היפרמזיס גרבידרום: תסמינים ודרכי טיפול

היפרמזיס גרבידרום היא תופעה הגורמת לבחילות ולהקאות בהריון. לעומת בחילות בוקר, התופעה נמשכת כל ההריון והיא יכולה לגרום להתייבשות ולנזקים לאם ולעובר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/07/2017 |
צפיות: 9,438
דירוג: 4.0 מתוך 18 הצבעות
התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
במהלך ההריון נשים רבות חוות בחילות בוקר, ואף על פי שמצב זה אינו נעים במיוחד הוא אינו מזיק לאם ולעובר. אצל רוב הנשים הבחילות וההקאות עוברות מאליהן עד השבוע ה-12 להריון. לעומת זאת, היפרמזיס גרבידרום הוא מקרה קיצוני של בחילות ושל הקאות אשר יכול להימשך כל ההריון ועלול לגרום להתייבשות של האם ולירידה במשקל שיכולה להזיק לעובר. למעשה, היפרמזיס גרבידרום ובחילות בוקר הם שני דברים שונים אשר משפיעים בצורה שונה על נשים בהריון וחשוב להבדיל בין השניים כדי לקבל את הטיפול הנכון.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום הריון ולידה
פורום רפואה משלימה בהריון
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום נטורופתיה אירידיולוגיה

היפרמזיס גרבידרום – יותר מבחילות בוקר

בחילות בוקר הן תופעה נפוצה בשליש הראשון להריון והיא מאופיינת בבחילות שלעתים מלוות גם בהקאות. הבחילות לרוב מתחילות בחודש הראשון של ההריון והן חולפות לאחר השבוע ה-12 או ה-14. נוסף על תחושת הבחילה ולעתים גם חוסר תיאבון, נשים עם בחילות בוקר חשות עייפות ומשימות יומיומיות יכולות להוות אתגר בעבורן.

לעומת זאת, הבחילות של היפרמזיס גרבידרום אינן חולפות והן מלוות בהקאות רבות במהלך היום ובחוסר יכולת להחזיק אוכל בקיבה. התסמינים של המצב מתחילים בשבוע השישי להריון והבחילות אינן חולפות במשך כל ההריון. ההקאות הרבות מחלישות את הגוף בצורה ניכרת והן גורמות לעייפות כרונית למשך שבועות או חודשים. נשים עם המצב שמאבדות את התיאבון ומקיאות את כל מה שהן אוכלות אינן יכולות לעבוד או לבצע פעולות שבשגרה. כאמור, היפרמזיס גרבידרום מעמיד את הנשים בסכנת התייבשות ובאיבוד משקל חמור.

נוסף על חוסר תיאבון ולתחושת בחילה תמידית, התסמינים של היפרמזיס גרבידרום כוללים הקאות יותר משלוש או ארבע פעמים ביום, כאבי ראש וסחרחורות, התייבשות ואיבוד של כ-5% ממשקל הגוף.

הריון תאומים מעלה את הסיכון להיפרמזיס גרבידרום

הן בחילות בוקר והן היפרמזיס גרבידרום קשורות לגונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) – הורמון שמייצרת השלייה בזמן ההריון. בשלבים המוקדמים של ההריון הגוף מייצר כמויות גדולות של ההורמון והכמות שלו גדלה במהירות, הכמות למעשה מכפילה את עצמה בכל 48 עד 72 שעות. הרמות של ההורמון ממשיכות לגדול במהלך כל ההריון ועד הלידה.

כל אחת יכולה לסבול מהיפרמזיס גרבידרום ואי אפשר לצפות זאת מראש, אך ישנם כמה גורמים שיכולים להעלות את הסיכויים לכך. נשים שבהריונות קודמים סבלו מהמצב ככל הנראה יחוו אותו גם בהריונות הבאים, גם הריון עם יותר מעובר אחד מעלה את הסיכון וכן נשים שיש להן משקל עודף. כמו כן, לנשים עם מחלות טרופובלסטיות יש סיכוי גבוה ללקות בהיפרמזיס גרבידרום. מחלות טרופובלסטיות בהריון הן סוגים שונים של גידולים, שפירים או ממאירים, שמתפתחים בתוך הרחם בתקופת הפריון.

בבדיקה גופנית שגרתית אפשר לאבחן את ההיפרמזיס גרבידרום. הרופא יבדוק את התסמינים של התופעה, כמו אחוז הירידה במשקל, דופק מהיר ולחץ דם נמוך. בבדיקת דם ובבדיקת שתן ניתן לאתר סממנים של התייבשות. ייתכנו בדיקות נוספות של הקיבה ושל המעיים כדי לשלול סיבות רפואיות אחרות שיכולות לגרום לבחילות ולהקאות.

ויטמין B6 וג'ינג'ר למניעת בחילות

הטיפול בהיפרמזיס גרבידרום תלוי בחומרת התסמינים. טיפולים טבעיים, כמו נטילה של ויטמין B6 ושל ג'ינג'ר יכולים להקל על הבחילות ולמנוע את ההקאות. לנשים הסובלות מהתופעה מומלץ לאכול כמויות קטנות בתדירות גבוהה במקום כמה ארוחות גדולות וכן לאכול אוכל יבש כמו קרקרים ויש לשתות כמות גדולה של נוזלים כדי למנוע התייבשות. אם אלה לא עוזרים יש ליטול תרופות נגד בחילות. אף על פי שנטילת תרופות במהלך ההריון יכולות לגרום לבעיות בריאותיות אצל העובר, התייבשות גורמת לנזקים חמורים יותר.

אולי יעניין אותך גם:
צרבת בהריון: דרכי מניעה ושיטות טיפול
סימפיזיוליזיס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול להתרחבות אגן בהריון
סוכרת הריון: מדוע היא נגרמת וכיצד מטפלים בה?
ויטמינים בהריון: כיצד להכין את הגוף לקראת ההריון?
הריון חוץ רחמי: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

במקרים חמורים של הבעיה יש צורך באשפוז בבית חולים. נשים שאינן מצליחות לשמור על מזון ועל נוזלים בקיבה בגלל הבחילות וההקאות צריכות לקבל עירוי והזנה דרך הווריד. התסמינים של היפרמזיס גרבידרום חולפים לאחר הלידה, אך לעתים ההתאוששות קשה וארוכה יותר אצל נשים שסבלו מהבעיה במהלך ההריון.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר