פריחה של העור: סוגי פריחות ודרכי טיפול

פריחה היא תגובה של העור למחלה או למקור אלרגני. רוב הפריחות חולפות מעצמן בעזרת טיפול ביתי אך לעתים הן תסמין של בעיה בריאותית חמורה הכרוכה בטיפול רפואי
מאת מערכת BeOK
| 05/06/2018 |
צפיות: 313
דירוג: 4.2 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
פריחה של העור היא אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר שיש, היא יכולה להופיע בכל חלקי הגוף והיא יכולה להתפתח בכל גיל בשל סיבות רבות. פריחה היא למעשה שינוי של מרקם העור או של הצבע שלו. הפריחה יכולה להפוך את העור לקשקשי, לגושי ולמגרד ולרוב היא הופכת את גוון העור לוורוד אדמדם. בדרך כלל פריחה היא תסמין של בעיה בריאותית אחרת ולא מחלה בפני עצמה, ולכן פעמים רבות פריחה וחום הולכים יד ביד. כמו כן, פריחה מהווה תסמין של רוב מחלות העור. הגורמים השכיחים ביותר שיכולים להשפיע על העור ולעורר את הפריחה הם תרופות, אלרגיות, מוצרי קוסמטיקה ומחלות מסוימות כמו אבעבועות רוח וחצבת.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות
פורום רפואת עור משלימה
פורום מחלות עור

מה גורם לפריחה של העור?

דלקת עור ממגע (contact dermatitis) היא אחת המחלות הנפוצות ביותר שגורמות לפריחה של העור. הדלקת, והפריחה המלווה אותה, מתפתחות בעקבות מגע ישיר של העור עם חומר זר שגורם לתגובה מזיקה לעור. פריחה המתפתחת בעקבות דלקת עור ממגע מתאפיינת באדמומיות ובתחושת גירוד של העור. הסיבות שיכולות לעורר את התגובה הדלקתית הן שימוש במוצרי קוסמטיקה, בסבונים ובחומרי ניקוי, צביעה של בדים, מגע עם כימיקלים המצויים במוצרים שונים כמו גומי ולטקס וכן מגע ישיר עם צמחים רעילים כמו סרפד, קיסוס רעיל ואלון רעיל.

כאמור, נטילה של תרופות מסוימות יכולה להוביל לפריחה, הן משום שהגוף אלרגי למרכיבי התרופה והן כתופעת לוואי מוכרת של התרופה. אפשרות נוספת היא פוטוסנסיטיביות – תרופות אשר גורמות לרגישות לאור השמש.
פריחה של העור יכולה להתפתח בעקבות עקיצה או נשיכה של חרק. דוגמה טובה לכך עקיצה של קרצית (קרצייה) אשר מוצצת את הדם של בעלי חיים עם דם חם וגורמת לגירוי של העור. תגובה זו יכולה להיות מדאיגה במיוחד מכיוון שקרציות מעבירות מחלות.

אקזמה, או דלקת עור אטופית (atopic dermatitis), היא סוג של פריחה אשר מתפרצת בעיקר אצל אנשים הסובלים מאלרגיות או מאסתמה. פריחה זו היא כרונית, זאת אומרת שהיא מתפרצת אחת לכמה זמן ואי אפשר להחלים ממנה לחלוטין. דלקת עור אטופית מתאפיינת באדמומיות, בגרד וביובש של העור. מחלה כרונית נוספת שהמאפיין העיקרי שלה הוא פריחה היא פסוריאזיס. המחלה גורמת לייצור מוגבר של תאי העור הנראים כמעין שכבות אדומות וסגולות של קשקשים מגרדים על העור. הפריחה לרוב מופיעה במפרקים ובקרקפת.

סבוריאה דרמטיטיס היא דלקת עור כרונית אשר נגרמת בעקבות יתר פעילות של בלוטות החֶלֶב. הדלקת מתאפיינת בקשקשים על העור והיא מתפרצת לרוב באזור הפנים, לרבות הקרקפת, האף והפה. סבוריאה דרמטיטיס נפוצה אצל תינוקות והיא נראית כמו גלדים צהובים וגדולים על הקרקפת.

אחד התסמינים השכיחים ביותר של מחלת הזאבת (לופוס) היא פריחה. זאבת היא מחלה אוטואימונית אשר יכולה לפגוע בכל מערכות הגוף, מהמפרקים ועד המערכת העצבים המרכזית. פריחה דמוית פרפר היא אחד המאפיינים הבולטים של המחלה והיא באה לידי ביטוי בכתמים אדומים מורמים מהעור על הלחיים ועל האף. דומה לכך היא דלקת מפרקים שגרונית, אשר גם היא מחלה אוטואימונית אשר פוגעת בעיקר במפרקים. נוסף על כך, הדלקת יכולה לפגוע גם בדופן כלי הדם ולגרום לפריחות בחלקים שונים של הגוף.

פריחות אצל ילדים

תינוקות וילדים נוטים לסבול מפריחות, בעיקר בעקבות מחלה. ישנן הרבה מחלות ילדים שאחד התסמינים שלהם הוא פריחה. בין מחלות אלה אפשר למצוא את אבעבועות הרוח – מחלה נגיפית ומדבקת ממשפחת ההרפס. אבעבועות הרוח מתאפיינת בנגעים אדומים ומגרדים שמכסים את כל הגוף, בתחילה הנגעים שטוחים אך עם התקדמות המחלה הם מורמים מהעור ומתמלאים בנוזל מוגלתי. מחלה דומה היא החצבת שגם היא מחלה נגיפית המאופיינת בפריחה שבה מופיעים כתמים אדומים ומגרדים על העור וברירית הפה.

סקרלינה, 'שנית' בעברית, היא מחלה זיהומית הנגרמת בעקבות חיידק סטרפטוקוקוס. החיידק מייצר רעלן הגורם לפריחה על העור המאופיינת באדמומיות ובעור מחוספס למגע כמו נייר זכוכית. הפריחה מתפשטת בהדרגה, בתחילה היא מופיעה באזור האוזניים, בתי השחי ובית החזה ואחרי כן מתפשטת לשאר אזורי הגוף.

מחלת הפה, הידיים והרגליים היא מחלה שכיחה אצל תינוקות ואצל ילדים קטנים והגורמים לה הם כמה סוגים של נגיפי מעיים ממשפחת ה-Picornaviridae. המחלה גורמת לפצעונים אדומים באזור הפה וכן לפריחה בכפות הידיים ובכפות הרגליים.

המחלה החמישית גם היא מחלה נגיפית אשר גורמת לפריחה אדומה ושטחית על העור אשר מתחילה בלחיים ולאחר מכן מתפשטת לזרועות הידיים, לפלג הגוף העליון ולרגליים. דווקא סימנים אלה של הפריחה מעידים על כך שהמחלה כבר אינה מדבקת.

מחלת קוואסקי היא דלקת חריפה של כלי הדם אשר אחד התסמינים שלה הוא פריחה על העור באזור הגב והכתפיים. המחלה עלולה להיות מסוכנת מאוד ובשלבים מתקדמים שלה היא עלולה לגרום למפרצת של העורקים הכליליים.

סעפת (אימפטיגו) היא מחלת עור זיהומית ומדבקת אשר בין היתר גורמת להתפרצות של פריחה ושל פצעים אדומים ומגרדים שמתפתחים לשלפוחיות מלאות בנוזל צהבהב. אלה מופיעים בעיקר על הפנים, על הצוואר ועל כפות הידיים.

טיפול ביתי בפריחה של העור

טיפול ביתי יכול להיות יעיל בהקלה על תסמינים של פריחות שנגרמות בשל גורם חיצוני ולא כחלק ממחלה זיהומית או נגיפית. לשם כל יש להקפיד על כמה כללים – תחילה אין להשתמש בסבון מבושם אלא בתכשירי רחצה עדינים, כמו כן יש לרחוץ את הגוף במים חמים אך לא רותחים ויש לייבש את העור בטפיחות קלות ולא בניגוב גס. יש לתת לפריחה לנשום ולא לחנוק אותה תחת בגדים או תחבושות ואסור לגרד את העור מכיוון שהדבר עלול להחמיר את המצב ואף להוביל לזיהום.

יש להימנע משימוש בתכשירי רחצה וקוסמטיקה אשר יש חשד שהם גורמים לפריחה ומוטב להשתמש בתכשירים מוכרים שאינם גורמים לגירוי של העור. כדאי למרוח קרם לחות לא מבושם על העור הנגוע. במקרים שבהם קרם לחות רגיל אינו מקל על הגירוד אפשר למרוח קרם הידרואגיסטן או תמיסת קלמין כדי להקל על התסמינים של אבעבועות הרוח או של פריחה מקיסוס רעיל.

מתי יש לפנות לרופא?

במקרים שבהם הפריחה היא תסמין של מחלה וכן במקרים שהפריחה אינה עוברת בתוך זמן קצר יש לפנות לרופא לקבלת אבחון וטיפול תרופתי מתאים. יש לפנות לטיפול רפואי מידי במקרים שבהם נוסף לפריחה יש תסמינים נוספים כמו כאב מוגבר ושינוי הצבע של הפריחה, תחושת גירוד בגרון, קשיי נשימה, התנפחות של הפנים ושל הגפיים, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס, סחרחורות ובלבול, כאבי ראש חזקים ושלשולים והקאות.

אולי תרצו לקרוא גם:
אלרגיה - עובדות חשובות
מה אתם יודעים על פסוריאזיס?
מחלות ילדים: כל המחלות שצריך להכיר
סבוריאה דרמטיטיס: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
דלקת עור ממגע: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אצל הרופא מבצעים בדיקה גופנית וכן סקירה מדוקדקת של הפריחה עצמה, של ההיסטוריה הרפואית, של הרגלי ההיגיינה, של השימוש במוצרי קוסמטיקה וכן של הרגלי האכילה והתזונה. כדי לזהות את מקור הפריחה ייתכן שיהיה צורך בבדיקת אלרגיה, בספירת דם ובלקיחת ביופסיה מהעור הנגוע.

אם מקור הפריחה הוא מחלה, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי, כמו אנטיביוטיקה. חלק מהמחלות חולפות מעצמן ואיתן גם הפריחה. ניתן לקבל מרשם רפואי למשחה או לקרם שיכולים להקל על הגירוד ועל התסמינים האחרים של הפריחה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

הזדקנות העור, נוגדי חמצון ומה שביניהם
| 21/06/2018 |
צפיות: 51
הזדקנות העור היא משהו שאי אפשר להימנע ממנו, אך בעזרת הגנה על העור וצריכה נבונה של נוגדי חמצון אפשר לעכב את ההליך
קרא עוד
וגינוזיס חיידקית: גורמים תסמינים ודרכי טיפול
| 17/06/2018 |
צפיות: 133
וגינוזיס חיידקית היא זיהום נרתיקי הנגרם בשל חוסר איזון בחיידקים בנרתיק האישה. הזיהום שכיח אצל נשים בגיל הפריון ועלול להיות מסוכן לנשים בהריון
קרא עוד
רופא אלרגיה – מה עושה האלרגולוג?
| 10/06/2018 |
צפיות: 139
במקרים של חשד לאלרגיה יש לפנות לאלרגולוג, הוא הרופא אשר יש לו הידע והמיומנות לאבחן את מקור האלרגיה ולמצוא לה תרופה בהתאם
קרא עוד
חיסונים למטיילים: טיפים לפני הטיול הגדול
| 06/06/2018 |
צפיות: 210
הכנה לטיול אחרי צבא אינה כוללת רק רכישת ציוד ותכנון מסלול, חלק חשוב מההכנות הוא ייעוץ רפואי וקבלת החיסונים הנדרשים למניעת מחלות בעת השהייה בחו"ל
קרא עוד
כיצד להקל על גרד טורדני בפות?
| 04/06/2018 |
צפיות: 542
גרד בפות הוא תופעה נפוצה שיכולה להיגרם בשל סיבות שונות. הטיפול בגרד תלוי בגורם שלו, אך ישנן כמה הנחיות כלליות שיכולות להקל על המצב
קרא עוד
טיפול רדיוכירורגי בגידולים תוך-גולגלתיים
| 03/06/2018 |
צפיות: 558
רדיוכירורגיה היא טיפול העוסק בהקטנה של גידולים תוך-גולגולתיים והגנה על רקמות בריאות סביב הגידול. התחום נמצא בהתפתחות מתמקדת ואפשרויות טיפוליות רבות ובטוחות למטופל
קרא עוד
נקודת חן: אבחון מוקדם של מלנומה
| 30/05/2018 |
צפיות: 495
ריבוי של נקודות חן הוא גורם הסיכון הגבוה ביותר למלנומה, מעקב אחר השינויים בנקודת החן ובדיקות תקופתיות יכולות להציל חיים
קרא עוד
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
| 23/05/2018 |
צפיות: 322
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הגורמת להתקפים ולפרכוסים. הטיפול התרופתי במחלה לא מתאים לכל החולים, אך בעזרת טיפול בנוירופידבק אפשר להקל על התסמינים של המחלה ואף למנוע את ההתקפים
קרא עוד
פסוריאזיס של הציפורניים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2018 |
צפיות: 489
פסוריאזיס היא מחלת עור שיכולה לפגוע גם בציפורניים. פסוריאזיס של הציפורן מתאפיינת בשקעים בציפורן, בשינויי צבע הציפורן ובחריצים עמוקים בתחתית הציפורן
קרא עוד
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
| 02/05/2018 |
צפיות: 1,117
קרא עוד