ספירומטריה : פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Spirometry
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

ספירומטריה היא בדיקה המעריכה את התפקוד הכללי של מערכת הנשימה ואת נפח הריאה. בבדיקה זו מאבחנים מחלות שונות הגורמות לקשיים בנשימה, כמו אסתמה ו-COPD (מחלת ריאה חסימתית כרונית). נוסף על אבחון המחלות, בדיקה הספירומטריה מסייעת לעקוב אחר המצב הבריאותי של נבדקים החולים במחלות נשימה ולבחון את היעילות של הטיפול הרפואי שהם מקבלים. הבדיקה מודדת את נפח האוויר שהנבדק יכול לשאוף ולנשוף וכן את המהירות שבה הוא יכול לנשוף את האוויר מהריאות. הבדיקה נעשית בעזרת מכשיר ספירומטר, מכשיר שאליו מחובר צינור שדרכו שואפים ונושפים את האוויר. המכשיר מוציא פלט נתונים על הדרך שהאוויר עשה בזמן הנשיפה והשאיפה. הבדיקה דורשת שיתוף פעולה מלא מצד הנבדק ולכן היא אינה מיועדת לילדים קטנים ולאוכלוסיות שאינן יכולות לשתף פעולה באופן מלא, כמו אנשים דמנטיים, חולים עם בעיות התנהגות ואנשים עם פיגור שכלי קשה.


תיאור

הבדיקה מתבצעת בכמה שלבים. בשלב הראשון על הנבדק לרוקן את הריאות מאוויר, הוא עושה זאת בנשיפה ארוכה. בשלב השני על הנבדק לשאוף שאיפה עמוקה של אוויר לתוך הריאות בעזרת הספירומטר. לאחר מכן, הנבדק נושף החוצה את האוויר בעצמה רבה ככל הניתן כדי שרוב נפח האוויר ייצא החוצה בבת אחת ואז להמשיך לנשוף עד שהריאות מתרוקנות לחלוטין מאוויר. לקבלת התוצאות המדויקות יש לחזור על תהליך זה כמה פעמים. לעתים הנבדק מתבקש ליטול תרופה שמרחיבה את דרכי הנשימה ולחזור על הבדיקה פעם נוספת.


הכנות לבדיקה

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת הבדיקה. מומלץ לא לאכול ארוחה כבדה לפני הבדיקה משום שקיבה מלאה יכולה למנוע את התנפחות הריאות ואנשים מעשנים מתבקשים שלא לעשן ביום הבדיקה עד לאחריה. במקרים מסוימים אנשים שנוטלים תרופות ומשתמשים במשאפים יתבקשו להפסיק את הטיפול לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת הספירומטריה נמשכת כ-10 דקות. במקרים שבהם יש צורך ליטול את התרופה להרחבת דרכי הנשימה יש צורך להמתין כחצי שעה עד הבדיקה השנייה, ומשכך הבדיקה תיערך כ-50 דקות.


סיכונים

הבדיקה אינה מכאיבה ואין לה תופעות לוואי. משום שהבדיקה מצריכה נשיפה חזקה והתאמצות של הריאות תיתכן תחושת סחרחורת וקוצר נשימה קצר בתום הבדיקה. לעתים הבדיקה גורמת לתחושת לחץ בבטן, בעיניים ובבית החזה. לאחר הבדיקה אפשר לחזור לשגרת היום הרגילה. אם לאחר הבדיקה חשים בהחמרה בקוצר הנשימה, בכאבים בחזה, בבטן ובעיניים ואם יש בעיות בראייה יש לפנות לטיפול רפואי.


תדירות ביצוע

הבדיקה מתבצעת רק בהפניה מרופא כאשר יש חשד למחלת ריאה לאחר התקפים של קוצר נשימה, צפצופים בעת הנשימה או שיעולים ממושכים. כמו כן, אנשים החולים במחלות ריאה ומטפלים בהן נשלחים מטעם הרופא המטפל לביקורת תקופתית.


תוצאות, פענוח

הבדיקות מתקבלות מיד בתום הבדיקה והרופא יפענח אותן וייקבע את הטיפול הנכון בעת הצורך. ישנם שלושה מרכיבים שהבדיקה מודדת והם מחושבים לפי מין, גיל וגובה של כל נבדק: (FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 second – נפח האוויר שנשאף בשנייה הראשונה. מרכיב זה מראה את היכולת של הגוף להוציא אוויר בכוח וכך מעריכים את הרוחב של דרכי הנשימה. ערך נמוך מעיד על מחלה חסימתית כמו אסתמה ו-COPD. (FVC (Forced Vital Capacity – נפח האוויר המרבי שנשאף במהלך נשיפה ארוכה. מרכיב זה מראה את סך נפח האוויר שהריאות יכולות להכיל. ערך נמוך מעיד על בעיות ריאה רסטקטיביות כמו מחלות של רקמת הריאה ומחלות שפוגעות ביכולת ההתרחבות של הריאה. יחס FEV1/FVC – היחס בין כמות האוויר שהנבדק נשף בשנייה הראשונה לבין כל האוויר שננשף. ערך נמוך מעיד על מחלת ריאה חסימתית אך הוא יכול להיות תקין אם יש מחלת ריאה רסטריקטיבית.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,543
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,518
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,453
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,921
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,366
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,493
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד