מחשבות אובדניות: גורמי סיכון ודרכי התמודדות

מחשבות אובדניות וניסיונות התאבדות הם תופעה שכיחה אצל אנשים עם דיכאון ואצל אנשים החווים משבר נפשי קשה. במקרים אלה יש לפנות לעזה מקצועית ולהימנע מגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2018 |
צפיות: 807
דירוג: 3.3 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.3 מתוך 5
אין דבר כזה "חיים קלים", העולם קשה והחיים מציבים הרבה רגעים קשים ואתגרים מסוגים שונים שצריך להתמודד איתם. בשל סיבות כאלה ואחרות אנשים רבים שוקלים להתאבד בשלב כזה או אחר של החיים. מחשבות אלה אינן דבר נדיר והן אינן מעידות על חולשה, על אופי לקוי או על מחלת נפש. מחשבות מסוג זה מופיעות אצל הרבה אנשים בתקופות שבהן הכאב והעצבות קשים מנשוא וקשה להתמודד איתם.

ברגעים כאלה, שמחשבות על התאבדות צצות בראש, נדמה כאילו הכאב והאומללות לעולם לא יחלפו ושהחיים לעולם לא ישתפרו ולא ישובו למסלולם הרגיל. במצבים אלה חשוב לזכור שעם קצת עזרה אפשר למצוא טעם לחיים ולהתגבר על המחשבות האובדניות.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

תחושת בדידות מגבירה מחשבות אובדניות

לפי הנתונים של משרד הבריאות, בשנת 2014 נרשמו 382 התאבדויות ו- 6,488 ניסיונות התאבדות, שליש מתוכם היו של צעירים מתחת לגיל 21. שיעור ניסיונות ההתאבדות גבוה יותר בקרב גברים, אך נשים נוטות יותר למחשבות אובדניות מאשר גברים. שיעור ההתאבדות הגבוה ביותר הוא של אנשים מבוגרים, הן גברים והן נשים, מעל גיל 75.

אין סיבה אחת שבגללה אנשים רוצים לסיים את חייהם, אך עם זאת ישנם כמה גורמי סיכון שיכולים להשפיע על מחשבות ההתאבדות. יותר מ- 90% מהמתאבדים סובלים מהפרעה נפשית בעת ההתאבדות. דיכאון הוא הסיבה הנפוצה ביותר אך גם הפרעות נפשיות אחרות יכולות להגביר את המחשבות האובדניות, ובהן סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית.

נוסף להפרעות נפשיות ישנם גורמי סיכון נוספים שיכולים לתרום למחשבה אובדנית, כמו שימוש בסמים ואלכוהול, מאסר בבית כלא, היסטוריה משפחתית של התאבדות, חוסר יציבות כלכלית וחוסר סיפוק מהעבודה, עבר של התעללות נפשית, פיזית או מינית, אבחון של מחלה קשה כמו איידס או סרטן ובדידות חברתית.

חוקרים לא יודעים מהי הסיבה לכך שיש אנשים שנוטים למחשבות אובדניות יותר מאחרים, אך ההשערה הרווחת היא שיש קשר לגנטיקה – לאנשים עם היסטוריה משפחתית של התאבדות יש סיכוי גבוה יותר לחוות מחשבות אובדניות. עם זאת, זו השערה בלבד ולא נמצא קשר גנטי מוכח בין הדברים. נוסף על קשר משפחתי, קשיים שהחיים מביאים עמם יכולים לגרום למחשבות אובדניות. משברים אלה יכולים להיות גירושין, פיטורים מהעבודה, מוות של אדם אהוב ובעיות פיננסיות. במצבים אלה התאבדות נראית כמו דרך מפלט, כרטיס יציאה מהכאב, מהעצב, מהתסכול ומחוסר האונים.

סיבה נפוצה נוספת שיכולה לעודד מחשבות אובדניות היא תחושת בידוד חברתי ותחושת חוסר קבלה בעיני אנשים אחרים. תחושות אלה יכולות לנבוע בשל נטייה מינית, אמונה דתית או זהות מגדרית. ללא עזרה או תמיכה נפשית תחושות אלה הולכות ומחמירות.

כיצד להתמודד עם מחשבות אובדניות?

יש לזכור כי בעיות הן תמיד זמניות וקשיים הם ברי חלוף בעוד התאבדות היא קבועה וסופית. נטילת החיים מעצמך היא אף פעם לא הפתרון הנכון לאתגרים שאיתם מתמודדים. יש לתת זמן שהנסיבות ישתנו ולכאב לשכוך. עד שהתחושות הקשות יחלפו יש לנקוט בכמה צעדים בסיסיים בכל פעם שצצה לה בראש מחשבה אובדנית.

יש להיפטר מגורמים שיכולים לסייע בהתאבדות, כמו סכינים, תרופות או כלי נשק. כאשר יש מחשבות אובדניות וגורמים אלה נמצאים בהישג יד הדרך להשתמש בהם הופכת קצרה מאוד. בזמנים קשים הפתרון הזמין ביותר לאלחוש הכאב ולשכוח מהמציאות הוא צריכה של סמים ושל אלכוהול, ובזמנים אלה הצריכה שלהם נראית מפתה במיוחד. אך למעשה, צריכה של סמים ושל אלכוהול יכולה להחמיר את התחושות הרעות ולהגביר את הרצון להתאבד. לכן יש להימנע מצריכה שלהם דווקא ברגעים קשים ובמיוחד כשיש מחשבות אובדניות.

תרופות נוגדות דיכאון יכולות להגביר את התדירות של המחשבות האובדניות, במיוחד כשרק מתחילים ליטול אותן. אסור להפסיק ליטול את התרופות או לשנות את המינון שלהן ללא אישור רופא. תחושת האובדנות יכולה להחמיר כאשר מפסיקים ליטול את התרופות בבת אחת ולא בהדרגה וכן מתלווים לכך תסמינים של גמילה. מי שחש שהתרופות נוגדות הדיכאון משפיעות על מחשבות ההתאבדות צריך לפנות לרופא המטפל ולהתייעץ איתו על הנושא.

לא משנה כמה רע מרגישים וכמה עגום נראה העתיד, תמיד יש דרך להתמודד עם הקשיים. אנשים רבים שחוו מחשבות אובדניות ואף ניסו להתאבד וניצלו שמחים על ה"כישלון" שלהם בדיעבד והם טוענים כי זמן קצר לאחר ניסיון ההתאבדות החיים שלהם השתנו לטובה והם הצליחו לצאת מהמצב הקשה שעודד אותם ליטול את החיים של עצמם. לפעמים כל מה שצריך זה קצת זמן.

מחשבות אובדניות הן לא דבר שאפשר להתמודד איתו לבד. אפשר לקבל עזרה מקצועית מפסיכולוג או מפסיכיאטר, אפשר לפנות לעמותות כמו ער"ן אשר זמינות 24 שעות ביממה לאנשים הנמצאים במצוקה נפשית וכן אפשר לקבל תמיכה מחברים, ממשפחה או מאנשים הנמצאים בסביבה הקרובה. גם כשלא תמיד נראה כך, תמיד יש ממי לבקש עזרה ותמיד יהיה מי שיענה לבקשה.

לחיפוש מטפלים בתחום הפסיכותרפיה לחצו כאן

למי לפנות כשיש מחשבות אובדניות?

התאבדות משפיעה על כל הסביבה של האדם שהתאבד ואנשים רבים שאיבדו אדם קרוב בצורה זו חשים רגשות אשמה וכעס. התחושה שהם יכלו לעשות משהו כדי למנוע זאת אינה חולפת במהרה והיא יכולה לרדוף את החברים ואת קרובי המשפחה עד סוף חייהם. לא הרבה אנשים ששוקלים להתאבד מביאים בחשבון את האנשים שאוהבים אותם, בדרך כלל מכיוון שהם מרגישים שהם לבד, אך הדבר אינו נכון, תמיד יש קרוב משפחה, חבר קרוב או עזרה מקצועית שאפשר לפנות אליה.

כאשר פונים לעזרה מקצועית, לפסיכולוג או לפסיכיאטר, פוגשים אדם רחום ואמפתי אשר בראש מעיניו הוא לתמוך באדם שמולו ולעזור לו. במהלך הפגישה שואלים שאלות שונות הקשורות להיסטוריה הרפואית, להיסטוריה המשפחתית ולעבר האישי. כמו כן, יישאלו שאלות על האופי של מחשבות האובדניות ועל התדירות שלהן. התגובות והתשובות שמספקים יכולים לעזור לקבוע את הסיבה שבגללה עולות וחוזרות המחשבות האובדניות.

במקרים שבהם ישנו חשד שהסיבה למחשבות אלה קשורה להפרעה נפשית או לבעיה רפואית יש צורך בסדרת בדיקות. תוצאות הבדיקות מסייעות לאתר את הסיבה המדויקת שבגללה עולות המחשבות האובדניות וכן את דרך הטיפול הטובה ביותר. אם הגורם למחשבות הוא נפשי ולא בריאותי הטיפול המומלץ ביותר הוא מפגשים קבועים עם פסיכולוג אשר אצלו אפשר לבטא את הרגשות בחופשיות, ללא חשש של ביקורת או שיפוטיות, ולדון בבעיות שחווים אשר מעודדות מחשבות על סיום החיים. לעומת קרוב משפחה או חבר קרוב, המטפל הוא אובייקטיבי, אין לו דעות קדומות על המטופל ויש לו את הידע ואת הכלים המקצועיים לעזור להתגבר על הבעיות ולמצוא מתודות יישומיות להתמודדות עם קשיי החיים. אם מאבחנים בעיה נפשית, כמו חרדה או דיכאון, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי. אם כבר נוטלים תרופות נוגדות דיכאון כנראה שיש צורך בשינוי סוג התרופה או בשינוי המינון שנוטלים.

אולי יעניין אתכם גם:
כיצד לעזור לילדים להתמודד עם קשיים חברתיים?
כיצד לזהות חרדה: סוגים, תסמינים וגורמי סיכון
כיצד להרגיש טוב עם עצמך?
הפרעת הסתגלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
החשיבות של הערך העצמי וכיצד לשמור עליו

כאשר ישנו חשש שמישהו שמכירים ואוהבים סובל ממחשבות אובדניות צריך מיד לתת לו עזרה ולא להניח שהם לעולם לא יתאבדו באמת ושאלו מחשבות בלבד. במקרים כאלה צריך לתת תמיכה, מקום בטוח לפנות אליו ולעודד קבלת טיפול מבעל מקצוע מיומן. האחריות אינה נופלת על המשפחה או החברים, אך הם בהחלט יכולים לעזור לאדם כזה ולמנוע ממנו לסיים את חייו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 155
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 97
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 148
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 348
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד
נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 187
האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
קרא עוד
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גסות רוח או הפרעה נפשית?
ד"ר נועה ברק
| 17/02/2019 |
צפיות: 521
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעה נפשית המאופיינת בהתנהגות מניפולטיבית ובזלזול באחרים. ההפרעה נפוצה בקרב נוכלים וגנבים אשר פעולותיהם נובעות מההפרעה שממנה הם סובלים
קרא עוד
גמילה מג'אנק פוד: כמו להיגמל מסמים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/02/2019 |
צפיות: 207
גמילה היא תהליך ארוך וקשה, בעיקר לאור התסמינים המלווים את ההליך. לא שונה הדבר בגמילה מג'אנק פוד, אשר מחקר חדש מראה שהיא דומה לגמילה מסמים
קרא עוד
12 כללי זהב לחיזוק הביטחון העצמי
ד"ר אסנת רזיאל
| 23/01/2019 |
צפיות: 590
בטחון עצמי נובע פעמים רבות מחיזוקים חיצוניים של הסביבה, אך כדי להעריך את עצמך באמת הביטחון צריך לבוא מבפנים. המשימה אינה בהכרח פשוטה, אך עבודה עצמית יכולה לחזק את הביטחון ולעשות פלאים
קרא עוד
איך ממשיכים לקנות מבלי להיות מכורים לקניות?
שחף אשכנזי
| 22/01/2019 |
צפיות: 276
התמכרות לקניות דומה במהותה להתמכרות לסמים, אך היא מתעתעת יותר משום שאפשר לתת להתמכרות הצדקות שונות, כמו יכולת פיננסית או צורך חיוני. זו למעשה המהות של תרבות הצריכה בימינו
קרא עוד
אבוליציה: הפרעה נפשית במסווה של עצלנות
ד"ר נועה ברק
| 21/01/2019 |
צפיות: 326
אבוליציה היא בעיה נפשית אשר באה לידי ביטוי בחוסר מוטיבציה להשיג מטרות. התופעה יכולה להיראות כמו עצלנות, אך למעשה היא תסמין של סכיזופרניה
קרא עוד