה או המחשב כשמתבקשים לעשות כן.

קביעת חוקים פשוטים וברורים

החוקים והכללים הללו יכולים להיות קשים לילד וייקח לו זמן להתרגל אליהם ולפעול על פיהם, לכן אותם החוקים צריכים להיות פשוטים וברורים והילד צריך לקבל תגמול או חיזוק חיובי כשהוא עומד בהם. אחת הדרכים שניתן באפשרותן לתת לילד חיזוק חיובי היא בעזרת שיטת ניקוד, הילד צובר נקודות טובות כשהוא ממושמע ונשמע לכללים. כאשר הילד צובר מספיק נקודות הוא מקבל תגמול, כמו תוספת חד פעמית לדמי הכיס, משחק מחשב חדש, זמן נוסף לצפייה בטלוויזיה או כל תמריץ אחר שיעודד אותו לדבוק בחוקים ולהתנהג בצורה הרצויה. כדאי לתלות דף עם רשימת החוקים ולתלות אותה במקום נגיש לילד. חזרתיות וחיזוק חיובי יכולים לעזור לילד להבין טוב יותר את הכללים ולהפנים אותם.

כאמור, חשוב לשמור על עקביות בעידוד התנהגות חיובית ובגינוי של התנהגות שלילית, אך יש לנהוג גם בגמישות מסוימת ולא להיות קשוחים מדי עם הילד. יש לחגוג את ההישגים של הילד, גם אם הוא הצליח בשני דברים מתוך שלושה, יש להתמקד בחיובי ולא בשלילי. חשוב לזכור שילדים עם הפרעות קשב וריכוז לא תמיד מתרגלים לשינויים כמו ילדים אחרים, לכן צריך לתת לילד לעשות טעויות וללמוד מהן. כמו כן, ההורים צריכים לקבל התנהגות מוזרה או משונה שאינה מזיקה לילד, לסביבה או לאנשים אחרים ולהתייחס אליה כחלק מהאישיות האינדיבידואלית של הילד. עדיף לא לגנות התנהגות מוזרה או לא מקובלת של הילד רק משום שהיא נראית משונה לאחרים, סלידה כזו יכולה להזיק לילד ולביטחון העצמי שלו.

התפרצויות זעם הן תופעה שכיחה אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז והכרזה על "פסק זמן" יכולה להיות יעילה בהרגעה הן של הילד והן של ההורה. ש להסביר לילד ש"פסק זמן" הוא זמן שבו נרגעים וחושבים על ההתנהגות השלילית שהופגנה. לדוגמה, במקרים שבהם הילד מתפרע בציבור יש לקחת אותו לצד בצורה רגועה אך נחרצת ולהכריז על פסק זמן. עדיף להתעלם מהתנהגות שלילית מתונה ולהתייחס אליה כדרך של הילד להשתחרר מהאנרגיה שהצטברה אצלו. עם זאת, יש להעניש התנהגות הרסנית או פוגענית והתנהגות שלילת שנעשתה בכוונה תחילה.

ביסוס שגרה יומית קבועה

דבר נוסף שיכול לעזור להורים להתמודד עם ילד עם בעיות קשב וריכוז הוא יצירת שגרה יומית מסודרת וקבועה שהילד נוהג על פיה בכל יום. יש לבסס את השגרה סביב כל הפעולות היומיומיות, כמו זמני ארוחות, הכנה של שיעורי בית, זמן משחק ושעת שינה. גם קביעת זמנים למטלות יומיות פשוטות, כמו בחירת בגדים ליום המחרת יכולה לסייע בביסוס השגרה היומית.

אפשר להיעזר בלוח שנה גדול כדי לעזור לילד לזכור את המטלות שעליו לבצע. אפשר לתלות את לוח השנה על הקיר ולהיעזר בצבעים קבועים אשר כל צבע מסמן מטלה אחרת – כחול לשיעורי בית, צהוב לחוג או לפעולה בתנועה וכדומה. אפשר להשתמש בצבעים גם לסימון של מטלות שגרתיות יותר, כמו צחצוח שיניים או אכילה של ארוחת ערב.

כדאי לייצר סביבה בטוחה ושקטה שבה הילד יכול להכין את שיעורי הבית, לקרוא או לקחת הפסקה מהבלגן של החיים, של הבית ושל בית הספר. כמו כן, רצוי לשמור על הבית מסודר כך שהילד ידע בדיוק איפה כל דבר נמצא, כך אפשר למנוע הסחות דעת מיותרות. באופן כללי דעתם של ילדים עם הפרעות קשה וריכוז מוסחת בקלות וטלוויזיה, מחשב ומשחקי מחשב יכולים לעודד התנהגות אימפולסיבית. הגבלה של השימוש במכשירים אלקטרוניים ועידוד פעילויות מחוץ לבית כדי שלילד יהיה מקום להוציא את כל האנרגיה המתפרצת שלו.

פעילות גופנית מגבירה את יכולת הריכוז

פעילות גופנית היא דרך נהדרת להוצאת אנרגיה בצורה בריאה והיא מאפשרת לילד למקד את תשומת הלב שלו בתנועות ספציפיות. התעמלות יכולה גם לשפר את יכולת הריכוז ולהפחית את הסיכוי לסבול מחרדה ומדיכאון. למעשה, להרבה ספורטאים מקצועיים יש הפרעות קשב וריכוז.

הורים צריכים לזכור שהם לא יכולים לעשות הכול והם לא יכולים להיות "הורים תומכים" בכל רגע נתון. זה טבעי ונורמלי להיות מיואשים או עצבניים בגלל התנהגות של הילד. כמו שהילד צריך הפסקה, כך גם הורים, כל הורה, לא רק הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הדבר הכרחי לא רק לשפיות של ההורים, אלא גם לילדים. ילדים מחקים את ההתנהגות של ההורים שלהם ושל דמויות סמכותיות בסביבתם, לכן אם ההורה עצבני ולא רגוע, כך יהיה גם הילד, ובצורה חמורה יותר אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לכן יש להיות רגועים כשבאים לנזוף בילד או כשבאים להרגיע אותו. ככל שההורה יותר רגוע, כך גם הילד.

אולי יעניין אותך גם:
הפרעות קשב וריכוז: אבחון לקוי או בעיה בריאותית?
מהן תופעות לוואי של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?
מה הקשר בין דיכאון להפרעות קשב וריכוז?
מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?
מה הקשר בין ADHD לכתב יד לא קריא?

חשוב לזכור כי ההתנהגות של הילד אינה נובעת מרוע, אלא מהפרעה. הפרעות קשב וריכוז אמנם אינה נראות לעין, אך היא לקות לכל דבר ויש להתייחס אליה ככזו. כשמתחילים להתעצבן צריך לחשוב על כך שהילד אינו יכול פשוט "להיות נורמלי".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 155
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 97
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 148
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 348
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד
נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 187
האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
קרא עוד
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גסות רוח או הפרעה נפשית?
ד"ר נועה ברק
| 17/02/2019 |
צפיות: 521
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעה נפשית המאופיינת בהתנהגות מניפולטיבית ובזלזול באחרים. ההפרעה נפוצה בקרב נוכלים וגנבים אשר פעולותיהם נובעות מההפרעה שממנה הם סובלים
קרא עוד
גמילה מג'אנק פוד: כמו להיגמל מסמים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/02/2019 |
צפיות: 207
גמילה היא תהליך ארוך וקשה, בעיקר לאור התסמינים המלווים את ההליך. לא שונה הדבר בגמילה מג'אנק פוד, אשר מחקר חדש מראה שהיא דומה לגמילה מסמים
קרא עוד
12 כללי זהב לחיזוק הביטחון העצמי
ד"ר אסנת רזיאל
| 23/01/2019 |
צפיות: 590
בטחון עצמי נובע פעמים רבות מחיזוקים חיצוניים של הסביבה, אך כדי להעריך את עצמך באמת הביטחון צריך לבוא מבפנים. המשימה אינה בהכרח פשוטה, אך עבודה עצמית יכולה לחזק את הביטחון ולעשות פלאים
קרא עוד
איך ממשיכים לקנות מבלי להיות מכורים לקניות?
שחף אשכנזי
| 22/01/2019 |
צפיות: 276
התמכרות לקניות דומה במהותה להתמכרות לסמים, אך היא מתעתעת יותר משום שאפשר לתת להתמכרות הצדקות שונות, כמו יכולת פיננסית או צורך חיוני. זו למעשה המהות של תרבות הצריכה בימינו
קרא עוד
אבוליציה: הפרעה נפשית במסווה של עצלנות
ד"ר נועה ברק
| 21/01/2019 |
צפיות: 326
אבוליציה היא בעיה נפשית אשר באה לידי ביטוי בחוסר מוטיבציה להשיג מטרות. התופעה יכולה להיראות כמו עצלנות, אך למעשה היא תסמין של סכיזופרניה
קרא עוד