פקקת ורידים עמוקים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

פקקת ורידים עמוקים נגרמת מקרישי דם בוורידים העמוקים בגוף אשר מונעים זרימת דם תקינה. המצב יכול להתרחש בעקבות ישיבה ממושכת בטיסה או בנסיעה ארוכה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/12/2017 |
צפיות: 3,012
דירוג: 4.0 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
פקקת ורידים עמוקים (DVT) היא מצב שבו קריש דם מתגבש בווריד אשר ממוקם בעומק הגוף, לעומת פקקת ורידים שטחיים שבו קריש הדם ממוקם סמוך לשכבת העור. קריש דם הוא סבך של תאי דם שהתגבשו והתקשו יחדיו. פקקת ורידים עמוקים נוצרת לרוב בירכיים ובחלק התחתון של הרגל, אך הם יכולים להיווצר בכל אזור אחר של הגוף.

חוששים מפקקת ורידים? התייעצו עם המומחים:
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם

הריון יכול לגרום לפקקת ורידים

פקקת ורידים עמוקים שכיחה בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 50. ישנם מצבים מסוימים שיכולים לשנות את הדרך שבה הדם זורם ואשר יכולים לגרום להיווצרות של קרישי דם ולפקקת ורידים עמוקים, לדוגמה פציעה או פגיעה בוורידים, משקל עודף אשר מפעיל לחץ על הוורידים ברגליים ובאגן, החדרה של צנתר לתוך הווריד, נטילה של גלולות למניעת הריון או טיפולים הורמונליים אחרים ועישון. גם ישיבה ממושכת, כמו בזמן נסיעה במכונית או במטוס, יכולה לגרום לפקקת של הוורידים והסיכויים לכך גבוהים יותר לאנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של המחלה.

מחלות והפרעות מסוימות יכולות גם כן להשפיע על זרימת הדם ולהעלות את הסיכויים ללקות בפקקת ורידים עמוקים, ובהן הפרעות מולדות של קרישת דם, סרטן ומחלות מעי דלקתיות. כשל לבבי הוא מצב רפואי אשר מקשה על הלב להזרים דם ומשכך הוא עלול לגרום לקרישי דם.

ניתוחים מהווים גורם סיכון גבוה להיווצרות של קרישי דם ולפקקת ורידים עמוקים, בעיקר ניתוחים בגפיים כמו ניתוח להחלפת מפרק הירך. גם הריון מעלה את הסיכויים ללקות בבעיה, זאת בשל הרמות הגבוהות של ההורמונים בשילוב התרחבות הרחם שגורמת לזרימת דם איטית מהרגליים כלפי מעלה. הסיכון קיים עד כשישה שבועות לאחר הלידה.

פקקת ורידים עמוקים עלולה להוביל לתסחיף ריאתי

לא כל אחד שסובל מפקקת ורידים עמוקים חווה את התסמינים של הבעיה. התסמינים של פקקת ורידים עמוקים הם התנפחות של הרגליים, של כפות הרגליים או של הקרסוליים, בדרך כלל רק בצד אחד, התכווצויות וכאבים ברגליים שלרוב מתחילים בשוקיים, האזור שבו קריש הדם נמצא חם יותר משאר הרגל וצבע העור הופך חיוור, אדום או כחול. כמחצית מהאנשים לא יודעים על קיומו של קריש הדם עד שהם מקבלים טיפול חירום רופאי לתסחיף ריאתי – מצב מסכן חיים שבו יש חסימה של עורקים בריאות.

הטיפול בפקקת ורידים עמוקים מתמקד במניעה של גדילת הקריש וכן במניעה של תסחיף ריאתי ובהפחתת הסיכוי להיווצרות קרישי דם נוספים. לשם כך יש ליטול מדללי דם אשר מקשים על הדם להיקרש. כמו כן, מדללי הדם מונע מקרישי דם קטנים לגדול. במקרים חמורים יותר יש צורך בממסי קרישים – תרופות שמקבלים דרך הווריד אשר ממיסות את הקרישים.

אנשים שמסיבות מסוימות אינם יכולים ליטול מדללי דם צריכים להתקין מסנן בווריד הנבוב אשר נמצא בבטן. המסנן מסייע במניעה של תסחיף ריאתי בכך שהוא בולם את קריש הדם מלהיכנס לריאה. גרביים אלסטיים או גרבי לחץ יכולים למנוע את ההתנפחות של הרגל ולהפחית את הסיכויים להיווצרות של קרישי דם.

שמירה על זרימת דם תקינה תמנע פקקת ורידים

כאמור, פקקת ורידים עמוקים עלולה לגרום לתסחיף ריאתי אשר מזיקה לריאות ולאיברים אחרים בגוף, במקרה זה יש צורך בטיפול מידי. התסמינים לתסחיף ריאתי הם הזעות, סחרחורת, נשימה כבדה, שיעול מלווה בדם, קצב לב מואץ וכאבים בחזה אשר מחמירים כשמשתעלים וכשנושמים נשימה עמוקה.

למידע נוסף בנושא קראו גם:
1,500 מתים בשנה מקריש דם
טיסות ארוכות לחו"ל? טרומבוזה בדרך
אשפוז בבי"ח - סכנה של פקקת ורידים
פקקת ורידים תסחיפית: מניעה ע"י קסרלטו
כך תמנעו פקקת בווריד עמוק (DVT)

ניתן למנוע את פקקת הוורידים העמוקים בשינוי של אורח החיים. יש לשמור על לחץ דם תקין, לא לעשן ולשמור על משקל מאוזן. כמו כן, בזמן ישיבה ממושכת יש להזיז את הרגליים לעתים תכופות כדי לעודד זרימת דם, לכן בנסיעות ארוכות יש לעצור בצד ולעשות סיבוב קצר ובזמן טיסה יש לקום וללכת הלוך ושוב במעבר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר