מרפק גולף: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

מרפק גולף היא דלקת בפנים המרפק הנגרמת בעקבות תנועה רפטטיבית הפוגעת בגידים שבזרוע. במנוחה ובתרגול של טכניקה נכונה אפשר להחלים מהמצב ללא צורך בהתערבות כירורגית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/06/2018 |
צפיות: 1,880
דירוג: 3.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.5 מתוך 5
מרפק גולף הוא סוג של דלקת בגידים אשר פוגעת בצד הפנימי של המרפק. מרפק גולף מתפתח במקום שבו הגידים בשרירי הזרוע מתחברים לעצם של פנים המרפק. הגידים מחברים בין השרירים לבין העצמות, ובמקרים של גירוי או של פגיעה הם מתנפחים וגורמים לכאב.

למרות שמו, מרפק גולף אינו פוגע רק באנשים המשחקים גולף, המצב יכול להתפתח בעקבות כל פעילות המערבת את הידיים ואת המפרקים. על כן מרפק גולף יכול להתפתח גם בעקבות חתירה, בייסבול, משחק טניס, הרמת משקולות, נגינה על כלי הנגינה השונים ואף עבודה מול המחשב.

הפגיעה של מרפק הגולף מתפתחת בעקבות חזרה רפטטיבית של תנועת המרפק, זו הסיבה לכך שרוב הלוקים במצב הם ספורטאים. כך, למשל, שחקני גולף סובלים מהמצב בעקבות הנפה חוזרת של מחבט גולף ומרימי משקולות סובלים ממרפק גולף בעקבות הרמה חוזרת ונשנית של המשקולות באותו המנח. בשני המקרים שימוש היתר בזרועות ובפרק כף היד פוגע בגידים וגורם לכאבים, לקשיחות ולחולשה.

מרפק גולף יכול להתפרץ באופן פתאומי או להתפתח בצורה הדרגתית לאורך זמן. כמו כן, התסמינים של המצב יכולים להיות מתונים עד חמורים והם כוללים כאבים בצד הפנימי של המרפק, קשיחות של המרפק, חולשה בזרועות ובכפות הידיים, קשיים להזיז את המרפק ותחושת נימול או הירדמות של אצבעות הידיים, בעיקר בזרת ובקמיצה.

אין זה נדיר שהכאב של המרפק יקרין מטה לזרועות ולפרק כף היד. משום כך המצב יכול להקשות על ביצוע פעולות יומיומיות, כמו לפתוח את הדלת, להרים חפצים כבדים וללחוץ ידיים. בדרך כלל מרפק גולף מתפתח ביד הדומיננטית.

סובלים מכאבים במרפק? התייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום כאב ורפואה סינית
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

כיצד מאבחנים מרפק גולף?

אם ישנם כאבים במרפק אשר אינם משתפרים יש לפנות לרופא. בבדיקה הרפואית שואלים על עוצמת הכאב, על התסמינים הנלווים לו, על ההיסטוריה הרפואית ועל פציעות או פגיעות שהיו בתקופה האחרונה. כמו כן, על המטופל לספק מידע הקשור לפעילות היומיומית שיכולה להוביל למרפק גולף, כמו אופי העבודה, תחביבים ופעילויות ספורטיביות.

לאחר מכן מבצעים בדיקה גופנית שבה בודקים אם ישנה רגישות, קשיחות או אי נוחות באזור המרפק והזרוע. הבדיקה כוללת הפעלת לחץ על המרפק, פרק כף היד, אצבעות הידיים. לפני שקובעים את האבחנה סופית ייתכן שיהיה צורך בסריקת רנטגן של המרפק, של הזרוע ושל פרק כף היד, זאת כדי לשלול מצבים רפואיים אחרים שלהם אותם התסמינים והמאפיינים של מרפק גולף, כמו שבר או דלקת מפרקים. בדיקות דימות נוספות שיכולות לעזור באבחון הבעיה הן בדיקת אולטרסאונד וסריקת MRI.

טיפול ביתי במרפק גולף

לפני שפונים לטיפול תרופתי או כירורגי אפשר לנסות להקל על התסמינים של מרפק הגולף בטיפול ביתי.

הדבר הראשון שיש לעשות כאשר ישנם כאבים במרפק ובזרוע הוא לנוח. חזרה על אותן התנועות שגרמו לבעיה מלכתחילה יאטו את תהליך ההחלמה ואף יחמירו את המצב. על כן, יש לא רק להפסיק את הפעילות שתרמה להתפתחות הבעיה, אם בשל משחק גולף או הקלדה על מקלדת המחשב, אלא לתת ליד ולמרפק זמן מנוחה מוחלט, לפחות עד שהכאב נעלם לחלוטין. כאשר לא חשים יותר כאבים, חולשה או נוקשות באזור היד והמרפק אפשר לחזור להשתמש ביד, אך בהדרגתיות ולא בבת אחת וכן לתת ליד מספיק זמן להחלים לפני שחוזרים לבצע את הפעילות שבעטיה התפתח מרפק הגולף. רק כך אפשר להפחית את הסיכויים שהמצב יחזור בשנית.

קור מפחית נפיחות וכאבים ומונע התפתחות של מצבים דלקתיים. משכך, מומלץ להניח על האזור הכואב קרח או רטייה קרה. אפשר לעטוף קרח במגבת ולהניח על המרפק במשך עשרים דקות. מומלץ לעשות זאת בין שלוש לארבע פעמים ביום.

כדי להפחית את הלחץ מהגידים ומהשרירים של המרפק ושל הזרוע מומלץ להשתמש בסד אשר מקבע את המפרק ומונע ממנו תזוזה. אפשרות נוספת היא לכרוך תחבושת אלסטית סביב המרפק.

לאחר שהמצב משתפר כדאי לבצע תרגילי מתיחה למרפק ולזרוע ולמתוח את הגידים. יש להתייעץ עם רופא או עם פיזיותרפיסט על סוג התרגילים ועל התדירות שיש לבצע אותם. במקרים שבהם התסמינים של המצב הם חולשה והירדמות של המקום כדאי ללכת לפיזיותרפיסט לטיפול קבוע ולדיקור סיני שיכול לשפר את המצב.

כדי להקל על הכאבים אפשר ליטול משככי כאבים ובמקרה הצורך אפשר לגשת לרופא ולקבל זריקת קורטיזון ישירות למרפק.

במרבית המקרים המצב ישתפר עם הטיפול הביתי, עם זאת ישנם מקרים נדירים שבהם המצב לא השתפר ויש לפנות לטיפול כירורגי. בניתוח חותכים את הזרוע, חותכים את הגיד ומסירים את הרקמה הדלקתית המצויה סביבה. לאחר מכן מחברים מחדש את הגיד.

כיצד אפשר למנוע מרפק גולף?

מרפק גולף יכול להתפתח אצל כל אחד ששגרת חייו כוללת תנועה חזרתית של המרפק או של הזרוע, אם בפעילות ספורטיבית כזו או אחרת ואם בעבודה. עם זאת, ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים לפתח מרפק גולף ולמנוע אותו מלכתחילה.

מתיחות – כל מי שעוסק בספורט בשגרה יודע מהי החשיבות של מתיחות ושל חימום הגוף לפני שמתחילים בפעילות. המתיחות משפרות את הגמישות של הגוף ומגדילות את טווח התנועה של השריר. בזכות זאת המתיחות מפחיתות את הסיכוי להיפגע ולביצוע תנועה לא נכונה – שני דברים אשר יכולים לתרום להתפתחות של מרפק גולף.

טכניקה נכונה – ביצוע של תנועות גוף בטכניקה לא נכונה מגביר את הלחץ על השרירים, ופי כמה וכמה כשאר מבצעים את התנועה שוב ושוב. כאשר משתתפים בפעילות ספורטיבית יש לוודא כי מבצעים את התנועה בצורה נכונה שאינה מזיקה לשרירים ולגידים, ובפעילויות הכרוכות בתנועה חזרתית של המרפק ושל הזרוע טכניקה לא נכונה יכולה להוביל למרפק גולף. מומלץ לעבוד עם מדריך אישי וללמוד את הטכניקה הנכונה לפעילות הנדונה.

מנוחה לזרוע – את מהסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות של דלקות ופגיעות גופניות בכלל, ולמרפק גולף בפרט, היא התעלמות מכאב. כאב הוא הדרך של הגוף לאותת שמשהו אינו כשורה, לעתים אפשר ואף רצוי להמשיך להתאמן תוך כדי כאב, אבל זאת רק לאחר אבחנה של רופא או של פיזיותרפיסט. כך או כך, כאשר מרגישים כאב יש להפסיק את הפעילות שגורמת לכאב ולתת לאיבר הכואב זמן לנוח. כך גם עם הכאבים של מרפק גולף, מנוחה היא הדרך הטובה ביותר למנוע החמרה של המצב.

בניית כוח הזרוע – שיפור ובנייה של כוח הזרוע ימנעו את ההתפתחות של מרפק גולף מבעוד מועד. שרירי היד חזקים מונעים פגיעה שלהם ושל הגידים המחוברים אליהם. שיטות טובות לבנייה של כוח הזרוע הן הרמה של משקולות במשקל קל ולחיצה של כדור טניס.

אולי יעניין אותך גם:
מה ההבדל בין דלקת מפרקים שגרונית לדלקת מפרקים ניוונית?
מרפק טניס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ברך רצים: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
שברי מאמץ: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

מרפק גולף היא פגיעה שעלולה לכאוב ולגרום לתחושת אי נוחות וכך לפגוע בביצוע פעילויות יומיומיות ולפגום באיכות החיים. ברוב המקרים מרפק גולף אינו נמשך זמן רב ואפשר להחלים ממנו בתקופה קצרה באופן יחסי ואף לשוב לפעילות מלאה לאחר ההחלמה, לרבות הפעילות שגרמה לפגיעה. ככל שמזהים את הפגיעה בשלביה המוקדמים, מקשיבים לכאב ונותנים למרפק ולזרוע את זמן המנוחה שלהם הם נזקקים, כך ההחלמה מהירה יותר והחזרה לשגרה חלקה יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר