המדריך השלם להתמודדות עם נגיף הקורונה: כל ההמלצות, ההנחיות והזכויות שמגיעות לכם!

בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בישראל, הוחמרו הנחיות משרד הבריאות והממשלה לשמור על היגיינה ובידוד. מפחדים להידבק? מפתחים תסמינים? נדבקתם וחוששים לזכויותיכם? כל התשובות במדריך שלפניכם, והעיקר – לבריאות!
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/03/2020 |
צפיות: 3,961
דירוג: 4.8 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.8 מתוך 5
נגיף הקורונה מתפשט ברחבי העולם ומידי יום ניתן לשמוע על אלפי חולים חדשים. גם על ישראל הנגיף לא פסח, ונכון לימים אלו מספר הנדבקים במחלה עולה על 250 איש. צורת ההידבקות העיקרית היא באמצעות מגע עם אדם חולה או נשא של הנגיף, לרוב מי שחזר משהייה בחו"ל ונדבק בנגיף בעודו שם. לא מתחייב מגע פיזי, ניתן להידבק גם בקרבה של פחות ממטר אחד בין אדם לאדם.

החשש מהידבקות בנגיף הוא מוצדק מכיוון שהוא מועבר במהירות דרך נשימה, רוק ומגע. מספיקה שהות בסמוך לאדם שמשתעל או מתעטש לידכם, או אדם שמדבר או מצוי אתכם בחלל סגור כדי שתידבקו גם אתם ותהיו חשופים למחלה. יתר על כן, הנגיף מידבק גם בעקבות מגע עם משטח מזוהם, לכן חשוב לשמור על היגיינה מרבית בכל חשיפה למרחב ציבורי.

מה עושים כדי להיזהר בצורה מיטבית? לפניכם המלצות מנצחות:


כלל ברזל ראשון הוא לשמור על היגיינה בסיסית. הקפידו לשטוף ידיים לעיתים קרובות, סבנו היטב עד המרפקים ושטפו במים בין 20 ל-40 שניות. אם אתם מצויים מחוץ לבית, הקפידו לקחת אתכם בקבוקונים קטנים של חומר חיטוי, הם לא תחליף לשטיפת ידיים במים ובסבון אך הם יגנו עליכם מפני זיהומים כל עוד אתם בחוץ.

כלל ברזל שני הוא להימנע מהתקהלות עם אנשים. עבדו מהבית אם אתם יכולים, אווררו היטב את החדרים והמעיטו ככל הניתן את יציאותיכם מחוץ למרחב הביתי. משלוחי קניות ניתן לעשות מהבית, וגם שלל סידורים אחרים. אם אתם בכל זאת נדרשים לצאת החוצה, הימנעו ממקומות הומים ומתחבורה ציבורית. כסו את הפה והאף והשתדלו שלא לגעת בחפצים שבמרחב הציבורי כמו עמודים, ספסלים, מעקי מדרגות וכדומה.
שימו לב שהנחיית משרד הבריאות היא להימנע מהתקהלות של יותר מעשרה אנשים: אולי תצטרכו לבטל כמה אירועים שרציתם ללכת אליהם.

כלל ברזל שלישי הוא שמירת מרחק ממבוגרים בני 60+ ומאנשים שנכללים בקבוצות סיכון להידבקות בנגיף הקורונה ולהחמרת בריאות. קבוצות סיכון עיקריות הם אנשים עם מחלות כרוניות כמו סכרת ומחלת לב, או מחלות רקע הקשורות לדרכי הנשימה. כמו כן, אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת או נשים בהריון גם עלולים להיות חשופים לנגיף יותר מאחרים.

להתייעצות עם מומחים:
פורום אף אוזן גרון
פורום מחלות זיהומיות
פורום מחלות עור, מחלות עור ילדים


הופיעו אצלכם תסמיני מחלה? לא להיבהל. זה מה שצריך לעשות:


תסמיני המחלה דומים לשפעת וכוללים חום גבוה מעל ל-38 מעלות, שיעול וקשיים בדרכי הנשימה. כאמור, אם אדם מבוגר או בקבוצת סיכון חולה במחלה, התסמינים יכולים להיות חמורים הרבה יותר ולהגיע לדלקת ריאות קשה, אי ספיקת כליות ואף מוות. לכן ההמלצות לשמירה על היגיינה ובידוד ככל שניתן מחשיפה לאנשים במרחב הציבורי הן חשובות והכרחיות.

עשיתם כל מה שניתן ובכל זאת מתחילים לפתח את התסמינים? הדבר החשוב ביותר הוא להיכנס לבידוד ביתי כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים. אם באתם במגע עם חולה מאומת או עם אדם שחזר לאחרונה מחו"ל, עליכם להודיע למוקד של מד"א ולמשרד הבריאות על מצבכם ועל מיקומכם והם ייתנו לכם הנחיות. בשל כך חשוב לעקוב אחר ההמלצות של משרד הבריאות בנוגע למסלולים של חולים מאומתים ברחבי הארץ. לרוב, תידרשו להישאר בבידוד ביתי וישלחו אליכם נציגים שייקחו מכם דגימות ויבדקו את קיום הנגיף בגופכם.

במקרה שפיתחתם תסמינים מבלי שנחשפתם לחולה מאומת או למי שחזר מחו"ל, ההנחיה היא להישאר בבידוד ליתר ביטחון לפחות יומיים לאחר שירד לכם החום. זאת כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים במקרה שאתם נושאים את המחלה ונדבקתם מגורם לא ידוע. בכל מקרה יש לדווח למוקד של מגן דוד אדום כדי שיבחנו את התסמינים שלכם ויתנו הוראות מתאימות.

כבר חליתם? לא נורא. יש לכם שלל זכויות שעומדות לצידכם:


אם אובחנתם כחולים בקורונה, או שיש חשד שאתם נשאים של הנגיף, עליכם לשהות בבידוד של שבועיים עד שתיבדקו ויוכח שהבראתם. בשל כך, אנשים רבים נאלצים להישאר בבית ולא יכולים להגיע לעבודה. אמנם מקומות עבודה רבים הנחו את עובדיהם להמשיך לעבוד מהבית, אך ישנן עבודות שבהן זה לא אפשרי. משרד הבריאות עדכן כי מי שנאלץ לשהות בבידוד ולכן נעדר מהעבודה, יוכל למלא תעודת מחלה גורפת באופן מקוון ולקבל מהמעסיק דמי מחלה, מבלי שיצטרך להגיע לרופא שיבדוק אותו.

במקומות עבודה שנסגרו, כמו מקומות בילוי או מסגרות חינוך, המעסיק רשאי להוציא את עובדיו לחופשה ללא תשלום והם זכאים למלא טופס באינטרנט לקבלת דמי אבטלה לאורך התקופה. גם עצמאים בתחום התרבות והתיירות – מורי דרך, אמנים, מרצים ומדריכים – זכאים לקבל דמי אבטלה בשל הצמצום בעבודה. יתר על כן, רשות המיסים אפשרה לבצע הארכה של תוקף תיאומי מס משנת 2019 בשל המצב.

באשר להנחיה לסגירת מקומות בילוי, נוצרה פגיעה חמורה בבעלי העסקים הקטנים. בפרסומי חדשות צוין כי הממשלה הקימה קרן שתתמוך בעסקים קטנים ובינוניים בשל הפגיעה במשק. כמו כן בעקבות המצב תינתן אופציה להלוואות בתנאים מיטביים למי שמחזיק בעסק קטן או בינוני.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר