פריחה של העור: סוגי פריחות ודרכי טיפול

פריחה היא תגובה של העור למחלה או למקור אלרגני. רוב הפריחות חולפות מעצמן בעזרת טיפול ביתי אך לעתים הן תסמין של בעיה בריאותית חמורה הכרוכה בטיפול רפואי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/06/2018 |
צפיות: 1,159
דירוג: 4.4 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 4.4 מתוך 5
פריחה של העור היא אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר שיש, היא יכולה להופיע בכל חלקי הגוף והיא יכולה להתפתח בכל גיל בשל סיבות רבות. פריחה היא למעשה שינוי של מרקם העור או של הצבע שלו. הפריחה יכולה להפוך את העור לקשקשי, לגושי ולמגרד ולרוב היא הופכת את גוון העור לוורוד אדמדם. בדרך כלל פריחה היא תסמין של בעיה בריאותית אחרת ולא מחלה בפני עצמה, ולכן פעמים רבות פריחה וחום הולכים יד ביד. כמו כן, פריחה מהווה תסמין של רוב מחלות העור. הגורמים השכיחים ביותר שיכולים להשפיע על העור ולעורר את הפריחה הם תרופות, אלרגיות, מוצרי קוסמטיקה ומחלות מסוימות כמו אבעבועות רוח וחצבת.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות
פורום רפואת עור משלימה
פורום מחלות עור

מה גורם לפריחה של העור?

דלקת עור ממגע (contact dermatitis) היא אחת המחלות הנפוצות ביותר שגורמות לפריחה של העור. הדלקת, והפריחה המלווה אותה, מתפתחות בעקבות מגע ישיר של העור עם חומר זר שגורם לתגובה מזיקה לעור. פריחה המתפתחת בעקבות דלקת עור ממגע מתאפיינת באדמומיות ובתחושת גירוד של העור. הסיבות שיכולות לעורר את התגובה הדלקתית הן שימוש במוצרי קוסמטיקה, בסבונים ובחומרי ניקוי, צביעה של בדים, מגע עם כימיקלים המצויים במוצרים שונים כמו גומי ולטקס וכן מגע ישיר עם צמחים רעילים כמו סרפד, קיסוס רעיל ואלון רעיל.

כאמור, נטילה של תרופות מסוימות יכולה להוביל לפריחה, הן משום שהגוף אלרגי למרכיבי התרופה והן כתופעת לוואי מוכרת של התרופה. אפשרות נוספת היא פוטוסנסיטיביות – תרופות אשר גורמות לרגישות לאור השמש.
פריחה של העור יכולה להתפתח בעקבות עקיצה או נשיכה של חרק. דוגמה טובה לכך עקיצה של קרצית (קרצייה) אשר מוצצת את הדם של בעלי חיים עם דם חם וגורמת לגירוי של העור. תגובה זו יכולה להיות מדאיגה במיוחד מכיוון שקרציות מעבירות מחלות.

אקזמה, או דלקת עור אטופית (atopic dermatitis), היא סוג של פריחה אשר מתפרצת בעיקר אצל אנשים הסובלים מאלרגיות או מאסתמה. פריחה זו היא כרונית, זאת אומרת שהיא מתפרצת אחת לכמה זמן ואי אפשר להחלים ממנה לחלוטין. דלקת עור אטופית מתאפיינת באדמומיות, בגרד וביובש של העור. מחלה כרונית נוספת שהמאפיין העיקרי שלה הוא פריחה היא פסוריאזיס. המחלה גורמת לייצור מוגבר של תאי העור הנראים כמעין שכבות אדומות וסגולות של קשקשים מגרדים על העור. הפריחה לרוב מופיעה במפרקים ובקרקפת.

סבוריאה דרמטיטיס היא דלקת עור כרונית אשר נגרמת בעקבות יתר פעילות של בלוטות החֶלֶב. הדלקת מתאפיינת בקשקשים על העור והיא מתפרצת לרוב באזור הפנים, לרבות הקרקפת, האף והפה. סבוריאה דרמטיטיס נפוצה אצל תינוקות והיא נראית כמו גלדים צהובים וגדולים על הקרקפת.

אחד התסמינים השכיחים ביותר של מחלת הזאבת (לופוס) היא פריחה. זאבת היא מחלה אוטואימונית אשר יכולה לפגוע בכל מערכות הגוף, מהמפרקים ועד המערכת העצבים המרכזית. פריחה דמוית פרפר היא אחד המאפיינים הבולטים של המחלה והיא באה לידי ביטוי בכתמים אדומים מורמים מהעור על הלחיים ועל האף. דומה לכך היא דלקת מפרקים שגרונית, אשר גם היא מחלה אוטואימונית אשר פוגעת בעיקר במפרקים. נוסף על כך, הדלקת יכולה לפגוע גם בדופן כלי הדם ולגרום לפריחות בחלקים שונים של הגוף.

פריחות אצל ילדים

תינוקות וילדים נוטים לסבול מפריחות, בעיקר בעקבות מחלה. ישנן הרבה מחלות ילדים שאחד התסמינים שלהם הוא פריחה. בין מחלות אלה אפשר למצוא את אבעבועות הרוח – מחלה נגיפית ומדבקת ממשפחת ההרפס. אבעבועות הרוח מתאפיינת בנגעים אדומים ומגרדים שמכסים את כל הגוף, בתחילה הנגעים שטוחים אך עם התקדמות המחלה הם מורמים מהעור ומתמלאים בנוזל מוגלתי. מחלה דומה היא החצבת שגם היא מחלה נגיפית המאופיינת בפריחה שבה מופיעים כתמים אדומים ומגרדים על העור וברירית הפה.

סקרלינה, 'שנית' בעברית, היא מחלה זיהומית הנגרמת בעקבות חיידק סטרפטוקוקוס. החיידק מייצר רעלן הגורם לפריחה על העור המאופיינת באדמומיות ובעור מחוספס למגע כמו נייר זכוכית. הפריחה מתפשטת בהדרגה, בתחילה היא מופיעה באזור האוזניים, בתי השחי ובית החזה ואחרי כן מתפשטת לשאר אזורי הגוף.

מחלת הפה, הידיים והרגליים היא מחלה שכיחה אצל תינוקות ואצל ילדים קטנים והגורמים לה הם כמה סוגים של נגיפי מעיים ממשפחת ה-Picornaviridae. המחלה גורמת לפצעונים אדומים באזור הפה וכן לפריחה בכפות הידיים ובכפות הרגליים.

המחלה החמישית גם היא מחלה נגיפית אשר גורמת לפריחה אדומה ושטחית על העור אשר מתחילה בלחיים ולאחר מכן מתפשטת לזרועות הידיים, לפלג הגוף העליון ולרגליים. דווקא סימנים אלה של הפריחה מעידים על כך שהמחלה כבר אינה מדבקת.

מחלת קוואסקי היא דלקת חריפה של כלי הדם אשר אחד התסמינים שלה הוא פריחה על העור באזור הגב והכתפיים. המחלה עלולה להיות מסוכנת מאוד ובשלבים מתקדמים שלה היא עלולה לגרום למפרצת של העורקים הכליליים.

סעפת (אימפטיגו) היא מחלת עור זיהומית ומדבקת אשר בין היתר גורמת להתפרצות של פריחה ושל פצעים אדומים ומגרדים שמתפתחים לשלפוחיות מלאות בנוזל צהבהב. אלה מופיעים בעיקר על הפנים, על הצוואר ועל כפות הידיים.

טיפול ביתי בפריחה של העור

טיפול ביתי יכול להיות יעיל בהקלה על תסמינים של פריחות שנגרמות בשל גורם חיצוני ולא כחלק ממחלה זיהומית או נגיפית. לשם כל יש להקפיד על כמה כללים – תחילה אין להשתמש בסבון מבושם אלא בתכשירי רחצה עדינים, כמו כן יש לרחוץ את הגוף במים חמים אך לא רותחים ויש לייבש את העור בטפיחות קלות ולא בניגוב גס. יש לתת לפריחה לנשום ולא לחנוק אותה תחת בגדים או תחבושות ואסור לגרד את העור מכיוון שהדבר עלול להחמיר את המצב ואף להוביל לזיהום.

יש להימנע משימוש בתכשירי רחצה וקוסמטיקה אשר יש חשד שהם גורמים לפריחה ומוטב להשתמש בתכשירים מוכרים שאינם גורמים לגירוי של העור. כדאי למרוח קרם לחות לא מבושם על העור הנגוע. במקרים שבהם קרם לחות רגיל אינו מקל על הגירוד אפשר למרוח קרם הידרואגיסטן או תמיסת קלמין כדי להקל על התסמינים של אבעבועות הרוח או של פריחה מקיסוס רעיל.

מתי יש לפנות לרופא?

במקרים שבהם הפריחה היא תסמין של מחלה וכן במקרים שהפריחה אינה עוברת בתוך זמן קצר יש לפנות לרופא לקבלת אבחון וטיפול תרופתי מתאים. יש לפנות לטיפול רפואי מידי במקרים שבהם נוסף לפריחה יש תסמינים נוספים כמו כאב מוגבר ושינוי הצבע של הפריחה, תחושת גירוד בגרון, קשיי נשימה, התנפחות של הפנים ושל הגפיים, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס, סחרחורות ובלבול, כאבי ראש חזקים ושלשולים והקאות.

אולי תרצו לקרוא גם:
אלרגיה - עובדות חשובות
מה אתם יודעים על פסוריאזיס?
מחלות ילדים: כל המחלות שצריך להכיר
סבוריאה דרמטיטיס: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
דלקת עור ממגע: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אצל הרופא מבצעים בדיקה גופנית וכן סקירה מדוקדקת של הפריחה עצמה, של ההיסטוריה הרפואית, של הרגלי ההיגיינה, של השימוש במוצרי קוסמטיקה וכן של הרגלי האכילה והתזונה. כדי לזהות את מקור הפריחה ייתכן שיהיה צורך בבדיקת אלרגיה, בספירת דם ובלקיחת ביופסיה מהעור הנגוע.

אם מקור הפריחה הוא מחלה, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי, כמו אנטיביוטיקה. חלק מהמחלות חולפות מעצמן ואיתן גם הפריחה. ניתן לקבל מרשם רפואי למשחה או לקרם שיכולים להקל על הגירוד ועל התסמינים האחרים של הפריחה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 102
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה
ד"ר דורון תודר
| 09/01/2019 |
צפיות: 164
אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
קרא עוד
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/01/2019 |
צפיות: 133
עקיצה מדבורה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל יש אנשים שלהם העקיצה יכולה להוות סכנת חיים. לכן יש להכיר את התסמינים של אלרגיה לדבורים ולדעת כיצד לטפל בהם במקרה חירום
קרא עוד
חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן
פרופ` ארנון כהן
| 07/01/2019 |
צפיות: 451
חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
קרא עוד
המטוריה: גורמים ודרכי טיפול בדם בשתן
ד"ר דב אנגלשטיין
| 06/01/2019 |
צפיות: 254
דם בשתן הוא תסמין של בעיות רפואיות שונות, מאבנים בכליות ועד גידול ממאיר בשלפוחית השתן. לכן, אם מבחינים בדם בשתן, אפילו אם אינו מלווה בכאבים, אין להתעלם אלא לגשת לבדיקה רפואית בהקדם המידי
קרא עוד
‏קוניזציה של צוואר הרחם
ד``ר שרגא וקסלר
| 31/12/2018 |
צפיות: 158
קוניזציה של צוואר הרחם היא הליך שבו כורתים את חרוט צוואר הרחם לאבחון ולטיפול בנגעים סרטניים. לפני שמבצעים את ההליך יש לדעת כיצד מבצעים אותו ומה הסיכונים הכרוכים בו
קרא עוד
המלחמה באלרגיה: התרופות הטבעיות להגנה מפני אלרגיה עונתית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2018 |
צפיות: 180
החורף כבר כאן ואיתו מגיעה האלרגיה, במקום לרוץ לארון התרופות אפשר לפתוח את ארון המטבח ולהשתמש בתרופות טבעיות להקלה על התסמינים
קרא עוד
מלנומה בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר שחר פרנקל
| 24/12/2018 |
צפיות: 239
מלנומה היא גידול סרטני קטלני היכול להופיע בעין, זיהוי המחלה בשלביה המוקדמים יכול למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף אחרים ולהציל חיים
קרא עוד
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 260
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 258
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד