פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר

פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 473
פוליציטמיה ורה (PV- Polycythemia vera) היא סוג נדיר של סרטן הדם שבו הגוף מייצר יותר מדי תאי דם אדומים. מחלה זו נמנית בין קבוצת מחלות הדם הפוגעות במח העצם, אלה נקראות מחלות מיילופרוליפרטיביות. תאי הדם האדומים נושאים עמם חמצן לכל הגוף, אך כאשר מצטברים יותר מדי תאי דם אדומים, הדם מתעבה וכתוצאה מכך זורם לאט יותר. כמו כן, תאי הדם האדומים יכולים להתגבש יחדיו וליצור קרישים מסוכנים בתוך כלי הדם.

אם המצב הרפואי לא זוכה לטיפול ראוי, המחלה יכולה להוביל לסיבוכים שעלולים לסכן חיים. דם הזורם לאט יותר מפחית את כמות החמצן המגיעה לאיברים חיוניים, כמו הלב והמוח, וקרישי דם עשויים לחסום לחלוטין את זרימת הדם בתוך כלי הדם וכך לגרום לשבץ מוחי או אפילו למוות. בטווח הארוך, PV יכול להוביל להצטלקות של מח העצם ובאותה נשימה גם ללוקמיה, סוג אחר של סרטן הדם. אמנם עדיין לא נמצאה התרופה עבור PV, אבל כן אפשר להתנהל באופן שגרתי עם המחלה בעזרת הטיפול הנכון. בדרך כלל הרופא קובע בדיקות דם תקופתיות ורושם תרופות ייעודיות בכדי לסייע במניעת קרישי דם חמורים.

PV הוא למעשה סרטן המתפתח בצורה איטית ביותר. אפשר יהיה לסחוב את המחלה שנים עד הרגע שבו היא תפגין סימפטומים אצל האדם. הרופא יכול לאבחן את המחלה בעזרת בדיקת דם בסיסית, אבל רוב האנשים הסובלים ממנה מגלים את המחלה בעת אבחון עבור גורם מסכן אחר.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום המטולוגיה, לוקמיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום מיאלומה נפוצה, המטולוגיה, לימפומה, קרישה ואנמיה

לקות גנטית וסרטן הדם

הרופאים עדיין חלוקים בדעתם לגביי הגורם הרשמי להופעתה של מחלת ה-PV. שלא כמו סרטן הריאות למשל, אשר מתפרץ בעקבות עישון ממושך, המחלה הנוכחית אינה מתקשרת באופן ישיר לשום דרך התנהלות מסוימת. כל אחד יכול ללקות ב-PV, אולם בדרך כלל המחלה תוקפת אנשים מעל גיל 60 ונדיר יהיה למצוא אנשים צעירים אשר סובלים מהמחלה. בממוצע, פוליציטמיה ורה מאובחנת בקרב 3-2 אנשים מתוך 100,000 איש, כאשר גברים הם בעלי הסיכוי הרב ביותר לסבול מהמחלה.

בעוד הגורם עצמו נותר לא ברור, לרוב האנשים עם PV ישנה בעיה בגן אשר נקרא JAK2. גן זה שולט בייצור של חלבון המסייע לייצר תאי דם. מח העצם – החלק הספוגי במרכז העצם, יוצר את תאי הדם בגוף. בדרך כלל, הוא מצליח לחשב את הסכום המדויק שלו זקוק הגוף. אך במקרים שבהם גן JAK2 אינו פועל כשורה, מח העצם יוצר כמות עודפת של תאי דם אדומים. סוג זה של מוטציה בגן קיים בכ-95% מהחולים המאובחנים עם פוליציטמיה ורה. אף על פי שהבעיה מצויה בגן, המחלה אינה עוברת בתורשה מהורה לילד. על פי מומחים, הגן משתנה בשלב כלשהו לאחר הלידה, אבל שוב, אותם מומחים עדיין אינם יכולים להניח את האצבע על ההסבר המדויק לתרחיש הזה.

התא המקורי הפגום במח העצם של אנשים עם PV הוא תא גזע המטופויטי (hematopoietic) – תא מיוחד אשר בסופו של דבר מתפתח לאחד משלושת תאי הדם העיקריים: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים או טסיות דם. שינוי בדנ"א של תא גזע המטופויטי בודד גורם לתא החריג לשכפל את עצמו ללא הרף ובסופו של דבר להפוך את תא הגזע המטופויטי – לתא השולט במח העצם. כמו כן, הכליות מייצרות הורמון הנקרא אריתרופואטין (erythropoietin), הורמון זה נקשר לקולטנים שפזורים על תאי הגזע. לאור העובדה שהגן JAK2 משחרר תאי דם אדומים ללא בקרה, תאים אלו נגזרים מתאי גזע מטופויטים פגומים הממשיכים לצמוח אפילו בהיעדר אריתרופואטין. תאים אלו גדלים במהירות עד שהם חוסמים את מח העצם, וכאשר הם מתים ונשברים נוצרות צלקות.

תסמינים של פוליציטמיה ורה

רוב האנשים אינם חשים בתסמינים מיוחדים בשלבים ההתחלתיים של המחלה. אך ככל שהיא מתקדמת, היא מתחילה לתת את אותותיה. אלה באים לידי ביטוי בתחושות כמו כאבי ראש, ראיה כפולה, כתמים כהים או עיוורים שבאים והולכים בראייה שלכם, גירוד בכל הגוף במיוחד לאחר שהייה במים חמים, הזעות מרובות בשינה, פנים אדומות או סמוקות על יתר המידה שנראות כמו כוויות שמש, חולשה, סחרחורת, ירידה במשקל, קוצר נשימה, עקצוץ או צריבה בידיים וברגליים, נפיחות כואבת באזור המפרקים או לחץ מתחת לצלעות שלכם בצד שמאל.

חשוב לציין כי המחלה משפיעה על כל אדם בצורה אחרת. תסמין פחות שכיח אך מסוכן ביותר המיוחס לחלק מן החולים ב-PV הוא טחול מוגדל. תפקידו של הטחול הוא לסייע לגוף להילחם בזיהום ולסנן חומרים לא רצויים, כגון תאי דם ישנים או פגומים. הגידול במספר תאי הדם הנגרמים על ידי PV גורם לטחול לעבוד קשה יותר מהרגיל. דבר זה עלול לגרום לטחול להתנפח לממדים גדולים יותר, אך תופעה זו אינה מתרחשת בקרב כל החולים ב-PV אלא רק בקרב 10% מהמקרים.

אולי יעניין אתכם גם:
לוקמיה - תאי הדם יוצאים משליטה
מיאלומה: הוכחה יעילותו של שילוב תרופתי
קשר דם: מה גורם להתפתחות אנמיה?
אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה

הפחתת כדוריות הדם האדומות

כפי שצוין, המחלה לובשת צורה שונה אצל כל אדם הסובל ממנה. במקרים שבהם התסמינים חלשים, ייתכן שלא יהיה צורך בטיפול באופן מידי. המטרה העיקרית של הטיפול היא להוריד את כמות כדוריות הדם האדומות בגוף בשביל למנוע היווצרות של קרישי דם ושלל סיבוכים אחרים.

שיטת הטיפול הנפוצה ביותר בפוליציטמיה ורה היא פלבוטומיה. באמצעות טיפול זה הרופא מנקז את הדם מהוורידים בפעולה אשר דומה לתרומת דם. המטרה היא להוריד את מספר תאי הדם בגוף. לאחר שזה נעשה, הדם הופך דק יותר, כך שהוא זורם בקלות בגוף. בדרך כלל מרגישים טוב יותר את הטיפול, אם כי לא במידה גדולה. הסחרחורות וכאבי ראש יחלפו, אך חלק גדול מן התסמינים יישאר. הרופא יחליט כמה פעמים יהיה צורך לעבור את הליך הפלבוטומיה. עבור אנשים מסוימים, זהו הטיפול היחיד שהם צריכים במשך שנים רבות.

טיפול אפשרי נוסף הוא נטילת אספירין במינון נמוך. פעולה זו שומרת על הטסיות בדם מלהידבק האחת לשנייה. דבר זה מוריד את הסיכוי להיווצרות קרישי דם, אשר עלולים להוביל להתקפי לב או לשבץ. רוב האנשים עם PV צורכים באופן קבוע אספירין במינון נמוך.

במקרים מסוימים יש צורך בטיפולים תרופתיים נוספים, ובהם הידרוקסיאוריאה (hydroxyurea) – גלולה אשר גורעת מתאי הדם האדומים שבגוף ומקלה באופן משמעותי על התסמינים, או אינטרפרון אלפא (Intron A) – תרופה שמסייעת למערכת החיסונית לקצץ ביצירת תאי הדם. התרופה רוקסוליטיניב ruxolitinib) ) מאושרת לשימוש בקרב אנשים שאינם נוטלים הידרוקסיאוריאה או לא יכולים להתמודד עם תופעות הלוואי שלה. הרופא עשוי לרשום גם טיפולים אחרים עבור המחלה, חלקם עשויים לעזור בהקלה על הגירוד, תופעה אשר יכולה להיות בעיה מתמשכת וטורדנית עבור אנשים רבים הסובלים ממחלת PV.

אף על פי שעדיין אין תרופה אשר תעלים את המחלה, הטיפול הנכון יכול לעזור לחולים בפוליציטצמיה ורה להתנהל באופן שגרתי במשך שנים רבות. יש לזכור כי המחלה משתנה מאדם לאדם וכל אחד מפתח תסמינים שונים ומגיב בצורה שונה לדרכי הטיפול הקיימות. בעזרת הטיפול המותאם והיעיל, אפשר לקיים אורח חיים אקטיבי. חשוב לשמור על אופטימיות ושלוות נפש, אורח חיים פעיל ובריא וכן להיצמד לתכנית הטיפול – כך אפשר להילחם במחלה המאיימת ולחיות חיים מאושרים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

המטולוגיה, לוקמיה, קרישת דם, סרטן הדם

בפורום זה אפשר להתייעץ על נושאים כמו אנמיה, מיאלומה, לימפומה, מחלות דם, קרישיות יתר, מחלות תאי פלזמה, ציטופניות, פקקת ורידים, MGUS, בדיקת דם, אימונו-המטולוגיה, טרומבוזה, המטו-אונקולוגיה, תסחיף ריאה, מחלות לימפופרוליפרטיביות, קרישת דם בהריון ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • טחול מוגדל 14.2 בדיקות דם תקינות
  מרק
  21/03/2019

  שלום רב,
  בן 45 בריא בדר"כ מטופל היתר לחץ דם. ישנו עודף משקל bmi = 30.לפני שבוע ביצעתי בדיקות דם שגרתיות . כל הבדיקות תקינות למעט בילרובין כללי 1.28 שכבר הרבה שנים כך עקב סינדרום גילברט.
  בוצע גם US עקב ערמונית מוגדלת במעקב.
  ב us של בטן עליונה כבד שומני ולא מוגל.וטחול מוגדל 14.2 ס"מ. כל השאר תקין, כולל ספירת דם וכימיה וגם תפקודי כבד תקינים. מה יכולה להיות סיבה לטחול מוגדל. באם נדרש בירור נוסף.תודה רבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מחלת APLA - עובר גנטית ?, מגבלות ?
  יוסי קינן
  20/03/2019

  אובחנתי כחולה APLA אחרי פקקת ורידים במוח שעברתי בנובמבר 2014. האם מחלה ו הינה תורשתית ?- לילדי , לנכדי ?. האם עלי להימנע מטיסות ?, קצרות ?, ארוכות ?, גובה רב ?.
  תודה.
  יוסי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • FREE LIGHT CH.-KAPA
  עירית
  19/03/2019

  FREE LIGHT CH.-KAPA21.79
  מה זה אומר?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה בקשר להמגלובין נמוך
  שירה
  08/03/2019

  שלום רב הנה סובלת מאפילפסיה כבר שנים לא היה התקף שאז היה בצורת התעלפות. מקבלת 100 מ"ג למיקיטל ובבדיקות דם הראה שהלמיקטל נמוך בדם ולא טוב כמעט חצי מהפעם הקודמת שלקחתי. לאחרונה התחילו לי גם כאבי ראש שהרבה גם לא במקום כמו כאב ראש כמו במיגרנה גם בחלק אחורי וקדמי , סחרחורות וחולשה אחרי שעושה פעילות אם טיפה מעמץ צריכה לשבת ולאנאופייני , גם לפעמים טדטוש , גם הרבה פעמים כמו אורות / תחושה של דברים עפים וזה יותר בחדר קטן שיש תאורה וגם בערב ששוכבת והדלקתי את מנורה ליד המיטה ממש רואה עפים הרבה ולאחרונה גם הרגשת נימול ואף סוג של חום באיזור ברגל שקורה בערך פעם מקסימום פעמיים האל לכל התופעות האלה יכול להיות קשר לאפילפסיה שהחמיר בינתיחם שלחו אותי גם לבדיקת eeg שלאחריה נחליט אם הבעיה משם אבל זה הגיוני שהתופעות מאפליפסיה ושאלה של זמן עד ששוב יקרה לי משהוא שקשור לזה ? במקביל מצאו לי אנמיה והמגלובין נמוך ולוקחת כבר מעל שבועיים ברזל ולא משפיע בהרגשה אלא אם התופעות שאמרתי לא קשורות לאנמיה בכלל אשמח רק אם זה יכול להיות מחוסר הברזל או שלא.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם לקרישיות יתר- המשך מה 5/3
  אביטל
  07/03/2019

  אשמח אם תענה על 2 השאלות שלי יחד מה 5/3 ומהיום. מה המשמעות של בדיקת PT% - 80% (טווח נורמה בין 85-150) ושל בדיקת PT-sec 13.8 (טווח הנורמה בין 10-13.5) מה משמעות של התוצאות הללו (נמוכה וגבוהה מהנורמה)?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם הבדיקות יצאו תקינות?
  נאור
  05/03/2019

  בן 21, סובל מלחץ דם מטופל באנלפריל 10 מג(ערכתי גם סיטי אשר יצא תקין אבל התגלה למ ציסטה בכליה ימנית בגודל 1.5 סמ ועכשיו רציתי לשאול האם בדיקות השתן+הדם יצאו תקינים תודה מראש
  RENIN:333
  ALDOSTERONE- BLOOD: 7.4
  GLUCOSE:91
  UREA:28.73
  CREATININE:0.70
  URIC ACID:4.5
  SODIUM:140.8
  POTASSIUM:4.30
  CALCIUM:9.22
  PHOSPHORUS:3.74
  PROTEIN-TOTAL:7.42
  ALBUMIN:4.38
  AST:18
  ALT:24
  ALK. PHOSPHATASE:73
  LDH:362
  VITAMIN D (25-OH):31.2
  VITAMIN B12:238
  URIC ACID- URINE 24h:970
  URIC ACID- U SAMPLE:53.9
  PROTEIN- URINE 24h:299
  CREATININE- U 24h:1817
  POTASSIUM- U SAMPLE:45
  CREATININE- U SAMPLE:100.9
  SODIUM-URINE SAMPLE:172
  CREATININE CLEARANCE:לא ניתן לחישוב( נפח האיסוף 1800)
  POTASSIUM- URINE 24h:82
  SODIUM- URINE 24h:309
  16.6:PROTEIN- U SAMPLE
  C-REACTIVE PROTEIN:9.22
  בתקופה האחרונה אני חד כאב מציק בצד ימין
  בבקשה ממך תענה לי הכי מהר שאת יכולה פשוט אני לחוץ ויש לי ביקורת רק בסוף חודש 6
  בתודה נאור

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם לקרישיות יתר
  אביטל
  05/03/2019

  בת 35. בעברי 2 בדיקות לקרישיות יתר (קרדיוליפין iga) שהיו גבוהות מהנורמה. יצא לי 63 כשהנורמה היתה עד 20. לפני חודש ההמטולוגית שלחה אותי שוב לבדיקות האלו (apla) אך להן עדיין אין תשובה. הסדיקות היחידות שכבר יש תשובה ואין ערכים ליד הן: rvvt lac - 0.93 והבדיקה השנייה היא lac sct ratio- 1.03 . התור שלי להמטולוגית הוא רק באפריל ועד אז יהיו גם התשובות האחרות. אשמח לדעת מה משמעות התוצאות הללו לבינתיים. תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • IGA מעל הנורמה, בעיה המטולוגית?
  אבישי
  05/03/2019

  שלום
  אני בן 47.

  מזה כחצי שנה קצת חולשה.
  בבדיקת רופא לא נמצא משהו חריג.

  בדיקות דם מקיפות לפני 3
  חודשים תקינות פרט ל IGA מעט מוגבר
  iga = 418 ( הנורמה 70-350 ).***
  igg =1474 תקין
  igm= 140 תקין

  הרופא אמר שנחכה 3 חודשים ונחזור על הבדיקות.
  ביצעתי אתמול בדיקות דם עדכניות:

  כימיה כולל אלקטרוליטים הכל תקין. קלציום = 9.8
  בילירובין מעט גבוה
  1.75 TOTAL
  DIRECT 0.52
  גלובולין 2.9
  פרוטאין 7.6
  CRP תקין מתחת ל 0.1
  בדיקת שתן תקינה

  ספירת הדם תקינה דומה לעבר
  המוגלובין 13.4
  MCV = 89
  PLT 290
  WBC= 7
  נוטרופילים 57.6
  לימפוציטים 28.2
  מונוציטים 7.8 אחוז
  איזונופלים 4.5
  בזופילים 0.5

  נבדקו היום שוב גם אימונוגלובולינים
  IGA = 398 ( הנורמה עד 350 )
  IGG=1380
  IGM=132

  אודה על עזרתך.
  ה IGA קצת מעל הנורמה 398 אבל מעט ירד לעומת לפני 3 חודשים כשהיה 418.
  בבדיקות IGA לפני כ 8 שנים התוצאה היתה 310 תקין.

  האם העובדה שה IGA מעט מעל הנורמה מהווה סימן סיכון לבעיה המטולוגית כגון מיאלומה?
  האם זה דורש המשך בירור?
  או היות ועברו 3 חודשים וזה לא עלה עוד אז זה לא מטריד
  ואפשר לחכות עוד כמה חודשים ולבדוק שוב?

  תודה רבה!!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם- מדד גבוה- התייעצות
  אריאל
  05/03/2019

  עשיתי לפני שבוע בדיקות דם.
  בתוצאות הבדיקה כתוב שמדד הפקטור 8 גבוה.
  מה זה המדד הזה ומה הסיכונים בכך?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בחרדות ורוצה להבין מה יש לי
  אני
  03/03/2019

  ערב טוב,
  אני לא מרגישה טוב לאחרונה.
  גיל 48, חולה בלופוס ברימסיה נשלחתי במעקב לעשות בדיקות נוספות ורציתי לדעת מה זה אומר? והאם זה קשור ללופוס ולא למחלת דם כלשהי.

  FREE LIGHT CH.-KAPA 21.87 mg/L
  3.30 19.40
  סמן - הערך מחוץ לטווח
  21.87
  FREE LIGHT CH-LAMBDA 28.36 mg/L
  5.70 26.30
  סמן - הערך מחוץ לטווח
  28.36
  Free Kappa/Free Lamb 0.77
  0.26
  סמן - ערך תקין
  0.77
  1.65

  IgG 2066 mg/dl
  552 1631
  סמן - הערך מחוץ לטווח
  2066
  IgM 62 mg/dl
  33
  סמן - ערך תקין
  62
  293
  IgA 231.00 mg/dl
  65.00
  סמן - ערך תקין
  231.00
  421.00

  IgG LAMBDA 1.3+0.2
  IMMUNOFIXATION מונוקלון+עקבות
  ALBUMIN (BY EP) 53.2 %
  סמן - הערך מחוץ לטווח
  53.2
  55.8 66.1
  GLOBULIN ALPHA-1 4.1 %
  2.9
  סמן - ערך תקין
  4.1
  4.9
  GLOBULIN ALPHA-2 9.0 %
  7.1
  סמן - ערך תקין
  9.0
  11.8
  GLOBULIN BETA-1 5.3 %
  4.7
  סמן - ערך תקין
  5.3
  7.2
  GLOBULIN BETA-2 4.8 %
  3.2
  סמן - ערך תקין
  4.8
  6.5
  GLOBULIN GAMA 23.6 %
  11.1 18.8
  סמן - הערך מחוץ לטווח
  23.6

  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

צנתור עצמי לסירוגין שלפוחית השתן: כשהמטופל הופך למטפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2019 |
צפיות: 220
מרגישים שאתם מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן? מפחדים מבריחת שתן? צריכים ללכת לשירותים אבל בסוף לא יוצא דבר? עכשיו תוכלו לפתור את הבעיה בין כותלי ביתכם. צנתור שלפוחית השתן- עשו זאת בעצמכם
קרא עוד
כאבים באזור הכבד, אלכוהול וכבד שומני
ד"ר מוחמד מסארוה
| 04/03/2019 |
צפיות: 279
לא כמו כאב ראש, כאבים בכבד לא יעברו מאליהם. כאבים אלה יכולים להעיד על בעיות חמורות כמו הפטיטיס, שחמת הכבד וסרטן הכבד
קרא עוד
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 24/02/2019 |
צפיות: 224
אלרגיה לביצים היא בין האלרגיות למזון הנפוצות בעולם, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות. ללא טיפול נכון, האלרגיה מסוכנת מאוד ואף יכולה לגרום למוות
קרא עוד
תרגילי קיגל: לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2019 |
צפיות: 397
חולשה של שרירי רצפת האגן יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות אצל גברים ואצל נשים, כמו בריחת שתן ואי נקיטת שתן. תרגילי קיגל מסייעים לחיזוק השרירים ובמניעה של בעיות אלה
קרא עוד
הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מוחמד מסארוה
| 05/02/2019 |
צפיות: 504
הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לזיהום ולכיבים בקיבה המאופיינים בכאבי בטן חזקים. הזנחה של המצב יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו דלקת הצפקת וחסימת קיבה
קרא עוד
מחלות כבד בילדים
ד"ר אחיה אמיר
| 03/02/2019 |
צפיות: 197
מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
קרא עוד
מולוסקום: כיצד מטפלים ביבלות ויראליות?
פרופ` ארנון כהן
| 30/01/2019 |
צפיות: 872
מולוסקום הן יבלות ויראליות הנפוצות בעיקר אצל ילדים. היבלות חולפות מעצמן ויש לטפל רק במקרים קשים ומיוחדים כדי למנוע כאב וסבל
קרא עוד
תלסמיה: המחלה התורשתית הנפוצה בעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/01/2019 |
צפיות: 294
המוטציה הראשונית שלה חשוכת מרפא, בעוד השנייה מסוכנת ביותר גם היא. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת התלסמיה – מחלת הדם התורשתית
קרא עוד
תסמונת ההשמנה על שם קושינג: כל מה שחשוב לדעת
מטרת המאמר היא להעלות את המודעות לכך שהשמנה, למרות שכיחותה, אינה נובעת בהכרח מאכילה בלתי מבוקרת ומיעוט פעילות גופנית ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו
קרא עוד
אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 302
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד