כולסטרול טוב לעומת כולסטרול רע

כולסטרול הוא סוג של שומן המצוי בדם. הגוף נזקק לכמות מסוימת של כולסטרול אך כמות עודפת גורמת לפלאק ומעלה את הסיכויים ללקות בשבץ ובהתקף לב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/09/2017 |
צפיות: 2,522
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
אף על פי שלכולסטרול יצא שם רע, למעשה הוא הכרחי לתפקוד התקין של הגוף. הגוף צריך כולסטרול כדי לייצר הורמונים וויטמין D וכן לסיוע בעיכול. אחד מתפקידיו של הכבד הוא לייצר כולסטרול, אך רוב הכולסטרול מגיע מהמזון שאוכלים, כמו בשר, עוף ומוצרי חלב. אנשים שאוכלים כמות גדולה של מאכלים אלה נמצאים בסיכון לכולסטרול גבוה.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית
פורום שומנים בדם, מחלות לב

מה ההבדל בין LDL ל-HDL?

יש שני סוגים עיקריים של כולסטרול – ליפופרוטאין בעל צפיפות גבוהה, המוכר כ-HDL, וליפופרוטאין בעל צפיפות נמוכה, הידוע כ-LDL. כולסטרול אינו יכול להגיע לאיברי הגוף דרך הדם ומכיוון שכולסטרול לבדו אינו מתמוסס בדם, הוא חובר לשומן או לחלבון ליצירת מולקולת ליפופרוטאין אשר מסיסות בדם, ובעזרתן הוא יכול לנוע ברחבי הגוף.

HDL ידוע כ"כולסטרול הטוב" מכיוון שהוא משנע את הכולסטרול מהרקמות ומכלי הדם אל הכבד, שם הוא נפלט מהגוף. ה-HDL מסייע לגוף להיפטר מהכולסטרול המיותר וכך הוא מונע את ההצטברות שלו בכלי הדם.

LDL מכונה "כולסטרול רע" משום שהוא משנע את הכולסטרול לעורקים, שם הוא מצטבר על דפנות העורקים. כמות רבה מדי של כולסטרול בעורקים יוצרת פלאק – רובד שומני קשה אשר עלול לגרום לטרשת עורקים. במצב זה יש סיכון גבוה לקרישי דם בעורקים, וכשקריש דם חוסם את העורק בלב או במוח הוא גורם לשבץ ולהתקף לב. כמו כן, הצטברות פלאק מאטה את זרימת הדם וכך לא מגיע מספיק חמצן לאיברים החיוניים בגוף. מחסור בחמצן יכול לגרום למחלות של הכליות ולמחלת כלי דם היקפיים וכן גם לשבץ ולהתקף לב.

ערכים תקינים בבדיקת כולסטרול

אין תסמינים מובהקים לכולסטרול גבוה וכדי לבדוק זאת יש לבצע בדיקת דם שבה מודדים את כמות הכולסטרול שיש בדם. בבדיקה מקבלים תוצאות של שלושה דברים שונים – HDL, LDL וטריגליצרידים. במדידה של הכולסטרול הטוב המספר צריך להיות כמה שיותר גבוה. הערך הממוצע הוא 40 מיליגרם לדציליטר. ערכי ה-HDL גבוהים יותר אצל נשים והערכים צרכים להיות 47 מיליגרם לדציליטר לפחות, בעוד אצל גברים הערכים צריכים להיות 37 מיליגרם לדציליטר לפחות.

במדידה של הכולסטרול הרע המספר צריך להיות נמוך ככל הניתן. חולי סוכרת ואנשים הסובלים מבעיות לב צריכים שהערכים יהיו נמוכים מ-100 מיליגרם לדציליטר. אנשים עם גורמי סיכון אחרים, כמו עישון, שומן עודף או היסטוריה משפחתית של מחלות לב צריכים ערכים נמוכים מ-130 מיליגרם לדציליטר. אנשים שמתאמנים באופן קבוע, נמנעים ממאכלים שומניים ואין להם גורמי סיכון למחלות לב צריכים ערכים נמוכים מ-160 מיליגרם לדציליטר.

טריגליצרידים הם סוג של שומן המצוי בדם הנוצר כתוצר לוואי של עיכול השומן מהמזון שאוכלים. הערכים של הטריגליצרידים צריכים להיות נמוכים מ-150 מיליגרם לדציליטר. אם ערכי הטריגליצרידים גבוהים וגם ה-LDL גבוה או אם ה-HDL נמוך ישנו סיכון לחלות בטרשת עורקים.

סיגריות מעלות את רמות הכולסטרול הרע

הרגלי תזונה ואורח החיים הם האחראיים העיקריים לערכי הכולסטרול שבגוף. בין הגורמים לעלייה ברמות הכולסטרול הם השמנת יתר, צריכה מרובה של בשר אדום ושל אוכל מעובד, שומן טרנס, שומן רווי וחוסר פעילות גופנית. נוסף על כך, לפי מחקרים למעשנים יש לרוב HDL נמוך יותר מאנשים שלא מעשנים.

במקרים מסוימים כולסטרול גבוה הוא בעיה תורשתית, מצב זה מכונה היפרכולסטרולמיה משפחתית והוא נגרם בשל מוטציה גנטית אשר משפיעה על היכולת של הכבד להיפטר מהכולסטרול הרע. מחלה זו גורמת לערכים גבוהים של LDL ומעלה את הסיכויים ללקות בשבץ או בהתקף לב בגיל צעיר.

רוצים לדעת עוד על הנושא? קראו גם:
הדרך המתוקה להורדת כולסטרול בדם
כוח התפוח: מפחית כולסטרול רע ב-23%
כולסטרול גבוה בקרב גברים
האם תוספי מזון יכולים להוריד כולסטרול?
כיצד כולסטרול גבוה משפיע על חיי המין?

כדי לטפל בכולסטרול גבוה יש לשנות את הרגלי התזונה ואת שאר המנהגים שמעלים את ערכי הכולסטרול. לשם כך יש להפסיק לעשן, לאכול אוכל בריא ודיאטטי, להפחית לחץ נפשי ולהתאמן באופן קבוע. במקרים ששינויים אלה אינם עוזרים יש צורך בטיפול תרופתי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר