הפרעת דחק פוסט טראומטית: ממה היא נגרמת ואיך מטפלים בה?

הפרעת דחק פוסט טראומטית נגרמת עקב חוויה קשה. ההפרעה אינה עוברת מעצמה והאנשים הסובלים ממנה צריכים לקבל טיפול נכון ותמיכה מהסביבה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/01/2017 |
צפיות: 1,345
הפרעת דחק פוסט טראומטית היא הפרעה פסיכיאטרית אשר מתפתחת לאחר חוויה של טראומה – אירוע קשה מבחינה פיזית או מבחינה רגשית. קשה להגדיר מהו אירוע קשה ויש אנשים אשר יפתחו את ההפרעה לאחר מקרה שלמישהו אחר ייראה זניח, אך ישנה הסכמה על כך שאירועים כמו תאונה, פיגוע, תקיפה מינית או מלחמה נמנים בין האירועים שיכולים לגרום להתעוררות ההפרעה.

היקף ההפרעה רחב יחסית וכ-8% מהאוכלוסייה יחווה אותה בשלב כזה או אחר של חייו. ההפרעה שכיחה יותר בקרב נשים, פי שניים יותר מגברים, ובין 10% ל-15% מהאנשים שהשתתפו בקרב או במלחמה מפתחים את ההפרעה, אשר מכונה גם "הלם קרב". החברה עוד לא הפנימה את גודל התופעה ואת ההשפעות שלה על האנשים שסובלים ממנה.

חשים חרדה או דיכאון? המומחים ישמחו לעזור לכם
פורום פסיכולוגיה
פורום דיכאון חרדה
פורום פסיכיאטריה
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין

לא רק בגלל המלחמה

רוב האנשים חושבים שהפרעת דחק פוסט טראומטית מתעוררת רק לאחר חוויה קטסטרופלית וגדולת ממדים. אף על פי שלנכוח באירועים מחרידים כמו פיגוע או שדה קרב יכולים להוביל להפרעה, זהו לא תנאי לקיום שלה. למעשה, גודל האיום הממשי הוא גורם פחות מכריע מאשר התפיסה של האדם על גודל האיום וכיצד הוא חווה אותו. הפרעת דחק פוסט טראומטית יכולה להיווצר בסביבות שונות ולאחר אירועים קטנים כגדולים. נוסף על כך, ההפרעה אינה שמורה למבוגרים בלבד, גם ילדים יכולים לפתח אותה.

תחושה של הלם וזעזוע לאחר חוויה של אירוע מפחיד אינה זהה למה שמרגישים אנשים שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית. האנשים שסובלים מההפרעה נחלקים לארבע קבוצות עיקריות – אנשים שנמנעים מאירועים מסוימים והרגשות שלהם מתקהים; אנשים שחווים דיכאון ושינויים קיצוניים במצב הרוח; כאלה שחשים עוררות יתר וההתנהגות שלהם חשדנית וזהירה; וכאלה שיש להם מחשבות טורדניות וזיכרונות קופצים שקשה להתנער מהם. לפי ההגדרה הרפואית, מי שנחשב כסובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית סובל מהתסמינים הללו במשך חודש ומעלה. אם הסממנים נפסקים לאחר חודש או פחות מכך, האנשים למעשה סבלו מ"לחץ אקוטי", שזהו מצב זמני יותר ובר חלוף.

ההפרעה גורמת לניתוק מהסביבה

פלאשבקים והבזקים לאחור הם אמנם בין התסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית, אך הם אינם גדולים ודרמטיים כמו שמציגים אותם בקולנוע ובטלוויזיה. הזיכרונות והאירועים שחודרים למחשבה אינם בהכרח מחזירים את האדם לאותו האירוע והסובלים מההפרעה אינם תמיד חווים את האירוע שוב ושוב. פעמים רבות הם רק מתנתקים מהמקום שבו הם נמצאים ומפסיקים לתקשר עם האנשים הסובבים אותם. למרות זאת, יש פעמים שבהם האנשים חווים את אותה תחושה פיזיולוגית שהם חשו בעת האירוע, כמו דופק מואץ ונשימה כבדה.

תפיסה מוטעית נוספת היא שאנשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית הם אנשים אלימים. רוב האנשים הסובלים מההפרעה חווים אותה דווקא בשקט, הם מתעלמים מהסביבה והם לא מחוברים לרגשות שלהם, בניגוד למקרי אלימות שבהם האנשים מתקשים לשלוט ברגשות העזים שפורצים מהם.

רוצים לדעת עוד? קראו גם:
תינוקות ה-11 לספטמבר סובלים מפוסט טראומה
פוסט טראומה פוגעת יותר בחלשים
לאחר התקף לב מגיעה חרדה
עומס סטרס, סימנים ודרכי טיפול
סובלים מהפרעות חרדה ודיכאון? צאו מהעיר

הזנחה של ההפרעה תחמיר אותה

בכל הנוגע לבעיות נפשיות אי אפשר פשוט "להתמודד ולעבור הלאה", ותסמונת דחק פוסט טראומטית אינה חורגת מכלל זה, נהפוך הוא. אם לא מטפלים בהפרעה היא תלך ותחמיר. ישנן שיטות טיפול שונות עם אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול בהפרעה. אחת מהן היא טיפול בחשיפה ממושכת שבה האדם מתבקש לתאר את החוויה שוב ושוב כדי שהוא ירגיש נוח יותר עם זיכרון האירוע. מרכיב חשוב בטיפול באנשים עם ההפרעה הוא התמיכה מצד המשפחה והחברים ופעמים רבות הם נדרשים לקחת חלק פעיל מתהליך השיקום.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר