מיפוי ריאות: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Ventilation-Perfusion Scan
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

תפקידן של הריאות הוא להעביר חמצן מהאוויר לדם. בדיקת מיפוי ריאות בודקת את תפקודי הריאות ובוחנת אם יש פגיעה באוורור – זרימת האוויר, או בזילוח – זרימת הדם. פגיעה באוורור יכולה להיגרם בעקבות חסימות בדרכי האוויר שנוצרות מהפרשות שונות ופגיעה בזילוח יכולה להיגרם בעקבות תסחיף ריאתי – קריש דם שחוסם את עורקי הריאה או בעקבות בעיות שונות בתפקוד הלב. בבדיקת מיפוי ריאות מאתרים את אותם האזורים שבהם יש ירידה בתפקוד של האוורור ושל הזילוח. את בדיקת האוורור מבצעים בעזרת שאיפת גז שסומן באופן רדיואקטיבי ואת בדיקת הזילוח מבצעים בהזרקה של סמן רדיואקטיבי אשר מתרכז בריאות. שתי הבדיקות כוללות מצלמה רגישה לקרינה אשר מצלמת את הריאות ומאתרת את האזורים שבהם התפקוד חלש.


תיאור

בדיקת מיפוי ריאות נעשית בשני שלבים – מיפוי אספקת דם ומיפוי זרימת אוויר. במיפוי אספקת הדם מזריקים לדם הנבדק סמן רדיואקטיבי בשם טכניציוםTc 99m באמצעות עירוי. לאחר מכן הנבדק שוכב ללא תנועה. בזמן זה הסמן מתפרק ופולט קרינת גאמא. המצלמה סורקת את הריאות וקולטת את הקרינה שנפלטת. במיפוי זרימת האוויר הנבדק מתבקש לשאוף תרסיס גז רדיואקטיבי באמצעות מסכה. לאחר הנשיפה על הנבדק לעצור את הנשימה למשך כמה שניות. הגז מתפזר בחלל הריאות והמצלמה קולטת את הפליטה של קרינת הגאמא מהגז. תהליך זה חוזר על עצמו כמה פעמים כדי לאפשר למצלמה לסרוק את הריאות מכל הכיוונים. המצלמה שסורקת את הריאות אינה פולטת קרינה אלא רק קולטת אותה. משכך, אין חשיפה לקרינה נוספת בעת סריקת המצלמה.


הכנות לבדיקה

יש להסיר בגדים ותכשיטים שיכולים להפריע למהלך התקין של הבדיקה. נשים בהריון צריכות לדווח על כך לפני הבדיקה. כארבעה ימים לפני מיפוי הריאות אסור ליטול תרופות המכילות ביסמוט מכיוון שהוא מפריע להליך הבדיקה. כמו כן, אין לעבור חוקן בריום או לעשות צילום הכולל בליעת בריום מכיוון שהבריום מפריע להליך הבדיקה.


משך הבדיקה

כל שלב של הבדיקה נמשך בין 15 דקות לחצי שעה. הזמן הכולל של הבדיקה נמשך בין חצי שעה לשעה.


סיכונים

אין סיכון בביצוע הבדיקה. אף על פי שהבדיקה כרוכה בשאיפה ובהזרקה של חומרים רדיואקטיביים, הקרינה שנפלטת מהם היא נמוכה מאוד ואינה מהווה סיכון לנבדק ולסובבים אותו. החומרים הרדיואקטיביים מתרכזים בצואה ומופרשים מהגוף, לכן יש להקפיד להוריד את המים באסלה ולשטוף היטב את הידיים במים ובסבון. ישנו סיכוי מועט שהתאים ייפגעו בגלל הקרינה וכן חלק מהנבדקים מפתחים אלרגיה לסמנים. לנשים מניקות אסור להניק כיומיים לאחר הבדיקה מכיוון שהחומרים הרדיואקטיביים יכולים לעבור לחלב.


תדירות ביצוע

את הבדיקה מבצעים רק בהוראת רופא כאשר ישנו חשד לתסחיף ריאה או לפני ניתוח ריאתי כמו כריתה של חלק מהריאה, כדי להעריך כמותית את הריאות.


תוצאות, פענוח

תוצאות הבדיקה מתקבלות עם סריקת המצלמה. תוצאות הבדיקה תקינות כאשר אין ירידה בתפקוד של האוורור ושל הזילוח. אם בבדיקת מיפוי הדם נמצא היעדר של רדיואקטיביות באזור מסוים של הריאות, אזי יש נזק באותו האזור הנגרם מתסחיף או ממחלה בריאות. אם בבדיקת מיפוי האוויר נמצא שישנם אזורים קרים, אזי אזור זה אינו מקבל אוויר בעקבות חסימה בדרכי הנשימה. החסימה יכולה להיות תוצאה של דלקת, של גידול או של נוזלים בריאה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד