תגר מטכולין : פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

methacholine challenge test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

תגר מטכולין היא בדיקה אשר מאשרת או שוללת את קיומה של מחלת האסתמה. מטרת הבדיקה היא לבדוק את התגובה של הסימפונות לגירוי חיצוני. הסימפונות הן צינורות שדרכן האוויר עובר מקנה הנשימה לריאות. במהלך הבדיקה חושפים את הסימפונות לחומר בשם מטכולין אשר גורם להתכווצות של השרירים בדפנות של כלי הנשימה ולהיצרות שלהם, וכך בודקים אם הסימפונות מתכווצות יתר על המידה. בתחילה חושפים ריכוז קטן של מטכולין וככל שאין תגובה מעלים את ריכוז החומר. כאשר הסימפונות מתכווצות זהו סימן לתגובה אסתמטית ומפסיקים את הבדיקה.


תיאור

הבדיקה מתבצעת בכמה מחזורים. בתחילה הנבדק עושה בדיקה ספירומטורית שבה הוא נושף לתוך מד נשימה (ספירומטר) אשר מודד כמה גורמים שונים: את האוויר שנושפים לתוכו בשנייה הראשונה, את סך נפח האוויר שננשף, את ההתנגדות של דרכי האוויר ואת נפח הריאות. לאחר מכן הנבדק שואף מטכולין בריכוז מסוים וחוזר על הבדיקה הספירומטרית בשנית. אחר כך שואף הנבדק ריכוז גבוה יותר של מטכולין ונושף שוב למד הנשימה וחוזר חלילה. הנבדק ממשיך בבדיקה עד שמתקבלת תגובה אסתמטית שבאה לידי ביטוי בירידה של כ-20% בספיקת האוויר בשנייה הראשונה של הנשיפה או עד שהוא שאף ריכוז גבוה של מטכולין ללא קבלת תגובה. אם ישנה תגובה אסתמטית והסימפונות מתכווצות הנבדק נוטל מרחיבי סימפונות שמחזירים את הריאות לתפקודן התקין.


הכנות לבדיקה

אין צורך בצום לפני הבדיקה, אך אסור לעשן, לשתות משקאות המכילים קפאין או לעסוק בפעילות גופנית ביום הבדיקה. מכיוון שהבדיקה בוחנת את התגובה הרפלקסיבית של הסימפונות למטכולין חשוב שהנבדק לא ייטול תרופות שיכולות להתערב או לשנות את התגובה הטבעית שלהן, כמו תרופות להרחבת הסימפונות, תרופות נגד אלרגיות המכילות אנטיהיסטמינים ותרופות נגד צינון. הזמן שיש להפסיק ליטול את התרופות משתנה בין תרופה לתרופה ולכן יש להתייעץ עם רופא כמה שבועות לפני הבדיקה. ישנם מקרים שבהם אסור לבצע את הבדיקה, כמו נשים בהריון ונשים מניקות, אנשים שנוטלים תרופות ממשפחת חוסמי בטא, אנשים שחלו בשפעת בחודש שקדם לבדיקה ואנשים עם חשד למחלות שונות, כמו אפילפסיה, כיב פפטי, חסימות בדרכי השתן ומחלות בבלוטת התריס.


משך הבדיקה

משך הבדיקה משתנה בין נבדק לנבדק והוא תלוי בתגובה שלו למטכולין. כל בדיקה ספירומטרית אורכת כעשר דקות. אם לא נרשמת תגובה למטכולין הבדיקה יכולה להימשך עד כשעה וחצי.


סיכונים

לשאיפת המטכולין אין תופעות לוואי, למעט התכווצות הסימפונות שהן חלק אינטגרלי מהבדיקה עצמה. הבדיקה הספירומטרית יכולה לגרום לקוצר נשימה קצר וללחץ בבטן, בבית החזה ובעיניים. לאחר הבדיקה אפשר לשוב לשגרה יומית רגילה.


תדירות ביצוע

בדיקת תגר מטכולין נעשית לאחר הפניה מרופא כאשר אין תוצאות ודאיות מבדיקות אסתמה אחרות או במקרים שבהם בדיקות תפקודי ריאה יצאו תקינות אך עדיין ישנו חשש לאסתמה.


תוצאות, פענוח

תוצאות הבדיקה מתקבלות בעת הבדיקה עצמה. אם ישנה ירידה של עד 20% בתפקודי הריאה לאחר שאיפת המטכולין, אזי יש תגובה אסתמטית והנבדק מוגדר כחולה אסתמה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד