סלמונלה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

סלמונלה הם חיידקים המצויים באוכל לא מבושל שגורמים להרעלת מזון. אנשים שנחשפו לחיידק חשים חולשה, בחילות וקלקול קיבה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/09/2017 |
צפיות: 2,129
סלמונלה היא משפחת חיידקים אשר גורמים להרעלת מזון ולזיהום במערכת העיכול. החיידקים שוכנים בקיבה של בני אדם ושל בעלי חיים והם מגיעים לשם דרך מים או מזון המזוהמים בצואה הנגועה בחיידקים. זיהום סלמונלה לרוב פוגע במעי הדק והוא שכיח בעיקר אצל אנשים מתחת לגיל 20. החיידקים משגשגים כשמזג אוויר חם ולכן רוב התפרצויות הסלמונלה מתרחשות בחודשי הקיץ.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות זיהומיות
פורום רפואת משפחה
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול

סלמונלה בביצים לא מבושלות

כאמור, אנשים נדבקים בסלמונלה מאכילה של מזון נגוע, בעיקר אוכל נא שלא בושל עד הסוף. אפשר להידבק בחיידק גם מהתעסקות עם בעלי חיים, במיוחד עופות וזוחלים וגם מחוסר שמירה על היגיינה בשירותים. חיידקי הסלמונלה אינם עמידים בחום וכדי לוודא שהמזון שאוכלים אינו נגוע יש לבשל אותו כראוי. המאכלים עם הסיכון הגבוה ביותר להיות נגועים בסלמונלה הם עוף לא מבושל, ביצים לא מבושלות, חלב לא מפוסטר וירקות ופירות.

ישנם כמה גורמים שמעלים את הסיכויים להידבק בסלמונלה למשל בן בית שנדבק בחיידק, חיית מחמד שנושאת את החיידק, מגורים משותפים כמו בסיס צבאי או בתי אבות שבהם יש תחלופה גבוהה של אנשי מטבח ושהות במקומות שבהם התברואה לקויה, כמו באזורים מסוימים במדינות העולם השלישי. אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה נמצאים בסיכון גבוה להידבק בחיידק.

חום והקאות הם תסמינים של סלמונלה

התסמינים של הרעלת המזון מופיעים בתוך זמן קצר מהחשיפה לחיידק, בדרך כלל בתוך 8 עד 72 שעות לאחר אכילת המזון הנגוע. התסמינים יכולים להיות אלימים ולהימשך כמה ימים והם כוללים חום, כאבים, התכווצויות, רגישות, צמרמורות, שלשולים, בחילות, הקאות, דם בצואה וסימנים של התייבשות כמו פה יבש ושתן כהה. אחת הסכנות שיש בהידבקות בחיידק היא התייבשות, בעיקר אצל פעוטות וילדים, במצבים קיצוניים וללא טיפול נכון התייבשות יכולה לגרום למוות.

האבחון של הסלמונלה נעשה בבדיקה גופנית שבה הרופא בודק את התסמינים ואת רגישות הגוף, הוא גם יחפש סימנים של פריחה או נקודות ורודות על העור, אם הן נמצאות זהו סימן לכך זיהום חמור יותר של הסלמונלה בשם טיפואיד. כמו כן, יש צורך בבדיקת דם ובבדיקת צואה כדי לאתר עקבות של החיידקים בגוף.

סכנת התייבשות למי שנדבק בחיידק

הטיפול העיקרי בחיידק הסלמונלה הוא צריכה של נוזלים ומניעת התייבשות. לשם כך יש לשתות הרבה מים או למצוץ קוביות קרח. נוסף על כך יש להתאים את התזונה, להקל על הקיבה ולא להכביד עליה עם אוכל קשה לעיכול. מומלץ לאכול אורז, בננות ורסק תפוחים ויש להימנע מצריכה של מוצרי חלב. אם הבחילות מונעות שתייה או אכילה יש צורך בהזנה תוך-ורידית בבית חולים. לא תמיד כדאי ליטול אנטיביוטיקה או תרופות אחרות מכיוון שהן יכולות להאריך את תקופת ההחלמה מהזיהום, גם אם מרגישים טוב יותר עדיין אפשר להדביק אנשים אחרים.

כדי להימנע מהידבקות בחיידק הסלמונלה יש לבשל היטב את האוכל לפני שאוכלים אותו, לנקות את השיש או את משטח הבישול לפני ואחריי שמתעסקים עם אוכל בסיכון לסלמונלה, לשטוף את הידיים ביסודיות אחרי נגיעה בביצים ובעוף ולשמור אוכל בקירור.

למידע נוסף קראו גם:
לא הכול מותר בזמן הריון
שמונה מיתוסים נפוצים על הרעלת מזון
ילדים וחממות לגידול חיידקים
סלמונלה, ליסטריה וקולי: ממה להיזהר?
חיידקים במטבח: איך להיפטר מהם?

אנשים שמחזיקים ציפורים או זוחלים כחיית מחמד צריכים לשטוף ידיים היטב או לעטות כפפות אחרי שנוגעים בהם. כמו כן, לאנשים שנדבקו בחיידק אסור לבשל או לחלוק אוכל עם אנשים אחרים במשך 48 שעות לאחר השלשול האחרון שלהם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר