מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?

הפרעת קשב וריכוז אינה נחלתם של ילדים בלבד וישנם מבוגרים רבים הלוקים בהפרעה ולא אובחנו מעולם. התסמינים של ההפרעה אצל מבוגרים הם חרדות, אימפולסיביות ושכחנות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/09/2017 |
צפיות: 1,691
הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות מזוהה בעיקר עם ילדים, אך לא כך הדבר. ההפרעה שכיחה מאוד והיא קיימת אצל 7% עד 10% מהאוכלוסייה. התפתחות ההפרעה מתרחשת בחמש השנים הראשונות של החיים, אך היא אינה נעלמת או דועכת עם הגיל, משכך הפרעת קשב וריכוז קיימת אצל אנשים בכל הגילים. המודעות הציבורית והפתיחות להפרעה החלו רק בעשרים השנים האחרונות, כך שהרבה מאוד מבוגרים עם ההפרעה אינם מאובחנים ואינם מקבלים את הכלים הנכונים להתמודדות איתה.

הזנחה וחוסר טיפול בהפרעת קשב וריכוז יכולים להוביל לבעיות מנטאליות ופיזיולוגיות אשר מקשות על התנהלות תקינה ונורמטיבית, החל ביצירת קשרים וכלה בשמירה על מקום העבודה. משכך, יש לדעת מהם המאפיינים של ההפרעה כדי לזהות אותה ולקבל את הטיפול המתאים.

סובלים מהפרעות קשב וריכוז? התייעצו עם המומחים:
פורום דיכאון חרדה
פורום הפרעות קשב וריכוז
פורום הפרעות קשב וריכוז, רפואה משלימה
פורום פסיכותרפיה
פורום נוירופידבק - טיפול בהפרעות קשב וריכוז ADHD

חוסר ריכוז וקושי לסיים מטלות

התסמין הבולט ביותר של הפרעת קשב וריכוז הוא הקושי להתמקד ולהתרכז בדבר אחד לאורך זמן. חוסר ריכוז אינו רק חוסר תשומת לב, קל להסיח את דעתם של אנשים עם ההפרעה, קשה להם לנהל שיחה לאורך זמן, הם לא שמים לב לפרטים הקטנים והם מתקשים לסיים מטלות ומשימות.

אף על פי שחוסר ריכוז הוא המאפיין המוכר ביותר שלה, הפרעת קשב וריכוז יכולה לבוא לידי ביטוי גם בריכוז מוגבר (Hyperfocus). במצב זה אנשים משקיעים את כל תשומת הלב שלהם בדבר אחד כך שהם לא שמים לב לשום דבר שנעשה בסביבתם. הם מאבדים תחושת זמן ולא שומעים כשמדברים אליהם. תסמין זה של ההפרעה יכול ליצור בעיות שונות בתקשורת עם אנשים ולהרבה חוסר הבנה עם אחרים.

לא כל האנשים מסודרים ומאורגנים ויש כאלה שמפוזרים יותר מאחרים, אבל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים להיות מבולגנים במיוחד. הם מתקשים לשמור על סדר ועל ניקיון, שמים דברים לא במקומם ולא מארגנים את הזמן שלהם בצורה נכונה, כך שהם תמיד מאחרים למשהו או מחמיצים אירועים חשובים.

התנהגות אימפולסיבית מאפיינת הפרעת קשב והתנהגות

שכחנות היא מאפיין נוסף של הפרעת קשב וריכוז והיא ניכרת בפרטים הקטנים והגדולים כאחד. אנשים עם ההפרעה שוכחים היכן הניחו את חפציהם, הם שוכחים להגיע לפגישות ותאריכים חשובים שעליהם לזכור. לפעמים השכחה יכולה להיות קטנה ומעצבנת, אך לפעמים היא יכולה להיות בעיה רצינית ולפגוע במערכות יחסים עם אנשים ולגרום לבעיות במקום העבודה.

רוב אנשים עם הפרעת קשב וריכוז הם אימפולסיביים ומהירי תגובה. תכונה זו יכולה להראות את פניה בדרכים שונות, כמו התפרצות לדברי אנשים אחרים, ביצוע משימות במהירות והתנהגות שאינה מתחשבת בהשלכות של המעשים עד כדי התנהגות בלתי הולמת. תכונה זו ניכרת במיוחד בזמן קניות שבה קונים ללא מחשבה שנייה מוצרים שלא צריך או שאין את הכסף לשלם עליהם.

הפרעת קשב וריכוז לא משפיעה רק על ההתנהגות החיצונית, אלא גם על התחושות ועל הרגשות. אנשים עם ההפרעה משתעממים בקלות והם מחפשים כל הזמן ריגושים חדשים. חוסר הצלחה קטן נראה כמו אירוע דרמטי שיכול להוביל לדיכאון ולשינויים תכופים של מצב הרוח.

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז ניחנים בביקורתיות יתר כלפי עצמם, דבר שמוביל לחוסר ביטחון עצמי ולדימוי עצמי נמוך. זאת בעצם השלכה של הביקורת והתגובה להתנהגות שלהם בבית הספר, בעבודה, בזוגיות או עם חברים. מבוגרים עם ההפרעה רואים בכך כישלון אישי וחוסר השגיות אשר בקלות יכולה להתדרדר למצבים נפשיים חמורים יותר כמו דיכאון.

ההפרעה גורמת לביקורתיות יתר ולחוסר ביטחון עצמי

הפרעת קשב וריכוז שאינה מאובחנת משפיעה רבות על הסיכויים להצליח בפנים השונים של החיים, בעיקר במקומות שמודדים השגיות, כמו בית ספר, צבא ומקום עבודה. ריבוי כישלונות גורר עמו חוסר מוטיבציה וחוסר רצון לנסות להצליח. בשילוב דחיינות וחוסר ארגון או יכולת לנהל זמן האנשים עם ההפרעה מתקשים לסיים מטלות ומשימות שהוטלו עליהם.

מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז חשים פעמים תכופות שהם חייבים לעשות דברים ולא נותנים לעצמם רגע לנוח. היצר לעשייה ולתנועה לפעמים גורר איתו תחושת חוסר מנוחה, תסכול ואף חרדות. באופן כללי חרדה מאפיינת את ההפרעה אצל מבוגרים מכיוון שהם מרגישים שהם צריכים להספיק עוד ועוד דברים. הם מתנועעים בעצבנות, מנדנדים רגליים ולא מסוגלים לשבת בשקט.

עם כל הנטל שההפרעה נושאת עמה, לאנשים הלוקים בה קל להזניח את הבריאות שלהם. הם לא אוכלים מסודר, לא שומרים על פעילות גופנית, לא קובעים תור לרופא או שהם שוכחים להגיע לפגישה ושוכחים ליטול תרופות שהם צריכים. כמו כן, לחץ וחרדה משפיעים גם כן על הבריאות הפיזית. ללא הרגלי חיים בריאים ושמירה על הבריאות הפרעת קשב וריכוז יכולה לגרור בעיות בריאותיות רבות ולהחמיר את התסמינים של ההפרעה עצמה.

למאמרים נוספים קראו גם:
הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז: יש קשר
השפעת הפרעת קשב וריכוז על הזוגיות
בעיות קשב וריכוז בעבודה: סיבות ופתרונות
הפרעות קשב וריכוז: אבחון לקוי או בעיה בריאותית?
מה הקשר בין דיכאון להפרעות קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא תופעה מוכרת שקל לטפל בה, הן בעזרת תרופות והן בעזרת טיפול התנהגותי קוגניטיבי שבו מקנים כלים להתמודדות עם הקשיים שההפרעה מערימה על חיי היום יום. מי שמזהה את התסמינים המתוארים צריך ללכת לאבחון ולטפל בבעיה מהר ככל הניתן כדי לשפר את איכות החיים שלו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אליהו סמואל
    ד"ר אליהו סמואל
    פסיכותרפיסט ילדים ונוער פסיכותרפיה, פסיכואנליטיקאי. למד רפואה באונ` ת"א, התמחה ברפואת ילדים ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. עבד כרופא פסיכיאטר בכיר ברמת חן ובהמשך שימש כמנהל יחידה בגיל הרך. הקים גן ל... קרא עוד