כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם

מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,936
דירוג: 4.7 מתוך 11 הצבעות
התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
כשהמילה כולסטרול נשמעת באוזנינו ההקשר המידי שאנחנו מבצעים הוא למחלות רבות, עישון או השמנת יתר. רבים הם ארגוני הבריאות השונים שמקפידים ליידע את הציבור באשר לסכנות הנשקפות מקיומו של כולסטרול רב בגופכם. רשימת הסכנות הזו ארוכה ומאיימת, שכן מדובר באחד הנושאים המרכזיים ביותר בתחום ברפואה המונעת. פגיעה במצב הרוח, חסימת עורקים, מחלות לב ועוד שלל נזקים רבים – רובם ככולם מציבים את הכולסטרול על ספסל הנאשמים במקרים שכאלו. אך מנגד, כתב ההגנה של הכולסטרול מעיד על כך שהוא גם מיטיב עם הגוף, לא רק משמש כעוד אויב מושבע שלו.

הכולסטרול מצדו יטען שהוא גם מכהן כגורם חיוני בעבור תפקוד תקין ויעיל של הגוף. אחרי הכול, הכולסטרול הוא אבן יסוד בתהליך יצירתם של הורמונים רבים שעוזרים בבניית שרירים ורקמות בגוף. הוא גם גורם הכרחי העוזר בתהליך פירוק המזון, תורם לספיגתו במערכת העיכול ואחראי על יצירת ויטמין די. אכן, הטיעון שלו לגביי תפקידו בגוף האדם הוא משכנע, אך כשבודקים לעומק מגלים שעדותו של הכולסטרול נכונה חלקית, שכן הכולסטרול מתחלק לשניים – כולסטרול רע וכולסטרול טוב. דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד אם תרצו.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שיקום לב
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב

כולסטרול רע וכולסטרול טוב

אז מתי מוגדר הכולסטרול כטוב ומתי הוא רע? כשהגוף עושה שימוש בכולסטרול מתרוקנים להם המאגרים המכילים אותו והתא שואב כולסטרול נוסף מזרם הדם. אבל כשאתם צורכים כמויות נכבדות למדי של הכולסטרול, הגוף איננו מצליח לרוקן את המאגרים בתא, כתוצאה מכך, הוא סוגר את שעריו בפני הכולסטרול אשר ממתין בסבלנות בכלי הדם עד שנכנס לתא. ההמתנה של הכולסטרול גורמת לו לשקוע באיטיות בדפנות כלי הדם. במצב שכזה, אנו רואים בו ככולסטרול רע (LDL) – זאת מפני ששקיעתו בכלי הדם עלולה להוביל למחלות לב. אך מן העבר השני, בתסריט אחר שבו התא השתמש בכולסטרול לצרכיו וכעת הוא יוצא ממנו וממשיך ישירות לכבד, מדובר בכולסטרול "טוב" (HDL), כזה שלא נשקפת ממנו הסכנה שידבק בדפנות כלי הדם שלכם.

ה-HDL מונע מהתאום הפחות סימפטי שלו ה-LDL, להיכנס אל מחזור הדם. הוא משמש כשומר הראש שמסלק את ה-LDL הישר אל הכבד ומשם מחוץ לגוף. אכן, כולסטרול טוב ויעיל, כזה שלא עושה יותר מדי צרות ומתחזק מוניטין שנשמר לאורך השנים ומעמיד אותו כגורם חיוני, חיובי וקריטי בעבור תפקוד תקין של הגוף שלכם. רק שלאחרונה, מחקרים רבים שבדקו את הכולסטרול ה"טוב" מעלים ממצאים מעט מדאיגים באשר לכמות הטוב שמביא עמו ה-HDL. המציאות החדשה שמתדפקת על דלתנו טוענת שבסופו של יום – יש גם דבר כזה יותר מדי טוב.

יותר מדי כולסטרול טוב

ההיסטוריה דאגה להיטיב עם המוניטין של הכולסטרול הטוב שנחשב לחומת מגן מפני מחלות לב כשהוא נמצא ברמות גבוהות. עד עכשיו רוב העובדות התמקדו רק ביתרונותיו של הכולסטרול הטוב ועסקו באפשרויות השונות המבקשות להעלות את אופן צריכתו באמצעות התזונה. לפני מספר שנים קבוצת חוקרים מהולנד דיווחו על כך שעלייה של 16.6 מ"ג/ד"ל ברמות ה-HDL מלווה בירידה של כ-22% בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. כמו כן, מחקרים נוספים מצאו כי אנשים אשר רשומים אצלם רמות נמוכות מהממוצע שלHDL נמצאים תחת סיכון גבוה לתמותה ממחלת הסרטן. אך במחקרים חדשים שנערכו בארצות הברית ובאירופה מציגים ממצאים אשר סותרים את הטענה הזו וקובעים כי למעשה, רמות גבוהות של HDL יכולות דווקא להזיק לגוף שלכם.

המחקר מקשר את קיומן של רמות גבוהות של כולסטרול טוב להגברת הסיכון להתקף לב בקרב אנשים אשר חוו בעיות שונות בתפקוד הלב או נמצאים בקבוצת הסיכון לפיתוח מחלות מסוג אלה. הממצאים מתבססים על מעקב נרחב של ארבע שנים אחר רמות כולסטרול טוב ומחלות לב בקרב כמעט ששת אלפים גברים ונשים. ממוצע הגילאים במחקר עמד על 63, כאשר שליש מהמשתתפים הן נשים. רמות ה-HDL שלהם היו בין הטווח הנמוך של פחות מ-30 מ"ג/ד"ל בכלי הדם לבין הטווח הגבוה של למעלה מ-60 מ"ג/ד"ל. במהלך המחקר המקיף, 13% מן המשתתפים סבלו מהתקף לב או שמתו ממחלת לב. עם תום המחקר, החוקרים הסכימו על כך שמטופלים אשר התמקמו במקום טוב על אמצע טווח הספקטרום – זאת אומרת בממוצע בין 41 מ"ג/ד"ל לבין 60 מ"ג/ד"ל של כולסטרול טוב – נחשבו לקבוצה עם הסיכון הנמוך ביותר לסבול מהתקף לב או ממוות כתוצאה ממחלת לב כזו או אחרת. מנגד, המשתתפים שנרשמו אצלם רמות HDL שמתחת ל-41 מ"ל/ד"ל או מעל ל-60 מ"ג/ד"ל, ניצבו בפני סיכון מוגבר בצורה ניכרת לסבול משני המצבים הבריאותיים המסכנים. בדיוק כאן מגיעה העובדה היותר מבהילה: המחקר מצא שבקרב המשתתפים אשר רמות ה-HDL שלהם עולות על 60 מ"ג/ד"ל הסיכון לחוות התקף לב או מחלת לב עולה בכ-50%, מאשר אלו עם רמות ממוצעות של HDL. הממצאים שמרו על רמתם גם לאחר שהביאו בחשבון גורמים כמו סוכרת, עישון, שתייה ורמותLDL בקרב המשתתפים. חשוב לציין שהגזע או המגדר לא השפיעו על הממצאים הנוכחיים של המחקר.

במחקר נוסף שהגיע הפעם מרחבי אירופה, מדנמרק ליתר דיוק, נולדו עוד ממצאים מדאיגים באשר לרמות גבוהות של HDL בגוף. במחקר שנערך במשך שש שנים החוקרים הדנים אספו מידע מכ-116 אלף אנשים הרשומים במכון המחקרי לבעיות לב שבקופנהאגן. אצל מעט מן האנשים שנבדקו במחקר – 0.4% גברים ו-0.3% נשים – נרשמו רמות של HDL שסווגו כ"גבוהות ביותר". בקרב האנשים המעטים הללו תוצאות המחקר חשפו שרמות גבוהות של HDL במערכת הדם העלו באופן משמעותי את הסיכון למוות – 68% אצל הנשים לצד 106% אצל הגברים. הקביעה הייתה חד משמעית, אנשים בעלי רמות גבוהות של כולסטרול טוב (HDL) מצויים תחת איום גבוה של מחלות לב ומוות מאשר אנשים עם רמות ממוצעות של הכולסטרול הטוב. אופן הדרך שבה פועל הכולסטרול הטוב בגוף מורכב בהרבה יותר ממה שהמדע מכיר עד כה, זאת לפי טענת החוקרים. הממצאים במחקר מצביעים על כך שפעולת הכולסטרול הטוב משתבשת בגופם של אנשים אשר נרשמו אצלם מדדים גבוהים של HDL, במקום שהכולסטרול הטוב יטיב עם סילוקי עודפים של שומן מהדם אל הכבד, הוא הופך למזיק ביותר עבורם.

עד היום הרפואה קידשה את הכולסטרול הטוב עד כדי קונצנזוס חסר דופי שאין עליו עוררין. אך הגילויים האחרונים בתחום מורידים מהמוניטין הכה מיוחס שצבר לעצמו הכולסטרול הטוב במרוצת השנים. כמובן, תפקידו של הכולסטרול הטוב הוא חיוני בגוף שלכם ואין ויכוח על כך שהוא רצוי ויש לקבל אותו בסבר פנים יפות. אך כמו כל דבר בחיים, הכול צריך להיות במידה הנכונה. אם הכולסטרול הטוב מצוי בגוף שלכם ברמות גבוהות מן הרצוי, משמעות הדבר היא שאתם חשופים יותר למחלות לב. אם הכולסטרול הרע מצוי ברמות גבוהות, התוצאה עומדת בעינה. לכן, הקפידו על שמירת רמות תקינות של כולסטרול בגופכם, גם הרע וגם הטוב.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
כוח התפוח: מפחית כולסטרול רע ב-23%
מחקר: כולסטרול "טוב" לא מונע התקף לב
כיצד כולסטרול גבוה משפיע על חיי המין?
מה הקשר בין ויטמין D לכולסטרול גבוה?
כולסטרול טוב לעומת כולסטרול רע

אחת לחמש שנים מומלץ לבצע בדיקה שתאמוד את רמות הכולסטרול בדם שלכם, כאשר כל מבוגר מגיל 18 ומעלה צריך לבצע בדיקות דם שיקבעו את רמות ה-LDL בדם וכן את רמות ה-HDL. אל תקלו ראש בדבר, תערכו בדיקות שיגלו לכם מהן רמות הכולסטרול הקיימות אצלכם ותימנעו מגורמים המסכנים את הלב או את מחזור הדם שלכם

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר