סרטן השחלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

סרטן השחלות הוא גידול ממאיר שמתפתח בשחלות, אשר מהוות חלק ממערכת הרבייה הנשית. לגידול זה אין תסמינים מקדימים ולכן קשה לאתר אותו בשלבים המוקדמים של המחלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/08/2018 |
צפיות: 1,580
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
השחלות הן זוג איברים קטנים בצורת שקד הממוקמים בשני צדי הרחם, הן מהוות חלק ממערכת הרבייה הנקבית והן אלה שמייצרות את הביציות. סרטן השחלות הוא גידול ממאיר אשר יכול להתפתח בתאים שונים המרכיבים את השחלות, כמו תאי הנבט, תאי הסטרומה ותאי האפיתל.

הסיכויים ללקות בסרטן השחלות גובר עם הגיל, הסיכון לחלות בו הוא 1.6% אך בקרב נשים עם היסטוריה משפחתית של המחלה הסיכון עומד על 5%. כמו כן, המוטציה בגן BRCA1 ובגן BRCA2 מעלה את הסיכויים לכדי 25% עד 60%.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר
פורום סרטן השד
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות
פורום דלקות והפרשות באברי המין - גברים ונשים

סוגים של סרטן השחלות

ישנם שלושה סוגים של סרטן השחלות – קרצינומה אפיתליאלית של השחלות, סרטן בתאי הנבט של השחלות וסרטן תאי הסטרומה של השחלות. כמו כן, ייתכנו גידולים מעורבים המשלבים כמה סוגי גידולים וכן ייתכן סרטן שחלות שניוני אשר התפתח מגרורה מגידול סרטני באיבר אחר בגוף. גידול שניוני מהווה כ-7% מהמקרים של סרטן השחלה ולרוב הוא מתפתח מסרטן השד או מסרטן במערכת העיכול.

קרצינומה אפיתליאלית של השחלות (Epithelial Carcinoma of the Ovary) – זהו הסוג הנפוץ ביותר של סרטן השחלות והוא מהווה בין 85% ל-89% ממקרי סרטן השחלות, כמו כן הוא מדורג במקום הרביעי בסיבות הפטירה של נשים ממחלת הסרטן. בדרך כלל לסוג סרטן זה אין תסמינים מקדימים ומגלים אותו רק בשלבים מאוחרים של המחלה.

קרצינומה אפיתליאלית של השחלות יכולה להיות גנטית והיא נפוצה בעיקר אצל נשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן השחלות עם סרטן השד, סרטן השחלות ללא סרטן השד וסרטן השחלות עם סרטן המעי הגס. הסיכוי הגבוה ביותר ללקות בסרטן השחלות הוא בקרב נשים שיש להן שתי קרובות משפחה מדרגה ראשונה אשר חלו במחלה, כמו אמא, אחיות ובנות.

ישנם כמה גורמים שמגבירים את סיכויי ההישרדות מקרצינומה אפיתליאלית של השחלות – אבחון המחלה בשלב מוקדם, גיל צעיר, גידול קטן בזמן ההסרה, תאים הממוינים בצורה טובה אשר דומים לתאים בריאים וגידול סרטני הקשור למוטציה בגן BRCA1 ובגן BRCA2.

סרטן בתאי הנבט של השחלות (Germ Cell Cancer of the Ovary) – סוג זה כולל כמה סוגים שונים של גידולים, כשהנפוץ שבהם הוא גידול מסוג טרטומה. הגידול עצמו מתפתח מהתאים שמהם מתפתחות הביציות. סרטן בתאי הנבט שכיח בקרב נערות בגיל ההתבגרות ובעיקר אצל נשים בשנות ה-20 לחייהן.

הגידול לרוב גדול וקצב ההתפתחות שלו מהיר. לעתים הגידול מייצר גונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG) – ההורמון שגורם לצמיחה של שליית התינוק, לכן הוא יכול להוביל לתוצאת שווא חיובית להריון. סיכויי ההחלמה מסוג זה של סרטן גבוהים מאוד.

סרטן תאי הסטרומה של השחלות (Stromal Cell Cancer of the Ovary) – סוג סרטן זה מתפתח מהתאים של השחלות עצמן. חלק מאותם התאים מייצרים את ההורמונים של השחלות, ובהם אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. משכך, סוג זה של סרטן השחלות יכול להתבטא באקנה ובשיעור יתר בשל ייצור עודף של טסטוסטרון או לדימום רחמי בשל ייצור עודף של אסטרוגן. בגלל תסמינים אלה קל לזהות את הסרטן בשלביו המוקדמים.

גידול של תאי הסטרומה הוא נדיר באופן יחסי ומהווה רק כ-8% מכל המקרים של סרטן השחלות. כמו כן, סוג גידול זה לרוב מתפתח באופן אטי וסיכויי ההחלמה ממנו גבוהים.

מהם התסמינים של סרטן השחלות?

בשלבים המוקדמים של המחלה לסרטן השחלות אין סממנים מובהקים, עם זאת התסמינים של המצב יכולים להיות תחושת נפיחות, תחושת שובע בתוך זמן קצר, קשיי אכילה, צורך תכוף להטיל שתן וכאבים ותחושת חוסר נוחות בבטן ובמפשעה. תסמינים אלה מתפרצים בפתאומיות והם אינם דומים לבעיות עיכול רגילות או לתחושת אי הנוחות שיש בזמן המחזור. אם תסמינים אלה נמשכים למעלה משבועיים יש ללכת לבדיקה רפואית.

תסמינים נוספים של סרטן השחלות הם עייפות, אקנה, עצירויות, קלקול קיבה, דימום וגינאלי, כאבים בגב התחתון, כאבים בזמן קיום יחסי מין, שינויים במחזור החודשי ושינויים במשקל – העלאה במשקל או ירידה במשקל.

כיצד מאבחנים את סרטן השחלות?

כדי לאבחן את סרטן השחלה יש צורך בסקירה של ההיסטוריה הרפואית וכן בבדיקה גופנית אשר כוללת בחינה של אזור אגן הירכיים ובדיקה רקטלית. נוסף על כך, יש צורך בבדיקות דם שונות כמו ספירת דם, סמן סרטני CA 125, בדיקת בטא HCG לאמוד את תאי הנבט, בדיקת חלבון אלפא עוברי שיכולה להעיד על גידול של תאי נבט, בדיקת לקטט דהידרוגנאז למדידת תאי נבט, בדיקה של רמות האינהיבין, האסטרוגן והטסטוסטרון שיכולות להעיד על גדילה של תאי הסטרומה, בדיקת תפקודי כבד ובדיקת תפקודי כליות כדי לבחון אם הגידול התפשט לאיברים אחרים.

אם מהבדיקות הללו עלה החשד לנוכחות של גידול ממאיר, יש צורך בבדיקות נוספות לאישור המצב, לסיווג הגידול ולדירוג ההתפתחות שלו. בביופסיה לוקחים חלק קטן מהשחלות כדי לאתר אם ישנם תאים סרטניים. כדי לבחון אם חל שינוי בשחלות או באיברים אחרים מבצעים סריקות דימות כמו MRI, CT ו-PET CT.

בשביל לבדוק אם הגידול התפשט לאיברים אחרים מבצעים בדיקות לאיתור גרורות סרטניות. בדיקות אלה כוללות בדיקת שתן שבה בוחנים אם יש דם או זיהום בשתן אשר יכולים להעיד על כך שהגידול התפשט לכליות או לשלפוחית השתן, רנטגן חזה כדי לראות אם ישנן גרורות בריאות וצילום חוקן בריום שבעזרתו ניתן לראות אם הגידול התפשט למעי או לחלחולת (רקטום).

דרכי טיפול בסרטן השחלות

הטיפול בסרטן השחלות תלוי בסוג הסרטן, בשלב שלו וברצון להביא ילדים לעולם בעתיד. במהלך ניתוח מאשרים את הדיאגנוזה, מדרגים את שלב הסרטן ובמקרים שבהם ניתן גם כורתים את הגידול באותו הזמן. הגידול מדורג לפי ארבעה שלבים:

שלב 1 – הגידול מוגבל לשחלה אחת או לשתיהן
שלב 2 – הגידול מוגבל לאזור אגן הירכיים
שלב 3 – הגידול התפשט לאזור הבטן
שלב 4 – הגידול התפשט מחוץ לאיברים אחרים מחוץ לאזור הבטן

במקרים שהסרטן נמצא בשלב 1 והמטופלת רוצה להיכנס להריון בעתיד, הניתוח יכול לכלול הסרה של השחלה עם הגידול ולקיחת ביופסיה מהשחלה השנייה, הסרה של רקמות שומן או של הקרום המכסה את האיברים הפנימיים, כריתה של בלוטות הלימפה באזור האגן והבטן ולקיחת ביופסיה מרקמות אחרות שעלולות להיות נגועות בסרטן.

הניתוח מקיף יותר אצל נשים שאינן מעוניינות בהריון בעתיד. כמו כן, הוא נרחב יותר אם שלב הגידול גבוה משלב 1. במקרים אלה מסירים את כל האיברים שעלולים להיות נגועים בסרטן, אשר אלה יכולים להיות הרחם, השחלות, החצוצרות, הקרום שמכסה את המעיים, הסרה של רקמות שבהן הגידול יכול להתפתח ולקיחת ביופסיה מרקמות שעלולות להיות סרטניות.

ברוב המקרים, לאחר הניתוח יש צורך בטיפול כימותרפי כדי להרוס את התאים שלא אותרו במהלך הניתוח ואת אלה שלא ניתן היה להסיר. כימותרפיה ניתנת או דרך עירוי לווריד או בבליעה של תרופות דרך הפה. הטיפול הכימותרפי כרוך בתופעות לוואי רבות, ובהן בחילות, הקאות, עייפות, נשירת שיער ובעיות שינה.

אולי תרצי לקרוא גם:
"יש סימנים מוקדמים לסרטן השחלות"
כך תפחיתי הסיכוי להתפתחות סרטן השד
סימנים מוקדמים של סרטן אצל נשים
סרטן צוואר הרחם: תסמינים, גורמי סיכון וסיכויי החלמה
תסמונת השחלות הפוליציסטיות: אבחון ודרכי טיפול

נכון להיום אין דרך למנוע את ההתפתחות של סרטן השחלות. כמו כן, מכיוון שלסוג סרטן זה אין תופעות לוואי בשלבים הראשונים של המחלה לא תמיד קל לאתר אותו. עם זאת, ישנם כמה גורמים שמפחיתים את הסיכויים לחלות בסרטן השחלות – נטילה של גלולות למניעת הריון, הריון ולידה והנקה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר